Karta pobytu - Forum Prawne

 

Karta pobytu

Dzień dobry, Spotykam się od jakiegoś czasu z bardzo chorym procesem, jakim jest uzyskanie karty rezydenta Polski. Mam kilku znajomych z za granicy, którzy składają podania o zostanie rezydentem u nas w Polsce. Generalnie wygląda ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna


Odpowiedz
 
12-11-2019, 14:28  
BiednyStudent123
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie Karta pobytu

Dzień dobry,

Spotykam się od jakiegoś czasu z bardzo chorym procesem, jakim jest uzyskanie karty rezydenta Polski.

Mam kilku znajomych z za granicy, którzy składają podania o zostanie rezydentem u nas w Polsce. Generalnie wygląda to tak, że czekają codziennie w kolejce od 6 rano do 15, dowiadują się, że mają przyjść znowu kolejnego dnia i tak codziennie.

Jak już uda się złożyć poprawną aplikację, po pół roku idą zapytać na czym sprawa stoi, okazuje się, że nie wiadomo. Trzeba przyjśc później i zapytać znowu.

Niektórzy z nich uzyskali kartę po 2 latach, po czym skończyli studia i musieli ubiegać się o nową, bo już nie są studentami. Co najśmieszniejsze, jak zmieniają pracę, również muszą wyrabiać od nowa.

Do rzeczy - 20 letnia koleżanka z Chin ubiega się o kartę, płaci prawnikowi ktory jej w tym pomaga.
Jak się okazuje, musi teraz udowodnić Urzędowi (do jutra!), że posiada na koncie ponad 30 000 PLN wolnych środków na pokrycie rocznego czynszu, rocznego utrzymania i ewentualnego wywiezienia do kraju.

Skąd tak młoda osoba, która przyjechała do nas studiować i ciężko pracować na pół etatu ma wziąć tak dużo pieniędzy???

Czy to jest normalne, że w ogóle kazali udowodnić posiadanie takiej kwoty?
BiednyStudent123 jest off-line  
13-11-2019, 10:35  
paula22551
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie re: Karta pobytu

Dzień dobry,
czy pojęcia nie są pomylone: Karta Pobytu (czyli dokładniej mówiąc zezwolenie na pobyt czasowy) zamiast Karta Rezydenta?

Cudzoziemiec może starać się o różne tytuły pobytowe w Polsce na podstawie różnych okoliczności o których mowa w ustawie o cudzoziemcach oraz ustawie o promocji zatrudnienia.

W celu złożenia wniosku w Urzędach Wojewódzkich nie trzeba stać w kolejce tyle godzin, nikt nie traciłby przecież czasu na to, wystarczy wniosek wysłać pocztą najlepiej z ZPO.

Zgodnie z ustawą pobyt cudzoziemca uważa się za legalny, jeśli wniosek został złożony najpóźniej w ostatnim dniu jego legalnego pobytu w Polsce. (W przypadku kontroli ze Straży Granicznej wystarczy pokazać potwierdzenie wysyłki wniosku, a najlepiej kopie tego wniosku wraz z załącznikami)
paula22551 jest off-line  
13-11-2019, 11:22  
BiednyStudent123
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie re: Karta pobytu

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Chodziło o Kartę Pobytu, mój błąd.

Co oznacza "z ZPO" ?

W przypadku posiadania samego potwierdzenia wysłania aplikacji, nie mają prawa jej zatrzymać na granicy i normalnie wróci do Polski?
BiednyStudent123 jest off-line  
13-11-2019, 11:32  
paula22551
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie re: Karta pobytu

Dokumentem, który umożliwi przekraczanie granicy jest dopiero wydany tzw. plastik Karta Pobytu. Do momentu jej uzyskania zazwyczaj 1,5 roku choć na chwilę obecną w zależności od województwa musi czekać w Polsce.
Może okazać się, że może przekroczyć granicę na podstawie innego dokumentu, ale to każda sprawa jest inna. Skoro ma prawnika, któremu płaci to powinna u niego się pytać.

Odniosę się jeszcze do terminu uzupełnień dokumentów. Każde wezwanie do uzupełnienia nie może być krótsze niż 7 dni termin zawsze jest napisane w piśmie urzędowym.

ZPO zwrotne potwierdzenie odbioru - list z żółtą karteczką
paula22551 jest off-line  
13-11-2019, 12:02  
BiednyStudent123
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie re: Karta pobytu

Dziewczyna niestety jeszcze jest bardzo młoda, średnio dogaduje się z prawnikiem dlatego osobiście próbuję jej pomóc jak mogę.

Co do ZPO, dokopałem się w googlu do rozwinięcia Związek Placówek Oświatowych i nie mogłem ogarnąć o co chodzi haha.

Bardzo dziękuję za pomoc!
BiednyStudent123 jest off-line  
22-06-2021, 17:31  
Piotr Bepa
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Karta pobytu

A czy są jakieś zasady którę się różnią w zależności województwa?
Np. karta pobytu we wroclawiu wydawana maks. w ciągu 10 mies., a w warszawie w ciągu 6?
Piotr Bepa jest off-line  
23-06-2021, 05:42  
paula22551
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie RE: Karta pobytu

Kiedyś tak było, ze Wrocław nawet 2 lata. Ale nie jest to uregulowane jeśli chodzi o przepisy
paula22551 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ karta pobytu (odpowiedzi: 0) Dzień dobry. Mam kartę czasowego pobytu na 3 lata na podstawie studiów dziennych. Jeżeli chciałbym się przenieść na studia zaoczne to czy muszę: -...
§ Karta pobytu (odpowiedzi: 0) Witam, Tworzę ten wątek jako sub do tematu gdzie cudzoziemcy poprosili mnie o możliwość meldunku w mieszkaniu, które najmują...
§ Obywatel USA - karta nauczyciela-karta pobytu (odpowiedzi: 0) Witam, Moj znajomy jest obywatelem Stanow Zjednoczonych i przyjechal do Polski aby uczyc j. angielskiego. Ma jednak problemy z otrzymaniem karty...
§ karta czasowego pobytu (odpowiedzi: 1) czy w dokumentach o karte czasowego pobytu oprócz potwierdzenia zameldowania cudzoziemiec zobowiązany jest przedstawić także umowę najmu mieszkania?...
§ karta pobytu w UE (odpowiedzi: 1) Chcial bym sie ozenic z kobieta z Maroco.:serce:Mieszkamy w Holandii i chcemy tutaj zyc przynajmniej kilka nastepnych lat. Czy mozemy wziac slub w...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:46.