Oprogramowanie - licencje wieczyste - pozew zbiorowy? - Forum Prawne

 

Oprogramowanie - licencje wieczyste - pozew zbiorowy?

Witam, ***regulamin FP. mod*** *** zmienił politykę w zakresie licencji wieczystych - przestały one być oferowane, ale co istotne właściciele wcześniej wykupionych licencji wieczystych zostali poinformowani, że w celu uzyskania wsparcia konieczny jest zwrot licencji ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Europa Południowa


Odpowiedz
 
19-01-2021, 07:56  
Janek_Kowalski
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Oprogramowanie - licencje wieczyste - pozew zbiorowy?

Witam,
***regulamin FP. mod***

*** zmienił politykę w zakresie licencji wieczystych - przestały one być oferowane, ale co istotne właściciele wcześniej wykupionych licencji wieczystych zostali poinformowani, że w celu uzyskania wsparcia konieczny jest zwrot licencji i przejście na model subskrypcji.
Samo oprogramowanie wprawdzie będzie po 31.03.2021 działać, ale w przypadku awarii komputera, na którym jest ono zainstalowane nie będzie możliwości reinstalacji na innym komputerze.
Wcześniej w takich przypadkach *** umożliwiał to poprzez kontakt z obsługa klienta i weryfikacje licencji.

Moim zdaniem (a także wielu innych osób nie tylko w Polsce) jest to działanie bezprawne i kłóci się z zasadą licencji wieczystej.

Linki do sprawdzenia tematu:
***mod***

Pozdrawiam
Jan Kowalski
***
Janek_Kowalski jest off-line  
19-01-2021, 14:14  
Janek_Kowalski
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Oprogramowanie - licencje wieczyste - pozew zbiorowy?

Mój błąd - nie wspomniałem, że umowa licencyjna podlega prawu szwajcarskiemu.

Umowa natomiast potwierdza, że udzielona została licencja niewyłączna, nieprzenoszalna, bez prawa udzielania podlicencji, z prawem do Instalacji i Dostępu do Materiałów Licencjonowanych (1.1 Umowy).
Certyfikat natomiast precyzuje że przedmiot umowy powinien być wykonywany wieczyście, a więc bez ograniczenia czasowego.

Zgodnie z definicją wskazaną w umowie, poprzez Dostęp należy rozumieć „używanie lub wykonywanie tego programu komputerowego lub innych materiałów albo używanie lub korzystanie w inny sposób z elementów funkcjonalności tego programu komputerowego. Instalacja natomiast to zgodnie z licencją prawo do skopiowania programu lub innych materiałów na dysk twardy lub inny nośnik przechowywania danych.

Mając powyższe na względzie – kupiliśmy prawo skopiowania programu na dysk twardy a następnie do korzystania z oprogramowania, które nie zostało ograniczone w czasie i które nie zostało w żaden sposób ograniczone do korzystania z określonego sprzętu (ID komputera).
Pośrednio wskazują na to inne postanowienia umowy, z których wynika, że zabrania się instalacji Materiałów Licencjonowanych na dowolnym innym komputerze niż komputer stanowiący własność lub przedmiot leasingu i kontrolowany przez licencjobiorcę, chyba że producent wyda inne stosowne upoważnienie na piśmie. Przeciwnie - licencjobiorca może korzystać z licencji na własnym sprzęcie komputerowym i nie jest to ograniczone do konkretnego modelu komputera o określonym ID.

Powyższe oznacza też moim zdaniem, że licencja nie upoważnia producenta do uniemożliwienia korzystania z oprogramowania i przeprowadzenia ponownej instalacji na innym sprzęcie będącym naszą własnością, gdyż sam przedmiot umowy umowy licencyjnej został doprecyzowany w taki sposób, że obejmuje nie tylko dostęp produktu ale także – nieograniczoną w czasie- możliwość instalacji.

Oczywiście umowa licencyjna może zostać wypowiedziana, ale z tym do tej pory nie mamy do czynienia.

Należy moim zdaniem mieć w całej sprawie również wzgląd na aspekt ekonomiczny. Jeżeli załóżmy 10 lat temu producent oferował zarówno licencję czasową, jak i wieczystą, a wieczystą oczywiście za zdecydowanie wyższą cenę, to w świetle aktualnego ograniczenia "wieczystości" wprowadził kiedyś użytkowników świadomie w błąd. Oferował wieczyste prawo użytkowania bez ograniczenia możliwości instalacji, które to prawo w tej chwili odbiera, modyfikujac jednoczesnie jednostronnie zakres zawartej wcześniej umowy.
Janek_Kowalski jest off-line  
19-01-2021, 14:21  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 39.171
Domyślnie RE: Oprogramowanie - licencje wieczyste - pozew zbiorowy?

Cytat:
Napisał/a Janek_Kowalski Zobacz post
... umowa licencyjna podlega prawu szwajcarskiemu. ...
Z uwagi na powyższe temat przenoszę.
LeszsekS jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Pozew zbiorowy (odpowiedzi: 5) Witam, zwolnieni pracownicy firmy, w której pracuję jako rekruter złożyli zbiorowy pozew przeciwko naszemu wspólnemu pracodawcy. Czy jeśli...
§ MS-DOS, zabytkowe oprogramowanie i licencje (odpowiedzi: 3) Moje hobby to kolekcjonowanie starych laptopów, mam kilka z lat 80-pocz. 90. Mam pytanie o kwestię oprogramowania - na Allegro można czasami kupić...
§ umowa o dzielo i licencje na oprogramowanie (odpowiedzi: 3) Jestem studentem i zycie zmusiło mnie do tego bym poszukał pracy znalazłem małą firmę która chciałaby mnie zatrudnić na umowe o dzieło ,natomiast...
§ Oprogramowanie - licencje edukacyjne (odpowiedzi: 3) Witam, kupując program na licencji edukacyjnej, czyli wersje dla studentów, jasną sprawą jest fakt, wykorzystywania oprogramowania w celach...
§ Publikacja DVD i sprzedaż - kwestie prawne, ISBN, licencje, firma, oprogramowanie (odpowiedzi: 1) Witam wszystkich, Od dłuższego czasu zajmuję się tworzeniem własnej publikacji, której sprzedaż chciałbym w niedługim czasie rozpocząć. Nie chce...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:37.