Aplikacja rzecznikowska - Forum Prawne

 

Aplikacja rzecznikowska 2

Dotychczas koszt wynosił około 30 tyś. złotych za całe trzy lata. Co w sumie daje 5 tyś. zł. za semestr. W chwili obecnej przy znowelizowanej ustawie podobno będzie ta impreza tańsza. Jednakże nie wiem ile ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Odpowiedz
 
19-03-2012, 07:39  
Midzu
Stały bywalec
 
Posty: 1.223
Domyślnie RE: Aplikacja rzecznikowska

Dotychczas koszt wynosił około 30 tyś. złotych za całe trzy lata. Co w sumie daje 5 tyś. zł. za semestr.

W chwili obecnej przy znowelizowanej ustawie podobno będzie ta impreza tańsza. Jednakże nie wiem ile w tym prawdy więc podchodziłbym ostrożnie do tego. Starałem się na podstawie ustawy i rozporządzenia wyliczyć ile to będzie ewentualnie wynosiło w tym roku za dwa semestry i nadal mi duża sumka wyszła. Ale mam na uwadze to, że mogłem się pomylic.

Aplikacja rzecznikowska ma podobny charakter co aplikacja radcowska i adwokacka, czyli szkolenia praktyczne i teoretyczne, a także odbywanie odpowiednich praktyk w sądach.
Omawiana aplikacja składa się nie tylko z osób z wykształceniem prawniczym, lecz również i technicznym bądź innym odpowiednim do wykonywania zawodu (chemicznym, biotelchnologicznym i nie wiem co jeszcze).

Nie prawnicy w trakcie szkolenia będą mieć odpowiednie wykłady z podstaw prawa, a prawnicy z podstaw technicznych itp.;

Praktyki są w Urzędzie Patentowym RP i o ile mnie pamięć nie myli w sądach administracyjnych.

Każdy aplikant odbywa aplikację u boku patrona, którym może być tylko rzecznik patentowy, a który zleca odpowiednie zadania. Czyli analogicznie sprawa się ma jak w przypadku aplikantów adwokackich, radcowskich i innych. Jak to ma się z zarobkami u patronów to nie mam pojęcia.

Na aplikacji jednymi z zadań jest właśnie uczenie się sporządzania opisów patentowych, znaków towarowych, sporządzanie rysunków technicznych, pisanie odwołań, apelacji lub innych pism procesowych, itp.

Jeśli chodzi o rynek pracy to nie wiem jak to wygląda, lecz rzecznik patentowy ma dużo możliwości jeśli chodzi o pracę: parki technologiczne, w spółkach samemu bądź z innymi rzecznikami, adwokatami, radcami itp. Formę wykonywania zawodu określa ustawa.

I właściwie nie wiem co jeszcze chcesz wiedzieć? W razie czego pisz to postaram się dać odp.
Midzu jest off-line  
20-03-2012, 12:03  
deeq1987
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Aplikacja rzecznikowska

No i mamy konkrety
"2012-03-18
Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że ogłoszenie o egzaminie konkursowym o wpis na listę aplikantów rzecznikowskich ukaże się w marcowym wydaniu Wiadomości Urzędu Patentowego. Poniżej zamieszczamy treść ogłoszenia. Wnioski o wpis na listę aplikantów wraz z dokumentami wskazanymi w ogłoszeniu należy złożyć do dnia 31 maja 2012 r. w biurze Polskiej Izby Rzeczników Patentowych ul. Madalińskiego 20 lok.2 Warszawa.


Renata Zawadzka
V-ce Prezes PIRP
Koordynator Aplikacji


Załącznik:
OGLOSZENIE_o_konkursie.pdf "
źródło: PIRP

Co o tym myślicie? Mnie osobiście trochę zaskoczył termin 29.09 - taki sam, jak na aplikacje korporacyjne, szkoda, bo chciałam spróbować jednego i drugiego, a tak trzeba będzie wybierać... Zapraszam do dyskusji no i jeszcze koszt - jest niestety dość wysoki:/
deeq1987 jest off-line  
20-03-2012, 14:17  
Midzu
Stały bywalec
 
Posty: 1.223
Domyślnie RE: Aplikacja rzecznikowska

Bardziej mnie martwi wpis, że już teraz trzeba wskazać patrona pod którego bokiem się aplikacje będzie wykonywać niż to, że we wrześniu egzamin ma być, co swoją drogą też zbytnio mi się nie podoba. Ja tą informację traktuję już jako pewną.
Midzu jest off-line  
20-03-2012, 19:32  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Aplikacja rzecznikowska

Właśnie. Co z tym patronem, bo u mnie będzie ciężko kogoś znaleźć. Jak się nie uda, to wyznacza go PIRP czy nie wyznacza, i nie ma szans na aplikację. Ilu aplikantów może mieć jeden rzecznik?
 
20-03-2012, 20:34  
Midzu
Stały bywalec
 
Posty: 1.223
Domyślnie RE: Aplikacja rzecznikowska

A z jakiego rejonu jesteś?

Rzecznik patentowy może mieć jednego aplikanta, a w uzasadnionych przypadkach nie więcej niż trzech aplikantów.

Patronów ustanawia Krajowa Rada Rzeczników Patentowych w drodze uchwały. (ustawa o rzecznikach patentowych komentarz Edyta Tkaczyk 2011, str. 156).

Jednakże w dalszej części komentarza jest jasno określone, że należy do wniosku dołączyć: wskazanie patrona pod którym aplikant będzie wykonywał pracę.

Dla mnie w każdym bądź razie nie wynika jasno, że w razie braku patrona ustanawia jego później KRRP.

Przyznam się szczerze, że jest to dla mnie bardzo niejasne. Nie przypominam sobie by w przypadku adwokatów lub radców był tego typu przepis.

Dodatkowo martwi mnie fakt: że należy dołączyć oświadczenie o pokryciu kosztów aplikacji. I nie wiem czy należy pod tym rozumieć oświadczenie o możliwości pokryciu aplikacji czy należy się tu doszukiwać czegoś innego.
Midzu jest off-line  
21-03-2012, 12:53  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Aplikacja rzecznikowska

Z małopolskiego. U nas jest dużo osób które zamierzają podchodzić do tego egzaminu a rzeczników jest ok. 100 w całym rejonie. Rozmawiałam już z kilkoma ale albo nie mieli miejsca albo chcieli kasy za przyjęcie (i to dość dużo).
Mam te same wątpliwości.
Zapis, że patronów ustanawia KRRP wskazywałby na to, że oni tego patrona przydzielają. Pytanie tylko, czy przydzielają ale najpierw musisz wskazać, czy przydzielają nawet jak nie wskażesz.

Zapis o oświadczeniu o pokryciu kosztów też nie jest jasny. Nie rozumiem co im daje takie oświadczenie i czy wystarczy samo oświadczenie, czy będą np. żądali wyciągu z banku na potwierdzenie tego oświadczenia.
 
23-03-2012, 10:28  
barwna
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Aplikacja rzecznikowska

wydaje mi się, że w przypadku egzaminów na apl. radcowską nie było wymogu wskazywania patrona i raczej nie kojarzę oświadczeń ad opłaty, takie oświadczenie składało się już po zdaniu egzaminu ze skutkiem dopuszczającym do aplikacji. dopiero wtedy gdy aplikant nie miał patrona izba radcowska przydzielała mu takiego. możliwe że rzecznicy nauczeni doświadczeniem izb radcowskich i adwokackich chcą zabezpieczyć się przed naborem zbyt dużej liczby aplikantów i niewystarczającej liczy patronów. w ubiegłym roku aplikanci radcowscy mieli problemy ze znalezieniem patronów.
barwna jest off-line  
24-03-2012, 16:44  
boliusz
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie RE: Aplikacja rzecznikowska

Witam wszystkich, również rozważam w przyszłości zdawanie egzaminu na aplikację rzecznikowską. Odstrasza mnie jednak wysoki koszt aplikacji, ale przede wszystkim mam wątpliwości co do możliwości znalezienia zatrudnienia po uzyskaniu tytułu. W zeszłym roku przyznano tylko ok. 200 patentów (wiem, że to nie jest jedyna "działka", którą zajmują się rzecznicy, ale raczej podstawowa), stąd też moje zastrzeżenia co do wyboru tej aplikacji. Orientujecie się może, czy po prostu można liczyć na sensowną pracę jako rzecznik (mam oczywiście na myśli rzecznika po studiach prawniczych) ?
boliusz jest off-line  
25-03-2012, 17:39  
Midzu
Stały bywalec
 
Posty: 1.223
Domyślnie RE: Aplikacja rzecznikowska

Dużo to znaczy ile? Ile osób chce u ciebie podejść anastazyax?

Ile zażądali pieniędzy od ciebie?

Koszty są wszędzie duże niezależnie od tego czy to aplikacja radcowska, adwokacka, notarialna czy inna, itp. Pomijam drogą literaturę do nauki.

Podobno koszt aplikacji rzecznikowskiej ma się zmienić, stanieć, podobno, lecz ile w tym prawdy to nie wiem. Liczyłem przelicznikiem ewentualną kwotę i wyszła mi nie mala sumka, ale może coś źle obliczyłem, nie zwróciłem na coś uwagi??? W każdym razie jest to element niekorzystny.

Jeśli chodzi o kwestię zatrudnienia Rzeczników Patentowych po odbyciu aplikacji formy prowadzenia działalności reguluje ustawa o rzecznikach patentowych więc odsyłam do omawianej ustawy.

Nie można zwracać uwagi na pracę Rzeczników Patentowych tylko przez pryzmat uzyskiwanych wynalazków.

Co zaś się tyczy samych zgłoszeń. Trzeba brać tu pod uwagę czas zgłoszenia, czas uzyskania prawa, a także ewentualne spory, które po drodze mogły wyniknąć, unieważnienia oraz tryby w jakich się dokonywało zgłoszeń. Stwierdzenie, że w tym i w tym roku przyznano tyle i tylko tyle patentów jest z wymienionych powodów niemiarodajną próbą określenia innowacyjności gospodarki, bądź próby ustalenia ważności omawianego zawodu.

Nie można porównywać aplikantów rzecznikowskich do aplikantów adwokackich itp., chociażby ze względu na samą specyfikę zawodu, którego prawo wykonywania mogą uzyskać nie tylko prawnicy. Problem z aplikantami radcowskimi i patronami dla nich itp., wynika m.in. z tego, że nabór jest przeprowadzany co roku, (czego nie mamy w przypadku aplikacji rzecznikowskiej) a to już komplikuje niekiedy kwestię patrona.

Egzamin na aplikacje jest w chwili obecnej robiony raz na trzy lata (pomijam obecny rok, kiedy to przesunięcie wynikało z nowelizacji przepisów), przy czym ostatni nabór już ją ukończył. Aplikacja ponadto ze względu na swoją specyfikę nie interesuje pewnych grup zawodowych co zmniejsza ilość chętnych, ponadto dochodzi tutaj kwestia terminu egzaminu wstępnego, który jest w tym roku ustawiony na 29 września. Więc w mojej ocenie nie będzie problemów z ilością ludzi tylko z tym czy Rzecznik będzie chciał przyjąć danego adepta.
Midzu jest off-line  
27-03-2012, 21:54  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Aplikacja rzecznikowska

Rzecznicy z którymi rozmawiałam mówili, że odwiedza ich średnio 10 osób dziennie. Większość to prawnicy. Wiem też, że u nas sporo radców prawnych i aplikantów radcowskich chce zdawać ten egzamin.

Jeśli chodzi o kasę, to "rekordzista" zaproponował mi mówiac to wprost 100.000 zł. za patronat. Nie wiem, czy mogę zdawać w innym okręgu. Nie wiem, też, jak jest w innych okręgach ale jeśli jest podobnie to pasuje. Koszt aplikacji plus koszt patronatu przekracza moje możliwości finansowe. Poza tym czy za taką cenę opłaca się robić tą aplikację? Po jakim czasie może mi się ta inwestycja zwrócić?


A tak swoją drogą to ciekawe czemu rzecznik patentowy nie znalazł się na liście MS ułatwiającej dostęp do zawodu. Otwiera się korporacje prawnicze a tutaj pomimo tego, że piszą że jest "zapotrzebowanie" na rzeczników możliwości zdobycia licencji są dość mocno ograniczone, i to nie tylko finansowo.
 
13-04-2012, 08:57  
Midzu
Stały bywalec
 
Posty: 1.223
Domyślnie RE: Aplikacja rzecznikowska

A ci aplikanci radcowscy poradzą sobie ze szkoleniami na aplikacji radcowskiej i rzecznikowskiej, że się na to porywają? O ile nie wątpię w to, że obecny 3 rok aplikantów radcowskich może sobie na to ewentualnie pozwolić to mam wątpliwości co do wcześniejszych roczników.

"A tak swoją drogą to ciekawe czemu rzecznik patentowy nie znalazł się na liście MS ułatwiającej dostęp do zawodu." - pewnie dlatego, że sami nie wiedzą, że taka aplikacja jest. :P

Tam gdzie nie możesz dojść, dojechać, to dzwonisz czy wysyłasz maile z pytaniem o patronat?

Orientujesz się może czy zapis o wskazaniu patrona jest koniecznym elementem wniosku o wpis na listę aplikantów czy nie? Martwi mnie poważnie ten zapis.

"Nie wiem, czy mogę zdawać w innym okręgu" - jeju, przecież w ogłoszeniu o egzaminie jest jasno napisane, że egzamin kwalifikacyjny odbędzie się w Warszawie.
Midzu jest off-line  
13-04-2012, 12:30  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Aplikacja rzecznikowska

"Nie wiem, czy mogę zdawać w innym okręgu" - jeju, przecież w ogłoszeniu o egzaminie jest jasno napisane, że egzamin kwalifikacyjny odbędzie się w Warszawie.
- chciałam skrocić i nie udało się. Chodziło mi o to, że nie wiem, czy mogę mieć patrona z innego okręgu, czy musi być z tego okręgu w którym mieszkam, czy jestem zameldowana
A ci aplikanci radcowscy poradzą sobie ze szkoleniami na aplikacji radcowskiej i rzecznikowskiej, że się na to porywają? - nie mam pojęcia czy sobie poradzą ale sporo z tych osób nie pracuje i mają czas na naukę. Podobnie jest zresztą z aplikantami adwokackimi. Może też zdają bo jest taki egzamin a tym co będzie dalej będą się martwić potem Trudno powiedzieć.

Tam gdzie nie możesz dojść, dojechać, to dzwonisz czy wysyłasz maile z pytaniem o patronat? - różnie bywa. Jak dzwonię, to każą się umawiać na rozmowę z potencjalnym patronem. Jak wysyłam maile, to nie zawsze odpowiadają a jak już, to podobnie jak telefonicznie, każą się umawiać na rozmowę.

Orientujesz się może czy zapis o wskazaniu patrona jest koniecznym elementem wniosku o wpis na listę aplikantów czy nie? - Nie wiem jak to jest. Na aplikacjach korporacyjnych niby nie było obowiązku wskazania patrona ale i tak trzeba go było wskazać. Jak się nie wskazało swojego, to dopiero wyznaczali. Ale w ustawach korporacyjnych jest zapis, że mają obowiązek wyznaczenia patrona. Tutaj nie wiem, czy taki obowiązek mają. Jak tak, to to wskazanie jest tylko pro forma, po to, żeby robić aplikację u tego, u kogo chcesz Jak nie mają takiego obowiązku, to brak wskazania patrona może być podstawą odmowy wpisu na aplikację . Tak, że lepiej go wskazać niż nie
 
06-05-2012, 18:48  
deeq1987
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Aplikacja rzecznikowska

Jak tam Wasze decyzje? Składacie dokumenty czy się wycofujecie? Pozdrawiam
deeq1987 jest off-line  
06-05-2012, 20:31  
Midzu
Stały bywalec
 
Posty: 1.223
Domyślnie RE: Aplikacja rzecznikowska

"Orientujesz się może czy zapis o wskazaniu patrona jest koniecznym elementem wniosku o wpis na listę aplikantów czy nie?" - wysłałem mailem pytanie jakieś dwa, trzy tygodnie temu w tej sprawie i nie dostałem do dziś odpowiedzi.

"czy musi być z tego okręgu w którym mieszkam, czy jestem zameldowana" - z tego co ja wiem, nie jest to wymóg konieczny. Może być z innego okręgu.

Ja składam dokumenty. Już prawie wszystko mam skompletowane.
Midzu jest off-line  
06-05-2012, 22:09  
deeq1987
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Aplikacja rzecznikowska

Powodzenia ja ze względu na koszty raczej zrezygnuję, szkoda mi, no ale trudno
deeq1987 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Aplikacja adwokacka a aplikacja na rzecznika patentowego (można robić równocześnie?) (odpowiedzi: 1) Mam pytanie czy można równocześnie robić aplikację adwokacką i na rzecznika patentowego? Aplikacja rzecznikowska nie jest robiona co roku i z tego...
§ aplikacja (odpowiedzi: 1) witam. zdawalem w tym roku egzamin wstepny na aplikacje i zabrakło mi 2 punktów. czy można jakoś się odwoływać itd..... Proszę o poradę. Dziekuje.
§ Aplikacja radcowska // aplikacja sądowa(ogólna) (odpowiedzi: 4) Drodzy forumowicze !!! Czy jest możliwe odbywanie 2 aplikacji? np po 1 roku radcowskiej wziąć urlop na 2 lata dokończyć ogólna w tym czasie, potem...
§ Jeśli nie aplikacja to co? (odpowiedzi: 53) Stało się. Znamy juz wyniki tegorocznych egzaminów na aplikacje adwokacką, radcowską i notarialną. Minął tydzień od pamiętnego dnia 20 września 2008,...
§ aplikacja (odpowiedzi: 1) Hej Czy zdajac na aplikacje np. w Warszawie trzeba być zameldowanym w okręgu odpowiedniej ORA??
§ aplikacja (odpowiedzi: 3) Czy ktoś mógłby mi podać dokładny wykaz aktów prawnych z których były pytania na aplikacji adwokackiej 2007? ...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:44.