Rzeczoznawca majątkowy i inne wolne zawody - Forum Prawne

 

Rzeczoznawca majątkowy i inne wolne zawody

Nie chcę zaśmiecać sąsiedniego wątku, który miał być o aplikacjach w 2009. Niemniej jednak chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej o zawodzie rzeczoznawcy majątkowego i możliwościach dostania się do tego zawodu. Mówi się o zamykaniu zawodów ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników

Forum Młodych Prawników - aktualne tematy:

  • § Rpd
    Cześć :) mam pytanie jakie pismo składa sie do RPD wniosek, podanie czy tylko samo pismo bez jego oznaczania? Z góry...
  • § Praktyki w prokuraturze Okręgo...
    Witam! Właśnie dzisiaj otrzymałem skierowanie na odbycie praktyk w Prokuraturze okręgowej. Praktyki rozpoczynam 2...
  • § egzamin radcowski bez aplikacj...
    Czy jest ktos, kto udzielilby odpowiedzi,albo slyszal moze, jak wyglada udokumentowanie stazu pracy do egzaminu...

Odpowiedz
 
01-10-2008, 17:19  
poradca
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie Rzeczoznawca majątkowy i inne wolne zawody

Nie chcę zaśmiecać sąsiedniego wątku, który miał być o aplikacjach w 2009.
Niemniej jednak chciałbym się dowiedzieć czegoś więcej o zawodzie rzeczoznawcy majątkowego i możliwościach dostania się do tego zawodu. Mówi się o zamykaniu zawodów prawniczych, podczas gdy rzeczoznawców jest mniej niż 5000, a w mediach na ten temat panuje aboslutna cisza. Pytania kieruje tu głównie do machiavelimind, który jak napisał w sąsiednim wątku kończy już praktyki. Jeśli możesz - napisz ile taka praktyka kosztuje? Czy można ją wykonywać jednocześnie pracując na cały etat?

Wklejam też komentarz na temat zawodu rzeczoznawcy, który znalazłem pod artukułem w Rzepie:

"Bardzo proszę redakcję o zainteresowanie się egzaminami na rzeczoznawcę majątkowego. Ja od 2005 roku próbuję w drodze egzaminów państwowych uzyskać uprawnienia. Egzamin kosztuje sporo, w związku z tym nikt nie przyjeżdża nieprzygotowany. Kandydaci skończyli studia podyplomowe oraz praktyki u rzeczoznawców, wykonując program wycen bardzo obszerny i skomplikowany. Tymczasem NA OSTATNIM EGZAMINIE ZDAŁO 13 OSÓB Z 96! TO JEST NORMALNA STATYSTYKA. Dodaję, że to tylko egzamin pisemny z tych 13 zapewne nie wszyscy zdali część ustną, gdzie przed komisją złożoną z rzeczoznawców broni się własnych wycen.
Żeby przejść etap pisemny należy uzyskać co najmniej 70 pkt z testu wielokrotnego wyboru (tematyka i rzeczowy zakres egzaminu są nieznane) i z zadania pratycznego, przy czym z zadania musi adept uzyskać minimum pięć pkt, na dziesięć możliwych. Jakie są kryteria oceniania tych zadań tego nie wie nawet komisja. W rozporządzeniu MI w sprawie nadawania licencji i uprawnień żadnych zasad w tym względzie nie podano. Ciekawostką jest, że projekt zmiany tego rozporządzenia zakładający wycofanie się z konieczności otrzymania 5 pkt z zadania praktycznego został pod presją “środowiska” wycofany.
Zadania, o których mowa, są pisane w sposób tak bzdurny, że w praktycznej pracy rzeczoznawcy zagadnień takich się nie spotyka. Po otwarciu koperty z zadaniami członkowie komisji (sami rzeczoznawcy) mają tak głupie miny, że ewidentnie widać, iż nie mają zielonego pojęcia, jak się za to zabrać. Tyle, że oni razem z zadaniem otrzymują rozwiązanie. W zadaniach nie można przestawić przypadku wyceny normalnie w pracy rzeczoznawcy spotykanej, bo 80% kandydatów by to zdało. Wprowadza się tam zbędne dane, wprowadza się rożne zawiłości stosując inne jednostki miar do przeróżnych parametrów i na to wszystko przeznacza się godzinę. Proszę zapytać członków czy oni wykonują operat szacunkowy w godzinę?
Kilka lat temu, pod naciskiem oczywiście Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych, zlikwidowano możliwość prowadzenia praktyk w formie tzw warsztatowej, gdzie w ramach uczelni wyższej organizowano praktyczną naukę czynności szacowania. Argumentowano to tym, że warsztaty te źle przygotowują kandydatów, stąd niska zdawalność. Obecnie, żeby odbyć praktyki trzeba znaleźć rzeczoznawcę, który je poprowadzi i słono mu za to zapłacić. Efekt? Zdawalność jeszcze spadła. No to jak, czyżby ci którzy uczą sami za dużo nie wiedzieli?
Temat jest ważki, ludzie którzy poświęcili spory kawałek życia i niemało pieniędzy po każdej kolejnej próbie są zrozpaczeni i odnoszą wrażenie, że walą głową w ścianę.
W całej sprawie chodzi tylko o to, by w ciągu roku uprawnienia uzyskiwało nie więcej niż kilkadziesiąt osób. Dobrze byłoby przeprowadzić podobne egzaminy wśród rzeczoznawców, zwłaszcza tych, którzy otrzymali uprawnienia w dawniejszym czasie (przede wszystkim w latach 90-ych i na początku wieku). Wyniki byłyby wstrząsające.
Proszę w tej sprawie o jakiś artykulik, niech będzie nieduży, ale chętnie dowiedziałbym się, jaki pogląd na tą sprawę ma Ministerstwo Infrastruktury i tzw. środowisko."
poradca jest off-line  
01-10-2008, 18:24  
beauty
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie Re: Rzeczoznawca majątkowy i inne wolne zawody

może ja coś pomogę. otóż studia podyplomowe trwają rok, praktyka również (dokładnie co najmniej 12 miesięcy) i kosztuje sporo, bo ok. 5000zł, ale ceny jak zwykle się wahają w zależności od podmiotu organizującego praktyki. z resztą z tego co wiem to jeśli chodzi o rzeczoznawcę to praktyki jest zrobić trudno, bo organizowanych przez poszczególne instytuty jest mało, a indywidualnie u konkretnego rzeczoznawcy w zasadzie nie ma szans (bo po prostu jesteś dla niego konkurencją), a jeśli nawet to zedrze z Ciebie kasy ile tylko będzie mógł (bo nigdzie nie ma wskazania ile a taką praktykę powinno się pobierać - to zależy tylko od dobrej woli prowadzącego). jeżeli będziesz robił praktykę organizowaną przez jakąś szkołę czy instytut, to zajęcia na tych praktykach będą odbywać się pod warunkiem utworzenia odpowiedniej grupy - w weekendy i w zasadzie podobnie jak studia podyplomowe, czyli w formie wykładów. Więc pracę w ciągu tygodnia spokojnie możesz podjąć - nie będzie Ci to kolidować. No i jeszcze na koniec, jeśli uda Ci się przez to przebrnąć - ten nieszczęsny egzamin państwowy - koszmarnie trudno go zdać i jest dość drogi.
osobiście polecam więc trochę inne rozwiązanie: zarządca nieruchomości lub pośrednik w obrocie nieruchomościami. Też trzeba skończy studia podyplomowe i praktykę (tylko 6 miesięczną, więc jest tańsza, ok. 2500zł i można ją łatwiej zrobić, bo dużo więcej jest takich ofert, chociaż jeśli chodzi o te organizowane, to nic się tu nie zmienia - dalej wykłady. ja np. robiłam taką praktykę w Europejskim Instytucie Gospodarczym w Warszawie, http://www.eig.edu.pl). No i najważniejsze - póki co nie ma państwowego egzaminu - w trakcie praktyk pisze się odpowiednio plan zarządzania lub umowę pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości i taką pracę wysyła się do Ministerstwa, które po jej sprawdzeniu nadaje Ci licencję (kosztuje to trochę mniej niż egzamin). w sumie to warto się zastanowić szczególnie nad tytułem zarządcy, bo po najnowszej nowelizacji przepisów wspólnoty mieszkaniowe będą powstawać jak grzyby po deszczu więc rynek spokojnie będzie potrzebował wielu zarządców. Ale radziłabym się też spieszyć, bo stan "bez egzaminów" może nie potrwać długo, już słyszałam o planowanych w przyszłym roku zmianach w tym zakresie.
Tak czy inaczej życzę powodzenia w wyborze i zdobywaniu nowego zawodu
beauty jest off-line  
01-10-2008, 18:34  
Pasqud
Moderator w spoczynku
 
Pasqud na Forum Prawnym
 
Posty: 3.396
Domyślnie Re: Rzeczoznawca majątkowy i inne wolne zawody

Nareszcie ciekawy temat.
Pasqud jest off-line  
01-10-2008, 19:15  
machiavellimind
Użytkownik
 
Posty: 29
Domyślnie Re: Rzeczoznawca majątkowy i inne wolne zawody

beauty praktycznie wyczerpała temat
ja tylko dodam,że nie tylko zorganizowanie sobie to wyczyn i do tego kosztowny a jak już masz praktykę do ją skończyć...-o końcowym nawet nie myślę
machiavellimind jest off-line  
11-10-2008, 18:31  
egern
Początkujący
 
Posty: 11
Domyślnie Re: Rzeczoznawca majątkowy i inne wolne zawody

a co sądzicie o doradcach podatkowych ????? czy jest to jakaś alternatywa???? jak oceniacie wymogi egzaminu i czy moze ktos wie jak praktycznie wyglada praktyka
egern jest off-line  
22-09-2009, 16:09  
21grazyna
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Rzeczoznawca majątkowy i inne wolne zawody

Gdzie mogę znależc zadania egzaminacyjne dla rzeczoznawców majątkowych
21grazyna jest off-line  
27-12-2009, 12:16  
marcin_kolesnik
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Rzeczoznawca majątkowy i inne wolne zawody

Hmm myślę że o wolnym zawodzie radcy prawnego możesz sporo dowiedzieć się z choćby artykułu http://www.ludziepracy.com/opisy.php...ca_prawny.html o pracy radcy.
marcin_kolesnik jest off-line  
27-12-2010, 10:52  
prezes19
Użytkownik
 
Posty: 178
Domyślnie RE: Rzeczoznawca majątkowy i inne wolne zawody

Zawód radcy prawnego jest moim zdaniem mocno przereklamowany, dochodzą do tego: fatalne szkolenie i egzaminy, które generalnie nie są łatwe. Nie byłoby to takie najgorsze, bo wiadomo - trzeba być dobym, ale nie od dziś wiadomo, że chodzi o pieniądze i oirp'y są ich bardzo głodne. Temat rzeka.

Mam pytanie odnośnie rzeczoznawcy majątkowego - na jakie pieniądzę, o ile w ogóle, może liczyć początkujący rzeczonawca pracujący na własny rachunek? Da się z tego wyżyć?

Fajnie byłoby gdyby wypowiedziały się osoby, które niedawno rozpoczęły działalność jako rzeczoznawcy. Wtedy te informacje będą w miarę wymierne.
prezes19 jest off-line  
27-12-2010, 11:10  
Mourinho
Użytkownik
 
Posty: 168
Domyślnie RE: Rzeczoznawca majątkowy i inne wolne zawody

na rzeczoznawcę majątkowego musisz skończyć roczną podyplomówkę (4000-4500zł), odbyć rok praktyki płatne (6000 zł) i na końcu zdać egzamin państwowy (1100 zł każde podejście), którego praktycznie nie da się zdać, udaje się pojedynczym osobom z klucza. Rzeczoznawca kosi duży szmal, praca też wydaje się ciekawa, ale zostanie rzeczoznawcą graniczy z cudem bo to jest mafia podobna do tej prawniczej.
Mourinho jest off-line  
27-12-2010, 11:13  
prezes19
Użytkownik
 
Posty: 178
Domyślnie RE: Rzeczoznawca majątkowy i inne wolne zawody

Wiem mniej więcej jak wygląda szkolenie rzeczoznawcy. O istnieniu marii prawniczej przekonałem się na własnej skórze, także wiem o czym mówisz.

Są może gdzieś jakieś statystyki zdawalności egzaminu na rzeczoznawcę? I co dla Ciebie znaczy duży szmal? Wiesz dla jednego to 2 tys dla innego 20 tys.

Generalnie ważne jest jeszcze ile pracy to kosztuje. Młodzi prawnicy też potrafią zarobić całkiem fajne pieniądze na początku kariery (4-5 tys) ale pracują wtedy praktycznie nonstop (po kilkanaście godzin dziennie). A ja chciałbym mieć czas na życie.
prezes19 jest off-line  
27-12-2010, 11:55  
Mourinho
Użytkownik
 
Posty: 168
Domyślnie RE: Rzeczoznawca majątkowy i inne wolne zawody

gdzieś czytałem, że na jednym z egzaminów na 69 osób nie zdał nikt. Musisz poszukać w necie. Dużo zarabiają bo jest to ok. 5-7 tys. i więcej
Mourinho jest off-line  
27-12-2010, 12:18  
prezes19
Użytkownik
 
Posty: 178
Domyślnie RE: Rzeczoznawca majątkowy i inne wolne zawody

Co do zdawalności to są wyniki podanie na stronie mi. Jeżeli faktycznie jest to np 5 tys na początku to byłoby super, ale jakoś nie bardzo w to wierzę.
prezes19 jest off-line  
27-12-2010, 12:59  
Mourinho
Użytkownik
 
Posty: 168
Domyślnie RE: Rzeczoznawca majątkowy i inne wolne zawody

chyba sam test nie jest najgorszy, ale koszą ludzi na ustnych
Mourinho jest off-line  
27-12-2010, 13:37  
Andrev
Stały bywalec
 
Posty: 511
Domyślnie RE: Rzeczoznawca majątkowy i inne wolne zawody

Jeśli ktoś chce szybciej i taniej to na AGH w Krakowie jest 6 miesięczna podyplomówka za 3 tysiaki.
Andrev jest off-line  
28-12-2010, 07:46  
prezes19
Użytkownik
 
Posty: 178
Domyślnie RE: Rzeczoznawca majątkowy i inne wolne zawody

Dzięki za info. Może orientuje się ktoś czy można odbyć podobne szkolenie w wawie w najbliższym czasie?
prezes19 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Rzeczoznawca majątkowy - zdawalność egzaminu (odpowiedzi: 1) Witam, Na wstępie zaznaczam, że szukałem w google i nie znalazłem odpowiedzi, a na samym forum nie odnalazłem odpowiedniego tematu. Mam świadomość,...
§ Biegły sądowy rzeczoznawca majątkowy . (odpowiedzi: 163) Witam . Czy ktoś miał przyjemność podważyć przed sądem opinię biegłego sądowego ? W mojej sprawie wg. mnie biegły narobił tyle błędów ze głowa mała...
§ Rzeczoznawca majątkowy (odpowiedzi: 10) witam, mam pytanie odnośnie tego zawodu. W ustawie o gospodarce nieruchomościami jest napisane, że trzeba posiadać wykształcenie wyższe prawnicze,...
§ rzeczoznawca majątkowy z listy bieglych sądowych w ... (odpowiedzi: 17) :mad:
§ Biegły rzeczoznawca majątkowy - pytanie (odpowiedzi: 1) Witam, sąd powołał biegłego do oszacowania wartości nieruchomości przed i po podziale fizycznym.Czy wnioskodawca sprawy w sądzie może kontaktować...
§ rzeczoznawca majątkowy->egz co i jak (odpowiedzi: 1) czy jest może na forum ktoś kto pisał egzamin na rzeczoznawcę majątkowego albo pośrednika w nieruchomości. Chodzi mi po glowie zrobienie podyplomowki...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:03.