Zawarcie umowy na ksero dowodu, bez podpisu. - Forum Prawne

 

Zawarcie umowy na ksero dowodu, bez podpisu.

Witam. Szperałem na forum i w sieci, ale niestety nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na moje pytanie. Tytuł tematu może być trochę zwodniczy, ale już wyjaśniam. Dwa miesiące temu wynajęliśmy ze znajomymi mieszkanie na ...Wróć   Forum Prawne > Pomoc prawna z zakresu prawa innych krajów > Systemy prawne innych państw > Europa Zachodnia


Odpowiedz
 
10-12-2011, 02:21  
drwalduś
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie Zawarcie umowy na ksero dowodu, bez podpisu.

Witam.
Szperałem na forum i w sieci, ale niestety nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na moje pytanie.

Tytuł tematu może być trochę zwodniczy, ale już wyjaśniam.

Dwa miesiące temu wynajęliśmy ze znajomymi mieszkanie na okres sześciu miesięcy. Niestety istnieje duże prawdopodobieństwo, że będę musiał wyprowadzić się wcześniej, ponieważ nie możemy się dogadać.
Podczas zawierania umowy z właścicielem nie byłem obecny i nie było to ode mnie wymagane, musiałem tylko dostarczyć ksero dowodu osobistego. Z tego co zostało mi przekazane to umowę podpisała tylko jedna znajoma, a reszta, podobnie jak ja, dostarczyła ksera dowodów.
Z czasem znajoma, która podpisała umowę, zaczęła łamać jeden z warunków na niej widniejący, co niestety nie przypadło mi do gustu. Wyniknął spór pomiędzy mną a tą osobą (reszta domowników jest w tej sprawie obojętna), po którym stwierdzam, że wspólne mieszkanie nie będzie dla mnie komfortowe, więc oznajmiłem, że chcę się wyprowadzić, na co ona, że "nie mogę, bo kontrakt jest zawarty na każdego z osobna a nie tylko na nią", i koniec rozmowy (osoba nerwowa i po sposobie, w jakim to mówi wnioskuję, że nie do końca szczera).
Ponieważ mój jedyny związek z tą umową jest w postaci ksera mojego dowodu osobistego (żadnego podpisu czy bezpośredniej rozmowy z właścicielem), to czy faktycznie nie mogę się wyprowadzić przed upływem terminu wynajmu bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów prawnie uzasadnionych? Moim zdaniem jedyne zobowiązanie (w dodatku niepisane) jakie mam to wobec moich znajomych, bo się umówiliśmy, że się na siebie nie "wypniemy", ale to już nie w tym rzecz.
Dodam, że wolałbym nie informować właściciela o tym, co faktycznie zaszło, ponieważ mogłaby na tym ucierpieć reszta znajomych.
drwalduś jest off-line  
10-12-2011, 03:03  
drwalduś
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Zawarcie umowy na ksero dowodu, bez podpisu.

Zapomniałem dodać w temacie, że chodzi o Holandie.
drwalduś jest off-line  
10-12-2011, 07:03  
nollewska
Przyjaciel forum
 
nollewska na Forum Prawnym
 
Posty: 651
Domyślnie RE: Zawarcie umowy na ksero dowodu, bez podpisu.

Jeżeli jest umowa na nazwisko tylko jednej osoby, a faktycznie zamieszkuje więcej osób, to umowa jest sporządzona nieprawidłowo. Czy był może robiony aneks?
nollewska jest off-line  
10-12-2011, 17:34  
drwalduś
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Zawarcie umowy na ksero dowodu, bez podpisu.

Lokatorka, która podpisywała umowę (z racji, że mieszka w Holandii najdłużej, miała już meldunek,itp.) ciągle powtarzała, że nie chce aby umowa była sporządzona tylko między nią a właścicielem, tylko między każdym z nas a właścicielem, ponieważ już miała złe doświadczenia, że na mieszkaniu zostawała sama i musiała pokrywać wszystkie koszty z własnej kieszeni. Wydaje mi się, że można założyć, że wszystko zostało sporządzone jak należy (w szczegóły nie wnikałem, bo nie sądziłem, że po tak krótkim czasie wystąpią jakieś komplikacje).
Rozumuję, że właściciele nie chcieli się zgodzić na opcję, żeby zawierać umowę z każdym z nas z osobna i postanowili sporządzić aneks, w którym zawarli dane (ksera dowodów) pozostałych lokatorów, a wszystko podpisało jedno z nas.
Przepraszam za brak szczegółowych informacji, ale lokatorka której podpis widnieje na umowie, jest bardzo drażliwa w tym temacie i nie da się o tym normalnie z nią rozmawiać, a wszczynać awantur nie mam ochoty.
drwalduś jest off-line  
10-12-2011, 22:21  
nollewska
Przyjaciel forum
 
nollewska na Forum Prawnym
 
Posty: 651
Domyślnie RE: Zawarcie umowy na ksero dowodu, bez podpisu.

Bez względu jak została skonstruowana umowa, powstał problem pomiędzy Tobą a innym wynajmującym. Wydaje mi się, że w tej sprawie powinniście usiąść i spokojnie porozmawiać i omówić powstały problem. Jeżeli faktycznie nie dojdziecie do porozumienia możesz oczywiście zrezygnować z wynajmu mieszkania/pokoju, jednak warto by było zapoznać się z treścią najmu mieszkania, jakie są sankcje zawarte w tej umowie odnośnie wcześniejszej rezygnacji z wynajmu. Taka klauzula powinna być zawarta w każdej umowie zarówno ze strony wynajmującej osoby/osób, a także właściciela mieszkania.
nollewska jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ksero dowodu do umowy o prace? (odpowiedzi: 2) Czy ksero dowodu osobistego do tzw teczki pracownika jest konieczne?
§ Umowa najmu - ksero umowy i podpisu (odpowiedzi: 1) Witam, Pytanie o skutki prawne zawartej umowy o najem lokalu mieszkalnego. Wynajmujący mieszka na stałe w Anglii. Do najmu korzysta ze swojego...
§ Wynajem mieszkania - ksero umowy o pracę i dowodu osobistego? (odpowiedzi: 11) Witam, chcę wynająć mieszkanie w nowym budownictwie. Właściciel chce ksero dowodu osobistego i mojej umowy o pracę. Nie spotkałem się z czymś takim...
§ jak zdobyc ksero dowodu osobistego ? (odpowiedzi: 1) Witam. Mam problem , ponieważ kupiłem samochód i były dwie umowy kupna-sprzedaży . Myślałem że wszystko jest ok , ale co się okazało nie mogę odebrac...
§ Ksero dowodu osobistego (odpowiedzi: 4) Witam serdecznie, jeśli podobny temat był już założony - z góry przepraszam, nie znalazłam takiego. Dzisiaj wraz z koleżanką byłam na rozmowie...
§ Ksero dowodu a niebezpieczeństwa (odpowiedzi: 4) Zrobiłem głupotę. Przekazałem komuś ksero dowodu, a dopiero później pomyślałem... Czy ktoś dysponując samym ksero (dokładnie to skanem) mojego...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 14:54.