VI Ranking wydziałów prawa GP, zdawalność na aplikacje a program studiów - Forum Prawne

 

VI Ranking wydziałów prawa GP, zdawalność na aplikacje a program studiów

Witajcie, Pewnie większość z Was widząc tytuł tego tematu wzdycha i zastanawia się :"ile można o to samo pytać?!". Dość często przeglądam forum prawne i tematy związane z uczelniami. Przyznam, że głównym pretekstem do pytań, ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Odpowiedz
 
01-07-2012, 20:30  
Użytkownik
Gość
Domyślnie VI Ranking wydziałów prawa GP, zdawalność na aplikacje a program studiów

Witajcie,

Pewnie większość z Was widząc tytuł tego tematu wzdycha i zastanawia się :"ile można o to samo pytać?!". Dość często przeglądam forum prawne i tematy związane z uczelniami. Przyznam, że głównym pretekstem do pytań, które zaraz napiszę jest najnowszy ranking WPiA Gazety Prawnej.

Nie chcę jednak, żebyśmy urządzili sobie jadkę w stylu
studenci UJ - UJ jest najlepszy!
studenci UW - nie, nie to UW jest najlepszy

bo chyba obie uczelnie zapracowały na miano dwóch najlepszych w kraju. Intryguje mnie tylko ta zdawalność absolwentów UJ na aplikację. W poprzednich tematach nie znalazłem jakiejś konkretnej odpowiedzi. Pojawiały się sugestie, że w Krakowie mają strasznie ciężkie egzaminy, ktoś przywołał kazusy z cywila. Czy na UW egzaminy są o tyle łatwiejsze, że absolwenci wykładają się na testach na aplikację?

Zastanawiam się czy miara "ciężkości" egzaminu jest jedyną zasługą wysokiej zdawalności na aplikację. Na UG są tylko dwa ciężkie egzaminy - Historia prawa polskiego, z którego nawiedzony profesor oblewa na I terminie 70%, i ostatecznie sprawia że na II semestr przechodzi 70% tych, którzy studia zaczęli i bodajże prawo handlowe, albo pracy. Jednak w rankingu UG ma konsekwentnie 4 pkt. za zdawalność na aplikację. UJ maksymalną notę 8 pkt, UW 4,5 pkt.

Jak to zatem interpretować? Nie wiem czy macie też takie wrażenie, że kryteria tego rankingu się wzajemnie wykluczają. Większość z Was może nie mieć dostępu do pełnej wersji rankingu dlatego będę przywoływać te dane.

Chodzi mi o to:

UJ - 8 pkt za aplikację, Jakość i siła absolwentów - 12 pkt
UW- 4,5 pkt za aplikacje , -------------||---------- 14 pkt
UŁ- 6 pkt za aplikacje -------------||---------- 14,25

Czy nie jest tak, że najlepszy absolwent zdaje na aplikacje?

I właśnie tu szukam odpowiedzi. Co takiego dzieje się na studiach, że po ich skończeniu jeden absolwent ma statystycznie większe szanse dostać się na aplikacje?Można przecież powiedzieć, że DZIŚ (nie wiem jak 5 lat temu) sytuacja jest taka, że osoba dostająca się na studia na UJ może być 1000 na liście rezerwowej UW. Z drugiej strony można powiedzieć tak - na UJ kształci się 300 studentów prawa więcej niż na UW, ale studenci UW o wiele liczniej próbują swoich sił w dostaniu się na aplikacje. Przykładowo w 2010 roku

UJ - radcowska, adwokacka przystąpiło do egzaminu wstępnego 251 osób tj. 8,5% wszystkich z kraju. Zdało 60%
UW- te same egzaminy przystąpiło 458 osób tj. 15,5% wszystkich z kraju, zdało coś koło 38%

Czyli czysto teoretycznie, z UW więcej osób przeszło na aplikację niż z UJ. Czemu z jednego więcej podchodzi do aplikacji, a z drugiego mniej?

Pewnie zgodzimy się, że wydział za nas aplikacje nie napiszę i to czy ktoś zda czy nie zależy od czasu jaki poświęci na naukę i ewentualne kursy przygotowawcze. Jestem jednak ciekaw Waszych spostrzeżeń. I jeszcze jedno. Trzeba pamiętać, że wyniki jakie dostajemy dotyczą osób, które 5 lat temu zaczęły studia. Czy przez ten czas zmienił się jakoś system nauczania na którejś z tych uczelni?

Mam jeszcze jedno pytanie kierowanej raczej do absolwentów. Ostatnio na moim wydziale, nie na Uj ani UW, prowadził warsztaty prawnik bardzo znanej międzynarodowej sici kancelarii i powiedział tak :" Jak chcecie pracować w zawodzie to tylko nie w Krakowie. Tam rynek jest specyficzny i wyjątkowo zamknięty (patrz- wyjątkowo cieżko o pracę). Najlepszym wyborem będą mniejsze miasta np. Poznań, Gdańsk, Wrocław albo stolica". Uzasadnione twierdzenie czy bujda?
 
01-07-2012, 20:47  
kalafiorro
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.278
Domyślnie RE: VI Ranking wydziałów prawa GP, zdawalność na aplikacje a program studiów

Odpowiedź na to koszmarnie rozbudowane pytanie jest prosta. Egzamin wstępny na aplikacje sprawdza tylko wiedzę wykutą. Akurat ona jest średnio przydatna w prawdziwym praktykowaniu prawa. Najlepszy absolwent wydziału prawa to nie ten, który będzie strzelał z palca cytatami z kodeksów, ale ten, który będzie świetnie to prawo stosował.

Tu masz tegoroczną "wielką dziesiątkę" czyli uczelnie, których wydziały prawa najlepiej przygotowują do tego jednego egzaminu:
  1. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie,
  2. Uniwersytet Łódzki,
  3. Uniwersytet Śląski w Katowicach,
  4. Uniwersytet Rzeszowski,
  5. Uniwersytet Warszawski,
  6. Uniwersytet Szczeciński,
  7. Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu,
  8. Uniwersytet Gdański,
  9. Uniwersytet w Białymstoku,
  10. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

UJ zbiera kontrowersyjne recenzje, jeśli chodzi o prawdziwą jakość studiowania. O UW od znajomych, którzy przenieśli się tam ze Szczecin i stamtąd do Szczecina też słyszałam wiele fajnych ale i wiele złych słów. Każdy musi wybrać to, co woli. Sam egzamin to trochę kwestia szczęścia i w znacznej mierze kwestia pracowitości i umiejętności zdawania testów.

Wiem jedno... Ja po nauce do testów średnio umiem zastosować to czego się uczyłam, bo na studiach podchodzono do nas bardziej praktycznie.
kalafiorro jest off-line  
01-07-2012, 22:06  
urenemy
Zbanowany
 
Posty: 190
Domyślnie RE: VI Ranking wydziałów prawa GP, zdawalność na aplikacje a program studiów

co masz na myśli pisząc "kontrowersyjne"?
urenemy jest off-line  
01-07-2012, 22:12  
kalafiorro
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.278
Domyślnie RE: VI Ranking wydziałów prawa GP, zdawalność na aplikacje a program studiów

No od znajomych tam słyszałam, że miasto super i w ogóle życie fajne, do tego super wybór przedmiotów fakultatywnych, ale nauka to głównie stukanie na pamięć a nie prawdziwe opanowywanie zagadnień prawnych i ich stosowanie. Do tego dochodzi to, że jednak momentami doktryna krakowska znacznie odbiega od reszty kraju.
kalafiorro jest off-line  
01-07-2012, 23:02  
urenemy
Zbanowany
 
Posty: 190
Domyślnie RE: VI Ranking wydziałów prawa GP, zdawalność na aplikacje a program studiów

no tak,z przedmiotami do wyboru do koloru. pytanie tylko co wnosi do wiedzy przyszłegoprawnika archeologia prawa, oni to wybierają tylko po to,żeby nabić sobie pkt ects niskim kosztem.
urenemy jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Ranking Instytucji A Prawa (odpowiedzi: 2) Witam Mam pytanko,a mianowicie chce założyć portal z rankingiem.chce tam dodać informacje,zdjęcia obiektór(prywatnych obiektów) i poddać je ocenie...
§ Wydział prawa UW (odpowiedzi: 7) Witam! Studiuje na wydziale prawa UW. administracje II stopnia. Mam już licencjat administracji. Zdjęcie sobie sprawę że ten kierunek nie jest...
§ Program szkoleń przygotowujących do egzaminu na aplikacje prawnicze (odpowiedzi: 3) Zapraszamy wszystkie osoby przygotowujące się do egzaminu na aplikację. . Jest to program edukacyjny skierowany zarówno do absolwentów, jak i do...
§ Wydziały Prawa na uczelniach prywatnych! (odpowiedzi: 2) Witam! Jestem tegorocznym maturzystą. Będę się ubiegał o miejsce na UJ, UW oraz UWr. Wiemy jednak, że życie jest życiem, a wypadki się zdarzają....
§ Progam nauczania prawa UE na wydziałach prawa???? (odpowiedzi: 1) Witam, mam wielką prośbę: czy kroś może orientuje się jaki jest program nauczaniu prawa Unii na wydziałach prawa w Polsce? Bardzo proszę o...
§ Kursy na aplikacje dla absolwentów Prawa!! (odpowiedzi: 1) (Fundacja im. Leonarda da Vinci zaprasza serdecznie na Kurs Akcja Aplikacja, przygotowujący do egzaminów na aplikacje prawnicze w roku 2008. Jest to...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:19.