Immunitet sędziowski - Forum Prawne

 

Immunitet sędziowski

Witam. Niedawno zastanawiałam się nad niezawisłością sędziowską, a konkretniej nad tym, czy osoby wykonujące wyżej wymieniony zawód powinny z niej korzystać. Chodzi mi np. o immunitet materialny - czy szanujący się sędzia, a przede wszystkim ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Odpowiedz
 
15-01-2013, 19:32  
Użytkownik
Gość
Domyślnie Immunitet sędziowski

Witam. Niedawno zastanawiałam się nad niezawisłością sędziowską, a konkretniej nad tym, czy osoby wykonujące wyżej wymieniony zawód powinny z niej korzystać. Chodzi mi np. o immunitet materialny - czy szanujący się sędzia, a przede wszystkim szanujący swój zawód, powinien uchylać się od odpowiedzialności np. nie płacąc mandatów za przekroczenie prędkości, tylko ze względu na to, że nie jest do tego zobowiązany? Czy korzystanie z takich "ulg" nie świadczy wg Was o hipokryzji? Jestem bardzo ciekawa Waszego zdania na ten temat. Zapraszam do dyskusji i z góry dziękuję za odpowiedzi.
 
15-01-2013, 19:56  
Ag_Maz
Moderator w spoczynku
 
Ag_Maz na Forum Prawnym
 
Posty: 33.945
Domyślnie RE: Immunitet sędziowski

Przenoszę do FMP, dyskusja najwyraźniej czysto akademicka.
Ag_Maz jest off-line  
15-01-2013, 20:02  
MateuszBjj
Stały bywalec
 
Posty: 704
Domyślnie RE: Immunitet sędziowski

To decyzja ustawodawcy więc trudno mówić o hipokryzji sędziów. Poza tym jeżeli piszesz referat itp., to może najpierw poczytasz o przyczynach takiej regulacji oraz w ogóle o instytucji immunitetu:
Cytat:
Napisał/a karolinagrupa5 Zobacz post
Chodzi mi np. o immunitet materialny - czy szanujący się sędzia, a przede wszystkim szanujący swój zawód, powinien uchylać się od odpowiedzialności np. nie płacąc mandatów za przekroczenie prędkości, tylko ze względu na to, że nie jest do tego zobowiązany? Czy korzystanie z takich "ulg" nie świadczy wg Was o hipokryzji?
bo z treści wypowiedzi o uchylaniu się od odpowiedzialności (...) tylko ze względu na to, że nie jest zobowiązany, domniemam że tego nie zrobiłaś.
MateuszBjj jest off-line  
15-01-2013, 20:26  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Immunitet sędziowski

Tak, nie zgłębiałam tematu jakoś bardziej szczegółowo, po prostu ostatnio dyskutowaliśmy o tym na zajęciach i stwierdziłam, że chciałabym poznać opinię innych osób na ten temat. Czytałam, że sędzia jest zobowiązany do odmowy przyjęcia mandatu, gdyż jeśli tego nie dokona, to takie zachowanie może być rozpatrywane jako chęć uniknięcia odpowiedzialności dyscyplinarnej. Jednak czy sędziowie mając świadomość tego, że przekraczając dozwoloną prędkość nie zdobędą punktów karnych i nie będą musieli zapłacić mandatu, nie wykorzystują tego "przywileju"? Np. ze względu na to, że im się śpieszy, że mają dużo spraw do załatwienia, że nie zdążą na umówione wcześniej spotkanie? Jeśli tak, czy nie możemy tego rozumieć jako hipokryzję? Z jednej strony sędzia domaga się sprawiedliwości, z drugiej korzysta z immunitetu w sposób nagminny. Czy tak robi prawnik szanujący swoją pracę, zawód?
 
15-01-2013, 20:35  
MateuszBjj
Stały bywalec
 
Posty: 704
Domyślnie RE: Immunitet sędziowski

Ale czego oczekujesz że przyznamy na forum, że nagminne naruszanie przepisów w ruchu drogowym jest niestosowne i nie przystoi osobie sprawującej urząd sędziego, to chyba oczywiste.
Cytat:
Napisał/a karolinagrupa5 Zobacz post
Jednak czy sędziowie mając świadomość tego, że przekraczając dozwoloną prędkość nie zdobędą punktów karnych i nie będą musieli zapłacić mandatu, nie wykorzystują tego "przywileju"? Np. ze względu na to, że im się śpieszy, że mają dużo spraw do załatwienia, że nie zdążą na umówione wcześniej spotkanie?
Tak tylko że z każdego takiego przekroczenia o których zawiadomiono musi się "tłumaczyć" a więc jak będziesz się to nagminnie powtarzało to nie skończy się na upomnieniu.

Tak na marginesie żaden sędzia działając jako sąd nie "domaga" się sprawiedliwość a wymierza sprawiedliwość. Poczytaj najpierw literaturę a potem ewentualnie podziel się swoimi przemyśleniami.
Cytat:
Napisał/a karolinagrupa5 Zobacz post
Z jednej strony sędzia domaga się sprawiedliwości, z drugiej korzysta z immunitetu w sposób nagminny. Czy tak robi prawnik szanujący swoją pracę, zawód?
MateuszBjj jest off-line  
15-01-2013, 20:38  
kalafiorro
Przyjaciel forum
 
Posty: 1.278
Domyślnie RE: Immunitet sędziowski

Za przekroczenie prędkości czy inne wykroczenie, sędziemu grozi odpowiedzialność dyscyplinarna, nie wiem więc gdzie tu hipokryzja bo po prostu zmienia się dolegliwość. Poza tym znany jest przykład policjanta, który utrudniał ciągłym zatrzymywaniem życie sędziemu sądzącemu w sprawie kogoś spokrewnionego. Najpierw więc skup się na instytucji immunitetu i jego uzasadnieniu a potem dopiero rozważaj hipokryzję lub jej brak.
kalafiorro jest off-line  
16-01-2013, 14:33  
shanz
Stały bywalec
 
Posty: 647
Domyślnie RE: Immunitet sędziowski

Cytat:
Napisał/a kalafiorro Zobacz post
Za przekroczenie prędkości czy inne wykroczenie, sędziemu grozi odpowiedzialność dyscyplinarna, nie wiem więc gdzie tu hipokryzja bo po prostu zmienia się dolegliwość.
W teorii masz rację, ale w praktyce drogówka raczej woli puścić sędziego bez żadnych konsekwencji. Bo pomyślmy - policjant musiałby złożyć wniosek o dyscyplinarne ukaranie sędziego, potem występować jako świadek, a nawet gdyby sprawa zakończyła się karą dyscyplinarną to policjant nie odniesie z tego żadnych korzyści (tak jak odnosi z ukarania mandatem zwykłych Kowalskich - a to premia, a to pochwała od przełożonego itp). No i zawsze jest jakaś tam obawa, że sędzia ma jakieś duże wpływy (zwłaszcza w mniejszych miejscowościach), więc taki wniosek o jego ukaranie mógłby tym policjantom zaszkodzić.

Czyli w skrócie - dążenie do ukarania sędziego za przekroczenie prędkości czy wymuszanie pierwszeństwa tylko przysporzy policjantom dodatkowej roboty, z której oni sami nic nie będą mieli.
shanz jest off-line  
16-01-2013, 17:27  
rafal_26
Przyjaciel forum
 
Posty: 16.475
Domyślnie RE: Immunitet sędziowski

1. zacznij od czytania literatury, przyczyn wprowadzenia immunitetu materialnego, formalnego itp.;
2. nie powtarzaj idiotyzmów zasłyszanych w telewizji;
3. pamiętaj, że sędzia, to nie jest zwykły murarz, czy robotnik w fabryce, to osoba, która musi mieć autorytet, jeśli go straci, otrzymuje karę w postaci śmierci cywilnej; taka kara jest dużo wyższa i bardziej dotkliwa, niż punkty karne;
4. nigdy, a obserwuje tę dziedzinę życia od lat, nie słyszałem o sędziach łamiących nagminnie przepisy; owszem zdarzały się kolizje drogowe, czy wypadki; przy okazji kary; kary dyscyplinarne wiążą się z brakiem awansu finansowego i zawodowego; te najniższego szczebla;

5. wyobraź sobie, że zamiast dostać mandat za sikanie w miejscu publicznym, ktoś wysyła zawiadomienie do pracy, dowiaduje się o tym szef, koledzy i koleżanki, a na corocznym "apelu" głosują nad tym, czy trzeba Cię karać, czy może nie;

W razie wątpliwości, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś został sędzią, posłem i korzystał sam z immunitetu...
rafal_26 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Immunitet Sędziowski (odpowiedzi: 2) Witam w okolicy mieszka Sędzia który świadomie i notorycznie łamie przepisy (Jest zdania że go nie dotyczą!) Chodzi głownie o parkowanie. Jak nie ma...
§ Immunitet dyplomatyczny (odpowiedzi: 8) Witam, mam pytanie, czy w sytuacji, gdy dyplomata, który wynajmuje mieszkanie, uszkodzi je, odpowie przed sądem, czy nadal będzie objęty immunitetem?
§ egzamin sędziowski AD 2005 (odpowiedzi: 2) Witam, mam tylko jedno pytanie - czy waszym zdaniem osoba, która zdała egzamin sędziowski w roku 2005, według starego rytu, może obecnie ubiegać...
§ Art.129 a immunitet (odpowiedzi: 13) Czy mogę pozwać członka rządu z poniżej przedstawionego artykułu? Jeżeli tak, to czy wystarczy iść na policję z pisemnym zgłoszeniem i zażądać...
§ immunitet sędziowski/prokuratorski (odpowiedzi: 4) Witam jak wiadomo sędziom i prokuratorom przysługują immunitety formalne. W związku z tym, nie mogą oni zostać ukarani mandatem czy nawet pouczeni....
§ egzamin sędziowski 2009 (odpowiedzi: 1) Witam! Czy może ktoś z Was dysponuje jakimikowiek kzausami z egzaminu sędziowskiego z tego roku czy lat ubiegłych i byłby skłonny udostępnić je...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:24.