Prawa Ucznia! - Forum Prawne

 

Prawa Ucznia! 3

Moze zaczne od poczatku dlaczego nam ta kartkowke zrobil. Poprzedniego dnia pisalismy test ("jednokrotnego wyboru" ) z całego działu. Po oddaniu sprawdzianow poprosilsimy nauczyciela, aby omowil nam ten spr; chodzilo nam o podanie poprawnych odp; ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna


Odpowiedz
 
01-04-2009, 19:33  
slonko1990
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Prawa Ucznia!

Moze zaczne od poczatku dlaczego nam ta kartkowke zrobil.

Poprzedniego dnia pisalismy test ("jednokrotnego wyboru" ) z całego działu. Po oddaniu sprawdzianow poprosilsimy nauczyciela, aby omowil nam ten spr; chodzilo nam o podanie poprawnych odp; jak sie okazalo nauczyciel sam do konca nie wiedzial jakie sa poprawne odpowiedzi. Przy ktoryms pytaniu jak się okazalo, musielismy dopisac sami odp. "e" - żadna z powyzszych.
I takie wątpliwości były rownież przy innych pytanich. Prawidłowe odpowdzi były 2, ale musielismy zaznaczyc jedna ;/. I po tym spr klasa była zdenerwowana i zaczelismy miec pretensje do nauczyciela, czemu tak ten test ułozył, ze były takie niejasności.
I nastepnego dnia pod koniec lekcji musielismy wyjac karteczki. I zostalismy poinformowani ze tak kazda lekcje bedzie sie konczyc, za to jak sie zachowalismy po spr
slonko1990 jest off-line  
01-04-2009, 19:44  
sygma
Użytkownik
 
sygma na Forum Prawnym
 
Posty: 114
Domyślnie RE: Prawa Ucznia!

Jeśli jest tak jak piszesz, to pozostawię bez komentarza postępowanie nauczyciela.
Natomiast co do kartkówek, to tak jak wyżej już napisałam, jeśli Wasz Statut nie stanowi inaczej, nauczyciel ma prawo robić takie kartkówki.
sygma jest off-line  
04-04-2009, 08:18  
Meleficus
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Prawa Ucznia!

Witam, jestem nowy na forum i mam dwa pytania :

1.Na początek dodam (to dość istotne), że moja klasa jest nie liczna, tylko 16 osób, i 3\4 je obiady w szkole.Ostatnio na lekcji dwie, maksimum trzy osoby trochę gadały i nie uważały na lekcji, jednak nauczycielka obarczyła odpowiedzialnością zbiorową całą klasę i nie pozwoliła nam wyjść z sali po dzwonku, tylko przetrzymywała nas tam przez całą 20 minutową przerwę.Oczywiście przez to paręnaście osób nie mogło zjeść obiadu (oczywiście przez nich opłaconego) i spóźniliśmy się jeszcze na kolejną lekcję.Pytanie :
Czy nauczyciel mógł tak postąpić?Z tego co wiem nie można obciążać uczniów odpowiedzialnością zbiorową, ani też trzymać ich na przerwie...

2.Jak wiele osób wie przedwczoraj, 2 kwietnia, uczniowie klas szóstych szkoły podstawowej pisali oficjalny sprawdzian pod koniec podstawówki.Dzień wcześniej parę osób z mojej klasy (dodam, że bez porozumienia z resztą) zgłosiło klasę do znoszenia ławek (w ramach przygotowania szkoły do sprawdzianu) na hol i do sali gimnastycznej,
a w zamian zamiast ostatniej lekcji mogliśmy wyjść na powietrze i pograć w piłkę.Wtedy nosiłem jeszcze te ławki.Następnego dnia po sprawdzianie byliśmy zwolnieni już do domów, ale pan od WF-u pod koniec sprawdzianu zaczął do nas szeptać żebyśmy zostali i nosili te ławki do klas.Rodzice moi i dwóch moich kolegów nie widzieli, że mamy zostać godzinę lub dwie dłużej w szkole (i zresztą to chyba nie jest nasz obowiązek), więc wraz z innymi szóstymi klasami udaliśmy się do naszych domów.Następnego dnia WF-ista udawał niezwykle obrażonego, mówił ,że "ON tyle dla nas robi, a my dla niego nic" (chyba mu za to płacą) i wstawił całej naszej trójce po dwie oceny niedostateczne, jedną z WF-u i jedną z zachowania, co całkowicie psuje średnią mi średnią ocen, a mojemu koledze grozi teraz to, że mogą nie przyjąć go do upatrzonego gimnazjum (wymagane zachowanie bd.).
Czy nauczyciel miał prawo zadać nam taką pracę, o wiele cięższą niż wspomniane wcześniej w temacie grabienie liści, i wystawić nam oceny niedostateczne?
Meleficus jest off-line  
04-04-2009, 08:46  
sygma
Użytkownik
 
sygma na Forum Prawnym
 
Posty: 114
Domyślnie RE: Prawa Ucznia!

Czytam te posty o powoli zaczynają mi opadać ręce
Jest coś takiego, jak odpowiedzialność zbiorowa i można ją zastosować. Wszystko oczywiście zależy od sytuacji. Co do przerwy - jeśli to była przerwa obiadowa, nauczyciel powinien wypuścić dzieci na nią, aby mogły spożyć posiłek.
Nauczycielowi również nie płacą za noszenie ławek. Zatem możecie "doszukiwać" się, który pracownik w waszej szkole ma m.in. takowy zakres obowiązków i go zaniedbał.
Kolejny raz zaznaczam, iż pojedyncze oceny "nie rujnują" czy to oceny, czy też zachowania. Na ocenę końcoworoczną czy też śródroczna (z poszczególnych przedmiotów oraz zachowania) ma wpływ wiele czynników.
Kochani uczniowie zmieńcie nieco stosunek do szkoły (mniej roszczeniowo podchodźcie)...wymagajcie od innych ale także od siebie.
sygma jest off-line  
04-04-2009, 09:01  
Meleficus
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Prawa Ucznia!

To może przesada, że to zrujnuje mi średnią, jednak dla kolegi ocena nie dostateczna z zachowania jest jak nóż w plecy, bo ledwo się załapał na ocenę bd. na półrocze.No i nauczyciel też nie miał chyba podstaw wystawiać oceny niedostatecznej za nie wykonanie czegoś co wykraczało ponad nasze obowiązki.
Meleficus jest off-line  
04-04-2009, 09:36  
sygma
Użytkownik
 
sygma na Forum Prawnym
 
Posty: 114
Domyślnie RE: Prawa Ucznia!

Cytat:
Napisał/a Meleficus Zobacz post
bo ledwo się załapał na ocenę bd. na półrocze.
Jeśli ledwo się załapał to oznacza, iż łamie któreś punkty Statutu Szkoły. Nie sądzę, aby ta jedna ocena zaważyła na jego zachowaniu, chyba że takich ocen niedostatecznych jest więcej.
Poczytaj sobie Wasz Statut Szkoły. Jest tam wyszczególnione, co uczeń powinien robić aby mieć ocenę zachowania b. dobrą lub wzorową Dodatkowe prace na rzecz szkoły są dodatkowym atutem dla ucznia - to tak na marginesie.
sygma jest off-line  
05-04-2009, 15:47  
Mushu16
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Prawa Ucznia!

NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZBIOROWA. Nie miała praw Was przetrzymać, bo to jest wasz czas wolny
,,Każdy uczeń ma prawo do wypoczynku i czasu wolnego, uczestnictwa w zabawach i życiu kulturalnym (artykuł 31 Kopd)"
Mushu16 jest off-line  
05-04-2009, 19:51  
Meleficus
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Prawa Ucznia!

Dzięki Mushu, ale co mogę zrobić, gdy nauczycielka postąpi tak ponownie, bo przyrzekała nam, że będzie tak robiła częściej i, że znów na przerwie przez parę osób będziemy siedzieć wszyscy.Jeśli ją upomnę, że powinna nas wypuścić i nie zareaguje to mogę po prostu wyjść z klasy?
Meleficus jest off-line  
06-04-2009, 19:00  
Mushu16
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Prawa Ucznia!

Oczywiście, że możesz. Jeśli jesteście zżytą klasą, to namów wszystkich. Potem pójdzie do wychowawcy, najlepiej od razu z tym, a jak nie do wychowawcy to do dyrektora. Przedstawcie sytuację i najlepiej wydrukuje kilka ważnych praw ucznia. Przejrzyj, również statu waszej szkoły, tam też powinno być coś na ten temat
Mushu16 jest off-line  
06-04-2009, 19:15  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.468
Domyślnie RE: Prawa Ucznia!

Cytat:
wydrukuje kilka ważnych praw ucznia.
Nie zapomnijcie tylko o najważniejszym prawie - prawie do nauki.
Janusz.C.M. jest off-line  
06-04-2009, 19:22  
Mushu16
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Prawa Ucznia!

A co do tego wf, to nie miał prawa. Skoro to się odbywało w czasie waszych wolnych godzin, to nie miał prawa. Łamię w tej chwili choćby i przedstawiony wcześniej artykuł. Po za tym nie jesteście niewolnikami, a szkoła jest placówką społeczną i mają za to płacone odpowiedni ludzie. Powtarzam to po raz kolejny. Prace społeczne nie są dozwolone, czy to za kare, czy po lekcjach o tak. Nauczyciel nie ma prawa Ci tego nakazać:

Art. 31.

2. Każdy jest obowiązany szanować wolność i prawa innych. Nikogo nie wolno zmuszać do czynienia tego, czego prawo mu nie nakazuje


A z tego, co wiem prawo nie nakazuje noszenia ławek. Po za tym nauczyciel jest urzędnikiem i nie ma uprawnień do nakazywania prac społecznych. Oczywiście może poprosić, ale nie zmusić.Sygma - nie wymagajcie od innych... dajcie też z siebie? Mam takie pytanie. Wiesz chociaż, co się w dzisiejszych szkołach dzieje? Przynajmniej mojej...
Wracam do domu 16-17. Wszystko by było genial gdyby nie to, że teraz czeka mnie na mnie stos zadań domowych, pięć prac klasowych i nie wiadomo ile kartkówek ( odejmując te 5 spr. i wf, wychodzi mi jakoś.... 22 przedmioty w ciągu tygodnia do nauczenia, a dziennie, co najmniej 6 ). Tak przeciętnie siedzę do 23-24 nad lekcjami, bez przerw, nawet obiadu nie jem. Kładę się koło 1-2 spać, a wstaję o szóstej! Tak przez całe pięć dni! Piękne życie, prawda?! Jednak uważacie, że i tak powinnam się angażować w życie szkoły, grabić liście, nosić ławki, może mam jeszcze prace klasowe sprawdzać za nauczycieli co?

Nie wiem, czy wiecie, ale to nie jest jeden przypadek na milion. To się robi co raz bardziej popularne i to nie tylko w tzw. ,,dobrych" szkołach. Ja nie jestem w jakiejś super szkole. Jest taka średnia i takie są realia. Każdy nauczyciel, kropka w kropkę uważa, że jego przedmiot jest najważniejszy i zadaje nam tabuny zadań domowych. Np. na zeszły wtorek z poniedziałku miałam zadanych czternaście zadań z polskiego w czym znajdowały się dwa opowiadania, wypracowanie, opis i rozprawka + 5 innych przedmiotów do odrobienia i nauki.
Przepraszam, że trochę mnie poniosło, ale denerwuje mnie to, że niektórzy uważają, iż uczniowie mają wspaniałe życie
Mushu16 jest off-line  
06-04-2009, 19:23  
Mushu16
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Prawa Ucznia!

Janusz M. tak tak jest i prawo do nauki i obowiązek, jak to rozumiesz?
Mushu16 jest off-line  
06-04-2009, 19:31  
sygma
Użytkownik
 
sygma na Forum Prawnym
 
Posty: 114
Domyślnie RE: Prawa Ucznia!

Mushu, wiem co się dzieje w "dzisiejszej" szkole...bo tak się składa, że jak przekroczyłam jej progi prawie 30 lat temu, to nadal z niej wyjść nie mogę

A tak na marginesie, napisałam "wymagajcie od innych...ale także od siebie"
sygma jest off-line  
06-04-2009, 20:12  
Mushu16
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Prawa Ucznia!

Czasami po prostu nie można od siebie już nic wymagać. Zresztą, to chyba jest forum prawne? Dobrze trafiłam? Czyli mówimy tu o prawie, a nie o tym jak by było dobrze ze strony moralnej!
Mushu16 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ prawa ucznia (odpowiedzi: 6) Witam, nie było mnie 2 tygodnie w szkole z powodu choroby w tym czasie klasa jak to nauczyciel stwierdził pisała "karną" niezapowiedzianą kartkówkę....
§ Prawa ucznia - prawa szkoły. (odpowiedzi: 4) Witam. Mam problem w szkole i to na sam koniec mojej edukacji. Jestem na zwolnieniu lekarskim do końca roku szkolnego. Początkowo neurolog wystawił...
§ Prawa ucznia (odpowiedzi: 2) Witam, Czy jeśli podczas lekcji nauczyciel zadaje do przeczytania tekst na 2 strony A4 i daje 3 minuty na odpowiedź na dwa pytania znajdujące się...
§ prawa ucznia (odpowiedzi: 4) Czy uczeń ma prawo do strajku ?
§ Prawa ucznia, absolwenta a prawa szkoły (odpowiedzi: 5) Witajcie! Jestem n-lem i administratorem szkolnej witryny www. Kilka dni temu dostałem e-mail od absolwenta mojej szkoły z żądaniem usunięcia...
§ Prawa ucznia (odpowiedzi: 2) Jakie są prawa ucznia. Gdzie ma się udać, co ma zrobić itd. Jeśli nauczyciel zaniżył ewidentnie ocene? Proszę o odpowiedzi.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:03.