Praca prokuratora - Forum Prawne

 

Praca prokuratora

Jest na tym forum kilka doświadczonych w tym temacie osób (aplikantów, prokuratorów etc.) dlatego chciałbym zapytać na czym polega w praktyce praca prokuratora. Każdy ma dostęp do ustawy i może sobie przeczytać ustawowe zadania, ale ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników

Forum Młodych Prawników - aktualne tematy:


Odpowiedz
 
26-08-2010, 14:50  
Angrenost
Użytkownik
 
Posty: 57
Domyślnie Praca prokuratora

Jest na tym forum kilka doświadczonych w tym temacie osób (aplikantów, prokuratorów etc.) dlatego chciałbym zapytać na czym polega w praktyce praca prokuratora. Każdy ma dostęp do ustawy i może sobie przeczytać ustawowe zadania, ale zastanawia mnie na czym w praktyce polega m.in.

"koordynowanie działalności w zakresie ścigania przestępstw, prowadzonej przez inne organy państwowe" -> Przecież tutaj całą robotę odwala policja. Wydział kryminalny i dochodzeniowo-śledczy prowadzi czynności operacyjne, zbiera dowody, szuka bandziorów i przynosi prokuratorowi w sumie "na tacy" cały materiał, który prok. przedstawia w oskarżeniu przed sądem dobierając tylko paragrafy do danych przestępstw.

Z góry proszę mi wybaczyć ignorancję, ale chciałbym się kilku rzeczy o prokuraturze dowiedzieć oprócz tego co pisze w ustawie.

W tym temacie można dyskutować o zarobkach, problemach, realiach etc. prokuratorskiego życia. Mnie na tą chwilę interesuje sama istota wykonywanych obowiązków dla przykładu ludzi z Wydziału V Śledczego Prokuratury Okręgowej.
Angrenost jest off-line  
26-08-2010, 15:15  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Praca prokuratora

Cytat:
Przecież tutaj całą robotę odwala policja.
Na zlecenie prokuratora, który nadzoruje lub prowadzi śledztwo / dochodzenie.

Jest tyle zadań, które wypełnia prokurator, że nie sposób ich tu opisać (i to nie tylko siedzenie w prokuraturze i sądzie ale też oględziny zwłok etc.).

Polecam oprócz ustawy o prokuraturze, kpk, etc. zajrzeć jeszcze do rozporządzenia:
Dz.U.2010.49.296 Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury.PS W sprawach cywilnych, administracyjnych też bierze / może brać udział.
 
26-08-2010, 15:22  
Angrenost
Użytkownik
 
Posty: 57
Domyślnie RE: Praca prokuratora

Dzięki lucanus za odpowiedź.

Cytat:
Na zlecenie prokuratora, który nadzoruje lub prowadzi śledztwo / dochodzenie.
Rozumiem, ale w praktyce co to oznacza? Chodzi mi o wyjaśnienie różnicy w pracy prokuratora, a oficera policji prowadzącego dochodzenie/śledztwo. Nadzór rozumiem - policja składa raporty etc. Ale w jaki sposób prokurator prowadzi śledztwo
Angrenost jest off-line  
26-08-2010, 15:26  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Praca prokuratora

Na przykład sam przesłuchuje świadków, osobę podejrzaną, podejrzanego. Wydaje postanowienie o postawieniu zarzutów etc.
"Zbiera" biegłych, którzy wydają opinię na konkretny temat. Kontroluje korespondencje etc.
 
26-08-2010, 15:47  
Angrenost
Użytkownik
 
Posty: 57
Domyślnie RE: Praca prokuratora

Ale jeśli zaczyna robić się "gorąco" tj. dla przykładu dostaje informację, że w danym miejscu przebywa poszukiwany niebezpieczny przestępca to do zatrzymania wysyła policję, tak?

Ja o prokuratorach nasłuchałem się niezbyt pochlebnych opinii ze strony znajomych policjantów. W uproszczeniu chodzi im o to, że większość mokrej roboty wykonują oni narażając się przy tym nie raz, chodząc do miejsc, które zwykli ludzie widzieli w filmach o Sherlocku Holmesie etc. Natomiast pan prokurator czeka na dostarczenie materiałów, często poganiając przy tym policjantów nie rozumiejąc jakby tego, że pewnych rzeczy nie da się zrobić w pięć minut, a sam później gwiazdorzy na sali sądowej żerując na pracy policji. Zaznaczam, że to nie jest MOJA opinia, tylko zasłyszana. Chciałbym ją zweryfikować z drugiej strony, bo może być tak, że znajomi mi policjanci wiedzą o pracy prokuratora równie mało jak ja i im się to po prostu "wydaje". Jak jest wg. was?
Angrenost jest off-line  
26-08-2010, 15:58  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Praca prokuratora

Cytat:
Napisał/a Angrenost Zobacz post
Ale jeśli zaczyna robić się "gorąco" tj. dla przykładu dostaje informację, że w danym miejscu przebywa poszukiwany niebezpieczny przestępca to do zatrzymania wysyła policję, tak?
A czy prokurator posiada przy środki do zatrzymania takiego przestępcy? Np. broń, kajdanki etc? Od tego właśnie jest policja bo posiada odpowiednie środki (samochody. broń, są odpowiednio przeszkoleni do stosowania siły wobec osoby zatrzymywanej etc.) To przecież logiczne.

Policja jest specjalnie przeszkolona do tego typu zadań ("mokrej roboty") a prokurator do nadzorowania czy wszystko dzieje się zgodnie z prawem - a potem prowadzenie sprawy w sądzie.
Te dwie instytucje mają ze sobą współpracować a są "wyprofilowane" w zupełnie odmiennych kierunkach.
Kolokwialnie mówiąc - prokurator od papierkowej roboty a policja od brudnej.

Cytat:
sam później gwiazdorzy na sali sądowej żerując na pracy policji
Po to jest właśnie policja aby wspomóc w pracy prokuratora (bo posiada do tego odpowiednie środki) a on potem może przed sądem np. dowieść winy oskarżonego. Tu się nie liczy kto więcej zrobi ale czy sprawa została "skutecznie" załatwiona.

Cytat:
Chciałbym ją zweryfikować z drugiej strony, bo może być tak, że znajomi mi policjanci wiedzą o pracy prokuratora równie mało jak ja i im się to po prostu "wydaje". Jak jest wg. was?
Wiedza o wyglądzie pracy prokuratora u różnych policjantów jest dość różna
Sam mam wielu znajomych w policji i po niektórych widać, że trochę mijają się z... powołaniem. Nie ubliżając nikomu - niektórzy policjanci mają dość mocno ograniczoną wiedzę nawet co do swojej pracy. Podkreślam niektórzy.

To dwa odmienne zawody, które wymagają odmiennych kwalifikacji, mają odmienny stopień odpowiedzialności za decyzje etc. Nie można ich porównywać.


A co najważniejsze - słysząc opinię o jakimś konkretnym prokuratorze / policjancie - nie można mieć opinii na temat całego środowiska. To kretyńskie robienie stereotypów.
 
26-08-2010, 16:38  
kloseczka
Użytkownik
 
Posty: 198
Domyślnie RE: Praca prokuratora

Do Angrenost

Generalnie zadaniem policji jest wykrywania przestępstw, fizyczne zatrzymywanie osób podejrzanych, wykonywanie tzw. czynności operacyjnych i gromadzenie dowodów na okoliczność popełnienia czynów zabronionych.
Natomiast zadaniem prokuratora jest zwieńczenie pracy policji w postaci przedstawienia zarzutów podejrzanemu, sporządzenie aktu oskarżenia i wykazania jego słuszności i zasadności w sądzie, aby osiągnąć ten cel prokurator musi dokładanie i szczegółowo przeanalizować zgromadzone dowody i zdecydować czy np. są wystarczające. Prokurator dodatkowo musi także wykonać inne czynności procesowe np. złożyć wniosek z uzasadnieniem o tymczasowe aresztowanie itp..
Niestety bardzo często prokurator musi wskazywać policjantom co mają zrobić aby ich praca miała jakiś sens tj. aby doprowadzić do skazania sprawcy za popełnione przestępstwo. Bywa i to wcale nie rzadko, że prokurator wykonuje czynności za policję, np. sam przesłuchuje podejrzanych, świadków. Prokurator musi też pilnować, aby policja wykonywała swoje czynności zgodnie z przepisami prawa.
To, że policjanci zazwyczaj bywają jak przysłowiowe „dzieci we mgle” i ciągle mają pretensję, że prokurator wydaje im jakieś polecenia, wcale nie świadczy, iż prokurator jest osobą, która nie ma nic lepszego do roboty.

Pozdrawiam kloseczka
kloseczka jest off-line  
27-08-2010, 07:53  
charliefrown
Użytkownik
 
Posty: 56
Domyślnie RE: Praca prokuratora

prokuratorski nadzór nad postępowaniem przygotowawczym, poza tym co już zostało powiedziane, może przejawiać się również w odpowiedniej reakcji na uchybienia prowadzącego postępowanie. Z jednej strony konwalidacja błędnych czynności, uchylanie/zmiana postanowień, z drugiej zaś możliwość zgłoszenia przełożonemu danego funkcjonariusza rażących naruszeń prawa. Ma to zapobiegać zamiataniu pod dywan uchybień w danej jednostce.
charliefrown jest off-line  
27-08-2010, 11:40  
Angrenost
Użytkownik
 
Posty: 57
Domyślnie RE: Praca prokuratora

Rozumiem. Kontrolę nad policjantami i prowadzonymi przez nich śledztwami prowadzi również wydział wewnętrzny w każdej KWP. Ale prokuratorów wzywa się często na miejsce wypadku drogowego/miejsce przestępstwa, są jakieś przepisy, które nakazują uczestnictwo prokuratora w takich oględzinach, czy zależy to od jego woli?
Angrenost jest off-line  
27-08-2010, 11:59  
erich
Stały bywalec
 
Posty: 601
Domyślnie RE: Praca prokuratora

Obecność prokuratora jest obowiązkowa kiedy zachodzi podejrzenie przestępnego spowodowania śmierci.
erich jest off-line  
27-08-2010, 12:56  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Praca prokuratora

Przepis prawny:
Dz.U.2010.49.296 (R) Regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury.
§ 183. W poważniejszych sprawach prokurator osobiście kieruje oględzinami miejsca zdarzenia oraz w razie potrzeby dokonuje odtworzenia jego przebiegu. Dotyczy to zwłaszcza spraw o zabójstwo, katastrofę komunikacyjną i budowlaną oraz wypadek przy pracy ze skutkiem śmiertelnym.


Oraz KPK
Przepis prawny:
Art. 209. § 1. Jeżeli zachodzi podejrzenie przestępnego spowodowania śmierci, przeprowadza się oględziny i otwarcie zwłok.
§ 2. Oględzin zwłok dokonuje prokurator, a w postępowaniu sądowym sąd, z udziałem biegłego lekarza, w miarę możności z zakresu medycyny sądowej. W wypadkach nie cierpiących zwłoki oględzin dokonuje Policja z obowiązkiem niezwłocznego powiadomienia prokuratora.
§ 3. Oględzin zwłok dokonuje się na miejscu ich znalezienia. Do czasu przybycia biegłego oraz prokuratora lub sądu przemieszczać lub poruszać zwłoki można tylko w razie konieczności.
§ 4. Otwarcia zwłok dokonuje biegły w obecności prokuratora albo sądu. W postępowaniu przed sądem przepisy art. 396 § 1 i 4 stosuje się odpowiednio.
§ 5. Do obecności przy oględzinach i otwarciu zwłok można, w razie potrzeby, oprócz biegłego, wezwać lekarza, który ostatnio udzielił pomocy zmarłemu. Z oględzin i otwarcia zwłok biegły sporządza opinię z zachowaniem wymagań art. 200 § 2.
 
01-09-2010, 09:42  
Odeta
Użytkownik
 
Posty: 106
Domyślnie RE: Praca prokuratora

Niestety filmy typu W11 sprawiają, że każdy mysli po co ten prokurator, przecież wszystko robi policja.
jednakże to prokurator wyznacza linię prowadzenia śledztwa czy dochodzenia - zlecając policji czy innym słuzbom odpowiednie czynności np. przeszukanie itd. Po za tym nie kazda sprawa jest tak prosta jak w Annie Marii Wesołowskiej, ze dowody są jak na dłoni. najczęściej to odpowiednia medotyka postępowania doprowadza do zakończenia postępowania.
Jesli Angrenons interesuje Cię dokładnie jakieś zagadnienie z pracy prokuratora postaram się odpowiedzieć.
Pozdrawiam
Odeta jest off-line  
10-11-2010, 10:45  
koźmin
Użytkownik
 
Posty: 79
Domyślnie RE: Praca prokuratora

Witam! Mam takie "materialne" pytanie. Chciałbym się zapytać odnośnie zarobków prokuratora. Ile zarabia prokurator w prokuraturze rejonowej, okręgowej itd? Z góry dziękuję za odpowiedz.
koźmin jest off-line  
10-11-2010, 11:38  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Praca prokuratora

w prok rejonowej 4-5 tyś zł netto...
 
11-11-2010, 12:21  
erich
Stały bywalec
 
Posty: 601
Domyślnie RE: Praca prokuratora

5,5-7,5 tyś netto w zależności od stażu
erich jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Niezalezność prokuratora (odpowiedzi: 3) Czy ktoś jest w stanie wyjasnić? Jak to jest z tą niezależnością prokuratorską? Prokurator przełozony nie może ingerowac w treść czynności...
§ praca prokuratora skargi na jej pracę (odpowiedzi: 1) Mam następujący dylemat: Kilka dni temu zapadł wyrok w mojej sprawie ,byłem oskarżony o napad na niepełnosprawną staruszkę i kradzież jej torebki....
§ praca w policji a wyrok prokuratora (odpowiedzi: 13) witam zastanawiam sie nad pewna sprawa nie bardzo orientuje sie na prawie i chcialbym zeby ktos indywidualnie odpowiedzial na moje zapytanie. Kilka...
§ apelacja prokuratora (odpowiedzi: 5) Witam. Zaczne od początku. Dopuściłem się przestępstwa z art. 178a1 kk. Wynik w badaniu alkomatem wykazał 0,59 mg/l. Poddałem się dobrowolnie...
§ Praca mgr o nadzorze prokuratora w post przyg (odpowiedzi: 3) Zastanawiam sie nad tematem pracy mgr. Wpadł mi do głowy nadzór prokuratora w post przyg. Może polecicie jakąś literaturę?
§ asystent prokuratora (odpowiedzi: 4) Witajcie! Mam pytanie odnośnie asystenta prokuratora,czy w Waszych okręgach koniecznie jest wymagany staż urzędniczy,żeby zostać przyjętym na...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:57.