Zapłodnienie in-vitro w Czechach a zgoda partnera - Forum Prawne

 

Zapłodnienie in-vitro w Czechach a zgoda partnera

Dzień dobry, Sytuacja wygląda tak - samotna kobieta chce dokonać zapłodnienia in-vitro w Czechach. Zostaje poinformowana, że prawo nie zezwala na taką procedurę samotnym kobietom, a w takim razie potrzebuje jakiegoś mężczyzny, który by poświadczył, ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Europa Środkowo-Wschodnia


Odpowiedz
 
11-11-2020, 12:37  
ProfessorColdheart
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Zapłodnienie in-vitro w Czechach a zgoda partnera

Dzień dobry,

Sytuacja wygląda tak - samotna kobieta chce dokonać zapłodnienia in-vitro w Czechach. Zostaje poinformowana, że prawo nie zezwala na taką procedurę samotnym kobietom, a w takim razie potrzebuje jakiegoś mężczyzny, który by poświadczył, że jest jej partnerem i wyraża zgodę na in-vitro. Prosi więc o pomoc przyjaciela.

Pytanie brzmi: z jakimi konsekwencjami wiąże się dla niego podpisanie takiej zgody? Czy jest ryzyko, że kiedyś będzie musiał płacić alimenty? Czy może coś zrobić, żeby pomóc znajomej, a jednocześnie zabezpieczyć się przed takimi konsekwencjami? Generalnie - czy decyzja o takiej pomocy to coś zbyt poważnego i ryzykownego, żeby w ten sposób komuś pomagać? Czy np. w przyszłości mężczyzna musi oświadczać w różnych urzędowych sytuacjach (np. przy spisywaniu protokołu przedślubnego), że ma dziecko?

Pozdrawiam
ProfessorColdheart jest off-line  
11-11-2020, 20:43  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 1.763
Domyślnie RE: Zapłodnienie in-vitro w Czechach a zgoda partnera

Kto będzie dawcą nasienia? Przyjaciel ? (to w kwestii udowadniania ojcostwa badaniami DNA)
KRiO wspomina jedynie przypadki uznania (dobrowolnego i potwierdzenia tego przez matkę) ojcostwa w wyniku procedury - (materiał genetyczny czy zarodek od anonimowego dawcy) oraz wyrażenia zgody przez męża matki.
Protokół przedślubny? Chodzi o 'zapewnienie, że nie wiedzą iż istnieją przeszkody..' nie, zupełnie tu tego się nie wpisuje, mężczyzna oświadcza że jest kawalerem (wdowcem, rozwodnikiem) i że ślub może być zawarty, nie musi on poinformować narzeczonej ile i z jakich związków ma dzieci.

To poświadczenie bycia parnerem jest po Czesku, znana jest jego treść? (pewnie chodzi o finansowanie i niedostępność tej procedury w PL tak?)
krzysieksiema jest off-line  
11-11-2020, 21:19  
ProfessorColdheart
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Zapłodnienie in-vitro w Czechach a zgoda partnera

Dziękuję za odpowiedź. Dawca będzie anonimowy. Jeśli zaś chodzi o treść zgody, nie jest znana. Była na razie rozmowa z lekarzem na ten temat. Wygląda, że to będzie tak jak w Polsce, czyli oświadczenie o uznaniu ojcostwa przez partnera, bo w Czechach również prawo nie pozwala na in-vitro samotnym kobietom. Czy to prawda, że można takie uwikłanie w prawne ojcostwo łatwo odkręcić, jeśli po urodzeniu dziecka matka poda, że ojciec jest nieznany?
ProfessorColdheart jest off-line  
11-11-2020, 21:58  
krzysieksiema
Stały bywalec
 
Posty: 1.763
Domyślnie RE: Zapłodnienie in-vitro w Czechach a zgoda partnera

Przecież podpisze oświadczenie - tożsame z uznaniem ojcostwa jeszcze przed urodzeniem. Nieznajomość języka urzędowego (pewnie będzie po Czesku) nie będzie tu żadnym argumentem. Uznać ojcostwo (które nie ma ojca) można 18 lat od urodzenia.
A i pozew o ustalenie ojcostwa - termin pół roku dla matki, a dziecko ma 3 lata po uzyskaniu pełnoletności (np uzna że chce studiować za $$$), prokuratora nie wiążą terminy, np za 5 lat matka nagle chce pieniędzy na utrzymanie dziecka, ma dowody (choćby wprost odpis oświadczenia przyjaciela z Czech, polski sąd poprosi, Czechy przyślą) - interes społeczny i dobro dziecka mogą zapewnić przyjacielowi obowiązek opłacania alimentów.

To się nie "odkręca" ani też (bo takie coś czasem słychać w sądzie) "dałem tylko nazwisko" a po kilku latach (na ogół 3 bo o tyle wstecz można) jest pozew o alimenty.

Prawo nie tyle nie pozwala, co dofinansowanie w wielu krajach jest możliwe tylko dla kobiet w związkach z mężczyzną. Po co się w takie coś pakować ?
krzysieksiema jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ In vitro !!! (odpowiedzi: 1) Mamy dosc duzy problem w rodzinie,o ktory chce sie dopytac?moj brat z bratowa maja zamrozony zarodek bo chcieli powtorzyc ivitro lecz ich zwiazek sie...
§ Żądanie zapłaty byłego partnera (odpowiedzi: 19) Witam. Na początku proszę wybaczyć mi, jeżeli pisze w niewłaściwym dziale. Mam problem z byłym partnerem a mianowicie od roku wynajmowaliśmy...
§ In vitro (odpowiedzi: 0) Witam, jestem polakiem mieszkakacym w UK, moja partnerka jest francuska. Nie jestesmy w zwiazku formalnym. Nie mozemy miec dzieci I zdecydowslismy...
§ Sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego w Czechach (odpowiedzi: 0) Witam. Mam pytanie dotyczące Europejskiego nakazu zapłaty. Otóż nakaz został wydany w Czechach- przesłano mi go do Polski w języku angielskim. Chcę...
§ Zapłodnienie na zlecenie (odpowiedzi: 6) Moja znajoma (panna) zwróciła się do mnie z prośbą abym ją zapłodnił. Zapewnia, że nie oczekuje później żadnych świadczeń na dziecko. Moje pytanie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:33.