Przystąpienie do egzaminu radcowskiego bez odbycia aplikacji - Forum Prawne

 

Przystąpienie do egzaminu radcowskiego bez odbycia aplikacji

Czy może ktoś z użytkowników forum próbował przystępować do egzaminu radcowskiego bez odbycia aplikacji? Dokładniej rzecz biorąc chodzi mi o przystąpienie do egzaminu na podstawie art. 25 ust. 2 pkt. 3) Ustawy o radcach prawnych ...



Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Odpowiedz
 
23-09-2012, 17:17  
kawaguchi
Użytkownik
 
Posty: 41
Domyślnie Przystąpienie do egzaminu radcowskiego bez odbycia aplikacji

Czy może ktoś z użytkowników forum próbował przystępować do egzaminu radcowskiego bez odbycia aplikacji? Dokładniej rzecz biorąc chodzi mi o przystąpienie do egzaminu na podstawie art. 25 ust. 2 pkt. 3) Ustawy o radcach prawnych zgodnie z którym do egzaminu radcowskiego bez odbycia aplikacji radcowskiej mogą przystąpić osoby, które po ukończeniu wyższych studiów prawniczych przez okres co najmniej 5 lat w okresie nie dłuższym niż 10 lat przed złożeniem wniosku o dopuszczenie do egzaminu wykonywały wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej przez radcę prawnego lub adwokata w kancelarii radcy prawnego, spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej, o których mowa w art. 8 ust. 1, lub kancelarii adwokackiej, zespole adwokackim, spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej, o których mowa w art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze, na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Dodam tylko, że "gowinowy" projekt przewiduje skrócenie wymaganego stażu do 3 lat (w okresie nie dłuższym niż 6 lat przed złożeniem wniosku o dopuszczenie do egzaminu).
Tak więc czy ktoś może na tej podstawie przystępował do egzaminu radcowskiego i dokumentował swój staż umową cywilnoprawną (np. umową zlecenia)? Jestem ciekaw czy komisje egzaminacyjne mają jakieś szczególne wymagania co do czynności wskazanych w takiej umowie, którymi osoba chcąca przystąpić do egzaminu zajmuje się w kancelarii. Ponadto interesuje mnie kwestia udokumentowania wymiaru czasu pracy, kiedy ten nie jest wskazany w umowie zlecenia, ponieważ brak pełnego wymiaru czasu pracy skutkuje proporcjonalnym wydłużeniem pięcioletniego okresu stażu (w przyszłości być może trzyletniego).
kawaguchi jest off-line  
23-09-2012, 17:48  
qwert10
Stały bywalec
 
Posty: 746
Domyślnie RE: Przystąpienie do egzaminu radcowskiego bez odbycia aplikacji

Chodzi oczywiście wyłącznie o świadczenie pracy na podstawie umowy o pracę (Zdaniem NSA). Odwrotnie orzekł TK w Wyroku z dnia 7 marca 2012 r.K 3/10.
qwert10 jest off-line  
23-09-2012, 18:57  
kawaguchi
Użytkownik
 
Posty: 41
Domyślnie RE: Przystąpienie do egzaminu radcowskiego bez odbycia aplikacji

W sumie to orzeczenie TK nie odnosi się bezpośrednio do przwyołanego przeze mnie przepisu, ale mimo wszystko traktuje o analogicznym przepisie z art. art. 25 ust. 1 pkt 4 lit. b, więc dużo wyjaśnia.
Natomiast czy mógłbym prosić o sygnaturę tego orzeczenia NSA, bo pachnie ono wykładnią contra legem?

Oczywiście w dalszym ciągu proszę o wypowiedzenie się osoby, która przeszła proces przystąpienia do egzaminu radcowskiego na podstawie art. 25 ust. 2 pkt. 3.
kawaguchi jest off-line  
23-09-2012, 19:17  
qwert10
Stały bywalec
 
Posty: 746
Domyślnie RE: Przystąpienie do egzaminu radcowskiego bez odbycia aplikacji

Poszukaj w lexie albo na stronie NSA.
qwert10 jest off-line  
23-09-2012, 19:47  
kawaguchi
Użytkownik
 
Posty: 41
Domyślnie RE: Przystąpienie do egzaminu radcowskiego bez odbycia aplikacji

Niestety nie znalazłem takiego orzeczenia w LEXie ani na stronie NSA.
Biorąc pod uwagę brzmienie przepisu to powątpiewam w istnienie takiego wyroku.
kawaguchi jest off-line  
24-09-2012, 07:16  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Przystąpienie do egzaminu radcowskiego bez odbycia aplikacji

Zadzwoń do MS i się zapytaj.
MS twierdzi że ta umowa nie musi być umową o pracę nie musi być nawet odpłatna.
Ale tak jak mówię zadzwoń do MS i zapytaj ?
 
25-11-2012, 13:32  
gloomy bear
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Przystąpienie do egzaminu radcowskiego bez odbycia aplikacji

Odnośnie poszukiwanego orzeczenia : II GSK 1779/11.

Etyka Prawnicza - Aktualność
gloomy bear jest off-line  
13-09-2015, 21:09  
hurron
Użytkownik
 
Posty: 399
Domyślnie RE: Przystąpienie do egzaminu radcowskiego bez odbycia aplikacji

cześć,

czy ktoś przerabiał przystąpienie do egzaminu radcowskie bez aplikacji w szczególności jak badane jest spełnienie okresu 4 lat ? Czy w przypadku um. zlecenie badany jest wymiar pracy?

pozdrawiam!
hurron jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Przystąpienie do 2 testów na aplikacji (odpowiedzi: 3) Wybaczcie mi to zgoła dyletanckie pytanie, ale czy można przystąpić w tym samym roku do testu na aplikację ogólną i np. radcowską / adwokacką?
§ Jak sie uczyc do egzaminu radcowskiego 2014 rok? (odpowiedzi: 1007) ------------------- II część wątku o egzaminie ------------------- Nie ukrywam,że zrobiło mi síę lepiej, dzięki lor_d, musimy się wspierać teraz,...
§ Jak się uczyć do egzaminu radcowskiego 2014 rok? (odpowiedzi: 999) Czy ktoś mógłby mnie wesprzeć dobrą radą w zakresie rozpoczęcia przygotowań do egzaminu radcowskiego w 2014? Pracuję w spółce i niestety nie piszę...
§ Zatrzymane Prawo Jazdy na 2 lata a ponowne przystąpienie do egzaminu (odpowiedzi: 1) Witam, Przepraszam jeżeli gdzieś ukryta jest na tym Forum odpowiedź: Sprawa wygląda tak, mój teść 2 lata temu stety miał przygodę jechać po...
§ Czy jest obowiązkiem przystąpienie do egzaminu? (odpowiedzi: 4) Witam, Mam pytanie. Czy w przyszłym roku muszę podejść do egzaminu radcowskiego (tak wygląda harmonogram)? Mam problemy z kręgosłupem i wybieram...
§ przyczyna odrzucenia wniosku o przystąpienie do egzaminu na aplikację notarialną (odpowiedzi: 5) bardzo proszę o odpowiedź na następujące pytanie: -czy fakt,że mój mąż jest osobą karaną może spowodowac odrzucenie mojego wniosku o przystąpienie...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:03.