Wypis a odpis notarialny? - Forum Prawne

 

Wypis a odpis notarialny?

Witajcie.Zastanawia mnie czy odpis notarialny ma moc prawną oryginału. Ustawa - Prawo o notariacie w rozdziale 9 mówi że wypis aktu notarialnego owszem ma moc prawną równą oryginałowi, ale czy odpis wierzytelny innego dokumentu np. ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna

Dyskusja ogólna - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
11-08-2009, 12:59  
Jakub88
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Wypis a odpis notarialny?

Witajcie.Zastanawia mnie czy odpis notarialny ma moc prawną oryginału.
Ustawa - Prawo o notariacie w rozdziale 9 mówi że wypis aktu notarialnego owszem ma moc prawną równą oryginałowi, ale czy odpis wierzytelny innego dokumentu np. Świadectwa Dojrzałości również? Chcę napisać odwołanie od decyzji Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej która odmówiła mi przyjęcia na studia z powodu braku oryginału lub odpisu Świadectwa Dojrzałości wydanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, o odpisie notarialnym nie chcieli nawet słyszeć. Chciałbym w odwołaniu wskazać konkretną podstawę prawną ale niestety takowej nie znalazłem, wciąż jednak żyje nadzieją że ona istnieje. Proszę pomóżcie.
Jakub88 jest off-line  
12-08-2009, 21:55  
asesor in spe
Przyjaciel forum
 
Posty: 873
Domyślnie RE: Wypis a odpis notarialny?

Pojęcie wypisu na gruncie prawa o notariacie dotyczy aktu notarialnego (zresztą sam tytuł rozdziału o tym mówi). Tylko wypis aktu ma moc prawną oryginału, odpis już nie anie nie wyciąg.

Powyższe nie dotyczy innych dokumentów sporządzanych przez notariusza, ktorych podstawą p[rawną nie jest rodział 9, ale rozdział 4 Poświadczenia, w szczególności art. 96 pkt 2. i art. 98.
Trzreba to powiązać z art. 2 par. 2 Czynności notarialne, dokonane przez notariusza zgodnie z prawem, mają charakter dokumentu urzędowego

Oznacza to, że poświadczona przez notariusza kopia danego dokumentu ma charakter dokumentu urzedowego.
A teraz idziemy do KPA
Art. 76. § 1. Dokumenty urzędowe sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy państwowe w ich zakresie działania stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone.

§ 2. Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do dokumentów urzędowych sporządzanych przez organy jednostek organizacyjnych lub podmioty, w zakresie poruczonych im z mocy prawa lub porozumienia spraw wymienionych w art. 1 pkt 1 i 4.

§ 3. Przepisy § 1 i 2 nie wyłączają możliwości przeprowadzenia dowodu przeciwko treści dokumentów wymienionych w tych przepisach.

Jakkolwiek toczy się dyskucja szczególnie w postępowaniu cywilym co do mocy prawnej niektórych poświadczeń notarialnych myśle, że warto w ten deseń spróbować. Niest\ety nie gwarantuje to sukcesu, bo przepisy nie są jednoznaczne. Moim jednak zdaniem organ powinien przyjąć taki odpis, a zażądać oryginału tylko wowczas, gdyby miał wątpliwości co do autentyczności. Ale jest to tylko mój pogląd.
asesor in spe jest off-line  
13-08-2009, 11:22  
Jakub88
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Wypis a odpis notarialny?

Bardzo serdecznie dziękuje. Uczelnia na której próbuję rozpocząć kolejny kierunek honoruje jednak odpisy ale tylko wydane przez OKE. W odwołaniu skupiłem sie najbardziej na art. 76. § 2. ponieważ odpis może nie równa się oryginałowi ale wg. mojego mniemania to odpis Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej = odpis notarialny (co do mocy prawnej). Trzymam kciuki za korzystne dla mnie rozwiązanie.
Jakub88 jest off-line  
04-02-2012, 20:39  
peregrinara
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Wypis a odpis notarialny?

Witam.
Temat był poruszany dość dawno, ale może ktoś jeszcze będzie miał podobny problem.
W przypadku Jakuba88 problemem nie jest tak naprawdę to czy odpis/wypis ma moc prawną oryginału, ale to, że chce podjąć kolejne studia. W zasadzie nie ma ograniczenia co do ilości kierunków, na których można studiować. Jednak uczelnie, aby ograniczyć tę ilość, przyjmują podczas rekrutacji tylko oryginał lub odpis wydany przez OKE. W ten sposób kandydować można tylko na dwie uczelnie, bo tylko jeden odpis jest wydawany przez OKE. Zabezpiecza to także przed "nadmuchaniem" ilości kandydatów na dany kierunek. Gdyby w każdej WKR honorowano odpisy notarialne, to ograniczeniem zapisywania się na każdy możliwy kierunek, byłaby tylko opłata rekrutacyjna.
Obowiązek dostarczenia oryginału lub odpisu wydanego przez OKE jest zapisany w przepisach rekrutacyjnych danej uczelni.
Pozdrawiam.
peregrinara jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ zmiany gruntowe: wypis czy wypis z wyrysem? (odpowiedzi: 4) Szanowni Państwo, zamierzamy sprzedać odziedziczoną nieruchomość i w związku z nieaktualnym stanem w Księdze Wieczystej (zmieniła się numeracja...
§ Akt Notarialny - nielegalna opłata za odpis (odpowiedzi: 7) Witam, Jestem tuż przed podpisaniem aktu notarialnego sprzedaż/kupno domu z rynku wtórnego. Notariusze często na swoich stronach przy...
§ Akt notarialny a wypis z rejestru gruntów. (odpowiedzi: 12) Witam mam pewne pytanko. W akcie notarialnym pisze że działka ma 67 arów a w wypisie z rejestru gruntów pisze że ma 65, czyli ile w końcu ma?...
§ AKT NOTARIALNY zakupu mieszkania a wypis (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie! Dwa dni temu nabylam mieszkanie lecz nieustannie towarzyszy mi mysl jakeiś niedopatrzenia.... Przy podpisaniu sprzedarzy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:57.