RE: Darowizna a stały pobyt
Ze strony podatki.biz - odpowiedź na pytanie podobne do Pańskiego:
Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514):
Art.2.2) nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
PRAWO STAŁEGO POBYTU
Po upływie 5 lat nieprzerwanego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatel UE nabywa prawo stałego pobytu. Członek rodziny niebędący obywatelem UE nabywa prawo stałego pobytu po upływie 5 lat nieprzerwanego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wraz z obywatelem UE.
Pobyt uważa się za nieprzerwany, w przypadku, gdy przerwy w nim nie przekroczyły łącznie 6 miesięcy w roku. Pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie przerywa opuszczenie tego terytorium na okres dłuższy niż w/w określony z powodu odbycia obowiązkowej służby wojskowej albo ważnej sytuacji osobistej, w szczególności ciąży, porodu, choroby, studiów, szkolenia zawodowego, oddelegowania, która wymaga pobytu poza tym terytorium, pod warunkiem, że okres ten jest nie dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy.
Ustawa o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin, w sposób szczegółowy reguluje możliwość nabycia prawa stałego pobytu przed upływem 5-letniego okresu pobytu na terytorium Polski, w wyjątkowych sytuacjach o charakterze zawodowym lub rodzinnym.
Obywatel UE, który ubiega się o prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zobowiązany jest złożyć:
4 egzemplarze czytelnie wypełnionego wniosku o wydanie/wymianę dokumentu potwierdzającego prawo stałego pobytu,
kserokopie ważnego dokumentu podróży albo innego dokumentu potwierdzającego jego tożsamość i obywatelstwo,
potwierdzenie zameldowania (kserokopia posiadanej karty pobytu),
dokumenty dotyczące miejsca planowanego zamieszkania (np. akt własności, umowa najmu lub użyczenia),
dowód potwierdzający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego,
potwierdzenie posiadania środków niezbędnych do pokrycia kosztów pobytu bez potrzeby korzystania ze świadczeń pomocy społecznej,
dokumenty potwierdzające 5-letni nieprzerwany pobyt na terytorium RP,
Przy składaniu wniosku członek rodziny obywatela UE obowiązany jest przedstawić poza w/w:
5 kolorowych zdjęć o wymiarach 4,5x3,5 cm z widocznym lewym półprofilem twarzy,
dokumenty potwierdzające stopień pokrewieństwa z obywatelem UE, z którym przebywa na terytorium Polski (akt urodzenia, akt zawarcia związku małżeńskiego),
oryginał ważnego dokumentu podróży.
|