egz z prawa cywilnego. czesc ogolna. - Forum Prawne

 

egz z prawa cywilnego. czesc ogolna.

Czesc posiadam przykladowe pytania na egzamin z prawa cywilnego, czesci ogolnej. Z niektorymi nie moge sobie poradzic albo nie jestem pewna czy dobrze mysle. Bede wdzieczna za odpowiedzi i jesli to mozliwe wytlumaczenie czemu jest ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Odpowiedz
 
18-02-2011, 18:41  
000pysia000
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie egz z prawa cywilnego. czesc ogolna.

Czesc

posiadam przykladowe pytania na egzamin z prawa cywilnego, czesci ogolnej. Z niektorymi nie moge sobie poradzic albo nie jestem pewna czy dobrze mysle. Bede wdzieczna za odpowiedzi i jesli to mozliwe wytlumaczenie czemu jest tak a nie inaczej.
Dziekuje

1.Oswiadczeniem woli jest/sa ?
a) warunki przetargu
b) protest
c) zaproszenie

2.Kazda ze stron moze wycofac sie z negocjacji :
a) takze po wynegocjowaniu wszystkich warunkow umowy
b)nawet wtedy, gdy negocjacje sa terminowe
c)pod warunkiem ze nie wyrzadzi szkody drugiej stronie

3.W toku aukcji:
a) trzeba przestrzegac minimalnego postapienia
b) ostatnia oferta podlega przyjeciu


4. Na cyzm polega zwiazanie oferta?

5. Spolka partnerka nie moze byc przedsiebiorca, prawda?

6. Jaki status posiada:
a) wspolnota mieszkaniowa - nie ma ani zdolnosci do czunnosci prawnych ani zdolnosci prawnej?
jak to wyglada w przypadku spolki komandytowej?
Spolka partnerska nie posiada ani tego ani tego i dlatego nie moze byc przedsiebiorca tak?

7.Przedsiebiorstwo w znaczeniu podmiotowym nie objemuje ani zobowiazan zwiazanych w prowadzeniem przedsiebiorstwa ani firmy - jako ze jest ona niezbywalna, dobrze mysle?

8. Czy oswiadczenie woli wyrazone w postaci jezykowej zawsze jest oswiadczeniem wyraznym, a oswiadczenie zlozone przy uzyciu znakow poza jezykowych jest oswiadczeniem dorozumianym? Jak ogolnie w prosty sposob zdefiniowac oswiadczenie woli wyrazne i dorozumiane?

9. Czy prawomocne orzeczenie stwierdzajace obowiazek strony do zlozenia oswiadczenia woli co do zasady zastepuje cala umowe?

10. Czemu darowizna nie jest czynnoscia jednostronna?
11.Czy oferta musi okreslac termin, w ciagu ktorego oferent jest zwiazany swoja oferta?

12. Nabywca przedsiebiorstwa w kazdym przypadku staje sie osoba solidarnie odpowiedzialna ze zbywca za dlugi zbywcy zwiazane z prowadzeniem przedsiebiorstwa. Tak czy nie?

13. rozwiazanie a odstapienie a wypowiedzenie umowy. ( w kontekscie w jakiej formie zostala ta umowa zawarta)

14. Na tresc czynnosci prawnej nie skladaja sie zasady wspolzycia spolecznego, zwyczaje itp, prawda?

15. Kiedy mamu doczynienia z umowa dotknieta sankcja bezskutecznosci wzglednej? I co to znaczy, ze umowa jest wzruszalna?

Bede bardzo wdzieczna.
Pozdrawiam

14.
000pysia000 jest off-line  
18-02-2011, 22:24  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: egz z prawa cywilnego. czesc ogolna.

Pysiu, w poprzednim http://forumprawne.org/forum-mlodych...cywilnego.html temacie nie zostałaś nawet odesłana do KC, bo zdawało się, że nie jesteś prawem zainteresowana na poważnie, ale wobec twoich pytań tu zadanych trzeba stweirdzić, że właściwy będzie jakiś podręcznik. Jak sama piszesz, są to pytania przkładowe, więc znajomość odpowiedzi na nie może się przydać, ale nie musi.

I tak przykładowo, żeby pokazać, gdzie się mylisz:

- wspólnota mieszkaniowa ma zdolność prawną (w myśl SN - ograniczoną, a wobec braku obecnie art. 38 KC nie istnieje pojęcie ograniczonej zdolności prawnej, i tu jest kłopot). Z uwagi na fakt, że do jednostek 33(1) KC stosuje się odpowiednio przepisy o osobach prawnych, wspólnota mieszkaniowa ma zd. do cz. pr.

- przedsiębiorstwo w znaczeniu podmiotowym to podmiot prawa / podiot stosunków cywilnoprawnych

- darowizna nie jest cz. jednostronną, bo obdarowany oświadcza, że darowiznę przyjmuje. Jest więc umową.

- co do czynności prawnej zapamiętaj sobie raz na zawsze: czynność prawna to stan faktyczny, w skład którego wchodzi co najmniej jedno oświadczenie woli.
 
18-02-2011, 23:11  
000pysia000
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie RE: egz z prawa cywilnego. czesc ogolna.

Zle napisalam, piszac o przedsiebiorstwie mialam na mysli znaczenie przedmiotowe.

To, ze zadalam pytania, ktore moga sie wydawac - i pewnie slusznie - bardzo latwe, nie znaczy ze nie jestem zainteresowana prawem na powaznie. Mialam powody, zeby je zadac. Niekoniecznie byla nimi moja niewiedza czy ignorowanie ustaw. Pomimo to czesto bez wzgedlu na znajomosci przepisow lub definicji nie jestem pewna jak odpowiedziec na dane pytanie. Istnieje masa wyjatkow, rozbieznosc w orzecznictwie, nauce. A ja dopiero sie ucze.

Tak czy inaczej dziekuje.
000pysia000 jest off-line  
19-02-2011, 08:16  
Colder
Stały bywalec
 
Colder na Forum Prawnym
 
Posty: 10.771
Domyślnie RE: egz z prawa cywilnego. czesc ogolna.

Na forum przyjęliśmy już dawno zasadę, że użytkownik który zadaje pytanie przedstawia nam swoje propozycję odpowiedzi, aby było widać, że coś w ogóle robi. Forum nie służy do odrabiania zadań domowych. My ewentualnie możemy coś zasugerować
Colder jest off-line  
19-02-2011, 15:32  
000pysia000
Początkujący
 
Posty: 26
Domyślnie RE: egz z prawa cywilnego. czesc ogolna.

1. Zaproszenie na pewno nie jest owiadczeniem woli, protest raczej tez nie - wedlug mnie bez sensu, natomiast na pewno oswiadczeniem woli jest oferta a co za tym idzie chyba i warunki przetargu.

2. Nie ma chyba w ogole czegos takiego jak negocjacje terminowe ? stawiaabym tylko na a.

3. Obydwa sa poprawne

4. Zwiazanie umowa polega na tym, ze oferta wiaze oferenta a oblat sam moze doprowadzic do zawarcia umowy poprzez przyjecie oferty? I kiedy oferta kierowana jest do ogolu to jesli nie zostal zastrzezony termin do oferent w kazdej chwili moze stan ten przerwac? A jesli do adresata indywidualnego przestaje obowiazywac z chwila koiedy adresat mial mozliwosc zapoznania sie z oferta i nie odpowiedzial na nia bez nieuzasadnionje zwloki?

5. Ja mysle ze nie moze

9. Wiem, ze orzeczenie sadu w takim przypadku moze zastapic cala umowe ale nie wiem czy jest to wyjatek czy co do zasady?

11. Nie

12. Wydaje mi sie ze tak, chociaz z drugiej strony chyba moga umowioc sie inaczej?

13. uzupelnienie i roziwazanie taka sama forme w jakiej umowa zostala zawarta, natomiast odstapienie - na pismie pod sankcja dowodowa.

15. Przy czynnosciach osob ktore sa ubezwlasnowolnione czesciowo. Wzruszlanosc... hmm... skutki prawne takiej umowy moga byc uchylone lub zmienione?


OK, w takim razie tym razem prosze o sprawdzenie i ewentulane wyprowadzenie mnie z bledu, jakies uwagi lub sugestie
000pysia000 jest off-line  
20-02-2011, 20:13  
kukov
Przyjaciel forum
 
Posty: 798
Domyślnie RE: egz z prawa cywilnego. czesc ogolna.

No no, nie myliłem się, mówiąc, że pysia wróci z kolejnymi "problemami" - i tak 3 lata jeszcze, powodzenia..

Twoje pytania i przykładowe odpowiedzi dowodzą, że w ogóle nie czytasz przepisów, książek, niczego, obstawiam że zgadujesz..
kukov jest off-line  
20-02-2011, 22:28  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: egz z prawa cywilnego. czesc ogolna.

Do pkt 5 - spółka partnerska oczywiście jest przedsiębiorcą, i nie jest to kwestia tego, co się komu wydaje, ale kwestia brzmienia przepisów.
Pkt 9 - orzeczenie sądu (o którym mowa w art. 64 kc) zastępuje jedno oświadczenie woli.

W pozostałym zakresie odsyłam do podręcznika. Poznanie i zrozumienie zagadnień części ogólnej prawa cywilnego jest absolutnie kluczowe, by można było rozmawiać o czymkolwiek związanym z prawem prywatnym później.
 
22-02-2011, 10:17  
FraZeolog
Ekspert
 
FraZeolog na Forum Prawnym
 
Posty: 8.156
Domyślnie RE: egz z prawa cywilnego. czesc ogolna.

Absolutnie podręcznika ani wykładowcy to chyba koleżanka na oczy nie widziała...
FraZeolog jest off-line  
22-02-2011, 13:32  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: egz z prawa cywilnego. czesc ogolna.

Cytat:
Do pkt 5 - spółka partnerska oczywiście jest przedsiębiorcą, i nie jest to kwestia tego, co się komu wydaje, ale kwestia brzmienia przepisów.
Tak swoją droga pytanie jest mocno nieprecyzyjne bo definicji przedsiębiorcy jest w polskim prawie conajmniej kilka - co innego to z KC, co innego sdg, UOKIK a jeszcze inaczej by na to patrzyli w postępowaniu gospodarczym
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Kazusy z prawa cywilnego (odpowiedzi: 5) Czy ktoś kompetentny mógłby mi pomóc? Opierając się na artykulach?****
§ kazusy prawa cywilnego (odpowiedzi: 1) Dzieńdobry poproszono mnie o rozwiązanie kilku kazusów wertuję kodeks cywilny ale obawiam się że nie zdążę wszystkich zrobić, mam nadzieję że...
§ Zadanie z prawa cywilnego. (odpowiedzi: 9) Witam, dostałem na studiach zadanie z prawa cywilnego i ciągle robię w nim jakieś błędy, czy mógłby ktoś mi pomóc? Proszę określić, z...
§ Casusy z prawa cywilnego cz. ogólna (odpowiedzi: 2) witam, mam pewne wątpliwości jeżeli chodzi o rozwiązanie kazusów z prawa cywilnego. Będę wdzięczna za wszelką pomoc w tej kwestii.: 1.A ma 12 lat,...
§ Kazus z prawa cywilnego (odpowiedzi: 4) Bardzo proszę o pomoc przy następującym kazusie: Jana K. odwiedził w sklepie Andrzej J. Jan. K. wyszedł na chwilę, a w tym czasie klientów...
§ Kazus z prawa cywilnego (odpowiedzi: 1) Witam! Mam do rozwiązania kazus i nie za bardzo potrafię sobie z nim poradzić. Proszę o pomoc, jakieś wskazówki. Jan K. i Paweł M. zawarli...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 13:32.