odmowa aborcji mimo gwałtu - Forum Prawne

 

odmowa aborcji mimo gwałtu

Wczoraj przeczytałam artykuł dotyczący rozstrzygnięcia głośnej sprawy z 2008r. kiedy to czternastoletniej dziewczynie szpital w Lublinie odmówił aborcji, mimo iż ciąża była wynikiem gwałtu. Lekarz, który odmówił przeprowadzenia aborcji nakłaniał zarówno dziewczynę jaki i jej ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Odpowiedz
 
11-01-2013, 20:27  
Diana_Ka
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie odmowa aborcji mimo gwałtu

Wczoraj przeczytałam artykuł dotyczący rozstrzygnięcia głośnej sprawy z 2008r. kiedy to czternastoletniej dziewczynie szpital w Lublinie odmówił aborcji, mimo iż ciąża była wynikiem gwałtu. Lekarz, który odmówił przeprowadzenia aborcji nakłaniał zarówno dziewczynę jaki i jej matkę do rozmowy z księdzem. I tu nasuwa się moje pytanie: jak oceniacie postawę tego lekarza pod względem wykonywania obowiązków wynikających z pełnionego zawodu ?
Diana_Ka jest off-line  
11-01-2013, 21:04  
Paulina.R
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: odmowa aborcji mimo gwałtu

Aborcja to bardzo kontrowersyjny temat. W naszym kraju niestety ciągle temat tabu. Moim zdaniem ofiary gwałtu powinny mieć możliwość podjęcia samodzielnej decyzji o przerwaniu ciąży. W polskim prawie aborcja jest zakazana. Może być wykonywana wyłącznie przez lekarza w trzech przypadkach. Jeden z nich określa właśnie okoliczności, w których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. Odmowa wykonania zabiegu przez lekarza jest według mnie zupełnie nieuzasadniona gdyż w tym przypadku czyn ten jest uznany przez prawo za legalny.
Paulina.R jest off-line  
12-01-2013, 10:19  
Diana_Ka
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: odmowa aborcji mimo gwałtu

Również uważam, że wyłącznie pokrzywdzona ma prawo do decyzji dotyczącej aborcji. Jednakże w tym przypadku nastolatka mimo spełnienia wszystkich warunków ustawowych i uzyskania odpowiedniego zaświadczenia od prokuratora nie otrzymała zgody ani żadnej pomocy ze strony pracowników szpitala. Ponadto lekarz wraz z księdzem nakłonili ja do podpisania zgody na to, że donosi ciążę. Moim zdaniem w tym przypadku oprócz tego, że lekarz nie zastosował się do decyzji pacjentki, która była uzasadniona prawnie to złamał zasady etyki lekarskiej. Każdy lekarz ma bowiem obowiązek złożyć Przyrzeczenie Lekarskie, którego treść brzmi „[…]chorym nieść pomoc bez żadnych różnic, takich jak: rasa, religia, narodowość, poglądy polityczne, stan majątkowy i inne, mając na celu wyłącznie ich dobro i okazując im należny szacunek.” Odmawiając aborcji małoletniej pacjentce oraz jej matce lekarz okazał ewidentny brak szacunku wobec ich woli. Powodem tej decyzji było natomiast to, że pacjentka i jej matka reprezentowały odmienne poglądy, mianowicie odrzuciły normy religijne, które zabraniają zabijania nienarodzonego dziecka. Co więcej lekarz wraz z księdzem, którego poinformował o sytuacji nakłonili małoletnią do podpisania oświadczenia, że donosi ona ciążę. Według mnie uznać to można za przymuszenie woli. Z resztą kolejny punkt przysięgi lekarskiej głosi by nie nadużywać zaufania pacjenta i dochować tajemnicy lekarskiej nawet po śmierci chorego. Lekarz natomiast o całej sytuacji poinformował księdza, a szpital wydał komunikat prasowy, że nie przeprowadzi aborcji. W wyniku tego sprawa stała się głośna na cały kraj, nastolatka oraz jej matka spotkały się z szykanami ze strony aktywistów sprzeciwiających się aborcji. Jakie jest Państwa zdanie w sytuacji kiedy norma do której należy się zastosować jest sprzeczna z czyimś sumieniem?
Diana_Ka jest off-line  
12-01-2013, 10:49  
pawel.c9
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: odmowa aborcji mimo gwałtu

A czy w polskim prawie nie jest przypadkiem tak, że lekarz lub inny pracownik medyczny ma prawo odmówić wykonywania świadczeń zdrowotnych jeśli są one niezgodne z jego sumieniem? Wiadomo przecież, że lekarz nie może odmówić pomocy medycznej osobie ze względu na narodowość, poglądy polityczne czy orientację seksualną, ale przecież aborcja jest jednak czynem poprzez który odbiera się życie, więc lekarz może uważać to za niemoralne i odmówić wykonania takiego zabiegu.
pawel.c9 jest off-line  
12-01-2013, 11:22  
karolwpia
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: odmowa aborcji mimo gwałtu

Aborcja długo będzie tematem kontrowersyjnym w Polsce. Lekarz na początku zawsze będzie namawiał pacjentkę na poród, gdyż aborcja wiąże się z różnymi skutkami tj. zespół stresu pourazowego, depresja, poczucie winy, a nawet myśli i próby samobójcze. Jeżeli ciąża była wynikiem gwałtu, to kobieta powinna to zgłosić na policję. Tam dokładnie będzie przesłuchana, następnie przeprowadzone zostaną badania. To wszystko odbija się niestety na psychice kobiety. Po przesłuchaniach i badaniach prokuratura może wydać zaświadczenie uprawniające kobietę do przerwania ciąży. Problem pojawia się gdy gwałt zostaje zgłoszony po kilku tygodniach. Wtedy nie ma śladów czynu zabronionego. Wg. mnie śmieszne jest to, iż lekarz z Lublina nakłaniał czternastolatkę do rozmowy z księdzem. Taka rozmowa nie miałaby największego sensu. Po co duchowny miałby wpływać na życie kobiety, skoro to ona powinna decydować o sobie? Jak na temat życia rodzinnego może wypowiadać się ktoś, kto rodziny nie założył? W tym przypadku lekarz powinien zabiegu dokonać, gdyż prawo na to pozwalało, a niewykonanie zabiegu jest naruszeniem praw dziewczyny, o której mowa.
karolwpia jest off-line  
12-01-2013, 12:10  
Diana_Ka
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: odmowa aborcji mimo gwałtu

Dokładnie. Dodatkowo nagłaśnianie sprawa była regularnie nagłaśniana przez Katolicką Agencję Informacyjną i media, co na pewno wywarło negatywny wpływ na psychikę dziewczyny. Spotkała się ona z szykanami i poniżającym traktowaniem ze strony innych ludzi, którzy nie mieli nic wspólnego ze sprawą. Z resztą za sprawą opinii publicznej inne szpitale np. w Warszawie również odmówiły wykonania zabiegu. Ale najlepszym potwierdzeniem czyje postępowanie było nieetyczne i niezgodne z prawem jest to, że dziewczyna wraz z matką wygrały sprawę w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. W wyniku tego Polska będzie musiała jej wypłacić zadośćuczynienie w wysokości 30 tys. euro. Zastanawiający jest teraz fakty czy to państwo powinno wypłacić odszkodowanie czy może raczej obowiązek ten powinien spaść na wspomniany szpital.
Diana_Ka jest off-line  
12-01-2013, 12:23  
karolwpia
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: odmowa aborcji mimo gwałtu

czy przy obu odmowach był podany konkretny powód?
karolwpia jest off-line  
12-01-2013, 12:46  
eljott
Użytkownik
 
Posty: 109
Domyślnie RE: odmowa aborcji mimo gwałtu

odszkodowanie zostało orzeczone za nierespektowanie prawa do prywatności i ochrony życia rodzinnego, czyli właśnie za to, że o tej sprawie było głośno i stała się publiczna, a nie za odmowę dokonania aborcji
eljott jest off-line  
13-01-2013, 01:35  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: odmowa aborcji mimo gwałtu

Cytat:
Napisał/a pawel.c9 Zobacz post
A czy w polskim prawie nie jest przypadkiem tak, że lekarz lub inny pracownik medyczny ma prawo odmówić wykonywania świadczeń zdrowotnych jeśli są one niezgodne z jego sumieniem?
Może. Art. 39 ustawy z 1996 roku o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Ale do skierowania na rozmowę z ksiądzem upoważnienia ustawowego już nie ma.
Cytat:
Napisał/a Diana_Ka Zobacz post
Jakie jest Państwa zdanie w sytuacji kiedy norma do której należy się zastosować jest sprzeczna z czyimś sumieniem?
Pierwszeństwo mają normy prawne. Jeżeli prawo zezwala na odmowę dokonania pewnych czynności ze względu na sumienia, to może się powstrzymać. Natomiast jeżeli prawo nie zezwala na to należy postąpić zgodnie z normą prawną. Nie wyobrażam sobie, żeby np. prokurator, policjant, czy komornik odmawiał czynności do których jest prawnie zobligowany na podstawie sumienia. Albo samodzielnie decydował jakie czyny zabronione należy ściagać, a jakie nie. To jest domena władzy ustawodawczej. Natomiast w wypadku rażącej sprzeczności z własnym sumieniem, jeżeli taka osoba nie jest w stanie czegoś dokonać, to powinna honorowo zrzec się swojego stanowiska i zrezygnować z dalszego wykonywania zawodu.
 
13-01-2013, 21:56  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: odmowa aborcji mimo gwałtu

Żeby ocenić sytuację prawnie, to najpierw należy ustalić jaki był stan faktyczny. A to nie jest jasne, np: istotnie na początku media rozpisywały się jakoby ta dziewczynka miała zostać "brutalnie zgwałcona". Jak się potem okazało nie był to żaden gwałt tylko dobrowolny stosunek z rok starszym chłopakiem (który nie lubił stosować prezerwatyw).
 
13-01-2013, 22:54  
PiotrJ.
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: odmowa aborcji mimo gwałtu

Cytat:
Napisał/a wb9271 Zobacz post
Może. Art. 39 ustawy z 1996 roku o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Ale do skierowania na rozmowę z ksiądzem upoważnienia ustawowego już nie ma.
Oczywiście, że nie ma takiego skierowania. Ale zgodnie z art. 39 tejże ustawy: "[lekarz odmawiający jakiegoś świadczenia] ma obowiązek wskazać realne możliwości uzyskania tego świadczenia u innego lekarza lub w podmiocie leczniczym oraz uzasadnić i odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej."

W takim razie, jeśli lekarz nie wskazał żadnego kompetentnego podmiotu do świadczenia, którego spełnienia domagała się dziewczyna, nie dopełnił swoich obowiązków. W takiej sytuacji powinien być pociągnięty do odpowiedzialności. Ale, tak jak piszę Łiskacz, najpierw należy rzetelnie ustalić stan faktyczny.
PiotrJ. jest off-line  
14-01-2013, 08:14  
firondel
Przyjaciel forum
 
Posty: 4.315
Domyślnie RE: odmowa aborcji mimo gwałtu

Było tu na forum napisane, iż dziewczynka miała odpowiednie zaświadczenie z prokuratury.
firondel jest off-line  
14-01-2013, 15:52  
MaLk__
Użytkownik
 
Posty: 266
Domyślnie RE: odmowa aborcji mimo gwałtu

Dziewczynka miała zaświadczenie z prokuratury, i owszem, nawet z uzasadnionym podejrzeniem powstania ciąży w wyniku czynu zabronionego. Ale akurat tym czynem zabronionym był tam stosunek z osobą poniżej 15 roku życia, a nie gwałt.

Mieści się to w literalnym brzmieniu hipotezy dopuszczalności aborcji, tyle tylko, że niekoniecznie w ówczesnym powszechnym sposobie interpretowania tego przepisu, który sprowadzał hipotezę tylko do ciąży powstałej w wyniku gwałtu, bo takie było ratio legis tej regulacji, wspomagane zresztą przez orzeczenie TK dotyczące dopuszczalności aborcji z powodów społecznych.

Co do samego gwałtu, to były uzasadnione, ale wątpliwości. Podobnie jak były w tej sprawie wątpliwości co do zgody samej "Agaty", która zmieniała co chwilę zdanie i tak naprawdę nie wiadomo było co myśli. Pomińmy litościwie jej wyjaśnienia przed ETPC, np., że złożyła oświadczenie, iż chce donosić ciążę, bo nie chciała być "niemiła" dla doktora... W każdym bądź razie istniały podejrzenia co do możliwości wyrażenia przez nią wiążącego, świadomego i dobrowolnego oświadczenia woli w tej sprawie, tylko wzmacniane przez dwie grupy apelujących pod szpitalem ludzi - zwolenników i przeciwników aborcji. Choć oczywiście można zrobić i tak jak ETPC - skoro mówi nam teraz, że została zgwałcona, to przyjmujemy, że została zgwałcona. Tyle że to trochę niepoważne.

Tak więc stan faktyczny rzeczywiście nie był tak prosty, jak nam się wydaje, na pewno nie na tyle, aby z marszu oceniać postawę lekarza, jako tego niedobrego, bo odmówił.

Tym bardziej, że klauzula sumienia to zagadnienie trochę poważniejsze niż jeżeli prawo nie zezwala, to należy postąpić zgodnie z normą prawną. Od skrajnego pozytywizmu teoria i filozofia prawa odeszły ostatecznie po doświadczeniu II wojny światowej w Norymberdze i nie budzi już wątpliwości twierdzenie, że są przypadki, kiedy należy postąpić wbrew przepisom literalnym, jeśli tak nakazują podstawowe normy społeczne (etyczne). Nie wspominając już o podstawowym odróżnieniu przepisu prawnego od normy prawnej, która jest dekodowana nie literalnie, ale całościowo, w zakotwiczeniu w systemie prawnym, etycznym itp. Wątpliwości - jak zawsze - dotyczą sytuacji "kiedy" mogą nastąpić wyjątki.

Lekarską klauzulę sumienia akurat można uznać za uzasadniony wyjątek. W jej przypadku mamy do czynienia z głębokim podłożem moralnym zawodu lekarza. Istota tego zawodu została dobrze ukształtowana od wieków - zawód ten polega na leczeniu, ratowaniu życia. Jakkolwiek istnieją czynności, które polegają na przerywaniu życia (aborcja, eutanazja) i są zastrzeżone dla lekarzy, to można mieć wątpliwości na ile ze względu na swoją specyfikę stanowią o istocie zawodu lekarza, a na ile są raczej tylko dodatkiem do zawodu. dodatkiem, który dla niektórych osób będzie nawet sprzeczny z samą istotą zawodu - i w obrębie naszego systemu społeczno-etycznego znajdzie ku temu uzasadnienie. Ich niewykonywanie nie będzie więc świadczyć o niewykonywaniu bądź złym wykonywaniu zawodu lekarza i nie można takiej osobie odmawiać prawa do wykonywania zawodu, jeśli prawidłowo wykonuje istotę swojego powołania, leczenie i ratowanie życia, ciężko też mieć do niego moralne roszczenie o zrezygnowanie z zawodu.

Problem z klauzulą sumienia w Polsce jest trochę inny. Mianowicie w tej konstrukcji nakazuje danemu lekarzowi wskazać placówkę, gdzie dane świadczenie (aborcja) ma zostać wykonane. To po pierwsze nie rozwiązuje konfliktu sumienia, bo sprowadza się do umycia rąk, a właściwie to do pomocnictwa w czynie, który jest sprzeczny z sumieniem danego lekarza. Po drugie, lekarz jako taki nie ma ku temu odpowiednich narzędzi, przykładowy dr Iksiński, z przekonania przeciwnik aborcji ma dzwonić i biegać po Polsce szukając placówki aborcyjnej...?

Jeśli konstrukcja ta ma mieć ręce i nogi, to obowiązek wskazania placówki powinien obciążać państwo, które i ma do tego narzędzia, i samo nałożyło na siebie obowiązek pozytywny zapewnienia aborcji (w rozumieniu ETPC) w przypadkach wskazanych przez ustawę.
MaLk__ jest off-line  
14-01-2013, 16:01  
Balbinka136
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: odmowa aborcji mimo gwałtu

Po 1 uwazam ze dziewczyna ma prawo wyboru ....kto by chcial miec dziecko z gwaltu i bez ojca:::::/
po 2 weszlo prawo ze jesli sa jakies komplikacje z ciaza to juz nie ma ze rodzice sie decyduja na aborcje jak wczesniej by dziecko siie w zyciu nie meczylo,niepelnosprawne mozna bylo usunac teraz juz nie.... Wiec lepiej sie nie zatruwac by poronic bo czasem mozna nie poronic a skrzywdzic dziecko na cale zycie ....wg mnie to jest glupie bo nie wszyscy maja kase by wychowywac zdrowe dziecko a co dopiero niepelnosprawne dziecko....dla mnie masakra ...
Po 3 jest aborcja po gwalcie wiec niech dziewczyna walczy bo ja bym nie chciala dziecka po gwalcie
Balbinka136 jest off-line  
14-01-2013, 16:43  
shanz
Stały bywalec
 
Posty: 647
Domyślnie RE: odmowa aborcji mimo gwałtu

Cytat:
Napisał/a MaLk__ Zobacz post
Lekarską klauzulę sumienia akurat można uznać za uzasadniony wyjątek. W jej przypadku mamy do czynienia z głębokim podłożem moralnym zawodu lekarza. Istota tego zawodu została dobrze ukształtowana od wieków - zawód ten polega na leczeniu, ratowaniu życia. Jakkolwiek istnieją czynności, które polegają na przerywaniu życia (aborcja, eutanazja) i są zastrzeżone dla lekarzy, to można mieć wątpliwości na ile ze względu na swoją specyfikę stanowią o istocie zawodu lekarza, a na ile są raczej tylko dodatkiem do zawodu. dodatkiem, który dla niektórych osób będzie nawet sprzeczny z samą istotą zawodu - i w obrębie naszego systemu społeczno-etycznego znajdzie ku temu uzasadnienie. Ich niewykonywanie nie będzie więc świadczyć o niewykonywaniu bądź złym wykonywaniu zawodu lekarza i nie można takiej osobie odmawiać prawa do wykonywania zawodu, jeśli prawidłowo wykonuje istotę swojego powołania, leczenie i ratowanie życia, ciężko też mieć do niego moralne roszczenie o zrezygnowanie z zawodu.
A co w przypadku, gdyby np. w Polsce obowiązywała kara śmierci, a sędziemu by sumienie nie pozwalało skazywać kogoś na śmierć? Załóżmy przy tym, że w danej sytuacji nie mógłby zamienić kary śmierci na dożywocie, bo ustawa by takiej możliwości nie dawała.

Pronowałbyś wprowadzenie sędziowskiej klauzuli sumienia, tzn. by w każdym przypadku w którym oskarżonemu grozi kara śmierci sędzia się wyłączał ze sprawy?
shanz jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ odmowa wypłaty odszkod. mimo OC (odpowiedzi: 19) Witam Państwa Mam następujący problem: zalałam sąsiadów (pękła rurka pod zlewem w kuchni) przez 3 piętra. Jestem ubezpieczona łącznie z OC w...
§ Odmowa przyjęcia mandatu mimo chęci (odpowiedzi: 15) Witam, miałem wczoraj dziwną sytuację na drodze. Opowiem wszystko dokładnie i powoli żeby było wszystko wiadomo. Stałem na światłach w tym miejscu: ...
§ PZU-odmowa wypłaty po mimo faktury VAT (odpowiedzi: 1) Witam, mam pewien problem z PZU, może zacznę od początku. W styczniu miałem kolizję z OC sprawcy, był rzeczoznawca, nastąpiła wycena, kosztorys itd....
§ gwałt, zeznania, odmowa (odpowiedzi: 4) Witam, dostałem wezwanie jako świadek w sprawie gwałtu dziewczyny z którą nie mam żadnego kontaktu już. Sprawa przedawniona.. brak jakich kolwiek...
§ Odmowa wypłaty odprawy mimo interwencji FGŚP. (odpowiedzi: 3) Na poczatku roku pracodawca zwolnil wszystkich pracowników i wykreslil dzialalnosc gospodarcza. Wszystkie zalegle wyplaty i ekwiwalent zostaly...
§ odmowa naprawy butów mimo reklamacji (odpowiedzi: 3) witam zaczne od poczatku: dnia 25.06.2009r zakupiłem w firmowym sklepie oryginalne buty. na poczatku listopada porozklejały mi sie podeszwy oraz...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:41.