egzamin adw./radc. bez aplikacji - Forum Prawne

 

egzamin adw./radc. bez aplikacji 2

Jeśli chodzi o ten 5 letni staż na stanowisku zwiazanym ze stosowaneim prawa to co jeśli ktoś kto ma umowę o pracę na stanowisku np. asystent adwokata, ale przebywa np. przez dłuższy czas na L4 ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Odpowiedz
 
11-10-2010, 14:03  
Soniśka
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: egzamin adw./radc. bez aplikacji

Jeśli chodzi o ten 5 letni staż na stanowisku zwiazanym ze stosowaneim prawa to co jeśli ktoś kto ma umowę o pracę na stanowisku np. asystent adwokata, ale przebywa np. przez dłuższy czas na L4 bądż urlopie macierzyńskim. wlicza się to do stażu czy tez nie? Nie znalazłamnigdzie informacji na ten temat.
Soniśka jest off-line  
19-10-2010, 14:00  
prześmiewca
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: egzamin adw./radc. bez aplikacji

Ja zdawałam w tym roku egzamin radcowski z tzw. 5 letnim stażem (praca w kancelarii radc-adw. na samodzielnym stanowisku prawnika, a od 2007 roku - starszego prawnika). Zdałam pozytywnie i obecnie czekam na wpis i ślubowanie. Istotnie statystyki wskazują, że osobom bez aplikacji trudniej jest złożyć egzamin z wynikiem pozytywnym, niemniej jak sobie poczytacie głosy aplikantów np. na forum "egzamin radcowski 2010" to zorientujecie się jaka jest ich opinia co do zakresu i sposobu przygotowania ich do egzaminu w ramach aplikacji... Z mojego punktu widzenia brak odbywania aplikacji z jednoczesnym podejściem do egzaminu się opłacił (zarówno w wymiarze finansowym jak i zawodowym. Zamiast aplikacji specjalizowałam się w ramach studiów podyplomowych w dziedzinach, które mnie interesują (podatki, prawo aut.). Dzięki temu w tzw. międzyczasie zdałam m.in. egzamin pisemny na doradcę podatkowego (23.06.2010) i w chwili obecnej szykuję się na ustny. Co do samego egzaminu - w pracy byłam odpowiedzialna za prowadzenie w szczególności wszystkich spraw procesowych (oczywiście jedynie w ramach sporządzania pozwów, pism procesowych, wniosków itp.) , co pomogło mi całkiem nieźle opanować procedury i - jak sądzę-zdać egzamin. Owszem brak mi "ogłady" w występowaniu przez sądami myślę, że nadrobię to jednak w ciągu pierwszych 6 miesięcy bycia radcą )
pozdrawiam, m.
prześmiewca jest off-line  
19-10-2010, 15:18  
geronimo22
Zbanowany
 
Posty: 426
Domyślnie RE: egzamin adw./radc. bez aplikacji

wydaje się, że właśnie tak wygląda sytuacja jak określiła prześmiewca.
Aplikacja w obecnym kształcie jest przeżytkiem, nie uczy absolutnie niczego i w żadnym razie nie przygotowuje do egzaminu. Najlepszym dowodem fakt, że masa ludzi po przejściu całego 4letniego kursu oblewa końcowy egzamin. Oznacza to, że to szkolenie jest śmiechu warte. No bo i jak można udawać, że np. wykłada przez 8 popołudniowych spotkań takie np. prawo cywilne, które na studiach zajmuje 2 lata a i to po łebkach ? przecież to żarty.

Jedyną drogą dla aplikantów jak i nie-aplikantów żeby nauczyć się czegokolwiek w tym zawodzie i zdać egzamin jest praca przy prawie na codzień. A jak ze znalezieniem byle jakiej nawet kancelarii jest to na tym forum aż nadto było opisów
geronimo22 jest off-line  
24-10-2010, 16:25  
klimut
Użytkownik
 
Posty: 180
Domyślnie RE: egzamin adw./radc. bez aplikacji

Cytat:
Napisał/a zaza2 Zobacz post
jeśli komendant wystawi ci zaświadczenie o odpowiedniej treści to raczej komisja nie bedzie robić problemów
to się chyba nie załapie pod ten przepis ustawy

"Art. 25. 34) 1. Wymogu odbycia aplikacji radcowskiej i złożenia egzaminu radcowskiego nie stosuje się do:
5) osób, które posiadają stopień naukowy doktora nauk prawnych oraz w okresie 5 lat przed złożeniem wniosku o wpis na listę radców prawnych, łącznie przez okres co najmniej 3 lat:

a) zajmowały stanowisko referendarza sądowego, starszego referendarza sądowego, aplikanta sądowego, aplikanta prokuratorskiego, aplikanta sądowo-prokuratorskiego, asystenta sędziego, asystenta prokuratora lub

b) wykonywały wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej przez adwokata lub radcę prawnego na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej w kancelarii adwokackiej, zespole adwokackim, spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej, o których mowa w art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. — Prawo o adwokaturze, lub kancelarii radcy prawnego, spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej, o których mowa w art. 8 ust. 1."
klimut jest off-line  
26-09-2011, 19:09  
aya22
Użytkownik
 
Posty: 306
Domyślnie RE: egzamin adw./radc. bez aplikacji

Co sądzicie o pracy referenta w urzędzie skarbowym? Czy można to uznać za pracę przy stosowaniu prawa i iść na egzamin zawodowy po 5 latach?
aya22 jest off-line  
06-10-2011, 22:12  
Rafiik
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: egzamin adw./radc. bez aplikacji

Wszysko zależy od tego co robiłeś/aś jako referent w skarbowym i jakie zaświadczenie wystawi Ci pracodawca (dyr. Izby lub Naczelnik Urzędu. Na jego podstawie komisja dopuszcza Cię do egzaminu adw, radc atc.
Ja w 2012 chcę przystapić do egzaminu, co prawda zacząłem już się uczyć kodeksów i rozw testy, czytam różne książki, ale obawiam się że to za mało i przyznam że liczę na wasze podpowiedzi i wskazówki do kierunku nauki jak i wskazanie tytułów sensownych pomocy naukowych. Jestem oskarżycielem publicznym więc karnego obawam się najmniej. Czy macie jakies zdanie na temat studiów podyplomowych lub kursów przgotowujących do egzaminu radcowskiego/adwokackiego?
Rafiik jest off-line  
07-10-2011, 08:49  
hurron
Użytkownik
 
Posty: 399
Domyślnie RE: egzamin adw./radc. bez aplikacji

@Rafiik pracujesz w administracji skarbowej ?
hurron jest off-line  
07-10-2011, 13:49  
Rafiik
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: egzamin adw./radc. bez aplikacji

Tak pracuję w administracji skarbowej
Rafiik jest off-line  
11-10-2011, 21:18  
Rafiik
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie RE: egzamin adw./radc. bez aplikacji

Nikt nie myśli o egzaminie adw w 2012 roku ? chyba juz nadszedł czas na naukę, a tym bardziej na wspólą wymianę doświadczeń i przemysleń co wyna to? Niech wreszczcie zacznie się coś dziać na forum ? zacznijmy się wspierać bo bez aplikacji jest ciężęj ponoć cho znam wyjątki
Rafiik jest off-line  
03-10-2012, 21:34  
Darkl
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: egzamin adw./radc. bez aplikacji

Nie chcę tworzyć kolejnego tematu, więc wznowię temat. Czy ktoś jeszcze podszedł do egzaminu adwokackiego/radcowskiego bez aplikacji i chciałby się podzielić swoimi spostrzeżeniami w tym zakresie? A może ktoś planuje podejść do takiego egzaminu?
Darkl jest off-line  
24-11-2012, 21:03  
Fanaberia2006
Użytkownik
 
Posty: 67
Domyślnie RE: egzamin adw./radc. bez aplikacji

Czy wydawanie decyzji ( bądź dokumentów z mocą decyzji typu: zezwolenia, koncesje, wypowiedzenia itp) w urzędzie jest równoznaczne ze świadczeniem pomocy prawnej?

Czy na zaswiadczeniu z urzędu musi być napisane, że pracownik "świadczył pomoc prawną" czy tez wystarczy stwierdzenie,że pracownik przygotowywał projekty decyzji (koncesji,zezwoleń, wypowiedzeń) itp?

Są tu jacyś urzędnicy, którzy przygotowują się do egzaminu radcowskiego/adwokackiego w marcu 2013?
Fanaberia2006 jest off-line  
25-11-2012, 11:42  
zaza2
Stały bywalec
 
Posty: 663
Domyślnie RE: egzamin adw./radc. bez aplikacji

niech ci szef po prostu w zaświadczeniu przepisze formułkę z ustawy - komisja nie będzie się czepiać

jeśli nie będzie testów - wystarczą wzory z lexa + podstawowa wiedza i to co dowiesz się od kolegów w czasie egzaminu
zaza2 jest off-line  
26-11-2012, 19:26  
Fanaberia2006
Użytkownik
 
Posty: 67
Domyślnie RE: egzamin adw./radc. bez aplikacji

Praca u u przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną chyba nie liczy się do stażu?

art.25 osoby, które po ukończeniu wyższych studiów prawniczych przez okres co najmniej 5 lat w okresie nie dłuższym niż 10 lat przed złożeniem wniosku o dopuszczenie do egzaminu wykonywały wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej przez radcę prawnego lub adwokata w kancelarii radcy prawnego, spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej, o których mowa w art. 8 ust. 1, lub kancelarii adwokackiej, zespole adwokackim, spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej, o których mowa w art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze, na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej;
Fanaberia2006 jest off-line  
26-11-2012, 21:30  
miriam_73
Użytkownik
 
Posty: 43
Domyślnie RE: egzamin adw./radc. bez aplikacji

Ja zdawałam w tym roku też przez "zasiedzenie" - musiałam przedłożyć świadectwa pracy, a w zakresie umów cywilnoprawnych pozyskać zaświadczenia od chlebodawców, że wykonywałam czynności i dalej formuła z ustawy. To było za mało, musiałam donosić kwity, że wymiar mojego czasu świadczenia usług odpowiadał wymiarowi pracy etatowej (lub - jak to trzeźwo i zgodnie z prawdą napisał mój były usługodawca "znacznie przekraczał" ten czas - sprawdzają to w tym sensie, że przeliczają jeśli wymiar jest mniejszy. Wiem też że koleżanka która była na macierzyńskim przerwę musiała odliczyć od stażu. Do każdej umowy (o pracę, o świadczenie usług) dołączałam zakres obowiązków/ usług. Zaliczeniu do stażu podlegały tylko praca i współpraca z kancelariami prawniczymi, wcześniejsza praca w konsultingu nie. Aha, zażądano od nas dodatkowo "opinii z miejsc pracy", nie precyzując oczywiście jak to ma wyglądać . Pomimo, że z jednej kancelarii takiego kwitu nie miałam (kancelaria się kompletnie "zrestrukturyzowała" kadrowo i zwyczajnie nie było nikogo z kim pracowałam, kto mógłby mi coś takiego wygenerować), to staż mi zaliczono. Ogólnie, szczególnie w związku z wnioskiem o wpis, dużo biegania i papierologii (plus koszty ewentualnych odpisów notarialnych).

W sumie nie żałuję, że nie odbywałam aplikacji, doszłam do zawodu inną drogą: od 6 lat jestem czynnym doradcą podatkowym, więc w swojej dziedzinie trochę doświadczeń procesowych mam, dalej zamierzam się uczyć, bo przecież bez tego w żadnym zawodzie prawniczym nie da się dobrze funkcjonować. Dobrze, że taka ścieżka jest.
Zostało 10 dni do ślubowania , za tydzień we wtorek ma pierwsza grupa.
miriam_73 jest off-line  
26-11-2012, 21:33  
miriam_73
Użytkownik
 
Posty: 43
Domyślnie RE: egzamin adw./radc. bez aplikacji

jeśli nie będzie testów - wystarczą wzory z lexa + podstawowa wiedza i to co dowiesz się od kolegów w czasie egzaminu [/QUOTE]

Jakie wzory z Lexa????!!! Wzory na egzaminie są niedostępne, nie wolno ich też mieć w materiałach własnych!
miriam_73 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Egzamin zawodowy bez aplikacji (odpowiedzi: 109) 43% i 45% (odpowiednio adwokacki i radcowski) wynosi zdawalność wśród osób, które podeszły do egzaminu bez odbywania aplikacji. Wśród aplikantów 76%...
§ egzamin zawodowy bez aplikacji a działalność gospodarcza (odpowiedzi: 1) Cześć, czy ktoś zdawał może egzamin zawodowy na podstawie 4-letniego stażu uzyskanego poprzez współpracę z kancelarią w formie prowadzenia własnej...
§ egzamin komorniczy bez aplikacji (odpowiedzi: 1) 5.*Wymóg, o którym mowa w ust. 1 pkt 8, nie dotyczy: 1) osób, które po ukończeniu wyższych studiów prawniczych przez okres co najmniej 5 lat w...
§ egzamin końcowy bez odbywania aplikacji adwokackiej (odpowiedzi: 4) Witam. Czy mógłby mi ktoś przybliżyć jak wygląda egzamin końcowy na aplikacji adwokackiej lub radckowskiej? Moja sytuacja jest taka, że ostatni rok...
§ Egzamin zamiast aplikacji? (odpowiedzi: 121) Witam co myślicie na temat nowego pomysłu Ministerstwa Sprawiedliwości dot. aplikacji i wykonywania zawodu prawnika, o którym pisze dzisiejsza Gazeta...
§ egzamin zamiast aplikacji (odpowiedzi: 7) Jak wam się podoba nowy pomysł MS? * Będzie dwustopniowy egzamin państwowy przeprowadzany przez sędziów apelacyjnych * Po egzaminie I...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:41.