Pytanie w sprawie stażu w prokuraturze - Forum Prawne

 

Pytanie w sprawie stażu w prokuraturze

Witam. Dostałem skierowanie na staż do prokuratury i jest przewidziana rozmowa kwalifikacyjna. Jestem świadomy tego, że nie jest łatwo zakwalifikować się na taki staż, gdyż w tamtym roku zostałem odrzucony w Urzędzie Miejskim. Postanowiłem opracować ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Odpowiedz
 
18-05-2011, 12:46  
pawel888
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie Pytanie w sprawie stażu w prokuraturze

Witam. Dostałem skierowanie na staż do prokuratury i jest przewidziana rozmowa kwalifikacyjna. Jestem świadomy tego, że nie jest łatwo zakwalifikować się na taki staż, gdyż w tamtym roku zostałem odrzucony w Urzędzie Miejskim.
Postanowiłem opracować sobie przykładowe pytania, po prostu przygotować się do rozmowy. Mam problem z przygotowaniem się do pytania, które najczęściej pada: "Dlaczego chce Pan pracować w prokuraturze?"

Mam kilka odpowiedzi ale nie wiem czy są odpowiednie, np.
1)interesuje mnie tematyka związana z przestępstwami, z kryminalistyką
2)chcę zapoznać się ze specyfiką pracy w prokuraturze
3)chcę zapoznać się z pracą biurową
4)zdobyć doświadczenie zawodowe

Czy właściwe są takie odpowiedzi, czy komisja będzie zadowolona ?

Proszę Was o jakieś sugestie, co można Waszym zdaniem do tych odpowiedzi jeszcze dodać

Pozdrawiam i dzięki za pomoc
pawel888 jest off-line  
18-05-2011, 13:15  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Pytanie w sprawie stażu w prokuraturze

Szczerze - ja kiedyś byłem krótko na stażu w ZUS i z tego co pamiętam to oni brali wszystkich, choć akurat może to specyfika Wawy
A z czego bedą pytać - jak dla mnie stażysta to ktoś bardziej do obsługi biurowej, do pracy quasi-merytorycznej cie raczej nie dopuszczą, ale np protokołowanie przesłuchań, pracy z aktami, zwrotek to tak

Z mojego subiektywnego doświadczenia nie jest to ciekawa opcja, ani nie zarobisz grosza( na ręke coś koło 800 zł ?) ani się niczego specjalnego nie nauczysz( chyba że będziesz mial szczeście trafić na kogoś fajnego). Jedyny plus że potem można się starać o etat jeżeli się spodobasz
 
18-05-2011, 13:31  
charliefrown
Użytkownik
 
Posty: 56
Domyślnie RE: Pytanie w sprawie stażu w prokuraturze

@paweł888
Myślę, że jakkolwiek Twoje odpowiedzi brzmią rozsądnie i należy docenić Twój "research", to obawiam się, że dobre przygotowanie może nie mieć wystarczającego wpływu na rozstrzygnięcie konkursu. Wiadomo mi, że w wielu miejscowościach w kraju (żeby nie powiedzieć w Polsce B ) miejsce na stażu w sądach/prokuraturach "zabezpieczane" jest dla konkretnej osoby, która docelowo otrzyma etat. Nie dziwi zatem nieodosobniony, opisywany na jednym z blogów kazus wskazujący na to, że korpus urzędniczy SR w miejscowości L. wzbogacił się o męża i syna zatrudnionej tam księgowej. Żeby było śmieszniej, zatrudnieni zostali wyłonieni w nowych, transparentnych konkursach, po uprzednich ogłoszeniach w BIPie :/ Pozdrawiam
charliefrown jest off-line  
18-05-2011, 21:19  
pawel888
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Pytanie w sprawie stażu w prokuraturze

Moi drodzy czy ktoś z Was odbywał staż albo pracuje w prokuraturze? Chciałbym się dowiedzieć co dokładnie robi się na takim stażu, konkretnie jakie czynności się wykonuje? Jak wygląda specyfika stażu w prokuraturze?
Ponadto jaki jest status tego organu? Czy można zaliczyć prokuraturę do administracji publicznej?

Proszę Was o odpowiedź

Z góry dzięki
pawel888 jest off-line  
19-05-2011, 10:01  
erikaWU
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Pytanie w sprawie stażu w prokuraturze

Odbyłam staż w prokuraturze. Tkwiłam tam cały rok. O rok za długo. Jedyne co tam robiłam to biegałam z aktami z góry na dół, często kilku lub kilkunastotomowymi, kserowałam.I tylko ze względu na to że Prokurator Rejonowy mnie polubił mogłam mu asystować przy pisaniu aktów oskarżenia lub innych decyzji. Asystować to znaczy robić za maszynę do pisania. Czasem też protokołowałam przesłuchania świadków, podejrzanych. Ale tych czynności niestety było niewiele. Poza tym wypisywałam zwrotki, szyłam akta. Jednym słowem nie polecam na tak długi okres. Na jakieś maksymalnie trzy miesiące pracy, tak aby poznać od środka strukturę prokuratury to owszem, ale nie jako ambitną pracę, w której można się czegoś nauczyć.
erikaWU jest off-line  
19-05-2011, 12:48  
pawel888
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Pytanie w sprawie stażu w prokuraturze

Dzięki za odpowiedź Gdyby koleżanka napisała mi jeszcze co to są te zwrotki? Mnie osobiście zwrotki kojarzą się z piosenką Poza tym jak najkrócej określić prokuraturę - jednostka administracji publicznej, organ wymiaru sprawiedliwości, instytucja prawna? Czy klieci, którzy załawiają różne sprawy mogą być nazwani petentami tak jak w przypadku Urzędów Miasta?

Proszę o odpowiedź

Pozdrawiam
pawel888 jest off-line  
19-05-2011, 13:24  
kom86
Stały bywalec
 
Posty: 894
Domyślnie RE: Pytanie w sprawie stażu w prokuraturze

Zwrotka to poświadczenie odbioru listu poleconego.
kom86 jest off-line  
19-05-2011, 13:27  
pomagam
Użytkownik
 
Posty: 204
Domyślnie RE: Pytanie w sprawie stażu w prokuraturze

Zwrotki to po prostu zwrotne potwierdzenia odbioru przyklejane do listów
pomagam jest off-line  
19-05-2011, 16:00  
erikaWU
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Pytanie w sprawie stażu w prokuraturze

Prokuratura jest organem ochrony prawnej, także jednostką organizacyjną, można ją także nazywać instytucją, a obywateli, którzy przychodzą z konkretnymi sprawami nazywa się interesantami.
erikaWU jest off-line  
19-05-2011, 21:09  
pawel888
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Pytanie w sprawie stażu w prokuraturze

Witam. Koleżanko "erikaWU" skoro odbywałaś staż w prokuraturze, to na pewno miałaś rozmowę kwalifikacyjną. Napisz mi czy łatwo było się dostać, jak dawno to było? Czy koniecznie wymagają studia na kierunku Prawo i Administracja? Jak najlepiej odpowiedzieć na pytanie: "Dlaczego chce Pan pracować w prokuraturze?" Co takiego powiedzieć, aby spodobało się komisji Poza tym często w takich instytucjach pytają: "Jak Pan myśli, jak dokładnie wygląda praca w prokuraturze?" Co dokładnie robiłaś na stażu? Wiem, że sporządza się różne dokumenty, np. akty oskarżenia, protokoły z przesłuchań, ale oprócz tego co jeszcze?

Przepraszam, że tak szczegółowo pytam, ale w tamtym roku byłem na rozmowie na staż do Urzędu Miasta i zostałem odrzucony. Dlatego mam duże obawy i chcę się dobrze przygotować, tym bardziej, że ten staż dla mnie jako absolwenta studiów to skarb - pierwsze cenne doświadczenie w pracy biurowej.

Proszę Ciebie o odpowiedź

Pozdrawiam
pawel888 jest off-line  
20-05-2011, 11:40  
erikaWU
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Pytanie w sprawie stażu w prokuraturze

Jeżeli chodzi o moja rozmowę kwalifikacyjną to do końca tak nie było. jak skończyłam studia to wydrukowalam kilkanaście kopii mojego cv i chodziłam od drzwi do drzwi szukając pracy albo jakiegoś stażu, aż trafiłam do prokuratury a dokładnie do sekretariatu z zapytaniem czy poztrzebują kogoś do pracy. Było to w lipcu. Odpowiedź była jedna, że obecnie niestety nie ale będą mieć moje cv na uwadze i może koło listopada bedą staże z urzędu pracy. Potem do mnie zadzwonili żebym poszła po skierowanie do UP na staż do prokuratury. O i tak to wyglądało. Mówiłam, że skończyłam prawo, mam doświadczenie w bezpośredniej obsłudze interesantów i tyle. Szczerze to gdyby nie to, że kończyłam prawo i bezpośrednio do nich przyszłam to nie byłabym na stażu. Zaskoczeniem było dla mnie jak już trochę popracowałam i dowiedziałam się, że inni stażyści to osoby np. po chemii, transporcie. Nikogo po administracji, tym bardziej po prawie oprócz mnie. Wniosek nasuwa się jeden.... A potem dowiedziałam się jeszcze, że jedna koleżanka to siostra cioteczna prokuratorki, chłopak, brat referentki itp. Znajomości, znajomości..... Ale trzymam kciuki. Skoro mi się udało to pewnie Tobie też. W końcu nie jest tak, że wszyscy mają prace załatwianą, czego jestem żywym i namacalnym przykładem.
Czego nie mówić na rozmowie (oczywiście to subiektywna podpowiedź), przede wszystkkii tego, że chcesz pisać pisma procesowwe, bo nikt cię do tego nie dopuści.
Obowiązki w prokuraturze m.in.:
- przygotowywanie akt sprawy (w tym robienie przeglądów tych akt, numeracja kart, czyli stron, szycie akt, zmiana obwolut, gdy są porwane lub zniszczone) wraz z aktem oskarżenia w celu skierowania do sądu,
- przyjmowanie korespondencji przychodzącej (akt sprawy, które dostarczają policjanci z komisariatów), czyli praca w biurze podawczym,
- przygotowywanei spraw na wokandy do sądu
- kierowanie wniosków do komornika o wszczęcie egzekucji ze srodków pieniężnych, gdy zatrzymanao pijanego kierowcę i zabezpieczono u niego jakieś pieniądze na poczet grzywny)
- obługa interesantów o przebiegu sprawy, oczywiście mowa tu o stronach postępowania przygotowawczego
Aha i w prokuraturze mają taki program, który nazywa sie SIP System Informacji Prokratury. Może zabyśniesz jak o ty wspomnisz i trochę o tym poczytasz.
pozdrawiam
erikaWU jest off-line  
20-05-2011, 13:50  
pawel888
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Pytanie w sprawie stażu w prokuraturze

Wielkie Dzięki Koleżanko za tak szczegółowe odpowiedzi. Mam nadzieję, że w znacznym stopniu pomogą mi one pozytywnie przejść rozmowę kwalifikacyjną

Pozdrawiam serdecznie
pawel888 jest off-line  
22-05-2011, 19:08  
pawel888
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Pytanie w sprawie stażu w prokuraturze

Witam ponownie. Koleżanko "erikaWU" mam jeszcze jedno pytanie. Bardzo zależy mi na tym stażu w Prokuraturze i nie tylko, bo chciałem też zakwalifikować się na staż do Sądu Rejonowego, ale niestety nie ma skierowań. Chcę na rozmowie wykazywać, że bardzo zależy mi na tym stażu i nie wiem czy mówić ogólnie, że "zależy mi na stażu i pracy w organach wymiaru sprawiedliwości", czy raczej mówić konkretnie, że "zależy mi na stażu w właśnie w Prokuraturze"? Jak wg Ciebie jest lepiej?
Poza tym jeśli możesz i coś nasuwa się jeszcze Tobie na myśl, to poproszę o jakieś rady i sugestie
Pozdrawiam i z góry dziękuję
pawel888 jest off-line  
22-05-2011, 20:32  
erikaWU
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Pytanie w sprawie stażu w prokuraturze

Trudno mi podpowiadać co byłoby najlepiej powiedzieć na takiej rozmowie, bo tego chyba nikt nie wie. Wydaje mi się jednak, że lepiej powiedzieć, że interesuje Cię konretnie praca w prokuraturze, bo zawsze swoje zainteresowania skupiałeś w obszarze prawa karnego itp. Ale oczywiście to tylko moja subiektywna opinia. To tak z logicznego punktu widzenia, bo firma do której aplikujemy powinna być dla nas jedyna, aby przyszły pracodawca powinien poczuć, że to właśnie u niego i nikogo innego chcemy pracować. Nie jestem niestety doradcą zawodowym, więc moje wypowiedzi to jedynie spostrzeżenia z przebytych przeze mnie rozmów kwalifikacyjnych. Nie zawsze też co wg nas samych jest naszym atutem będzie też dla pracodawcy. Pamiętam jak nie przeszłam jednej rozmowy, gdy powiedziałam, że wybieram się na apliakcję. Wg mojej oceny był to plus, jeżeli chodzi o stanowisko na jakie się ubiegałam, ale wg pracodawcy zdyskwalifikowało mnie to po 3 minutach rozmowy. Życzę powodzenia i trzymam kciuki.
erikaWU jest off-line  
24-05-2011, 14:20  
pawel888
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Pytanie w sprawie stażu w prokuraturze

Koleżanko "erikaWU", niestety nie przyjęli mnie, znowu pech. Rozmowa była krótka z dwoma Paniami z sekretariatu, które nawet się nie przedstawiły. Prosiły tylko abym opowiedział o sobie, więc mówiłem, powiedziałem, że interesuje mnie prawko karne, a one lekko się zaśmiały, nie wiem czemu :/ Potem miałem do wykonania dwa zadania. W krótkim czasie napisać zawiadomienie oraz szybko przerysować w Wordzie tabelkę, uważam, że zadania dobrze mi poszły, ale co do zawiadomienia to dziwnie jest wymagać czegoś czego w życiu nigdy się nie robiło, po to jest ten staż, aby człowiek nauczył się pisać takie i inne druki. Poza tym co ciekawe zostali przyjęci wszyscy oprócz okularników. Czysta dyskryminacja i to w prokuraturze. Szlag człowieka trafia, lepiej wyjechać z tego kraju i nie wracać, bo nie daje się człowiekowi żadnych szans rozwoju, samorealizacji.
To tyle z mojej strony
Pozdrawiam
pawel888 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Pytanie w sprawie możliwosci postępowania w sprawie znęcania się nad rodziną (odpowiedzi: 2) Witam, Jako że jestem osobą niepełnoletnią i moje działania mogą bardziej zaszkodzić, niż pomóc, chciałbym opisać swoją sytuację rodzinną i...
§ Staż - pytanie w sprawie kumulacji dni wolnych. (odpowiedzi: 1) Witam, od dnia 01.10.2015r do dnia 04.01.2016r odbywam trzymiesięczny staż z Urzędu Pracy w pewnej firmie. Moje pytanie dotyczy kumulacji dni...
§ Proszę o pomoc w sprawie stażu.. (odpowiedzi: 3) Pogubiłam się.... Mam ukończone 25 lat, mam licencjat z fizjoterapii (24.06 minie rok od uzyskania dyplomu) i jestem w trakcie studiów...
§ Zapoznanie się z aktami jako podejrzany w sprawie karnej w prokuraturze (odpowiedzi: 3) Witam serdecznie, mam takie pytanie. Jestem podejrzany o popełnienie przestępstwa. W piątek byłem przesłuchiwany w tej sprawie na komendzie i...
§ statystyki w prokuraturze-pytanie? (odpowiedzi: 2) Przeczytałem na stronie internetowej statystyki z prokuratur rejonowych. I tak np prokuratura rejonowa w xx przyjęła 11 897 spraw a zakonczyła 11 998...
§ Proszę o pomoc w sprawie stażu (odpowiedzi: 1) Witam, od tygodnia zacząłem odbywać staż w pewnej firmie, lecz znalazłem lepszą ofertę u znajomego mojej mamy i bardzo chętnie mnie przyjmie na staż...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:08.