Darowizna a stały pobyt - Forum Prawne

 

Darowizna a stały pobyt

Dzień dobry! Mam pytanie odnośnie podatku od darowizny. Jestem obywatelem Rosji, w Polsce mam zonę Polkę. Przejechałem do Polski w lutym, dostałem kartę czasowego pobytu na rok z powodu żony. Kilka tygodni temu byłem w ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Europa Środkowo-Wschodnia


Odpowiedz
 
07-05-2016, 09:49  
igorzuk
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Darowizna a stały pobyt

Dzień dobry!

Mam pytanie odnośnie podatku od darowizny.
Jestem obywatelem Rosji, w Polsce mam zonę Polkę. Przejechałem do Polski w lutym, dostałem kartę czasowego pobytu na rok z powodu żony. Kilka tygodni temu byłem w Rosji, i otrzymałem od ojca (Rosjanina) darowiznę (17.000zl), była to umowa ustna a pieniądze dostałem do ręki i wpłaciłem na swoja rosyjska kartę i będąc już w Polsce wypłaciłem. Teściowa mówi ze darowiznę trzeba zgłosić, ale podatku podobno nie będzie.
Przeczytałem Ustawę o podatku od spadków i darowizn. W Art. 2. Napisane jest ze :
„Nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.”
Czy dobrze zrozumiałem ze nie musze zgłaszać tej darowizny do US bo nie mam karty stałego pobytu, tylko na czas określony (meldunku stałego tez nie mam)?

Pytalem sie w US w Krakowie i Katowicach i dostalem dwie zupelnie rozne odpowiedzi na ten temat.
Ze niby staly pobyt jest tam gdzie jest centrum interesow zyciowych, wiec jak zona mieszka w Polsce-tzn ze centrum jest w Polsce.
W Katowicach, natomiast dowiedzialem sie ze jak nie mam karty stalego pobytu to nie moge miec "stalego pobytu" (wg ustawy) w Polsce wiec darowizny zglaszac nie muszę...
No i nie wiem, jak Ustawa o darowiznie rozumie pojecie "staly pobyt", kto ma racje i czy musze to zglaszasz czy nie. Proszę pomocy.

Z poważaniem,
Igor
igorzuk jest off-line  
07-05-2016, 12:15  
gość-92
Zbanowany
 
Posty: 6.806
Domyślnie RE: Darowizna a stały pobyt

Darowizna w Rosji na rzecz obywatela rosyjskiego. Pan ma pobyt czasowy, nie stały. Tej darowizny nie zgłasza się w Polsce.
gość-92 jest off-line  
14-05-2016, 18:46  
igorzuk
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Darowizna a stały pobyt

Cytat:
Napisał/a rws-92 Zobacz post
Darowizna w Rosji na rzecz obywatela rosyjskiego. Pan ma pobyt czasowy, nie stały. Tej darowizny nie zgłasza się w Polsce.
Dziękuję za odpowiedz. A jaka jest podstawa prawna takiego rozumienia tej sprawy? Przeczytalem kilka orzeczen sądowych na podobny temat i spotkalem się z pojęciem "domicyl", ze niby aby ustalic czy dana osoba ma pobyt staly w RP trzeba sprawdzic gdzie posiada "domicyl". Z tym domicylem..tez nie znalazlem konkretnej odpowiedzi. Co to jest i jak ja mam to obiektywnie zbadac.
Zadzwonilem do KIP
Dostalem odpowiedz:
Jeżeli w chwili zawarcia umowy darowizny nie miał stałego miejsca pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wówczas nie ma Pan obowiązku zgłoszenia darowizny.
Kwestie stałego pobytu cudzoziemców reguluje ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach. Zatem ustalenie, czy dana osoba ma na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsce stałego pobytu leży poza kompetencjami Krajowej Informacji Podatkowej.

Tylko ze ta ustawa nie daje jasnej odpowiedzi czym jest "staly pobyt"
igorzuk jest off-line  
14-05-2016, 21:09  
gość-92
Zbanowany
 
Posty: 6.806
Domyślnie RE: Darowizna a stały pobyt

Ze strony podatki.biz - odpowiedź na pytanie podobne do Pańskiego:

Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514):
Art.2.2) nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

PRAWO STAŁEGO POBYTU

Po upływie 5 lat nieprzerwanego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatel UE nabywa prawo stałego pobytu. Członek rodziny niebędący obywatelem UE nabywa prawo stałego pobytu po upływie 5 lat nieprzerwanego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wraz z obywatelem UE.

Pobyt uważa się za nieprzerwany, w przypadku, gdy przerwy w nim nie przekroczyły łącznie 6 miesięcy w roku. Pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie przerywa opuszczenie tego terytorium na okres dłuższy niż w/w określony z powodu odbycia obowiązkowej służby wojskowej albo ważnej sytuacji osobistej, w szczególności ciąży, porodu, choroby, studiów, szkolenia zawodowego, oddelegowania, która wymaga pobytu poza tym terytorium, pod warunkiem, że okres ten jest nie dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy.

Ustawa o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin, w sposób szczegółowy reguluje możliwość nabycia prawa stałego pobytu przed upływem 5-letniego okresu pobytu na terytorium Polski, w wyjątkowych sytuacjach o charakterze zawodowym lub rodzinnym.

Obywatel UE, który ubiega się o prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zobowiązany jest złożyć:
4 egzemplarze czytelnie wypełnionego wniosku o wydanie/wymianę dokumentu potwierdzającego prawo stałego pobytu,
kserokopie ważnego dokumentu podróży albo innego dokumentu potwierdzającego jego tożsamość i obywatelstwo,
potwierdzenie zameldowania (kserokopia posiadanej karty pobytu),
dokumenty dotyczące miejsca planowanego zamieszkania (np. akt własności, umowa najmu lub użyczenia),
dowód potwierdzający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego,
potwierdzenie posiadania środków niezbędnych do pokrycia kosztów pobytu bez potrzeby korzystania ze świadczeń pomocy społecznej,
dokumenty potwierdzające 5-letni nieprzerwany pobyt na terytorium RP,
Przy składaniu wniosku członek rodziny obywatela UE obowiązany jest przedstawić poza w/w:
5 kolorowych zdjęć o wymiarach 4,5x3,5 cm z widocznym lewym półprofilem twarzy,
dokumenty potwierdzające stopień pokrewieństwa z obywatelem UE, z którym przebywa na terytorium Polski (akt urodzenia, akt zawarcia związku małżeńskiego),
oryginał ważnego dokumentu podróży.
gość-92 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ pobyt stały w POLSCE Z UE. (odpowiedzi: 1) Mam zapytanie czy obywatel UE. MAJĄCY STAŁY POBYT W POLSCE I STARAJĄCY SIĘ O OBYWATELSTWO POLSKI. JEST Z ŁOTWY MOŻE PRACOWAĆ POZA GRANICAMI...
§ pobyt stały (odpowiedzi: 6) Szanowni Państwo, mieszkam w Słowacji, niedawno przyznano mi pobyt stały (tzw. trvaly pobyt) na okres 5 lat. Nadal posiadam stałe zameldowanie w...
§ meldunek na pobyt stały (odpowiedzi: 4) Witam. Proszę o wyjaśnienie następującej sprawy. Zameldowałam męża na pobyt stały w moim rodzinnym domu. Czy gdybym chciała go wymeldować to bede...
§ Meldunek na pobyt stały (odpowiedzi: 9) Choć jest to dla mnie temat smutny i niewiarygodny muszę się kogoś poradzić aby nie podjąć decyzji złej lub coś zaniedbać. Mój ośmioletni syn...
§ odebrana darowizna a pobyt stały (odpowiedzi: 1) witam, została mi odebrana darowizna mieszkania od rodziców ale mam pobyt stały nadal czy ja mogę mieszkać tam nadal


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:39.