Repozytorium prawne w gicie - Forum Prawne

 

Repozytorium prawne w gicie

Witam, Chciałbym z Państwem podzielić się pomysłem na zorganizowanie przepisów prawa w sposób jak organizuje się kod komputerowy. Na wstępie, chciałbym zaznaczyć, że nie jestem prawnikiem, ale raczej geekiem komputerowym. Liczę na liczne uwagi. Pomysł ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna


Odpowiedz
 
11-02-2017, 21:42  
marekjagielski
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Repozytorium prawne w gicie

Witam,

Chciałbym z Państwem podzielić się pomysłem na zorganizowanie przepisów prawa w sposób jak organizuje się kod komputerowy. Na wstępie, chciałbym zaznaczyć, że nie jestem prawnikiem, ale raczej geekiem komputerowym. Liczę na liczne uwagi.
Pomysł się wziął stąd, że osobiście miałem problem, żeby znaleźć szybko przepisy, które akurat mnie interesują. Także, jako zwolennik zinformatyzowanego i sprawnego Państwa i a także świadomego społeczeństwa, mam nadzieję dorzucić moją cegiełkę.

I. Wpierw moje założenia i obserwacje (proszę mnie poprawić, jeżeli się mylę):
1. Referencyjnym źródłem aktów prawnych jest strona Strona główna - Dziennik Ustaw
2. Referencyjną bazą danych aktów prawnych jest strona: Internetowy System Aktów Prawnych
3. W formie elektronicznej ustawy mają format pdf.
4. Ustawy dostępne są w różnych systemach bazodanowych komercyjnych typu lex.pl, które konwertują pdfy na formę tekstową.
5. Ustawy można znaleźć na różnych stronach w internecie z tym, że nie zawsze aktualne.

II. O formacie pdf.
1. Pdf (https://pl.wikipedia.org/wiki/PDF/A) jest formatem, który ma gwarantować, że osoba oglądająca dokument, widzi go tak jak jej autor.
2. Domyślam się, że sejm używa go, jako, że format jest rekomendowany do archiwizowania dokumentów. Pdf jest dobrym formatem również, jeżeli dokumenty chcemy drukować.

III. Krytyka.
1. Pdf nie jest formatem przyjaznym użytkownikom wykonującym operację kopiuj-wklej.
2. Pdf z pewnością nie jest przyjazym formatem dla systemów informatycznym. Mówię, tu o budowaniu systemów bazodanowych, wyszukujących, automatycznie analizujących, indeksujących.
3. Pdf nie pozwala porównywać konsekutywnych wersji ustaw.

IV. Stan wiedzy.
1. Najprzyjaźniejszym formatem dla programów komputerowych jest format tekstowy. Format tekstowy jest uniwersalnym formatem wejściowych dla generacji innych formatów.
2. Co prawda format tekstowy nie może zawierać grafik (tylko referencje do nich). Jednak w aktach prawnych najważniejsza jest treść artykułów, a nie ich sformatowanie na papierze. Automatyczne generatory dokumentów mogą wygenerować dokumenty w różnych zdefiniowanych formatach, czcionkach, itd.
3. Aby nadać logiczną lub prezentacyjną informację tekstowi stosuje się języki znaczników (https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%9...nacznik%C3%B3w)
Większości znany jest ze słyszenia html, może też latex. Jednym z najprostszch języków znaczników jest Markdown https://pl.wikipedia.org/wiki/Markdown
4. W informatyce, zmieniające się pliki (jak pliki źródłowe kodu programu) przechowuje się w systemach kontroli wersji https://pl.wikipedia.org/wiki/System_kontroli_wersji. W skrócie, system kontroli wersji pozwala na śledzenie, kto, co, kiedy i dlaczego zmienił w pliku tekstowym.

V. Propozycja.
1. Proponuję zgromadzenie przepisów prawa w formacie Markdown w systemie kontroli wersji git.
2. Zacząłem już przepisywać (np. https://github.com/PrawoPolskie/Kodeks-Pracy).
3. Na razie dodaję artykuł po artykule, przykład zmiany w tekście:
dopisanie: https://github.com/PrawoPolskie/Kode...c953038576f5ab
żartem już pisząc, "lub czasopisma" by się nie prześlizgnęło.
4. Markdown może zostać przekształcowny w książkę online: https://www.gitbook.com/book/polskie-prawo/kodeks-pracy
5. Muszę jeszcze poprawić formatowanie, ale będzie można wygenerować PDF, MOBI, EPUB.

Liczę na waszą opinię o pomyśle.

Marek Jagielski
marekjagielski jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Usługi prawne (odpowiedzi: 1) Witam, Jak poprawnie zaksięgować usługi prawne- faktury sprzedażowe: data wysatwienia 01.04, a data sprzedaży 31.03 Do vat-u kwiecie do doch...
§ akty prawne (odpowiedzi: 9) Witam serdecznie na tym forum (administrację i użytkowników) Poszukuję konkretnych zapisów w dziennikach ustaw (nr.dziennika/nr.ustawy) jakie...
§ Akty prawne. (odpowiedzi: 3) Witam, Mógłbym prosić o podanie nazwy aktów, z którymi powinienem się zapoznać by dowiedzieć się wszystkiego o działalności komornika?
§ Młody Dj - Aspekty Prawne (odpowiedzi: 7) Witam. Mam obecnie 14 lat. Gram po różnych imprezach od klasy 4 podstawówki. Jak na razie zbierałem kase i systematycznie kupowałem sprzęt, który...
§ Normy prawne (odpowiedzi: 1) Tomasz A. będąc oskarżonym w sprawie o podrobienie dokumentów i przekroczenie uprawnień, w trakcie składania wyjaśnień fałszywie odpowiadał na...
§ JSA a kwestie prawne/przepisy, konkretne akty prawne (odpowiedzi: 5) Jestem oczekujacym/zarejestrowanym kandydatem na JSA (job seeker's allowance). Pracuje w UK 4 lata, nieprzerwanie (poza wakacjami) do lipca 2009 roku...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:19.