Były właściciel psa żąda jego zwrotu - Forum Prawne

 

Były właściciel psa żąda jego zwrotu

Dzień dobry. Jestem zrozpaczona i wystraszona, proszę o pomoc. Tydzień temu znajomym podrzucono małego szczeniaczka w pobliżu posesji. Znajomi przygarnęli go i zamieścili ogłoszenie w portalu społecznościowym, że szukają dla niego nowego domu. Ponieważ byliśmy ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna


Odpowiedz
 
05-03-2019, 11:26  
magOST
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Były właściciel psa żąda jego zwrotu

Dzień dobry. Jestem zrozpaczona i wystraszona, proszę o pomoc.

Tydzień temu znajomym podrzucono małego szczeniaczka w pobliżu posesji. Znajomi przygarnęli go i zamieścili ogłoszenie w portalu społecznościowym, że szukają dla niego nowego domu.

Ponieważ byliśmy w trakcie poszukiwań psa głównie dla naszej siedmioletniej córki to odpowiedzieliśmy na to ogłoszenie. Po trzech dniach spotkaliśmy się i odebraliśmy psa. Oczywiście wszyscy wyrazili taką chęć i zgodę.

Córka w tym czasie bardzo zżyła się z psem. Uczy się odpowiedzialności.

Niestety znajomi po kilku dniach zażądali zwrotu psa. Podkreślam, że wcześniej historia psa nie była znana. Poświęciliśmy czas i środki na weterynarza, akcesoria. Córka nie wyobraża sobie tego, że musiałaby zwrócić psa. Znajomi straszą nas policją. Żądają aby to nasza córka poniosła konsekwencje błędu dorosłych.

Podczas przypadkowego spotkania w czasie spaceru, znajoma powiedziała do naszej siedmioletniej córki aby oddała jej psa. Jest agresywna. Zaczynają nas dręczyć psychicznie i szantażować.

Czy znajomi mają w ogóle podstawy do tego aby domagać się zwrotu psa?

Z góry dziękuję za pomoc!
magOST jest off-line  
05-03-2019, 15:49  
tankiel
Stały bywalec
 
Posty: 777
Domyślnie RE: Były właściciel psa żąda jego zwrotu

Tak, zgodnie z prawem prawdopodbnie w takiej sytuacji bedziecie musieli psa oddać. Jak rozumiem pies został wam przekazany "na gębę"?

Art 183 par. 2 kodeksu cywilnego. Właściciel powie, że pies mu uciekł, a wy go znaleźliście i już.


Edit. Doczytałem, że jego właścicielem w sumie też nie jest sąsiad, który wam go później oddał... bo sam go znalazl. W takim wypadku nie oddawajcie psa i czekajcie na rozwój sytuacji.
tankiel jest off-line  
05-03-2019, 15:54  
karolla0905
Stały bywalec
 
Posty: 7.520
Domyślnie RE: Były właściciel psa żąda jego zwrotu

Tnakiel a na jakiej podstawie tak twierdzisz?
karolla0905 jest on-line  
05-03-2019, 15:56  
tankiel
Stały bywalec
 
Posty: 777
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a karolla0905 Zobacz post
Tnakiel a na jakiej podstawie tak twierdzisz?
Pospieszyłem się i nie zarejestrowałem, że sąsiad też nie jest właścicielem psa.
tankiel jest off-line  
05-03-2019, 16:01  
magOST
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Były właściciel psa żąda jego zwrotu

Teoretycznie pies został oddany "na gębę" - aczkolwiek posiadamy korespondencję na portalu społecznościowym, gdzie najpierw omawiamy szczegóły odbioru psa oraz kolejne wiadomości, które otrzymaliśmy po kilku dniach, w których byli właściciele stanowczo i agresywnie twierdzą, że jednak chcieliby psa z powrotem ponieważ jednak stwierdzają, że się do niego przywiązali.

Odpowiedzieliśmy, że pomimo zrozumienia i szczerych chęci niestety będzie bardzo ciężko, ponieważ córka również zdążyła się już do psa przyzwyczaić, ostatnią rzeczą jaką chcielibyśmy zrobić to przerzucić na nią ten ból. Po kilku godzinach otrzymaliśmy kolejną wiadomość, zacytuję:

"Oczywiście masz rację. Napisałem to wzburzony silnymi emocjami. Byłem samolubny raz jak go Wam oddałem i drugi raz jak chciałem odebrać. Przepraszam. Sam jestem zdziwiony moim zachowaniem, które wywołał mały piesek. "

Wydawałoby się, że sprawa jest zamknięta. Niestety wczoraj i dziś otrzymujemy już kolejne wiadomości i telefony, które raczej nie nadają się do cytowania. Jesteśmy zastraszani i szantażowani. Poza tym podczas przypadkowego spotkania byli właściciele zwracali się wprost do naszej córki, żeby oddała im psa. Zaznaczam również, że odbyliśmy z psem pierwszą wizytę u weterynarza. Jest zarejestrowany na nas, w domu czuje się rewelacyjnie.
magOST jest off-line  
05-03-2019, 16:03  
karolla0905
Stały bywalec
 
Posty: 7.520
Domyślnie RE: Były właściciel psa żąda jego zwrotu

Macie książeczkę i jestescie wpisani jako wlaściciele?
karolla0905 jest on-line  
05-03-2019, 16:04  
magOST
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Były właściciel psa żąda jego zwrotu

Tak, mamy.
magOST jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Czy jeśli właściciel samochodu zmarł to jego współwłaściciel może go sprzedać? (odpowiedzi: 1) Współwłaściciel był "dodany" tylko dla zniżek, właściciel nie zapisał Testamentu. Trzeba iść do prawnika i ubiegać się o wyłączne prawo do tego...
§ Mieszkanie męża i jego współwłaściciel.... (odpowiedzi: 6) Mam pytanie .... Przed naszym ślubem mąż dostał darowiznę od swoich rodziców , mieszkanie . Został właścicielem a jego prawnym współwłaścicielem...
§ Pies oraz jego właściciel (odpowiedzi: 2) Witam, Pisze do was z zapytaniem gdzie mogę znaleźć przepisy odnośnie czworonoga i jego właściciela w sprawie braku kagańca smyczy. Jeśli...
§ prywatny właściciel i jego rządy (odpowiedzi: 2) Witam, kamienice,w ktorej mieszkam przejęła prywatna firma.mieszkania mają po ok. 25m2,bez łazienek,od marca mamy odcięty gaz.płacimy mu teraz ok...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 09:23.