Prawa Ucznia! - Forum Prawne

 

Prawa Ucznia!

Witam! To jest mój pierwszy post na forum. Mam pytanie dotyczące praw ucznia. Czy nauczyciel ma prawo zlecić uczniowi prace społeczne i wpisać mu uwagę za trzaśnięcie książkami o ławkę? Z tego co słyszałam, to ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna


Odpowiedz
 
26-03-2009, 18:16  
Mushu16
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie Prawa Ucznia!

Witam! To jest mój pierwszy post na forum. Mam pytanie dotyczące praw ucznia. Czy nauczyciel ma prawo zlecić uczniowi prace społeczne i wpisać mu uwagę za trzaśnięcie książkami o ławkę? Z tego co słyszałam, to prac społecznych nie można zlecać uczniowi, ale może wiecie z jakich to wynika paragrafów i artykułów? Z góry dziękuje za odpowiedź
Mushu16 jest off-line  
26-03-2009, 18:35  
Parovuz
Stały bywalec
 
Parovuz na Forum Prawnym
 
Posty: 543
Domyślnie RE: Prawa Ucznia!

Nakazać pracy nie może, co do zlecenia to inna sprawa.
Parovuz jest off-line  
26-03-2009, 18:52  
Mushu16
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Prawa Ucznia!

Chodziło mi o nakazanie . A jakie są na to art. lub paragrafy?
Mushu16 jest off-line  
26-03-2009, 19:18  
Parovuz
Stały bywalec
 
Parovuz na Forum Prawnym
 
Posty: 543
Domyślnie RE: Prawa Ucznia!

np.:
art. 65 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,
art. 4. ust. 2 KONWENCJI O OCHRONIE PRAW CZŁOWIEKA I PODSTAWOWYCH WOLNOŚCI,
art. 8. ust. 3 MIĘDZYNARODOWEGO PAKTU PRAW OBYWATELSKICH I POLITYCZNYCH.

Są to normy o charakterze podstawowym, przysługujące każdemu człowiekowi bez wyjątku.
Parovuz jest off-line  
26-03-2009, 22:19  
Mushu16
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Prawa Ucznia!

Dzięki za pomoc
Mushu16 jest off-line  
27-03-2009, 09:33  
sygma
Użytkownik
 
sygma na Forum Prawnym
 
Posty: 114
Domyślnie RE: Prawa Ucznia!

Wydaje mi się, że zamiast od razu podawać artykuły, należałoby się dowiedzieć na czym owe "nakazanie prac społecznych" polegało.
Co do wpisania uwagi, to za mało informacji aby jednoznacznie odpowiedzieć. Zależy w jakich okolicznościach trzasnąłeś książką o ławkę; czy było to celowe czy też nie, czy był to jakiś np. manifest niezadowolenia...Nie wydaje mi się (chociaż oczywiście mogę się mylić), aby nauczyciel wpisał uwagę za to, że np. wyciągając książkę z plecaka, ta Ci się niechcący wyślizgnęła z ręki. Jeśli zaś rzucenie jej o ławkę było zamierzone, to nauczyciel miał prawo odnotować to w postaci uwagi.
sygma jest off-line  
27-03-2009, 11:18  
Mushu16
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Prawa Ucznia!

To właściwie nie chodzi o mnie tylko o moją koleżankę. Pani kazała jej się przesiąść i mimo jej tłumaczeń, że ona nie może siedzieć daleko bo ma krótkowzroczność pani uparła się na swoim. To ona ze złości, trzasnęła tymi książkami to prawda. Ja nie mam nic do tej uwagi, ale ta pani kazała jej się zgłosić po prace społeczne, a z tego co wiem, nie można ich nakazać uczniom.
Mushu16 jest off-line  
27-03-2009, 11:37  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.768
Domyślnie RE: Prawa Ucznia!

W szkole wisi reulamin - czy koleżanka umie czytać? Powinna to zrobić.
W szkole jest rzecznik praw ucznia - czy koleżanka wie o tym?
Należy nauczyć się być obywatelem już w szkole - i korzystać ze swoich praw, i liczyć się z prawami innych.
Nauczyciel ma prawo wymagać od ucznia określonego zachowania. Nauczycielka nigdyby nie kazała koleżance przesiąść się ot tak po prostu - widocznie młoda rozmawiała z sąsiadami. A że młodej rodzice nie nauczyli rozmawiać normalnie, spokojnie, przepraszać i szanować dorosłych - stąd to trzaśnięcie ksiązkami (a niechby swojej mamie tak...).
Nauczycielka powinna za takie zachowanie wpisac uwagę.
Co do tzw. "prac": jeżeli są zapisane w regulaminie szkoły, jest OK (zwykle jest to porządkowanie materiałów dydaktycznych na sali lub coś w tym duchu).
Jeżeli koleżanka jest osobą normalną, powinna a) przeprosić nauczycielkę za niesubordynację; b) spokojnie powiedzieć, że nie jest w stanie siedzieć daleko z powodu krótkowzroczności, więc obiecuje, powiedzmy, nie rozmawiać na lekcji (czy co tam się stało), i prosi, by nauczycielka więcej nie kazałaby przesiadać się dalej od tablicy; c) pójść do rzecznika praw ucznia i porozmawiać o zdarzeniu.
natalie-s1959 jest off-line  
27-03-2009, 12:24  
sygma
Użytkownik
 
sygma na Forum Prawnym
 
Posty: 114
Domyślnie RE: Prawa Ucznia!

Natalie-s wyjaśniła Ci już w zasadzie wszystko. Prace społeczne o których mówisz bedą zapewne na rzecz szkoły...a zatem wszystko jest ok, gdyż w zasadzie każda szkoła w swoim statucie ma wzmiankę o czymś takim.
Mushu ja rozumiem, że każdy uczeń chce aby przestrzegane były prawa ucznia, ale ..Szkoła to nie tylko prawa..a niestety uczniowie coraz częściej o tym zapominają...
sygma jest off-line  
27-03-2009, 14:26  
Parovuz
Stały bywalec
 
Parovuz na Forum Prawnym
 
Posty: 543
Domyślnie RE: Prawa Ucznia!

Regulamin nie jest źródłem prawa i co do nakładania jakiegokolwiek obowiązku pracy społecznej (np.grabienia liści) i z niego rozliczania albo nawet karania za jego niewkonanie jest bezprawne. Nie mówię o zmazaniu tablicy itp.
Parovuz jest off-line  
27-03-2009, 16:29  
sygma
Użytkownik
 
sygma na Forum Prawnym
 
Posty: 114
Domyślnie RE: Prawa Ucznia!

Parovuz ale statut szkoły chyba tak..czyż nie? W końcu nie jest on stworzony na zasadach własnego "widzimisię". Poza tym nadal nie wiemy co to za "prace społeczne", więc trudno stwierdzić czy nauczycielka miała prawo "nakazać" je koleżance Mushu, czy też nie.
sygma jest off-line  
27-03-2009, 17:30  
Mushu16
Początkujący
 
Posty: 16
Domyślnie RE: Prawa Ucznia!

Nie jest wszystko ok, ponieważ to jest wykorzystywanie nas i z tego co pamiętam narusza to przepisy bhp umysłowej i konstytucję np. Art. 31 i coś jeszcze było i niestety nie pamiętam co to było, ponieważ wcześniejsze forum praw ucznia usunęli, a tam wszystko miałam, więc miałam nadzieję, że może wy coś wiecie. Po za tym u nas nie wisi nigdzie regulamin, jest on jedynie na naszej stronie w internecie i nie mamy rzecznika praw. Statut nie stoi ponad konstytucją, więc nie można powiedzieć, iż jest wszystko ok. A i moja koleżanka nie będzie porządkować żadnych materiałów tylko grabić liście. Co prawda ona często i gęsto na lekcjach gadała, ale jak im pani powiedziała lekcje wcześniej, że będą musiały się przesiąść to już na następnej lekcji nie rozmawiały. Powtarzam po raz kolejny wpisała jej za to uwagę + te prace społeczne. Szkoła to nie tylko prawa, ale powinni ich przestrzegać! A naszych nie przestrzegają, czy to są zawarte w statucie czy w konstytucji ich to nie obchodzi! Mogą być tylko 3 prace klasowe w tygodniu ja w następnym tygodniu mam 7, nie można zadawać na weekendy, ferie, święta nauczyciele zadają. Mogłabym wymienić mnóstwo, mnóstwo przykładów, ale większość wymaga dłuższego tłumaczenia. Jeśli my mamy przestrzegać praw nauczycieli, to z ich strony oczekujemy tego samego, ale jeśli nauczyciele uważają, że są bezkarni i mogą się mścić, to to jest już po prostu bez sensu.
Mushu16 jest off-line  
28-03-2009, 11:03  
natalie-s1959
Zbanowany
 
Posty: 10.768
Domyślnie RE: Prawa Ucznia!

Nie przestrzegacie praw nauczycieli - POWINNIŚCIE PRZESTRZEGAĆ PRAW SZKOŁY I SPOŁECZEŃSTWA!
Zamiast hodować w sobie pieniacza i skarżypytę, należy wykształcić w sobie OBYWATELA: nauczyć się rozumieć prawo w sposób właściwy, współżyć z innymi osobami na zasadzie pokojowej - no i walczyć o swoje prawa mądrze! Pyskujesz, a dlaczego nie zapytasz wychowawcy: dlaczego są przekraczane pewne normy procesu nauczania, dlaczego w szkole nie ma rzecznika praw ucznia? Owszem, "bohatersko" trzaskacie książkami (w oczach kolegów zaraz stajecie się wyjątkowo waleczni), odzywacie sie po chamsku, a nie potraficie stosować ugruntowanych argumentów, prowadzić dyskusji - nie pyskówki. Jak was nie nauczyli rodzice, szkoła (wiem, czym naprawdę jest WOS, oj, wiem - sama mam syna w liceum), uczcie się sami. Po pierwsze, przyda się na całe życie, po drugie, właśnie w nauce prowadzenia dyskusji, argumentowania można się naprawdę wykazać.
I jeszcze jedno: jeżeli uczeń nie zachowuje się jak nieodpowiedzialny smarkacz, lecz jak osoba dorosła, potrafiąca uzywać głowy i argumentów, a w dodatku nie wrzeszczy i nie ciska przedmiotami, nauczyciele przeważnie z taką osobą się liczą.
A że regulamin nie wisi na ścianie, lecz w necie - chyba potrafisz go tam odnaleźć. No i napisać wniosek do dyrekscji o jego wywieszenie na widocznym miejscu.
Do "PAROVUZ":
Niestety, nie masz racji w sprawie statutu szkoły, regulaminu oraz prac społecznych w nim zapisanych. Szkoła ma prawo je wyznaczać, i nie jest to sprzątanie WC, korytarzy czy inne tego rodzaju. Zwykle jest zapisane, ze kto coś zniszczył, odpowiada za naprawę (robi to sam lub musi spowodować, że uszkodzenie zostanie naprawione przez osoby trzecie - zresztą, wynika to z KC), zaś inne naruszenia wywołują skutek w postaci prac porządkowych na tereniw szkoły (często porzadkowanie pomocy naukowych, rzadziej - w innych pracach). I nie ma co sobie gęby wycierać Konstytucją oraz innymi wzniosłymi dokumentami - demagogicznie można artykuł uniewinniający przetworzyć na wyrokujący o dożywociu.
natalie-s1959 jest off-line  
28-03-2009, 11:35  
sygma
Użytkownik
 
sygma na Forum Prawnym
 
Posty: 114
Domyślnie RE: Prawa Ucznia!

Mushu "ciskasz się", że nauczyciele nie przestrzegają praw uczniów. A pomyślałaś nad tym, czy Twoja koleżanka przestrzega poszczególne punkty Statutu Szkoły? W każdym statucie jest zapis, mówiący iż uczeń ma obowiązek odnosić się z szacunkiem do nauczycieli i innych pracowników szkoły. Analizując zaistniałą sytuację można stwierdzić, iż to koleżanka pierwsza ten punkt statutu złamała. Rzucenie książką, jako manifest niezadowolenia bynajmniej nie jest okazaniem szacunku. Nie ma jednak sensu licytować się, kto i jak łamie prawa ucznia czy nauczyciela. Jeśli wgłębisz się w statut Waszej szkoły może dostrzeżesz to czego teraz nie widzisz.
Czytając tego typu posty nasuwa mi się jedno: niedługo nauczyciel będzie bał się poprosić ucznia o zmazanie tablicy, albowiem pojawi się obawa iż uczeń zacznie szukać artykułów i paragrafów, mówiących że nauczyciel naruszył przepisy itp. Nie dajmy się zwariować. Nauczycielka miała prawo postawić za takie zachowanie uwagę. Proponuję trzasnąc drzwiami przed nosem własnej mamy, zobaczymy jaka będzie jej reakcja i czy zaczniesz szukać paragrafów, mówiących iż matka nie miała Ci prawa za takie zachowanie zwrócić uwagi.
Tak jak autorka powyżeszego postu napisała, walczcie o przestrzeganie praw ucznia - ale z głową, mądrze.
Natalie w szkole Rzecznika Praw Ucznia może nie być (jeśli takowego zapisu nie posiada statut szkoły). SU jednak może wystąpić z prośbą do Rady Pedagogicznej o wybranie takowego rzecznika.
sygma jest off-line  
28-03-2009, 13:15  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.536
Domyślnie RE: Prawa Ucznia!

Cytat:
Napisał/a Parovuz Zobacz post
Regulamin nie jest źródłem prawa i co do nakładania jakiegokolwiek obowiązku pracy społecznej (np.grabienia liści) i z niego rozliczania albo nawet karania za jego niewkonanie jest bezprawne. Nie mówię o zmazaniu tablicy itp.
Czyżby? Regulamin szkoły nie jest prawem obowiązującym w danej szkole?
Proszę nie pisać takich głupot.
Również nietrafnie powołuje się Pan na Konstytucję RP.
Janusz.C.M. jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ prawa ucznia (odpowiedzi: 6) Witam, nie było mnie 2 tygodnie w szkole z powodu choroby w tym czasie klasa jak to nauczyciel stwierdził pisała "karną" niezapowiedzianą kartkówkę....
§ Prawa ucznia - prawa szkoły. (odpowiedzi: 4) Witam. Mam problem w szkole i to na sam koniec mojej edukacji. Jestem na zwolnieniu lekarskim do końca roku szkolnego. Początkowo neurolog wystawił...
§ Prawa ucznia (odpowiedzi: 2) Witam, Czy jeśli podczas lekcji nauczyciel zadaje do przeczytania tekst na 2 strony A4 i daje 3 minuty na odpowiedź na dwa pytania znajdujące się...
§ prawa ucznia (odpowiedzi: 4) Czy uczeń ma prawo do strajku ?
§ Prawa ucznia, absolwenta a prawa szkoły (odpowiedzi: 5) Witajcie! Jestem n-lem i administratorem szkolnej witryny www. Kilka dni temu dostałem e-mail od absolwenta mojej szkoły z żądaniem usunięcia...
§ Prawa ucznia (odpowiedzi: 2) Jakie są prawa ucznia. Gdzie ma się udać, co ma zrobić itd. Jeśli nauczyciel zaniżył ewidentnie ocene? Proszę o odpowiedzi.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:03.