Od stycznia 2012 ruszyl nabór na trzecią edycję tej aplikacji i co za tym idzie egzaminym konkursowy , jak dotychczas nie będzie składać sie tylko z rozmowy kwalifikacyjnej, a będzie dwuetapowy część pisemna i ustna.
Celem egzaminu konkursowego jest sprawdzenie wiedzy kandydatów z zakresu:
1) zadań rzecznika patentowego i zasad wykonywania tego zawodu,
2) podstaw prawa własności przemysłowej,
3) elementów wiedzy technicznej,
4) elementów prawa konstytucyjnego,
5) stopnia znajomości jednego języka obcego, według wyboru kandydata, angielskiego, francuskiego lub niemieckiego
W związku z tym przytoczę interpelację i odpowiedz na nią
Interpelacja nr 21080
do ministra gospodarki
w sprawie zasad przeprowadzania egzaminu wstępnego na aplikację rzecznikowską
Szanowny Panie Ministrze! Zwracamy się do Pana Ministra w związku z informacjami otrzymywanymi ze strony młodych ludzi, którzy rozważają wybór ścieżki kariery poprzez dążenie do uzyskania uprawnień zawodowych rzecznika patentowego. Zawód, o którym mowa, jest zawodem zaufania publicznego, opartym na zasadach samorządu zawodowego. Zgodnie z przepisami ustawy o rzecznikach patentowych, poza nielicznymi wyjątkami, uzyskanie uprawnień zawodowych rzecznika patentowego wymaga zdania egzaminu poprzedzonego 3-letnią aplikacją.
Tym, co budzi nasze zastrzeżenia, jest tryb przeprowadzania egzaminu wstępnego na aplikację rzecznikowską. W ostatnich latach miały miejsce zmiany w przepisach regulujących dostęp do aplikacji w innych zawodach prawniczych: adwokackiej, radcowskiej czy notarialnej. Obecnie pisemna, testowa forma egzaminów wstępnych na powyższe aplikacje gwarantuje ich obiektywny charakter i uzależnienie wyników jedynie od poziomu wiedzy kandydatów. Niestety w przypadku aplikacji rzecznikowskiej sytuacja może przedstawiać się odmiennie.
Według nowych regulacji egzamin ma mieć formę pisemną i ustną. W opinii osób zgłaszających nam powyższe wątpliwości trudno uznać za uzasadniony ustny charakter egzaminu, jeżeli wyłącznie pisemną formę ma np. egzamin wstępny na aplikację adwokacką, która bez żadnych wątpliwości przygotowuje do zawodu o znacznie wyższych wymaganiach w zakresie formułowania wypowiedzi ustnych. Wśród młodych osób rozważających podjęcie aplikacji rzecznikowskiej wątpliwości budzi również stosunkowo mało szczegółowe sformułowanie przepisów, pozostawiające daleko idące pole do interpretacji.
W związku z powyższym zwracamy się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:
1. Czy w opinii ministerstwa obecnie obowiązująca ustawa w sposób odpowiedni reguluje zasady przyjęcia kandydatów na aplikację rzecznikowską?
2. Czy ministerstwo planuje lub dopuszcza dalsze nowelizacje ustawy w celu sprecyzowania wspomnianych zasad?
Z wyrazami szacunku
Posłowie Krzysztof Brejza
i Tomasz Lenz
Warszawa, dnia 28 lutego 2011 r.
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 21080
w sprawie zasad przeprowadzania egzaminu wstępnego na aplikację rzecznikowską
Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na pismo z dnia 11 marca 2011 r., znak: SPS-023-21080/11, które wpłynęło do Ministerstwa Gospodarki w dniu 22 marca 2011 r., w sprawie interpelacji posłów Krzysztofa Brejzy i Tomasza Lenza dotyczącej zasad przeprowadzania egzaminu wstępnego na aplikację rzecznikowską pragnę przedstawić następujące wyjaśnienia.
1. Czy w opinii ministerstwa obecnie obowiązująca ustawa w sposób odpowiedni reguluje zasady przyjęcia kandydatów na aplikację rzecznikowską?
Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o zmianie ustawy o rzecznikach patentowych (Dz. U. Nr 197, poz. 130

wprowadziła przepisy, które doprecyzowały zasady naboru i przebiegu aplikacji rzecznikowskiej. Zgodnie z postanowieniami znowelizowanej ustawy z dnia 11 kwietnia 2001 r. o rzecznikach patentowych (Dz. U. Nr 49, poz. 509, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, wcześniejszy konkurs o wpis na listę aplikantów rzecznikowskich został zastąpiony egzaminem konkursowym, a jego zakres przedmiotowy został wyraźnie wskazany w ustawie. Ponadto na mocy przepisów ustawy określono, z jakich części składa się egzamin konkursowy oraz w jaki sposób jest ustalana opłata egzaminacyjna. Wskazano, iż od uchwały komisji egzaminacyjnej, dotyczącej egzaminu konkursowego przysługiwać będzie odwołanie do Krajowej Rady Rzeczników Patentowych.
Zmiany te należy uznać za słuszne i potrzebne z uwagi na fakt, iż dotychczasowy konkurs, zgodnie z rozporządzeniem prezesa Rady Ministrów z dnia 9 maja 2002 r. w sprawie przeprowadzenia konkursu o wpis na listę, organizacji szkolenia, wzoru listy i legitymacji aplikantów rzecznikowskich, polegał tylko i wyłącznie na przeprowadzeniu z kandydatem rozmowy kwalifikacyjnej, której zakres był sformułowany mało precyzyjnie, obejmujący w szczególności elementy wiedzy ogólnej o przedmiocie własności przemysłowej i zadaniach rzecznika patentowego. Wysokość opłaty za egzamin konkursowy nie była w ogóle uregulowana, co budziło liczne kontrowersję.
Na gruncie obecnie obowiązującej ustawy poprzez regulację art. 28b ust. 3 został wprowadzony podziału egzaminu konkursowego na dwie części - pisemną i ustną. W ten sposób został zapewniony obiektywny charakter egzaminu wstępnego (konkursowego) i rzeczywiste uzależnienie jego wyników od poziomu wiedzy prezentowanej przez kandydatów na aplikantów rzecznikowskich.
Konieczność utrzymania przepisów o części ustnej egzaminu konkursowego wynika z charakteru aplikacji rzecznikowskiej oraz specyfiki wykonywania zawodu rzecznika patentowego, którego nie należy porównywać do innych zawodów prawniczych: adwokata, notariusza czy radcy prawnego.
Wskazać należy, że aplikacja rzecznikowska ma charakter interdyscyplinarny. Świadczenie usług rzecznika patentowego wymaga posiadania szerokiej wiedzy technicznej, prawniczej, językowej oraz specyficznego doświadczenia w formułowaniu dokumentacji zgłoszeniowej dla poszczególnych przedmiotów własności przemysłowej, którą składa się w Urzędzie Patentowym RP lub uprawnionym do udzielania praw wyłącznych organie międzynarodowym. O fachowości rzecznika patentowego decyduje więc nie tylko wyższe wykształcenie w jednej określonej dziedzinie, lecz specjalistyczne, wielostronne przygotowanie do zawodu. Wychodzi ono daleko poza zakres wykształcenia oferowanego przez poszczególne kierunki studiów. Aplikacja rzecznikowska różni się od innych aplikacji zawodów prawniczych, które polegają na doskonaleniu wiedzy uzyskanej w czasie studiów.
Praca rzecznika związana jest z występowaniem przed międzynarodowymi organami ochrony własności przemysłowej i do prawidłowego wykonywania zawodu rzecznika patentowego niezbędna jest znajomość języków obcych, stąd egzamin konkursowy powinien obejmować sprawdzenie znajomości co najmniej jednego języka obcego. Część ustna egzaminu ma więc służyć nie tylko sprawdzeniu niezbędnej wiedzy teoretycznej i predyspozycji do występowania przed Urzędem Patentowym RP, sądami i organami orzekającymi w sprawach własności przemysłowej, ale także ustaleniu stopnia znajomości języków obcych.
Wspomnieć należy, iż kwestia ustnego charakteru egzaminu konkursowego nie była nigdy kwestionowana przez kandydatów na aplikantów rzecznikowskich i nie stanowiła dla nich bariery w dostępie do aplikacji. Z informacji statystycznych na temat liczby osób, które ubiegają się o dostęp do zawodów prawniczych, w tym do zawodu rzecznika patentowego, wynika, że to właśnie kandydaci na rzeczników patentowych stanowią największy procent osób, które uzyskują pozytywny wynik z egzaminów wstępnych. Dla porównania w roku 2010 na aplikację adwokacką dostało się 35% zainteresowanych, na aplikację radcy prawnego - 24,3%, a na aplikację notarialną - 21%. Z kolei z dostępnych informacji uzyskanych od Polskiej Izby Rzeczników Patentowych dotyczących konkursu na aplikację w latach 2008-2011, gdy egzamin wstępny był przeprowadzony wyłącznie w formie rozmowy kwalifikacyjnej, wynika, że do egzaminu przystąpiło 172 kandydatów, z czego konkurs z wynikiem pozytywnym ukończyło 131 osób (czyli ok. 76,2% kandydatów), a jedynie w stosunku do 41 wynik był negatywny.
Wobec powyższego, nie wydaję się, iż w obecnym stanie prawnym istnieją jakiekolwiek ograniczenia w dostępie do zawodu rzecznika patentowego dla tych kandydatów, którzy wyrażą chęć wykonywania tego zawodu, a obowiązujące zasady przyjęcia kandydatów na aplikację rzecznikowską należy uznać za właściwe.
2. Czy ministerstwo planuje lub dopuszcza dalsze nowelizacje ustawy w celu sprecyzowania wspomnianych zasad?
Konieczność dokonania nowelizacji ustawy spowodowana była potrzebą uwzględnienia doświadczeń związanych z kilkuletnim stosowaniem ustawy, a także potrzebą jej dostosowania do prawa unijnego i wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zalecenie dokonania stosownych zmian wynikało również z przygotowanej, na zlecenie Ministerstwa Gospodarki, opinii ˝Analizy obowiązujących rozwiązań prawnych w zakresie ustawy o rzecznikach patentowych i skutków ekonomicznych, prawnych i społecznych proponowanych zmian w obowiązującym prawie˝. Opinia ta zawierała także przegląd przepisów pod kątem dostępu do wykonywania zawodu rzecznika patentowego. Wszelkie wątpliwości interpretacyjne w tym zakresie zostały rozstrzygnięte w ustawie.
W najbliższym czasie Ministerstwo Gospodarki nie planuje dalszej nowelizacji ustawy.
Zaznaczyć jednak należy, że postanowienia ustawy nie objęły wszystkich szczegółowych zapisów dotyczących sposobu naboru, przebiegu i zakończenia aplikacji rzecznikowskiej. Zostały one na mocy delegacji ustawowej przekazane do uregulowania w drodze aktu wykonawczego. Zgodnie z art. 39 ustawy prezes Rady Ministrów został zobowiązany, po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Rzeczników Patentowych, do określenia w drodze rozporządzenia przedmiotu szkolenia aplikantów z uwzględnieniem interdyscyplinarnego charakteru zawodu rzecznika patentowego, szczegółowego trybu i sposobu przeprowadzania egzaminu konkursowego i egzaminu kwalifikacyjnego, z uwzględnieniem konieczności prawidłowego i efektywnego przeprowadzenia naboru na aplikację, egzaminu konkursowego, egzaminu kwalifikacyjnego oraz zapewnienia bezstronności pracy członków komisji egzaminacyjnej.
W chwili obecnej w Ministerstwie Gospodarki trwają prace nad projektem rozporządzenia prezesa Rady Ministrów w sprawie szkolenia aplikantów rzecznikowskich, szczegółowego trybu i sposobu przeprowadzenia egzaminu konkursowego i egzaminu kwalifikacyjnego. Rozdział 3 tego projektu dotyczy trybu i sposobu przeprowadzania egzaminu konkursowego, w tym uściślenia przepisów dotyczących części pisemnej i ustnej egzaminu konkursowego oraz zasad dokonywania oceny prac egzaminacyjnych. Aktualnie projekt znajduję się na etapie konsultacji społecznych.
Jednocześnie uprzejmie informuję, iż zgodnie z trybem prowadzenia prac legislacyjnych z chwilą przekazania projektu do uzgodnień międzyresortowych projekt rozporządzenia zostanie umieszczony na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Gospodarki i Biuletynu Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji w celu umożliwienia zainteresowanym podmiotom zgłoszenia swoich uwag i propozycji.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu
Grażyna Henclewska
Warszawa, dnia 4 kwietnia 2011 r.
Co o tym sądzicie warto podejść do tego egzaminu? Niestety nie ma nigdzie podanego
stricte materiału jaki będzie obowiązywać, tylko tak ogólnie