zasiłek rodzinny w belgi - Forum Prawne

 

zasiłek rodzinny w belgi

witam wszystkich internautow zwracam sie do osoby która byc moze wie i ktora mogłaby udzielic mi jakichs cennych wskazówek gdzie i co jest wymagane do otrzymania takiego zasiłku mam roczna córeczke do tej pory bedac ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Europa Zachodnia


Odpowiedz
 
09-04-2010, 17:07  
promyczek s.c
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie zasiłek rodzinny w belgi

witam wszystkich internautow zwracam sie do osoby która byc moze wie i ktora mogłaby udzielic mi jakichs cennych wskazówek gdzie i co jest wymagane do otrzymania takiego zasiłku mam roczna córeczke do tej pory bedac w polsce otrzymywalam zasiłek dla matki samotnie niestety musialam zawiesic obecnie jestem tu w brukseli od niedawna wszytsko tu jest dla mnie nowe i duzo zeczy jeszcze nie wiem jestem tu coprawda z ojcem mojego dziecka ale <nie jest ok> a zaznaczam ze wkrotce podejme prace ale narazie nie ukrywam ze kazdy dodatkowy grosz bardzo sie przyda wiec licze na to ze znajdzie sie ktos kto mi doradzi z góry dziekuje
promyczek s.c jest off-line  
05-06-2010, 06:21  
nollewska
Przyjaciel forum
 
nollewska na Forum Prawnym
 
Posty: 651
Domyślnie RE: zasiłek rodzinny w belgi

a czy ojciec dziecka pracuje w Belgii? Jezeli tak, to mozna wystapic o zasilek rodzinny.
Jezeli Ty podejmiesz prace w Belgii, mozesz zlozyc wniosek o zasilek rodzinny.
nollewska jest off-line  
15-09-2010, 17:45  
Renata7636
Użytkownik
 
Posty: 28
Domyślnie RE: zasiłek rodzinny w belgi

Mój mąż pracuje w Belgii od 01.07.2010r.Po jakim czasie należy mu się zasiłek na dzieci mieszkające w Polsce?Dodam ,że w Polsce pobieram zasiłek na 3 dzieci i pielęgnacyjny na dziecko z umiarkowanum st.niepełnosprawności.Jakie dokumenty trzeba złożyć i jakie otzyma świadczenia w Belgii?
Renata7636 jest off-line  
15-09-2010, 19:52  
nollewska
Przyjaciel forum
 
nollewska na Forum Prawnym
 
Posty: 651
Domyślnie RE: zasiłek rodzinny w belgi

Wniosek mozna zlozyc juz na drugi dzien po rozpoczeciu pracy, jednak wskazane by bylo, aby wniosek zlozyc przynajmniej po miesiacu czasu, aby zorientowac sie czy bedziesz dalej pracodawc, czy pracodawca z ciebie nie zrezygnuje itp. Zasilek rodzinny w Belgii mozna otrzymac wraz z wyrownaniem za zalegle przepracowany okres czasu do roku czasu wstecz. Formalnosci te zalatwia pracodawca, nalezy wypelnic i podpisac wniosek oraz dolaczyc metryke slubu oraz metryke urodzenia dzieci na druku unijnym oraz zameldowanie pod wspolnym adresem (moze byc tlumaczone), zaswiadczenie o pobieraniu/nie pobieraniu zasilku rodzinnego w Polsce.
nollewska jest off-line  
14-01-2011, 14:19  
accarl
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: zasiłek rodzinny w belgi

Witam

Podłączę się z moim pytaniem do tego wątku, żeby nie zakładać nowego tematu.

Moja sytuacja wygląda następująco:
Jestem osobą pełnoletnią mieszkającą w Polsce, z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, która powstała przed ukończeniem 21 roku życia. Spełniam kryteria
przyznania zasiłku pielęgnacyjnego, ale mam pewne wątpliwości. Mój
tata pracuje zagranicą (Belgia) i pobiera tam na mnie zasiłek rodzinny (jestem
studentem). Nie pobiera tam jednak innych świadczeń związanych z moją
niepełnosprawnością. Moje pytanie jest następujące: czy w takiej
sytuacji przysługuje mi prawo do pobierania zasiłku pielęgnacyjnego w
Polsce?
Składając wniosek pani pytała czy ojciec nie pobiera na mnie żadnych świadczeń. Szybko odpowiedziałem, że nie ale w domu przypomniałem sobie, że przecież bierze zasiłek rodzinny.
Proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam.
accarl jest off-line  
16-01-2011, 19:17  
nollewska
Przyjaciel forum
 
nollewska na Forum Prawnym
 
Posty: 651
Domyślnie RE: zasiłek rodzinny w belgi

W sprawie wniosku o dodatek pielegnacyjny nalezy skontaktowac sie z belgijskim urzedem, aby sprawdzic czy wg. przepisow belgijskich mozna wyslac wniosek o dodatek pielegnacyjny. Kazdy kraj ma swoje odrebne przepisy i ten fakt nalezy ustalic w belgijskim urzedzie. Jednak dodatek pielegnacyjny mozna rowniez pobierac w Polsce, tutaj zalaczam link w sprawie zasilku pielegnacyjnego w Polsce : Zasiłek pielęgnacyjny
nollewska jest off-line  
16-01-2011, 20:39  
accarl
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: zasiłek rodzinny w belgi

Dziękuje za odpowiedź. Dodatek chcę pobierać w Polsce. Rozumiem, że przy takim rozwiązaniu: rodzinne z Belgii, dodatek pielęgnacyjny w Polsce, nie ma konfliktu prawnego i takie rozwiązanie jest dopuszczalne.
Pozdrawiam.
accarl jest off-line  
22-01-2011, 14:38  
arturpaulina44
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: zasiłek rodzinny w belgi

Czy jesli ojciec pracuje w belgii i jest po rozwodzie z matką i ona stanowi prawna opieke nad dzieckiem może pobierac zasiłek rodzinny na dziecko ?
arturpaulina44 jest off-line  
23-01-2011, 09:32  
nollewska
Przyjaciel forum
 
nollewska na Forum Prawnym
 
Posty: 651
Domyślnie RE: zasiłek rodzinny w belgi

accarl - zasilek rodzinny w Belgii, dodatek pielegnacyjny w Polsce - tak moze byc, jednak warto by bylo sprawdzic czy byc moze przysluguje Ci rowniez prawo w Belgii do dodatku pielegnacyjnego i byc moze rowniez belgijski urzad moze wyplacac ten dodatek. Nalezy sprawdzic w belgijskim urzedzie, gdyz kazdy kraj ma nieco inne przepisy.

artarpaulina44 - osoba pracujaca w Belgii, ktora jest po rozwodzie, moze wystapic do belgijskiego urzedu o zasilek rodzinny. W przypadku jezeli ta osoba jest rozwiedziona, MUSI posiadac dokumenty (oryginaly) iz przekazuje pieniadze na utrzymania dziecka/dzieci, gdyz urzad moze zazadac przedlozenia tego dokumentu/dokumentow.
Zasilek rodzinny jest wyplacany dla dzieci, wiec nie ma znaczenia, czy wnioskodawca jest rozwiedziony czy tez nie, dodatek jest nalezny dla dzieci.
Warunkiem otrzymania w Belgii zasilku rodzinnego jest praca dla belgijskiego pracodawcy, ktory odprowadza stosowne skladki (tzw. socjalne).
Obowiazkiem belgijskiego pracodawcy jest rowniez wystapienie z wnioskiem o zasilek rodzinny do belgijskiego urzedu, tak wiec nie jest wskazane zlecanie tych czynnosci biurom, tylko zwrocic do do swojego pracodawcy. Pracodawca doskonale o tym wie, ze jest to jego obowiazek. Uwaga - dotyczy tylko Belgii.
nollewska jest off-line  
26-04-2011, 23:15  
ewcia 402
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: zasiłek rodzinny w belgi

Witam. Ojciec mojego syna pracuje w Belgii, jest żonaty i ma drugie dziecko. Ja w Polsce pobieram zasiłek rodzinny na syna. Czy jest możliwe, aby ojciec mógł pobierać ten zasiłek na mojego syna w Belgii mimo iż nie mają wspólnego meldunku? Chodzi o to że zostałam poinformowana przez ojca,że złożył takie dokumenty w Belgii. A jeśli tak to co trzeba z mojej strony zrobić po otrzymaniu takich dokumentów?
ewcia 402 jest off-line  
27-04-2011, 00:02  
belunia
Stały bywalec
 
Posty: 2.521
Domyślnie RE: zasiłek rodzinny w belgi

ze tak zapytam
a te nowe prawa w sprawie zasilkow rodzinnych zagraniczynch to dla kogo one sa ustalone?
Bo tam w polsce widze ,ze nikt nic nie wie w urzedach.

1 maja 2010 r. zmieniły się zasady regulujące tzw. koordynację systemów zabezpieczenia społecznego. Dotyczy to w szczególności ustalania, który kraj ma wypłacać świadczenie rodzinne, gdy jeden rodziców pracuje za granicą.Zmieniły się także procedur wymiany informacji między instytucjami łącznikowymi w Polsce i za granicą, co znacznie przyśpieszy przyznawanie świadczeń. Jeżeli rodzic składa wniosek o zasiłek rodzinny w Polsce, a drugi z nich pracuje za granicą, gmina w której złożony był wniosek, przesyła dokumenty do regionalnego ośrodka polityki społecznej, który po stwierdzeniu prawa do świadczenia, przesyła je bezpośrednio do odpowiedniej instytucji w danym kraju

Zmiana w zasadach dot. Zagranicznych Świadczeń Rodzinnych

http://www.rops.krakow.pl/?sid=103&subb=5
belunia jest off-line  
02-05-2011, 23:41  
kubus_223
Stały bywalec
 
Posty: 418
Domyślnie RE: zasiłek rodzinny w belgi

Wiecie czytając te artykuły prawne dla mnie jest to przerażające co państwo Polskie robi.Nie dość że człowiek jedzie za granice aby dziecku przekazać więcej pieniędzy(bo chce aby miało coś więcej to jeszcze ministrowie ustalają absurdalne prawo które ułatwia lecz osoba której nie przyznany jest zasiłek bo przekracza o 2 grosze i chce pobrać pełny zasiłek w Belgii nie dostanie pełnego gdyż zostanie on obcięty o kwotę którą mogła by pobrać w Polsce.
kubus_223 jest off-line  
23-06-2013, 21:37  
Patryczek566
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: zasiłek rodzinny w belgi

Belgia naliczyła i wypłacała zasiłek rodzinny przez 4 lata. Polska odmówiła wypłaty z powodu przekroczenia kryterium dochodowego. Mąż zakończył działalność w marcu 2010r . Po trzech latach otrzymałam nakaz zwrotu nienależnie pobranego zasiłku. Z dokumentów wynika, że do zasiłku belgijskiego doliczono zasiłek polski i całą zawyżoną kwotę mi wypłacano o czym nie miałam pojęcia.

Czy mam obowiązek zwrócić tą nadwyżkę, tym bardziej, że nastąpiła pomyłka nie z mojej winy???
Proszę o możliwie szybką odpowiedź na pw.
Patryczek566 jest off-line  
11-07-2013, 18:54  
ibi4
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie RE: zasiłek rodzinny w belgi

witam dostałam w maju tego roku decyje o przyznanie zasiłku rodzinnego z belgi i wyrównanie za tamten rok napisali jeszcze ze pieniądze będą przelewane do 8 każdego miesiąca minęło dwa miesiące i nic miał ktoś tak proszę mi powiedzieć coś na ten temat
ibi4 jest off-line  
01-07-2014, 11:21  
Malenkaaa141
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: zasiłek rodzinny w belgi

witam, dolaczam swoje pytanie by nie zakladac nowego watku .
mianowicie, moj partner pracuje w belgii ma dwoje dzieci z poprzedniego zwiazku zalatwil im zasilek rodzinny, ja urodzilam poltora miesiaca temu, ale on powiedzial ze mi nie zalatwi zasilku poniewaz straca go tamte dzieci... Co mam robic w takiej sytuacji? co mam zrobic by zalatwiac go na wlasna reke? ( dodam ze nie mamy slubu, ani tamta kobieta nigdy slubu z nim nie miala) prosze o pomoc .
Malenkaaa141 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ ZASIŁEK RODZINNY W BELGII a zasiłek pielęgnacyjny w Polsce-dodatek dyferencyjny (odpowiedzi: 2) Witam wszystkich! O zasiłek rodzinny w Belgii staramy się już od czerwca ubiegłego roku. Nie ukrywam,że gdyby nie ciągłe "bombardowanie"...
§ czy należy mi się zasiłek wychowawczy jak pobieram zasiłek rodzinny za granicą? (odpowiedzi: 1) Dzień dobry mam pytanie.jestem na urlopie wychowawczym i nie pobieram zasiłku wychowawczego bo w urzędzie gminy powiedzieli mi że nie należy mi się...
§ zasiłek rodzinny z belgi (odpowiedzi: 4) Mój problem polega natym iż jestem w separacji z mężem który mieszka i pracuje legalnie w belgi . Wczesniej gdy ją też tam mieszkalam otrzymywałam...
§ dodatkowe pieniądze do zasiłku pielęgnacyjnego/Zasiłek rodzinny (odpowiedzi: 4) Witam Mam 2 pytania 1 Z nich. Biorę zasiłek pielęgnacyjny na Mamę w kwocie 520zł i chciałam zapytać czy należy mi się dodatkowo 100zł od stycznia...
§ Zasiłek macierzyński a zasiłek rodzinny (odpowiedzi: 2) Witam. Składaliśmy w tym miesiącu wniosek do MOPR o zasiłek rodzinny. Po przedstawieniu dokumentów (zaświadczenie z US, oświadczenie żony że jest...
§ zasiłek rodzinny w belgi (odpowiedzi: 2) witam od niedawna mieszkam w belgi i wzwiazku z tym mam pytanie czy jest ktos kto moze orientuje sie gdzie moge złozyc odpowiednie dokumenty i czy...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:31.