Przechowywanie/magazynowanie - Forum Prawne

 

Przechowywanie/magazynowanie

Witam, Mam gospodarstwo około 0,5 ha na którym przechowuje maszyny rolnicze którymi uprawiam pole ,spora część nie jest używana i chciałbym to w jakiś sposób zagospodarować wiec postanowiłem magazynować/przechowywać znajomemu materiały stalowe na paletach którymi ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Dyskusja ogólna


Odpowiedz
 
25-04-2021, 21:21  
Arturtek
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Przechowywanie/magazynowanie

Witam,
Mam gospodarstwo około 0,5 ha na którym przechowuje maszyny rolnicze którymi uprawiam pole ,spora część nie jest używana i chciałbym to w jakiś sposób zagospodarować wiec postanowiłem magazynować/przechowywać znajomemu materiały stalowe na paletach którymi znajomy handluje. wszystko będzie ogrodzone dodatkowym ogrodzeniem żeby nikt postronnych tam się nie kręcił. Plac bedzie wyrównany i utwardzony kamieniem dodatkowo w planie jest postawienie na gotowym juz placu namiot magazynowy całoroczny . Ogólnie nie wiem jaki tam jest teren zagospodarowania ale wiem ze w tym miejscu mógłbym wybudować dom.
Nie będę czerpał korzyści z jego interesu ja tylko zamierzam to przechować bo wszystkiego znajomy nie zmieści na swoim placu.
Koszty związane z pracami pokrywa znajomy.

Czy muszę mieć na to pozwolenie lub w jakiś sposób to zarejestrować ?
Arturtek jest off-line  
26-04-2021, 07:03  
dearon
Stały bywalec
 
dearon na Forum Prawnym
 
Posty: 2.071
Domyślnie RE: Przechowywanie/magazynowanie

1. Czy to będą tylko materiały czy część będzie mogła być kwalifikowana jako odpady?

Proszę się zastanowić czy to dobre rozwiązania, jak pan myśli co będzie w przypadku kradzieży lub kiedy Pana znajomy nie będzie mógł się doliczyć wszystkich elementów.
dearon jest off-line  
26-04-2021, 07:35  
Arturtek
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Przechowywanie/magazynowanie

@dearon, co do pierwszego pytania to będą to tylko materiały stalowe - ogrodzenie mówiąc w prost więc raczej żadnych odpadów tam nie będzie.
Co do kradzieży i braków towaru to uświadomiłem mu ze nie biorę odpowiedzialności, całe gospodarstwo jest ogrodzone głównym ogrodzeniem a wokół mieszkają sąsiedzi z którymi żyje w zgodzie i dodatkowo będzie monitoring obejmujący tylko składowany materiał.
Arturtek jest off-line  
27-04-2021, 06:58  
dearon
Stały bywalec
 
dearon na Forum Prawnym
 
Posty: 2.071
Domyślnie RE: Przechowywanie/magazynowanie

Stanowczo odradzam. Rozważ, iż za ewentualne nielegalne składowisko (klasyfikacja materiałów bywa zdradliwa, to co nie wygląda na odpad może zgodnie z ustawą nim być i na odwrót) odpowiadasz jako właściciel.
dearon jest off-line  
27-04-2021, 07:49  
Arturtek
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Przechowywanie/magazynowanie

No rozumiem,
A pomijając temat odpadów to czy jest jeszcze coś z czym mógłbym mieć problem jako właściciel jeśli ktoś przechowuje u mnie ogrodzenie na handel?
Arturtek jest off-line  
27-04-2021, 07:52  
Graszkin
Użytkownik
 
Posty: 56
Domyślnie RE: Przechowywanie/magazynowanie

O ile w miarę kontrolujesz co jest składowane, ryzyko związane z problematyką odpadową wydaje się niewielkie. Zwłaszcza jeżeli towar będzie składowany na paletach i jest przeznaczony do handlu. Tym niemniej powinieneś zadbać, żeby znajomy miał porządne OC. Od strony prawnej definitywnie powinieneś dążyć do tego, abyś nie "wpadł" w umowę przechowania bądź składu. Wydaje się, że dla Ciebie najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest najem/użyczenie terenu na cele utwardzenia i składowania. Utwardzenie terenu i składowanie (operacje magazynowe, monitoring itp.) muszą leżeć po stronie znajomego. Mogą pojawić się problemy na gruncie prawa budowlanego. Ewentualnie do ustalenia rozliczenie nakładków związanych z utwardzeniem/budową namiotu. Będziesz potrzebował porządnej umowy najmu/użyczenia, najlepiej od radcy prawnego/adwokata w realu.
Graszkin jest off-line  
27-04-2021, 09:03  
Arturtek
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Przechowywanie/magazynowanie

Dzięki dearon i Graszkin za wskazówki,
A jeśli nie zdecyduje się użyczyć znajomemu tego kawałka placu i sam bym chciał handlować tego typy produktami bo z tego co widzę to mogłoby to wypalić i trochę grosza zarobić więc co muszę zrobić oprócz założenia własnej działalności i dużego wkładu pieniężnego czy muszę zgłaszać teren przechowywania produktu jeśli działalność była by zarejestrowana na inny adres a na plac zajeżdżałbym tylko jeśli trafi się klient. W sumie teren należy do mnie i chyba nikt nie powinien mi zabraniać trzymania tam ogrodzenia ale w 100% nie jestem pewien i dlatego wolę zaczerpnąć trochę informacji od was.
Pozdrawiam
Arturtek jest off-line  
27-04-2021, 13:21  
dearon
Stały bywalec
 
dearon na Forum Prawnym
 
Posty: 2.071
Domyślnie RE: Przechowywanie/magazynowanie

Przy tak poważnej inwestycji radziłbym zainwestować parę procent całości w profesjonalną obsługę prawną.
dearon jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Opłata za magazynowanie (odpowiedzi: 0) Dzień dobry, mam dosyć nietypową sprawę (mam nadzieje że wrzucę ją do dobrego działu). Tak więc jakiś czas temu prowadziłem firmę i równo rok temu...
§ Naliczenie opłaty za magazynowanie (odpowiedzi: 15) Witam! Kupiłem towar na allegro jednakże paczki nie odebrałem, było to jakieś 4 miesiące temu. Dziś otrzymałem przed sądowe wezwanie do zapłaty od...
§ magazynowanie przedmiotu (odpowiedzi: 0) Witam. Znalazłem w OLX przedmiot,który był mi potrzebny a nie mogłem znaleźć go w swojej okolicy. Skontaktowałem się ze sprzedającym,który...
§ Pobieranie opłat za magazynowanie (odpowiedzi: 0) Witam, chciałbym się dowiedzieć, czy pobieranie opłat przez serwis za magazynowanie sprzętu nieodebranego w terminie jest zgodne z prawem?...
§ allegro i opłata za magazynowanie (odpowiedzi: 2) Witam! 10 lutego 2011r. kupiłam na allegro stół i 6 krzeseł. Była to licytacja i cena końcowa wyniosła 222.50zł (po kilku dniach przelałam kwotę na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:24.