Kilka pytań do zorientowanych - Forum Prawne

 

Kilka pytań do zorientowanych

1.Czy muszę zdawać na aplikację w mieście w którym studiuję? a jesli nie to czy jest szansa że podczas egzminu(np.ustnego)na aplikacje sądową będę inaczej traktowana z powodu"gorszej"uczelni? 2.Jaki zakres materiału obejmuje egzamin na aplikację sądową,jak ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Odpowiedz
 
15-09-2007, 19:31  
Sandy
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie Kilka pytań do zorientowanych

1.Czy muszę zdawać na aplikację w mieście w którym studiuję?
a jesli nie to czy jest szansa że podczas egzminu(np.ustnego)na aplikacje sądową będę inaczej traktowana z powodu"gorszej"uczelni?
2.Jaki zakres materiału obejmuje egzamin na aplikację sądową,jak on wygląda? pisemny czy ustny ,i to i to?
3.Czy po dostaniu się na aplikację w jednym mieście można się przenieść do innego?
4.Czy za aplikację się płaci(jak w przypadku aplikacji adwokackiej) czy to oni płacą aplikantowi?
5.Czy w przypadku aplikacji sądowej musze mieć jakieś znajomości/patrona?


Może dla niektórych są to głupie pytania,ale jestem od niedawna studentką i nie orientuję się;/
Sandy jest off-line  
15-09-2007, 19:43  
Colder
Stały bywalec
 
Colder na Forum Prawnym
 
Posty: 10.771
Domyślnie

Radze zapoznać się z ustawą o ustroju sądów powszechnych, o adwokaturze, radcach prawnych. Są tam działy o aplikacjach więc nie trzeba wertować wszystkich artykułów. Jesli nei bedzie Pani umiała się w takich aktach poruszać to wątpie w sukces na teście.
Piszę Pani, że jest niedawną studentką - a więc jeszcze pare lat studiów przed Panią i doświadczenie pokazuje, że wiele kwestii może się zmienić.
Colder jest off-line  
15-09-2007, 20:38  
erich
Stały bywalec
 
Posty: 601
Domyślnie

1. Na aplikacje mozna zdawac w dowolnym miescie w ktorym organizowany jest egzamin. Nikt nie zwraca uwagi na uczelnie z ktorej sie jest.

2. Na apl. sadowa i prokuratorska jest to egzamin pisemny i ustny, 75 pytan testowych jednokrotnego wyboru oraz 2 pytania opisowe z ktorych wybiera sie jedno do opracowania. Do czesci ustnej przechodzi z reguly 2x wiecej osob niz jest miejsc. W czesci ustnej do zdobycia jest 30 punktow.
Na aplikacje adwokacka, radcowska i notarialna egzamin jest tylko pisemny, testowy, jednokrotnego wyboru, 250 pytan. Na 190 trzeba odpowiedziec poprawnie.

Zakres materialu obowiazujacego na egzaminei na aplikacje sadowa to mniej wiecej: prawo karne materialne i procesowe, prawo karne wykonawcze, prawo cywilne materialne i procesowe, postepowanie administracyjne, prawo konstytucyjne, prawo unii europejskiej, postepowanie administracyjne, prawo o ustroju sadow powszechnych, prawo wykroczen, prawo karno-skarbowe, prawo handlowe, prawo upadlosciowe i naprawcze.

3. To zalezy. W ramach jednej apelacji nie stanowi to problemu, natomiast przeniesienie sie na drugi koniec polski moze nie byc latwe co nie znaczy ze jest niemozliwe.

4. Placi sie rocznie 4x najnizsza krajowa brutto. Mozna cos zarabiac jak sie jest bardzo dobrym i ma duzo szczescia. Za aplikacje panstwowe sie nie placi.

5. Nie. Patrona otrzymuje sie niejako z urzedu.
erich jest off-line  
15-09-2007, 20:53  
Sandy
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie

To co robią aplikanci sądowi skoro nie pracują? nie można w żadem sposób zarabiać? jesteście na utrzymaniu rodziców jak w większości studenci?
Sandy jest off-line  
15-09-2007, 20:59  
erich
Stały bywalec
 
Posty: 601
Domyślnie

to nie tak...
aplikacje panstwowe(tj. sadowa i prokuratorska) moga byc dwojakiego rodzaju:
1. etatowa
4 dni w sadzie/prokuraturze + 1 dzien zajec teoretycznych. Otrzymuje sie normalne wynagrodzenie

2. pozaetatowa
1 dzien w sadzie/prokuraturze i 1 dzien zajec, brak wynagrodzenia
Takich aplikantow jest niestety wiekszosc. W tej sytuacji pozostaja 3 dni w tygodniu do zagospodarowania i aplikanci moga sobie pracowac dorywczo gdzies.
erich jest off-line  
15-09-2007, 21:22  
korjan
Użytkownik
 
Posty: 33
Domyślnie

Zgadzam się z tym co napisał erich , i dodam od siebie, że obecnie limit miejsc na aplikację sądową został znacznie zmniejszony i przyjmuje się ok. 20- 30 osób na apelację - ale w większości są to aplikację etatowe (np. w Poznaniu w tym roku prawie 90 % to właśnie aplikacje etatowe)
korjan jest off-line  
15-09-2007, 21:31  
smaczny kotlet
Przyjaciel forum
 
Posty: 762
Domyślnie

Tak, z tym że po pierwsze prawa ani postępowania administracyjnego nie ma na egzaminie konkursowym na apl. sądową.
Po drugie, w apelacji krakowskiej większość miejsc jest bezetatowa (chodzi o tegoroczny nabór, żeby nie było wątpliwości).
smaczny kotlet jest off-line  
15-09-2007, 21:40  
erich
Stały bywalec
 
Posty: 601
Domyślnie

[cytat:28adn38f]
Tak, z tym że po pierwsze prawa ani postępowania administracyjnego nie ma na egzaminie konkursowym na apl. sądową.
[/cytat:28adn38f]

moj blad, na prokuratorskiej jest, wymienialem z glowy.

[cytat:28adn38f]
Po drugie, w apelacji krakowskiej większość miejsc jest bezetatowa (chodzi o tegoroczny nabór, żeby nie było wątpliwości).
[/cytat:28adn38f]

w apelacji rzeszowskiej tez.
erich jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kilka pytań o PIT (odpowiedzi: 7) Witajcie mam kilka pytan odnośnie rozliczenia PIT. W tym roku będę rozliczać się poraz pierwszy z mężem. Zawsze rozliczałam się sama z umowy o prace...
§ Kilka pytań (odpowiedzi: 5) Witajcie. Mam do Was kilka pytań, ale najpierw mały wstęp. Nie zdałem w 3 klasie LO z pewnych osobistych powodów i problemów, a teraz nie powtórzyłem...
§ kilka pytań (odpowiedzi: 2) wczoraj miałem rozprawę niestety trwała zbyt długo i został wyznaczony kolejny termin, dowiedziałem się, że mogę dać kolejne dowody ale musze...
§ Uczelnia wojskowa, jakie przepisy. Kilka pytań do zorientowanych (odpowiedzi: 2) Witam serdecznie, niestety nie mam pojęcia w którym dziale zamieścić swe zapytania. Mam nadzieję, że trafi się ktoś, kto wie, jakimi regułami rządzi...
§ Kilka pytań (odpowiedzi: 4) Witam, Jestem tutaj nowy i mam do was kilka pytań. Pracuje w pewnej firmie jakiś czas(nie dlugo, bo okolo miesiąca), ale na samym początku zostaly...
§ kilka pytań (odpowiedzi: 1) 1. czy w sprawie o podzial majatku jakiekolwiek znaczenie moze miec sytuacja prawna jednej ze stron?? tzn. ojciec ma przymusowe leczenie alkoholowe,...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:59.