Wniosek o zmianę stronniczego sędziego (nagrałam rozprawę dyktafonem) - Forum Prawne

 

Wniosek o zmianę stronniczego sędziego (nagrałam rozprawę dyktafonem)

Jestem pokrzywdzoną w sprawie karnej. Niestety sędzia jest stronniczy, od początku traktuje mnie jak podejrzaną a nie pokrzywdzoną tzn wielokrotnie przesłuchuje, straszy mnie karami, pozwala sobie na krytykę pod moim adresem, jest wobec mnie nieuprzejmy ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna


Odpowiedz
 
18-02-2015, 11:21  
Aśka91
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Wniosek o zmianę stronniczego sędziego (nagrałam rozprawę dyktafonem)

Jestem pokrzywdzoną w sprawie karnej. Niestety sędzia jest stronniczy, od początku traktuje mnie jak podejrzaną a nie pokrzywdzoną tzn wielokrotnie przesłuchuje, straszy mnie karami, pozwala sobie na krytykę pod moim adresem, jest wobec mnie nieuprzejmy i często podnosi głos - zupełnie przeciwnie jak podejrzanego i jego adwokata, których traktuje jak kolegów. Adwokat oskarżonego nie ma co robić na tych rozprawach, bo sedzia sam zachowuje się jak adwokat. Cały czas podważa moje zeznania i zeznania świadków, pomimo że są spójne i nie ma się czego przyczepić. Sędzia bezpodstawnie nie dopuścił mojego wniosku o pozew cywilny w ramach sprawy karnej o zadośćuczynienie (i nie zaprotokołował tego!), sugeruje też, że zamieni role w tej sprawie i to ja będe oskarżoną - oczywiście podejrzany ma z tego niezły ubaw i smieje mi się w twarz...
Dodaję, że zaraz po zatrzymaniu przez policję , podejrzany powoływał się na szerokie znajomości w wymiarze sprawiedliwości, co jest ujęte w moim protokole zawiadomienia o przestępstwie.
Ostatnio nagrałam rozprawę dyktafonem, bo nikt by mi nie uwierzył.
Mam dwa pytania - 1) czy wolno nagrywać rozprawę i czy mogę użyć tego nagrania we wniosku o zmianę sedziego? 2) jak ma wyglądac taki wniosek i do kogo go skierować, przy czym najlepiej by było, żeby rozprawa była przeniosiona do innego miasta, bo w tym najwyraźniej człowiek, który mnie skrzywdził rzeczywiście ma znajomości w sądach.
Dzieki za pomoc.
Aśka91 jest off-line  
23-02-2015, 13:31  
Inshallah
Użytkownik
 
Posty: 176
Domyślnie RE: Wniosek o zmianę stronniczego sędziego (nagrałam rozprawę dyktafonem)

Witam,
Na podstawie art.41 §1 może Pani złożyć wniosek o wyłączenie sędziego, co do którego zachodzi podejrzenie co do jego bezstronności w danej sprawie.
Proszę jednak pamiętać o zastrzeżeniu zawartym w art.41 §2 - wniosek złożony po rozpoczęciu przewodu sądowego pozostanie bez rozpoznania, chyba ,że przyczyna wyłączenia powstała lub stała się stronie wiadoma dopiero po rozpoczęciu przewodu.
Strona powinna dokonać uprawdopodobnienia wskazanych we wniosku okoliczności (a nie je udowodnić).
W związku z czym,proszę więc opisać w nim dokładnie sprawę i sposób zachowania sędziego a także fakt,że oskarżony powoływał się na tego typu znajomości (pomocnym może tu być kopia protokołu złożonego przez Panią zawiadomienia o przestępstwie lub wskazanie stron na których znajduje się ten protokół w aktach sprawy) o czym przekonała się Pani dopiero po rozpoczęciu przewodu.
Wniosek taki składa Pani do sądu przed którym toczy się postępowanie (oczywiście w myśl art. 42 § 4 - w składzie orzekającym w kwestii wyłączenia nie może brać udziału sędzia, którego dotyczy wyłączenie. " W razie niemożności utworzenia takiego składu sądu, w kwestii wyłączenia orzeka sąd wyższego rzędu" ).
Mam nadzieje, że złożyła Pani również oświadczenie o chęci występowania w sprawie w charakterze oskarżyciela posiłkowego z art. 54 §1 i zachowaniem podanego tam terminu - daje to Pani dużo więcej możliwości procesowych aniżeli sam status pokrzywdzonej. Przede wszystkim tylko wówczas ma Pani wgląd do akt a także prawo do sporządzania z nich kopii i odpisów.
Co do nagrywania rozprawy - Na podstawie art. 358 Nagrywanie dźwięku jest dopuszczalne aczkolwiek możliwość tej czynności uzależniona jest od zgody sądu. Wobec czego, musiałaby Pani złożyć taki wniosek- nawet ustnie na rozprawie i oczekiwać zgody sędziego (która w polskich realiach niestety nie zdarza się zbyt często) a ponadto, w Pani przypadku, jeśli sędzia jest stronniczy - uzyskanie takiej zgody graniczyłoby z cudem (niestety), mimo, że nie miałoby to wpływu na prawidłowość postępowania (zgodnie z przesłanką z art. 358 KPK). Dopiero wówczas mogłaby się Pani posłużyć tym nagraniem jako dowodem w sprawie, jeśli byłby konieczny.
Tego typu praktyka sędziów niejednokrotnie była już nagłaśniana przez media ale niestety do dziś niewiele się w tej kwestii zmieniło.
Rozwiązaniem w tej kwestii może być Pani wniosek o wydanie kserokopii protokołu z rozprawy (jeśli jest Pani oskarżycielem posiłkowym) i wgląd w akta sprawy aby samodzielnie mogła Pani wyszukać okoliczności uzasadniające Pani wniosek.
Powodzenia!

Tu znalazłam wzór takiego wniosku, może się przyda :
……………., dn. ……………………..
(miejscowość, data)

…………………………………
…………………………………
(dane wnioskodawcy)


Sygnatura akt: ……………

Do
Sądu …………………
w …………………….
(dane sądu rozpatrującego sprawę)WNIOSEK
o wyłączenie sędziego od rozpoznania sprawy

Na mocy art. 41 § 1 k.p.k. w zw. art. 42 § 1 k.p.k. wnoszę o wyłączenie sędziego ………………… (imię i nazwisko sędziego) od rozpoznania sprawy, sygnatura akt …………………, w której występuję w charakterze oskarżyciela posiłkowego / prywatnego / powoda cywilnego .

Uzasadnienie
[należy wskazać na okoliczności wywołujące wątpliwość co do bezstronności sędziego, a jeżeli wniosek składany jest już po rozpoczęciu rozprawy głównej w sądzie, także na dowody świadczące, że okoliczności powstały albo stały się wiadome dopiero po rozpoczęciu rozprawy]
………………………………….
(podpis wnioskodawcy)
Inshallah jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Wniosek o zmianę wyroku (odpowiedzi: 2) Dzień dobry, czy istnieje możliwość złożenia wniosku o zamianę wyroku w zawieszeniu na karę ograniczenia wolności w przypadku małoletniego?
§ Wniosek o zmianę sądu (odpowiedzi: 4) Witam Serdecznie! Mam duży problem, otóż jest prowadzone przeciwko mojej osobie postępowanie komornicze dotyczące nieruchomości. Mam operat...
§ skarga na sędziego i wniosek o zmianę sędziego (odpowiedzi: 2) Witam, jak powinna wyglądać taka skarga na sędziego w sądzie rodzinnym i do kogo ja wnieść? Podobnie zapytam o wniosek o zmianę sędziego. Jak napisać...
§ wniosek o zmianę danych do KRS (odpowiedzi: 2) Witam, byłbym wdzięczny za pomoc w następującej sprawie - na początku kwietnia Spółka zmieniła adres siedziby. Zarząd Spółki podjął w tym temacie...
§ wniosek o zmianę kwalifikacji czynu (odpowiedzi: 13) witam, postaram sie streścić całą sprawę. Otóż mój były pracodawca(właściwie jego pełnomocnik) po moim wezwaniu do zapłaty, zgłosił mnie do...
§ Wniosek o zmianę środka zapobiegawczeog (odpowiedzi: 1) Witam. Mam pytanie. Mój chłopak został osadzony w areszcie śledczym.Napisalam wniosek o zmianę środka zapobiegawczego na dozór policyjny i zabranie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:16.