Aplikacja - Forum Prawne

 

Aplikacja

Witam wszystkich. Jestem w drugiej klasie liceum i zastanawiam się nad prawem. Jednak jak na razie wszelkie opinie o tym kierunku, które znajduję, są tak negatywne, że już bardziej opłaca mi się na zmywak z ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Odpowiedz
 
27-01-2011, 16:08  
fijolek
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie Aplikacja

Witam wszystkich. Jestem w drugiej klasie liceum i zastanawiam się nad prawem. Jednak jak na razie wszelkie opinie o tym kierunku, które znajduję, są tak negatywne, że już bardziej opłaca mi się na zmywak z moim angielskim jechać

Jak to jest naprawdę z tą aplikacją? Znajomości są niezbędne? A pieniądze (nie wiem właściwie, po co, ale gdzieś przeczytałam, że są)? Jak jest ze znalezieniem pracy po ukończeniu aplikacji? Wiem, że wszystko zależy od jej rodzaju, ale, wybaczcie, jeszcze nie wiem, jaką wybiorę

Pozdrawiam,
Fijołek
fijolek jest off-line  
27-01-2011, 16:41  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Aplikacja

Jeśli nie jesteś krezusem to możesz się wybrać tylko na aplikacje ogólną, ponieważ na korporacyjnej dokładasz do biznesu 5 tyś rocznie a nie zarabiasz praktycznie. Co do znajomości to jeśli chodzi o dostanie się na aplikacje nie mają one znaczenia zważywszy na to, że egzamin jest państwowy.
 
27-01-2011, 17:34  
fijolek
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Aplikacja

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Aplikacja korporacyjna to, jeśli dobrze rozumiem, taki jakby staż w firmie? Potem mam w niej pracę?

Jakie są perspektywy zawodowe po ogólnej? Sędzia albo prokurator czy mogę zostać na przykład radcą?

Pozdrawiam,
Fijołek
fijolek jest off-line  
27-01-2011, 17:53  
Danci
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Aplikacja

Także interesuje mnie odpowiedź na to pytanie. Od dłuższego czasu zastanawiam się nad wyborem kierunku prawa, jednak odstrasza mnie to o czym wszyscy mówią - znajomości.
Przeczytałem w pewnym temacie na tym forum, że najlepiej jest dostać się na aplikację radcowską. Dobry i prosty zarobek - podobno. Jak ma się do tego aplikacja prawna, notarialna itd.
Czy podjęcie się studiów prawnych bez żadnych znajomości ma sens? Jak później jest z pracą i właśnie tym stażem wspomnianym wyżej.

Nie miałem styczności z tym zawodem (niestety), ale wydaje mi się on dosyć ciekawy. Zachęcają mnie do niego także zarobki, bo podobno są przyzwoite.
Mógłby mi ktoś z doświadczonych osób streścić jak ma się teraz sprawa "wystartowania" w tej dziedzinie? Doprowadzać moje plany do ziszczenia czy jednak dać sobie spokój i zająć się czymś innym?
Danci jest off-line  
27-01-2011, 18:09  
lukas63
Stały bywalec
 
Posty: 1.238
Domyślnie RE: Aplikacja

A jakie zarobi są przyzwoite wg Ciebie?
lukas63 jest off-line  
27-01-2011, 18:44  
Danci
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Aplikacja

Słyszałem, że osoby po skończonym prawie, pracujący w kancelariach zarabiają najmniej jakoś 4 tysiące. Są to informacje usłyszane, z której tam już ręki - nie wiem nawet czy dotyczy to radców czy adwokatów itd.
Pisząc "przyzwoite" miałem na myśli wyższe niż załóżmy 2 tysiące.

Mógłby mi ktoś udzielić odpowiedzi na resztę moich pytań?
Danci jest off-line  
27-01-2011, 18:58  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Aplikacja

Z tego co ja słyszałem to czasy gdy aplikant zarabiał 5 tyś skończyły się z rokiem 2003.
 
27-01-2011, 18:58  
fijolek
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Aplikacja

Ehh, słynne prawnicze zarobki... Jako że w perspektywie mam zostanie lekarzem lub prawnikiem, dowiedziałam się, że w obu zawodach sytuacja ma się tak samo: na początku wysokie masz tylko wymagania odnośnie zarobków. Zera dochodzą z czasem

Ponawiam pytanie: czy po aplikacji ogólnej mogę iść na radcę? Czy tylko na sędziego czy prokuratora?
fijolek jest off-line  
27-01-2011, 19:07  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Aplikacja

Po ogólnej na sędziego lub prokuratora oczywiście pod warunkiem, że będziesz ociekał zajebistością i się dostaniesz na specjalistyczną.
 
27-01-2011, 19:11  
Danci
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Aplikacja

Fijolek zupełnie jak ja... Również zastanawiam się nad tymi dwoma kierunkami.
Ja się nieprecyzyjnie wyraziłem na początku co do tych zarobków. Nie oczekuje odrazu po studiach, że będę zbijał kokosy. Wiadomo, że wraz z doświadczeniem powiększają się znajomości, doświadczenie, a w skutek tego masz większe możliwości.

Co prawda jestem jeszcze młody, bo mam zaledwie 16 lat i napewno moje upodobania co do zawodów zmienią się nie raz. Jednak mam taki problem, że zarówno z tych przedmiotów humanistycznych (historia, WOS) jak i biologiczno-chemicznych jestem dobry i nie wiem, którą z tych dwóch "dróg" wybrać.

Dlatego zwracam się właśnie do ludzi obytych z tematem prawa i pracujących w tym środowisku, aby postarali się jakoś wytłumaczyć mi jak ta praca wygląda. Głównie oczekuję odpowiedzi na pytania zawarte w 4 poście tego tematu, ale innymi ciekawostkami i poradami również nie pogardzę.
Danci jest off-line  
27-01-2011, 19:13  
buddy_law
Użytkownik
 
Posty: 63
Domyślnie RE: Aplikacja

Ogólnie to poczytaj trochę o aplikacjach, zawodzie prawnika itd. bo wykazujesz się totalną ignorancją. Na forum jest multum tego rodzaju tematów.

A na razie widać, że nie masz o tym zielonego pojęcia, a się wybierać chcesz na studia prawnicze.

Na pewno nie jest to "prosty i dobry zarobek", szczególnie już po aplikacji radcowskiej gdzie jest najwiekszy tłok. Ja nie znam nikogo, kto po studiach dostałby 4 tys. w kancelarii. Regułą jest raczej kilkaset zlotych, niektórzy aplikanci pracują w ogóle "ku chwale ojczyzny" charytatywnie, a za aplikację trzeba zapłacić z własnej kieszeni niemałe pieniądze. Znajomości w każdej branzy są ważne, no ale obecnie już branża prawnicza nie wyróżnia się jakoś in minus, może pomijając notariat. Egzaminy na aplikacje są państwowe, więc znajomości wiele nie pomagają. Co do tego, że praca jest ciekawa to przypomina ona pracę urzędnika- grzebanie w papierach, ustawach, stosowanie i interpretowanie przepisów, nie kieruj się czasem filmami czy książkami, gdzie obraz pracy prawnika jest mocno podkolorowany.

Moja rada- daj sobie spokój i poszukaj czegoś innego, ale wcześniej się zorientuj co i jak, bo życiowej decyzji nie podejmuje się w oparciu o miejskie legendy i "a Marcin powiedział, że jego tata powiedział..."
buddy_law jest off-line  
27-01-2011, 19:50  
fijolek
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Aplikacja

Buddy_law, nie wiem, do kogo dokładnie kierujesz post, ale pozwolę sobie odpowiedzieć. Nie dziw się ,,totalnej ignorancji" i stereotypom w wypowiedziach moich i Danciego, możesz także podarować sobie rady w stylu ,,odpuść sobie, to nie dla Ciebie", bo po pierwsze nie znasz żadnego z nas, a po drugie nikt nie powiedział, że cokolwiek jest postanowione. Myślę o prawie, mam pytania - dlatego właśnie, że nie chcę zdziwić się już w trakcie studiów.
fijolek jest off-line  
27-01-2011, 20:43  
buddy_law
Użytkownik
 
Posty: 63
Domyślnie RE: Aplikacja

Post kierowałem do Danciego, odpowiadalem bezposrednio pod jego postem i na jego pytania.
Cytat:
Napisał/a Danci Zobacz post
Doprowadzać moje plany do ziszczenia czy jednak dać sobie spokój i zająć się czymś innym?
Nie napisałem nigdzie nic w stylu: "to nie dla ciebie". Radzę, żeby sobie odpuścić, bo sam jestem na 5 roku prawa i co nieco o tym wiem. Dlatego nie polecam nikomu. Jak mówię przeczytajcie parę tematów o tym np. tematy: "Początki" oraz "Czy strata dwóch lat jest warta? Chcę iść na prawo". Takich tematów bylo naprawdę mnóstwo, więc zacznijcie od przeczytania istniejących, bo naprawdę ile razy można to samo pisać. Jeśli po przeczytaniu innych tematów pozostaną wam jeszcze jakieś nierozwiane wątpliwości, to chętnie odpowiem.
buddy_law jest off-line  
27-01-2011, 21:07  
Bazyl25
Użytkownik
 
Posty: 34
Domyślnie RE: Aplikacja

E tam. Jak ktoś jest dobry to zawsze sobie poradzi. Z moich znajomych aplikantów adwokackich i radcowskich nikt nie miał problemu ze znalezieniem pracy, nikt też nie zarabia poniżej płacy minimalnej.
Poza tym studia prawnicze nie są równoznaczne z koniecznością odbycia aplikacji. Zawsze można zostać przedsiębiorcą, zarządcą nieruchomości, doradcą podatkowym, pracować w samorządzie terytorialnym etc etc. Te studia dają ogromne możliwości. Choć fakt, obecnie coraz silniej można odczuć "nadprodukcję" magistrów prawa.
Bazyl25 jest off-line  
27-01-2011, 21:45  
buddy_law
Użytkownik
 
Posty: 63
Domyślnie RE: Aplikacja

No tak tyle, że nie jest chyba wyczynem to, że ktoś po studiach zarabia minimalną, czyli niecały tysiak na rękę. Nie mówię, że po prawie się umiera z głodu, ale chyba minimalna, którą i tak nie każdy ma to nie jest luksus delikatnie mówiąc, szczególnie ze połowa z tego idzie na opłacenie aplikacji. Minimalna pensja to jest za roznoszenie ulotek albo za telemarketing.

Możliwości zawsze jakieś są, ale lepiej chyba iść na studia, po których nie trzeba się chwytać "mozliwości", a które dają konkretny zawód i to taki na który jest wzięcie na rynku pracy. Bo na prawników wzięcia nie ma, o czym świadczy to że aplikanci są gotowi do pracy za grosze bądź za darmo.
buddy_law jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Aplikacja (odpowiedzi: 1) Z góry przepraszam jeżeli umieściłem w złym dziale :) Witam! Jestem uczniem 2 klasy LO. Bardzo poważnie myślę o studiowaniu prawa (nie mam...
§ Aplikacja? (odpowiedzi: 1) Witam, zostało niewiele czasu do matury (niecały rok), a więc zastanawiałam się nad wyborem studiów. Pojawiła się opcja prawa i z tego co wiem , po 5...
§ Aplikacja adwokacka a aplikacja na rzecznika patentowego (można robić równocześnie?) (odpowiedzi: 1) Mam pytanie czy można równocześnie robić aplikację adwokacką i na rzecznika patentowego? Aplikacja rzecznikowska nie jest robiona co roku i z tego...
§ Kod źródłowy a aplikacja (odpowiedzi: 4) Witam, zawarliśmy z klientem umowę na wykonanie aplikacji. Było to jakiś czas temu, projekt został wykonany - klient podpisał protokół odbiorczy....
§ Aplikacja radcowska // aplikacja sądowa(ogólna) (odpowiedzi: 4) Drodzy forumowicze !!! Czy jest możliwe odbywanie 2 aplikacji? np po 1 roku radcowskiej wziąć urlop na 2 lata dokończyć ogólna w tym czasie, potem...
§ aplikacja (odpowiedzi: 1) Hej Czy zdajac na aplikacje np. w Warszawie trzeba być zameldowanym w okręgu odpowiedniej ORA??


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:09.