Tajemnica obrończa ? - Forum Prawne

 

Tajemnica obrończa ? 2

>Dodatkowo palestra argumentowała, że ustawa o adw. jest w tym przypadku lex specialis, a więc ma pierwszeństwo przed kodeksem. To się myliła - jest dokładnie na odwrót. Patrz np. art. 88 kpk i art. 4 ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Odpowiedz
 
02-12-2007, 13:57  
MMPM
Moderator w spoczynku
 
MMPM na Forum Prawnym
 
Posty: 2.163
Domyślnie

>Dodatkowo palestra argumentowała, że ustawa o adw. jest w tym przypadku lex specialis, a więc ma pierwszeństwo przed kodeksem.

To się myliła - jest dokładnie na odwrót.
Patrz np. art. 88 kpk i art. 4 ustawy o radcach prawnych.
MMPM jest off-line  
02-12-2007, 15:39  
atmosphere
Moderator w spoczynku
 
atmosphere na Forum Prawnym
 
Posty: 2.525
Domyślnie

Przecież tajemnicy adwokackiej i obrończej dotyczą inne regulacje prawne.
atmosphere jest off-line  
02-12-2007, 15:47  
Big_man
Użytkownik
 
Posty: 222
Domyślnie

Przyznam, że niezbyt jasny jest dla mnie ten podany przykład dot. radców. Niby o czym mają świadczyć te przepisy? Fakt, że odpowiednio do pełnomocników stosuje się art. 82 kpk nie ma znaczenia, bo radca może być pełnomocnikiem jedynie instytucji, a więc z pewnością nie oskarżonego.

Jednakże z tym, że kpk jest lex specialis w stosunku do prawa o adw., w omawianym zakresie, należy się chyba zgodzić. Art. 6 ust. 3 ustawy mówi, że "Adwokata nie można zwolnić od obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej co do faktów, o których dowiedział się udzielając pomocy prawnej lub prowadząc sprawę". Tymczasem kpk precyzuje, że chodzi tu o konkretnie o przesłuchanie adwokata w charakterze świadka. Jest to więc bardziej precyzyjne określenie niż norma z art. 6 ust. 3 pr.o adw. Z drugiej jednak strony, art. 180 kpk nie odnosi się tylko do adwokatury, lecz również do innych profesji, co może wskazywać że jednak prawo o adw. jest tu lex specialis!
Poza tym, moim zdaniem, norma z art. 180 kpk w odniesieniu do obrońców w procesie karnym jest sprzeczna z konstytucyjnym prawem do obrony. Przyczyny takiej oceny są podobne, jak we wskazanym orzeczeniu - obejście zakazu samooskarżania się.
Przyznacie, że jest odwróceniem procesu do góry nogami sytuacja, gdy klient (podejrzany, oskarżony) boi się być szczerym nawet w stosunku do swojego obrońcy. A z tego co mi znajomi mówią, już się tak zdarza.
Big_man jest off-line  
02-12-2007, 16:23  
MMPM
Moderator w spoczynku
 
MMPM na Forum Prawnym
 
Posty: 2.163
Domyślnie

> akt, że odpowiednio do pełnomocników stosuje się art. 82 kpk nie ma znaczenia, bo radca może być pełnomocnikiem jedynie instytucji, a więc z pewnością nie oskarżonego.

Art. 4 ustawy o radcach prawnych i kpk w art. 88 odmiennie regulują uprawnienia radców prawnych w postępowaniu karnym (po prostu przy nowelizacji ustawy o radcach prawnych nie znowelizowano kpk). Wobec tego przyjmuje się, ze kpk jest ustawą szczególną w stosunku do ustawy o radcach prawnych.
MMPM jest off-line  
02-12-2007, 22:07  
piotrd84
Użytkownik
 
Posty: 31
Domyślnie

Nie interesuje mnie generalnie kpk ale problem jest ciekawy
Nie jest to przecież zakaz dowodzenia "czegoś" tylko zakaz przesłuchiwania kogoś co do okreslonych faktów.
Sformułowanie według mnie nie budzi wątpliwości - odnosi sie do pewnego rodzaju źródeł dowodu a nie dopuszczalności dowodzenia pewnych faktów w ogóle. Gdyby zakaz miał być zupełny w ten sposób, że w ogóle nie pozwala się na ujawnianie takich informacji to przepis brzmiałby inaczej. Np:
Nie wolno dowodzić faktów:
a) o których dowiedział się obrońca lub adwokat (...)
b) o których dowiedział się duchowny przy spowiedzi

albo

Tajemnicą objęte są fakty:
a) o których dowiedział się obrońca lub adwokat (...)
b) o których dowiedział się duchowny przy spowiedzi

A jednak art. 178 nie wprowadza tutaj żadnego zakazu co do zatrzymującego, żadnej tajemnicy faktów jak np. 108 kpk.
Moim zdaniem celowo nie ma tam takiego zakazu a przytoczony wyrok SA jest nie na miejscu. Nie widzę tu żadnego obejścia prawa.
Zakładając że zakaz dotyczy ujawniania takich faktów w ogóle to nie byłoby potrzeby nowelizowania przepisu dodając "adwokata(...)" bo zakaz dotyczyłby każdego - i adwokata i obrońcy i zatrzymującego. Ktoś miał jednak słuszną wątpliwość że wynika z tego że zakaz adwokata nie dotyczy no i był update. Nikt jednak nie miał wtedy (najwyraźniej) wątpliwości, że zatrzymującego to w ogóle nie dotyczy i dotyczyć nie powinno. Czemu takie wątpliwości mają być teraz?
Mając na uwadze ochronę społecznego zaufania do adwokatów (tak myślę) dodali "lub adwokata działającego na podstawie (...)".
Rolą zatrzymującego obrona nie jest - a tylko obrońca ma obowiązek działać wyłącznie na korzyść oskarżonego.
Uważam więc, że o ile zatrzymujący dowie sie coś ciekawego w legalny sposób to zeznawać co do tych faktów może a nawet powinien.

Co do zaś tajemnicy adwokackiej i obrończej to rzeczywiście 2 różne sprawy. 1 wynika z 6 p. o a. i jest ogólna (np. dotyczy adwokata również jako pełnomocnika w procesie cywilnym itd) a druga wynika z 178 par1 kpk i jest uregulowaniem szczególnym.
Zawód adwokata byłby prawie niemożliwy do wykonywania gdyby człowiek miał sie zastanawiać nad tym czy powiedzieć obrońcy prawdę.

Nie ma co traktować art 6 jako lex specialis w stosunku do 180 kpk.
180 jest więc przepisem szczególnym - wyjątkiem DLA KPK od ogólnej reguły i ma sie nijak do tajemnicy obrończej bo jej po prostu nie trąca.

[/b]
piotrd84 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ obrońca z urzędu (odpowiedzi: 8) Witam mam jutro sprawę karną a na internecie przeczytałam że mogę się starać o przyznanie mi obrońcy z urzędu tylko nie mogę znaleźć w jakim terminie...
§ Obrońca z urzędu. (odpowiedzi: 3) Witam. Przydzielono mi obrońcę z urzędu w sprawie z art.157. Poszłam pod wskazany adres ale Pani adwokat zbierała się do wyjścia więc chwilę tylko...
§ Obrońca ... (odpowiedzi: 22) Mam pytanko Jaka jest gaża obrońcy ? NA jaki wydatek należy się nastawić , wynajmując sobie obrońcę ?
§ obrońca (odpowiedzi: 3) czy każdemu skazanemu przysługuję obrońca czy są jakieś przepisy, że mecenas nie przysługuje? chodzi o adwokata z wyboru a nie z urzędu
§ obrońca (odpowiedzi: 4) Witam, w postępowaniu przed policją (czyli póki co jako świadek) osoba przyznała się do winy (kradzież). Wina nie jest kwestionowana, pozostaje...
§ obrońca z urzędu (odpowiedzi: 11) Mój syn 17 lat ma niedługo o rozprawę dot. pobicia, nie nie stać mnie na adwokata. Czy to ja w jego imieniu mam złozyc wniosek do sadu o wyznaczenie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 23:45.