Gaśnica samochodowa - czy trzeba ją legalizować ? - Forum Prawne

 

Gaśnica samochodowa - czy trzeba ją legalizować ?

Obowiązujące aktualnie przepisy nie dają podstaw prawnych do kontrolowania daty ważności gaśnicy znajdującej się na wyposażeniu pojazdu. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31.12.2002r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna


Odpowiedz
 
24-09-2013, 08:59  
Caban57
Użytkownik
 
Caban57 na Forum Prawnym
 
Posty: 65
Domyślnie Gaśnica samochodowa - czy trzeba ją legalizować ?

Obowiązujące aktualnie przepisy nie dają podstaw prawnych do kontrolowania daty ważności gaśnicy znajdującej się na wyposażeniu pojazdu.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 31.12.2002r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2003r. Nr 32, poz. 262) wymienia w par. 11 ust.1 elementy obowiązkowego wyposażenia pojazdu: m.in. pojazd samochodowy wyposaża się:
"pkt.14 w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia; przepisu nie stosuje się do motocykla".
Zgodnie z treścią art. 66 ust.2 ustawy Prawo o ruchu drogowym z 20.06.1997r. (Dz. U. z 2003r. Nr 58, poz. 515 - tekst jednolity) urządzenia i wyposażenie pojazdu, w szczególności zapewniające bezpieczeństwo ruchu i ochronę środowiska przed ujemnymi skutkami używania pojazdu, powinny być utrzymane w należytym stanie oraz działać sprawnie i skutecznie.
Inny akt prawny, w którym uregulowana jest kwestia kontroli wyposażenia pojazdu w gaśnicę, to Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z 7.09.1999r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów przy tym stosowanych (Dz. U. z 1999r. Nr 81, poz. 917).
Rozporządzenie to określa wykaz czynności kontrolnych oraz metody i kryteria oceny stanu technicznego pojazdu. Zgodnie z nim badanie gaśnicy samochodowej wykonywane jest poprzez oględziny, a podstawowym kryterium uznania stanu technicznego pojazdu za niezadowalający jest brak gaśnicy (pkt 1.2 załącznika nr 1 do rozporządzenia).

Odpowiada podinspektor Mariusz Olko z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu
- Czy to prawda, że trzeba mieć legalizację gaśnicy samochodowej? Co zrobić, gdy podczas kontroli drogowej policjant zażyczy sobie takiego dokumentu?
- Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym określają, że gaśnica powinna być:
• utrzymana w należytym stanie oraz działać sprawnie i skutecznie;
• umieszczona w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia (nie dotyczy to motocykla). I to wszystko.
Gdyby okazało się, że podczas kontroli drogowej policjant zażyczy sobie okazania dokumentu legalizacji gaśnicy, to proszę powiedzieć, że ma ona być sprawna. Jeżeli nie wierzy, niech sprawdzi i zapłaci za jej ponowne napełnienie.
Dodam, że również przepisy przeciwpożarowe nie zobowiązują właścicieli samochodów do okresowej konserwacji gaśnic. Dlatego termin jej ważności też nie powinien być przedmiotem kontroli drogowej. W razie stwierdzenia przekroczenia tego terminu organ kontrolny nie może z tego powodu zatrzymać dowodu rejestracyjnego ani ukarać kierującego mandatem. Natomiast może go pouczyć o potrzebie konserwacji i sprawdzenia gaśnicy, aby w sytuacji, gdy zajdzie potrzeba jej użycia, zadziałała ona sprawnie i skutecznie.
Jedynym wyjątkiem są pojazdy przewożące materiały niebezpieczne - gaśnice samochodowe powinny być poddawane przeglądowi według wskazań producenta, ale nie rzadziej niż raz do roku.
Caban57 jest off-line  
25-02-2015, 10:32  
Jimbo85
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Gaśnica samochodowa - czy trzeba ją legalizować ?

Witam,

Niestety przepisy ws. wymagań w stosunku do gaśnic samochodowych delikatnie się zmieniły.

A mianowicie "Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z 7.09.1999r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów przy tym stosowanych (Dz. U. z 1999r. Nr 81, poz. 917)" zostało zmienione przez ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ(1)
z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach (Dz. U z 2012 r. poz. 996. W nowym rozporządzeniu podobnie ja w rozporządzeniu poprzednim określono wykaz czynności kontrolnych oraz metody i kryteria oceny stanu technicznego pojazdu.
Jeżeli chodzi o gaśnice to w załączniku nr I do rozporządzenia dopisano punkt 7.2. b Gaśnica niezgodna z wymaganiami co może być traktowane jako usterka istotna lub drobna.

I teraz jak interpretować zapis "Gaśnica niezgodna z wymaganiami" w rozporządzeniu nie ma wyjaśnień na ten temat.
Czyli trzeba się odnieść do Polskich Norm określających wymogi dotyczące gaśnic? czy innych aktów prawnych?

Będę wdzięczny jeśli ktoś rozwieje moje wątpliwości
Jimbo85 jest off-line  
05-03-2015, 23:14  
crazyyman
Użytkownik
 
Posty: 43
Domyślnie RE: Gaśnica samochodowa - czy trzeba ją legalizować ?

Ostatnio w radiu słyszałem, jak wypowiadał się jakiś znawca przepisów drogowych i powiedział, że gaśnica jest wymagana, ale policjant nie ma podstaw prawnych do tego, żeby wypisać mandat za przekroczenie daty ważności na niej, to prawda? Jak to jest z tymi gaśnicami?
crazyyman jest off-line  
12-04-2015, 23:58  
Luucas
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Gaśnica samochodowa - czy trzeba ją legalizować ?

OBWIESZCZENIE Ministra Infrastruktury i*Rozwojuz dnia 30 stycznia 2015 r. w*sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury w*sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia:
Rozdział 2:
§ 11. 1. Pojazd samochodowy wyposaża się:
14) w gaśnicę umieszczoną w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia; przepisu nie stosuje się do motocykla;

Tak więc samochód ma mieć gaśnicę, w łatwo dostępnym miejscu i tyle.
Nie określa się wagi ani typu środka gaśniczego, jedyne co, to trzeba się stosować do instrukcji obsługi gaśnicy. Jeśli ktoś zaprze się wozić 5kg proszkową, którą obowiązują przegląd kontrolne to takie musi dokonywać. Samochodowe gaśnice mają datę produkcji i okres gwarancji producenta, który nie jest tożsamy z żadną atestacją/homologacją czy czymkolwiek ograniczającym okres jej przydatności.

Dodatkowo:
Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej - Serwis www (pl) - Pytania i odpowiedzi Komendanta Głównego PSP
Luucas jest off-line  
14-04-2015, 09:00  
kost2
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Gaśnica samochodowa - czy trzeba ją legalizować ?

Jeśli mam gaśnicę z nanometrem ale termin ważności minął to policja może dać za to mandat?
kost2 jest off-line  
14-04-2015, 14:01  
Luucas
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Gaśnica samochodowa - czy trzeba ją legalizować ?

To zależy co rozumiesz przez termin ważności. Na gaśnicach samochodowych może widnieć data produkcji i okres gwarancji producenta.
Nie ma to się jednak nijak do jej "ważności" i upłynięcie w/w gwarancji nie czyni gaśnicy nielegalną.
Musiałyby to być oznaczenia legalizacyjne, gdzie wymagany (i opisany) jest okres ważności gaśnicy i daty przeglądów - mała szansa że na Twojej gaśnicy są takie oznaczenia.
Inna sprawa, że gaśnica winna być sprawna, więc jeśli na MANOmetrze ciśnienie gaśnicy jest zerowe to może to być podstawą do stwierdzenia niesprawności gaśnicy i mandatu. Jeśli manometr wskazuje właściwy zakres cisnienia, to moim zdaniem jest ok.
Luucas jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kolizja samochodowa (odpowiedzi: 16) Cześć. Mam pytanko oraz proszę o jakąś podpowiedź. Wczoraj moja mama miała kolizję samochodową jechała główną drogą skręcając też w główną. Starszy...
§ Sztluczka samochodowa (odpowiedzi: 3) Spowodowalem stluczke z mojej winy bo nie utrzymalem odpowiedniego dostępu i niewychamowalem na śląskiej powierzchni gdy pojazd przedemna gwałtownie...
§ Kolizja samochodowa (odpowiedzi: 1) Witam miałam kolizje samochodową nie zmojej winy. policja która przyjechała wezwała lawete,policjant powiedeział ze laweta jest za darmo zabrali mój...
§ Część samochodowa (odpowiedzi: 5) Kupiłem w sklepie motoryzacyjnym część samochodową, zawiozłem do warsztatu, gdzie ją wymienili. Po przejechaniu ok 1000 km okazało się, że coś z tą...
§ Stłuczka samochodowa (odpowiedzi: 5) Witam, Wczoraj miałem stłuczkę samochodową, nikt nie odniósł obrażeń. Policja uznała moją winę i przyjąłem od nich mandat 250zł i 6 punktów...
§ Stłuczka samochodowa (odpowiedzi: 1) Mam pytanie odnośnie zaistniałej sytuacji drogowej. Jadąc rano na uczelnie doszło do stłuczki ja jako jeden uczestnik czuje się poszkodowany choć...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:54.