RE: Praca w Holandii lub Niemczech z karta pobytu w Polsce
Polska karta pobytu nie daje Pani mężowi prawa do podejmowania pracy za granicą - w tym celu musi on uzyskać zezwolenie na pracę w wybranym kraju, oraz wizę uprawniającą do pracy w tym kraju.
W większości krajów europejskich pierwszym krokiem do uzyskania takiego zezwolenia jest znalezienie pracodawcy, który będzie chętny zatrudnić Pani męża i sporządzi potwierdzające to dokumenty (one będą służyć do wydania Pani mężowi zezwolenia na pracę/wizy).
Polska karta pobytu (zarówno wydana w związku z zezwoleniem na zamieszkanie na czas oznaczony jak zezwolenie na osiedlenie się) uprawnia tylko do bezwizowego wjazdu do krajów należących do strefy Schengen, na okres do trzech miesięcy w ciągu pół roku, tylko w celach turystycznych. Można natomiast wykorzystać taką możliwość do poszukiwania pracodawcy za granicą (ale pracować w tym czasie Pani mąż nie może).
Możliwości podróżowania zależą też od tego, czy karta czasowego pobytu Pani męża jest ważna. Jeśli tak - zastosowanie mają uprawnienia opisane powyżej. Jeśli natomiast Pani mąż złożył wniosek o zezwolenie na osiedlenie się i poprzednia karta już wygasła (a on przebywa w Polsce na podstawie tzw. stampili w paszporcie, która potwierdza złożenie wniosku i legalizuje pobyt na czas procedury), wówczas nie może przekroczyć granicy. Stampila do tego nie uprawnia. Daje tylko prawo do oczekiwania na decyzję w Polsce.
Proszę także pamiętać iż wnioskując o obywatelstwo Pani mąż musi dodatkowo wykazać co najmniej dwuletni nieprzerwany pobyt w Polsce bezpośrednio przed złożeniem wniosku. Termin 'nieprzerwany' dopuszcza wprawdzie możliwość krótkich wyjazdów z Polski. Należało by najpierw poczekać na zezwolenie na osiedlenie się i złożenie wniosku o obywatelstwo, a dopiero później szukać pracy za granicą.
Proszę także pamietać że niezastosowanie się do ww. przepisów może skutkować wydaleniem i zakazem wjazdu do strefy Schengen (włącznie z Polską)
|