Identyfikacja właściciela komórki - Forum Prawne

 

Identyfikacja właściciela komórki 2

Czy mógłby mi ktoś wyjasnić naczym polega samoczynne wybieranie numerów i zabieranie kasy?i czy każdy mogel tel. może temu służyć ,czy tylko nowe aparaty? Za poważną odpowiedź z góry dziękuję....Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna


Odpowiedz
 
06-12-2007, 18:05  
ona123
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie

Czy mógłby mi ktoś wyjasnić naczym polega samoczynne wybieranie numerów i zabieranie kasy?i czy każdy mogel tel. może temu służyć ,czy tylko nowe aparaty? Za poważną odpowiedź z góry dziękuję.
ona123 jest off-line  
07-12-2007, 17:49  
janbugaj
Użytkownik
 
Posty: 61
Domyślnie

[cytat="Markiz32"]niektórzy hm... bonzowie z wierchuszki.... też dzwonili do niektórych biznesmenów z telefonów na karty pre-paid a jakoś udało się ustalić wszystkich rozmówców... [/cytat]

Ale jak to sie ma do mojego tekstu? Sam napisalem ze korzystanie z prepaid nie zapewnia bezpieczenstwa - musza byc spelnione pozostale wymienione w tamtym poscie warunki, a wtedy jedyne informacje jakie zostaja w systemie operatora to czas i miejsce polaczenia. Reszta informacji staje sie bezuzyteczna. Jak ktos wykonuje takie polaczenia z domu, a obok na stole lezy jego normalna komorka, to niech sie potem nie dziwi
janbugaj jest off-line  
07-12-2007, 19:11  
MMPM
Moderator w spoczynku
 
MMPM na Forum Prawnym
 
Posty: 2.163
Domyślnie

>Powtórzę raz jeszcze, że jeśli kupuję anonimowo telefon na kartę, to nie mam obowiązku rejestrować go i jestem anonimowym użytkownikiem, tym samym żadna policja na świecie nie może ustalić mego nazwiska. Chyba że korzysta z pomocy dobrej wróżki.

OK Janusz, napiszę, jak to się robi.
Każdy aparat telefoniczny ma indywidualny numer IMEI. Zawsze mozna ustalic, z jakimi kartami współpracuje taki telefon - to, że toś ciągle zmienia karty w jednym telefonie, nic mu nie pomoże, bo wciąż widać, że to ten sam telefon.
Załóżmy że korzystasz tylko z jednej karty pre-paidowej. Żądam Twoich bilingów za dany okres, łącznie z danymi osobowymi Twoich rozmówców. Zawsze trafi się takla osoba, która ma telefon na abonament, a nie na karte. Potem wystarczy taką osobę przesłuchać, czy nie wie przypadkiem, do kogo należy dany numer i czy przypadkiem nie ma go zapisanego w swoim spisie numerów. Im więcej dzwonisz, tym wieksze prawdopodobieństwo, że ktos Cię zapamięta. Często wystarczą bilingi z jednego dnia, aby zidentyfikować posiadacza danego numeru tel.
MMPM jest off-line  
07-12-2007, 19:22  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.620
Domyślnie

Zgadzam się ze wszystkim co piszecie, ale....było takie pytanie "czy sam aparat wysyła jakiś sygnał, na podstawie którego będzie wiadomo kto jest jego właścicielem ?"
Na to odpowiedź jest tylko jedna, że niestety aparat nie wysyła żadnego sygnału z danymi posiadacza telefonu. Tak inteligentnych aparatów jeszcze nie ma.
Tu nie chodziło o metody ustalenia właściciela, tylko o to, czy aparat z własnej nieprzymuszonej woli podaje "komuś tam" nazwisko. imię i adres jego właściciela (mowa oczywiście o telefonia na kartę).
Janusz.C.M. jest off-line  
08-12-2007, 08:16  
Użytkownik
Gość
Domyślnie

Pytanie do MMPM:

skoro już ustaliliśmy, że ustalenie człowieka na podstawie IMEI aparatu jest całkowicie możliwe i dosyć proste to mam pytanie - dlaczego więc nie jest to wykorzystywane przy skradzionych aparatach? W końcu istnieje baza skradzionych telefonów - a jedyne wykorzystanie polega na tym, że Policjanci na patrolu grzebią w komórkach. Podczas gdy operatorzy posiadają nawet opcję blokowania rozmów ze skradzionych tel...
Dlaczego więc nikt nie wykorzystuje takiej informacji (zamiast blokować, ustalić kto to jest - być może taki telefon z miejsca jest na abonament albo inną promocję) ?
 
08-12-2007, 09:19  
janbugaj
Użytkownik
 
Posty: 61
Domyślnie

[cytat="MMPM"] Zawsze trafi się takla osoba, która ma telefon na abonament, a nie na karte. Potem wystarczy taką osobę przesłuchać, czy nie wie przypadkiem, do kogo należy dany numer i czy przypadkiem nie ma go zapisanego w swoim spisie numerów. Im więcej dzwonisz, tym wieksze prawdopodobieństwo, że ktos Cię zapamięta. Często wystarczą bilingi z jednego dnia, aby zidentyfikować posiadacza danego numeru tel.[/cytat]

Zgoda, dlatego pokretne sposoby ktore przedstawilem stosuje sie kiedy nie dzwonisz do ludzi ktorzy mogliby cie zidentyfikowac po glosie czy informacjach ktore przekazujesz.

Jesli chcecie dzwonic bezpiecznie do znajomych, nalezy skorzystac z VoIP przez GRS czy EDGE w telefonach. W tym przypadku korzystacie z komorki tylko jako 'komputera' na ktorym dziala program, podobny do Skype, z tym ze laczysz sie gdzie chcesz i przez jakie serwery chcesz -> np w Chinach, a pozniej jeszcze przez Bialorus. Rozmowa jest szyfrowana, wec nie dosc ze nie wiadomo do kogo wybrano numer ( chyba ze wyciagnie sie te informacje z Chin ) to jeszcze o czym mowa (chyba ze uzyty algorytm jest do zlamania przez Policje ale o to bym sie nie bal).

Tak jak to zwykle bywa z nowymi technologiami, jedni ucza sie ich szybciej, drudzy wolniej, i wlasnie to nalezy wykorzystywac przy zapewnianiu sobie prywatnosci
janbugaj jest off-line  
08-12-2007, 14:59  
Dareksg
Użytkownik
 
Posty: 55
Domyślnie

[cytat="janbugaj"]
Podsumowujac : jesli chcesz korzystac z telefonu naprawde anonimowo (w koncu masz do tego prawo), to proponuje zrobic tak - kupujesz w komisie przy ktorym nie ma kamer kilka starych nokii za kilka zlotych, do tego tyle tanich kart pre paid co telefonow, jedziesz w niemonitorowane miejsce, i do kazdego polaczenia uzywasz innego aparatu z inna karta sim, a najlepiej i ze zmienionym imei. Po rozmowie wyjmujesz z aparatu baterie i go niszczysz. Sposob pewny, ale dosyc kosztowny [/cytat]
Zgadzam się z tym w 100%
Dareksg jest off-line  
08-12-2007, 23:03  
MMPM
Moderator w spoczynku
 
MMPM na Forum Prawnym
 
Posty: 2.163
Domyślnie

>dlaczego więc nie jest to wykorzystywane przy skradzionych aparatach?

A kto tak powiedział???
MMPM jest off-line  
08-12-2007, 23:32  
Użytkownik
Gość
Domyślnie

Nie widać żadnych rezultatów... osobiście parę miesięcy temu straciłem telefon i zgłosiłem na Policję. Policjant przyjął zgłoszenie, wydał zaświadczenie i się zdziwił gdy powiedziałem, że nie będę wnioskował u operatora o zablokowanie IMEI... BO nie chciałem zachęcać do zmiany go.

Gdyby to było wykorzystywane, to blokowanie IMEI straciłoby sens, a także sprawdzanie tego co wyświetla telefon przy legitymowaniu...

A tak dostałem powiadomienie, że sprawców nie wykryto i cośtam cośtam :P.

Może więc od wielkiego dzwona, jak ukradną torebkę żonie ministra to jest użyte. Ale mi chodzi o działanie tyczące wszystkich zgłoszonych skradzionych aparatów.

Dlaczego?
 
09-12-2007, 15:02  
MMPM
Moderator w spoczynku
 
MMPM na Forum Prawnym
 
Posty: 2.163
Domyślnie

>A tak dostałem powiadomienie, że sprawców nie wykryto i cośtam cośtam Język.

Moze Twój telefon był wart pon. 250 zł i poszło na wykroczenie.

>Może więc od wielkiego dzwona, jak ukradną torebkę żonie ministra to jest użyte. Ale mi chodzi o działanie tyczące wszystkich zgłoszonych skradzionych aparatów.

No więc mówię - jest wykorzystywane. Codziennie w Polsce ginie kilkaset telefonów i coraz więcej jest odnajdywanych...
MMPM jest off-line  
09-12-2007, 15:27  
Użytkownik
Gość
Domyślnie

[cytat:11skfmwz]
Moze Twój telefon był wart pon. 250 zł i poszło na wykroczenie.
[/cytat:11skfmwz]

"na Pana szkodę w wysokości ok 300. zł [..] wszczęto dochodzenie o przestępstwo określone w art 278&1 KK" -...

To jaki sens ma:
a) sprawdzanie IMEI komórki na ulicy? Przecież komórka sama zgłasza sieci ten IMEI i z miejsca wiadomo czy jest w bazie (co innego sprawdzenie co jest pod baterią...)
b) blokowanie użycia skradzionego telefonu. Przecież zablokowanie zachęca do zmiany IMEI, co trudne nie jest. A to z kolei bardzo utrudni odnalezienie aparatu.
 
09-12-2007, 16:43  
MMPM
Moderator w spoczynku
 
MMPM na Forum Prawnym
 
Posty: 2.163
Domyślnie

1. Sieci nie mają baz skradzionych telefonów. To ma Policja.
MMPM jest off-line  
09-12-2007, 18:03  
Użytkownik
Gość
Domyślnie

Czyli tylko jeśli jakiś policjant "prowadzący" sprawę poczuje chęć zrobienia czegoś z nią to może wysyłać pisma do sieci o udostępnienie ewentualnych połączeń wykonanych przez telefon z danym IMEI?

Przykładowo - gdybym dostał:
a) płytę CD z bazą skradzionych IMEI
b) dostęp do danych sieci o logowaniach oraz abonamentach

to za pomocą kilku zapytań wyciągnąłbym dane o wszystkich interesujących telefonach, ich użytkownikach (jeśli abonament, promocja, są zarejestrowani aby uzyskać jakieś bonusy), bądź użytkownikach z którymi się właśnie kontaktują.

Biorąc pod uwagę to, że znane są adresy ludzi oraz stacje bazowe do których loguje się telefon mógłbym od razu podzielić to na np. gminy i przygotować do wysłania informacje do poszczególnych komisariatów. W ten sposób z zapewne dziesiątków tysięcy spraw zrobiłaby się mała liczba na pojedynczy komisariat.

Zrobienie czegoś takiego zapewne zajęłoby mi ze 3 dni. Pracownik operatora na bieżąco zajmujący się podobnymi sprawami pewnie zrobiłby to w 1 dzień.

Gdzie leży problem w przeprowadzeniu czegoś takiego?
 
09-12-2007, 18:11  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 13.109
Domyślnie

Być może problem leży w kosztach, które ponosiłby w związku z taką akcją Skarb Państwa. I może w pewnej "bezwładności" charakterystycznej dla każdej biurokracji, do której zaliczają się zarówno Policja jak i Prokuratura oraz Sądy.
kadi jest off-line  
09-12-2007, 21:01  
MMPM
Moderator w spoczynku
 
MMPM na Forum Prawnym
 
Posty: 2.163
Domyślnie

1. To wysyła prokurator. Tajemnica telekomunikacyjna - art. 218 kpk.

>Pracownik operatora na bieżąco zajmujący się podobnymi sprawami pewnie zrobiłby to w 1 dzień.

Uzyskanie odpowiedzi od Centertela trwa 10 tygodni. Od pozostałych operatorów nieco krócej. I oczywiście nie za darmo - zapłata wg cennika usług.

Ponadto ci, którzy "zawodowo" zajmują się kradzieżami telefonów znają kilka kruczków: np. ze sprzedażą telefonu należy zaczekać kilka tygodni (aby przez ten czas telefon był nieaktywny - żądane informacje od operatorów juz zazwyczaj nie obejmują tak długiego okresu), najlepiej sprzedać telefon za granicą (nawet tą bliską) - wówczas polski operator nie zarejestruje połaczeń, itd. itp.
MMPM jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Identyfikacja sprawcy przestepstwa (odpowiedzi: 3) Ponad 20 lat temu popelniono wzgledem mnie przestepstwo, srednio / dosc powazne. Znam ogolna sytuacje, ale nie mam informacji na temat konkretnej...
§ Identyfikacja sprawy (odpowiedzi: 1) Witam, Kilka lat temu zostało uruchomiona sprawa sądowa w celu wyprostowania granic działek z linią drogową gdyż w latach 80 podczas wytyczania...
§ Kontorola radarowa - identyfikacja pojazu (odpowiedzi: 22) Witam serdecznie! Chciałbym, by ktoś kompetentny spróbował rozwiać moje wątpliwości w sprawie, która dotyczy pomiarów prędkości (przez Policję) za...
§ Identyfikacja działalności w sp.j. (odpowiedzi: 1) Witam. Moje pytanie dotyczy pewnego problemu. Założyliśmy ze wspólnikiem spółkę jawną , nazwijmy ją "DOM nazwiska sp.j." Jako że podaliśmy do KRS...
§ Identyfikacja funkcjonariusza policji (odpowiedzi: 13) Funkcjonariusz na sluzbie powinien posiadac w swym umundurowaniu miejsce, w ktorym znajduje sie numer sluzbowy. Niestety bardzo czesto bywa ,ze...
§ Identyfikacja wizualna imprezy kulturalnej (odpowiedzi: 10) Witam! Wykonałem identyfikacje wizualną pewnej imprezy kulturalnej. Chce zaproponować organizatorom tego festiwalu aby ją kupił. Pliki albo fotki...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:39.