ustawa deregulacyjna - Forum Prawne

 

ustawa deregulacyjna 7

Cytat: Napisał/a eljott zadanie oparte o upadłościowe i naprawcze, ksh, ustawę o wprowadzaniu instrumentów do publicznego obrotu, ukwih i kc ... ale czemu tylko w zamian za obligacje, ja bym dodał za akcje i obligacje, ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Zamknięty temat
 
03-07-2013, 22:54  
Marlon2013
Stały bywalec
 
Posty: 533
Domyślnie RE: ustawa deregulacyjna

Cytat:
Napisał/a eljott Zobacz post
zadanie oparte o upadłościowe i naprawcze, ksh, ustawę o wprowadzaniu instrumentów do publicznego obrotu, ukwih i kc... ale czemu tylko w zamian za obligacje, ja bym dodał za akcje i obligacje, akcje oczywiście różnych serii i z różnymi uprawnieniami, obligacje oczywiście z różnymi terminami wykupu i oprocentowaniem, w zależności od grupy, w której jest wierzyciel, tylko jedna hipoteka, też mało... może jeszcze ktoś coś pożyczył i też to coś potrzebuje zabezpieczenia... i koniecznie zmiana uprawnionego z umowy, nie umów ustanowienie służebności przesyłu skoro przedsiębiorstwo upadłego zostało wniesione do spółki... nie no nadal za łatwe... a Ty Marlon tak dawno zdawałeś ten egzamin, że uważasz się za starego, też pokaż jak się szkoli i jak się płaci...
hehe.... wystarczyłaby podstawowa wersja. I tak 80% osób nie wiedziałoby jak w ogóle zacząć to pisać. Nie jestem notariuszem więc pewnie zaliczam się do młodych... Natomiast jestem pewien że młoda gwardia pokaże na co ją stać i może nawet wbrew temu co napisałem aplikacja etatowa z solidną pensją będzie standardem.
Marlon2013 jest off-line  
03-07-2013, 22:55  
Notorious
Użytkownik
 
Posty: 86
Domyślnie RE: ustawa deregulacyjna

Cytat:
Napisał/a Marlon2013 Zobacz post
Czyli według ciebie liczy się poziom zdawalności bez względu na przygotowanie egzaminowanych aplikantów? Przecież oczywistym jest że przy tak kiepskim szkoleniu i ilości aplikantów odbywających aplikacje poza etatowo wyniki musiały być kiepskie. A będzie coraz gorzej.... dlatego że za kilka lat aplikacja poza etatowa to będzie po prostu standard. I co napiszesz w takim przypadku? że egzamin powinien polegać na przygotowaniu testamentu bo ludzie nie mieli możliwości nauczyć się więcej?
Oczywistym jest że mnogość problemów w kazusie miała na celu sprawdzenie poziomu wiedzy aplikanta. Gdyby komisja chciała napisać kazus który pogrążyłby 80% aplikantów wystarczyłoby zadanie na jedną czy dwie strony np dofinansowanie spółki akcyjnej publicznej przedsiębiorstwem upadłego w zamian za obligacje emitenta oraz ustanowienie hipoteki na zabezpieczenie roszczeń obligatariusza.... Problemem jest na prawdę wiedza zdających i umiejętność rozwiązywania problemów a nie długość kazusu. Jak ja zdawałem egzamin to pół sali twierdziło, że jak w kazusie było napisane że trzeba przenieść własność nieruchomości to chodzi o umowę przeniesienia gdyby nie wspomniano w kazusie o cenie to pewnie porobiliby umowy przeniesieniaJak ktoś pracuje na co dzień w kancelarii to 80% aktu pisze właściwie z automatu włącznie z niektórymi problemami z którymi spotkał się wielokrotnie w pracy, a co do reszty zagadnień ma czas na przemyślenie. Ale jak ktoś zaczyna pisać akt i już na etapie komparycji ma problemy to nie ma się co dziwić że nie zdąży.
Na miejscu piewców skrócenia kazusów przestałbym o to walczyć, bo MS w końcu je skróci, ale za to zadania będą nie do napisania....
Wyjdźmy od tego, że generalnie ustawowy obowiązek szkolenia spoczywa na samorządzie a nie na notariuszu. Po to są zajęcia na aplikacji organizowanej przez samorząd, żeby się na niej uczyć praktycznych rzeczy dot. sporządzania różnych aktów notarialnych. No bo w jakim innym celu ma ona funkcjonować ? Tryb odbywania aplikacji nie może mieć znaczenia dla egzaminu notarialnego, stąd też ustawodawca nałożył na notariuszy, którzy mają u siebie aplikantów pozaetatowych obowiązek umożliwienia sporządzenia w trakcie aplikacji co najmniej 50 projektów aktów notarialnych i co najmniej po 10 projektów innych czynności.

Co do innej kwestii, ilość aplikantów nie ma nic wspólnego z poziomem aplikacji. Taki jak on był czy jest to kwestia wyłącznie zaangażowania samorządu notarialnego. Można spokojnie zorganizować aplikację na sensownym poziomie dla wielu osób. To jest tylko kwestia chęci.

Odnośnie do poziomu wiedzy zdających, najlepiej nie oceniajmy tej wiedzy, bo ta ocena nie jest obiektywna, lecz podyktowana życzeniem, aby konkurentów było jak najmniej. W notariacie otwartym konkurencja bardzo każdego uwiera, to oczywiste. Jedno jest pewne, jeżeli można sformułować zarzuty, to głównie pod adresem samorządu, że źle szkolił i to on przede wszystkim odpowiada za te wyniki. Ludzie nie są głupi, wybrali tą aplikację świadomie i nie po to płacili duże pieniądze za szkolenie, żeby się nie uczyć. Nie raz już padał w tym kontekście argument z porównaniem tych wyników do wyników pozostałych egzaminów korporacyjnych, gdzie w porównaniu z notariatem aplikację odbywały naprawdę dzikie tłumy. I co ? I ludzie zdali te egzaminy w dużej większości. Generalnie proponuję patrzeć na sprawę nie z punktu widzenia kancelarii, w której się pracowało w czasie aplikacji, bo oczywiste, że kancelarie są różne i jedna drugiej nierówna, a bardziej ogólnie. A poza tym, oczywiście bez złośliwości, postaraj się poprawić ortografię.
Notorious jest off-line  
03-07-2013, 23:01  
titanoboa
Zbanowany
 
Posty: 205
Domyślnie RE: ustawa deregulacyjna

A mnie się wydaje że skoro nie będzie już problemów z asesurą to ministerstwo sprawiedliwości będzie robiło co roku łatwe egzaminy.
Marlon dlaczego uważasz że będzie jeszcze więcej aplikantów pozaetatowych niż jest teraz ?
titanoboa jest off-line  
03-07-2013, 23:07  
Marlon2013
Stały bywalec
 
Posty: 533
Domyślnie RE: ustawa deregulacyjna

Postaram się, obiecuje. Poza tym zupełnie się nie zgadzam. Nie ma możliwości zbadania w jakim stopniu o wynikach zadecydowało szkolenie, a w jakim zdolności aplikantów. Tryb odbywania aplikacji nie może mieć znaczenia? Tzn uważasz, że MS zastąpiło codzienną praktykę w kancelarii (etat) możliwością sporządzenia 50 projektów? wybacz ale nie będę tego komentował. Jeszcze co do świadomości wybrania aplikacji/zawodu. Tu mam zupełnie inne odczucia. Ludzie już po kilku miesiącach aplikacji mocno się dziwią jak to wygląda i czym tak naprawdę zajmuje się notariusz.
Marlon2013 jest off-line  
03-07-2013, 23:12  
titanoboa
Zbanowany
 
Posty: 205
Domyślnie RE: ustawa deregulacyjna

A dlaczego MS uważa że napisanie 50 aktów notarialnych zastąpi codzienną pracę w kancelarii.
titanoboa jest off-line  
03-07-2013, 23:14  
Marlon2013
Stały bywalec
 
Posty: 533
Domyślnie RE: ustawa deregulacyjna

Cytat:
Napisał/a titanoboa Zobacz post
A mnie się wydaje że skoro nie będzie już problemów z asesurą to ministerstwo sprawiedliwości będzie robiło co roku łatwe egzaminy.
Marlon dlaczego uważasz że będzie jeszcze więcej aplikantów pozaetatowych niż jest teraz ?
Z prostej przyczyny. Nie będzie miał ich kto zatrudnić. O ile jeszcze teraz są notariusze dość majętni których stać na zatrudnienie aplikanta o tyle za kilka lat gdy nastąpi totalne rozdrobnienie, notariuszy będzie masa to ten zawód będzie z doskoku... tzn zatrudnisz sobie sekretarkę która będzie odbierała telefony i wpadniesz na kilka godzin coś podpisać. Aplikant w takim układzie to jakieś nieporozumienie, nie mówiąc już o jego pensji.
Marlon2013 jest off-line  
03-07-2013, 23:15  
Marlon2013
Stały bywalec
 
Posty: 533
Domyślnie RE: ustawa deregulacyjna

Cytat:
Napisał/a titanoboa Zobacz post
A dlaczego MS uważa że napisanie 50 aktów notarialnych zastąpi codzienną pracę w kancelarii.
Tego nikt nie wie
Marlon2013 jest off-line  
03-07-2013, 23:37  
titanoboa
Zbanowany
 
Posty: 205
Domyślnie RE: ustawa deregulacyjna

A ja myślę że MS chce za wszelką cenę silnie zwiększyć liczbe notariuszy i wie że w takim układzie duża część będzie musiała odbywać aplikacje w trybie pozaetatowym stąd ten pomysł z 30 aktami w ramach nauki zawodu.
MS pewnie zakłada też że jak wzrośnie liczba notariuszy to przybędzie pracy dla aplikantów bo część z tych nowych notariuszy będzie zatrudniała aplikantów notarialnych.
Ale i jeden i drugi pomysł jest oderwany od rzeczywistości.
titanoboa jest off-line  
03-07-2013, 23:44  
marketgarden
Stały bywalec
 
Posty: 1.057
Domyślnie RE: ustawa deregulacyjna

No to już raczej możemy mieć pewność że Prezydent ustawę deregulacyjną podpisze (podpisał?):
Ogłoszenie w sprawie wykazu tytułów aktów prawnych na egzamin konkursowy na aplikację komorniczą w 2013 r. / Ogłoszenia / Ministerstwo Sprawiedliwości
skoro treść ustawy o komornikach sądowych (część dotyczącą wykazu aktów obowiązujących na egzaminie wstępnym) dostosowują już do brzmienia nadanego przez deregulację
marketgarden jest off-line  
04-07-2013, 07:49  
kocia banda
Użytkownik
 
Posty: 62
Domyślnie RE: ustawa deregulacyjna

Notorious masz w 100 % rację z argumentem złego systemu szkolenia. Pisałem wcześniej też o tym w innym wątku.

Eljott świetnie napisane, skoro nawet Marlon przyznał, że wystarczyłaby „podstawowa” wersja

Marlon notariusze zatrudniają aplikantów na etat nie po to żeby „młodym” zrobić dobrze i ułatwić im zdobywanie wiedzy tylko przede wszystkim po to, żeby mieć pracownika Trafiają się też tacy którzy przeszli z innych zawodów i wolą mieć aplikanta na etacie który będzie jeździł na zajęcia a tym samym jakość pracy kancelarii wzrośnie ponad wzory aktów zdobyte dotychczas..

Praktyka wszystko zweryfikuje.. a to, że niektórzy będą musieli przyzwyczaić się do skromniejszego życia, niektórzy zmienić miejsce kancelarii a jeszcze inni zmienić zawód to trudno. GWARANCJI SUKCESU NIE MA. Notariusz ma przestrzegać i szanować przepisy prawa, a to czy za taką pracę wybuduje dom, będzie zarabiał krocie czy wynajmował kawalerkę to już inny temat! Tak jak pisałem wcześniej dla jednego 30k miesięcznie jest pogardą, a dla innego 5k będzie sukcesem. Mam wrażenie, że dla młodych osób zarobki na poziomie 5-10k będą zadowalające, tyle tylko że tym co mają po 30k pewnie z tego powodu nieco spadnie i trudno im się dziwić, ale zawsze mogą coś zmienić – nikt siłą klientów im zabierać nie będzie. Najbardziej bezpiecznie czują się pewnie Ci co już teraz mają powyżej 100 i patrzą z niesmakiem na to o jaką kasę teraz kłótnie się toczą..
kocia banda jest off-line  
04-07-2013, 09:51  
Marlon2013
Stały bywalec
 
Posty: 533
Domyślnie RE: ustawa deregulacyjna

Cytat:
Napisał/a marketgarden Zobacz post
No to już raczej możemy mieć pewność że Prezydent ustawę deregulacyjną podpisze (podpisał?):
Ogłoszenie w sprawie wykazu tytułów aktów prawnych na egzamin konkursowy na aplikację komorniczą w 2013 r. / Ogłoszenia / Ministerstwo Sprawiedliwości
skoro treść ustawy o komornikach sądowych (część dotyczącą wykazu aktów obowiązujących na egzaminie wstępnym) dostosowują już do brzmienia nadanego przez deregulację
No właśnie to jest dziwne. Strona Prezydenta milczy na temat ustaw podpisanych w lipcu.
Marlon2013 jest off-line  
04-07-2013, 10:09  
titanoboa
Zbanowany
 
Posty: 205
Domyślnie RE: ustawa deregulacyjna

kocia banda a czy ty wiesz że zarobki notariuszy mogą spaść do 2 tysięcy miesięcznie a nawet niżej a nie wynosić 5 tysięcy.
titanoboa jest off-line  
04-07-2013, 12:35  
lukas63
Stały bywalec
 
Posty: 1.238
Domyślnie RE: ustawa deregulacyjna

do 2 tysięcy to ludzie nie będą zarabiali, bo za tyle to będą odchodzić z zawodu
lukas63 jest off-line  
04-07-2013, 15:23  
kocia banda
Użytkownik
 
Posty: 62
Domyślnie RE: ustawa deregulacyjna

Cytat:
Napisał/a titanoboa Zobacz post
kocia banda a czy ty wiesz że zarobki notariuszy mogą spaść do 2 tysięcy miesięcznie a nawet niżej a nie wynosić 5 tysięcy.
Oczywiście, że wiem. Niektórzy mogą nawet ponosić stratę. Ale o co chodzi? Jest jakiś przymus bycia notariuszem? Dlaczego wychodzimy z założenia, że notariusz MUSI mieć zagwarantowany odgórnie zarobek na jakimś tam wedle jego oceny godnym poziomie? Przecież to jest ryzyko każdej osoby indywidualnie. Np. jeden zaryzykuje i założy kancelarię w miejscu gdzie czynsz jest kosmos ale ludzi sporo, a drugi założy na wylocie z miasta gdzie czynsz mały ale i ruch mniejszy. Każdy przecież zakłada kancelarię tam gdzie chce o ile lokal spełnia wymagania. Trzeba ponosić konsekwencje swoich wyborów w życiu – zaczynając od wyboru zawodu notariusza.
Wyraziłem pogląd, że takie zarobki moim zdaniem powinny młodych notariuszy zadowolić, ale to tylko moje zdanie każdy może mieć inne. W mojej ocenie na dzień dzisiejszy takie zarobki dla nowych kancelarii są jak najbardziej dostępne, a nakład miesięcznej pracy odpowiadający takim zarobkom jest malutki więc nikt się nie będzie przepracowywać dla takich pieniędzy. Kancelarię w dzisiejszych czasach trzeba umieć prowadzić, aby zarabiać. Nie każdy potrafić będzie to dobrze wykonywać chociażby merytorycznie był bardzo mocny. Akurat uzyskanie statusu notariusza z automatu nie spowoduje dobrych zarobków, a ci wszyscy co im zarobki nie będą odpowiadać droga wolna... napewno znajdą się tacy którzy zajmą wasze miejsce i będą zadowoleni.
kocia banda jest off-line  
04-07-2013, 20:11  
Marlon2013
Stały bywalec
 
Posty: 533
Domyślnie RE: ustawa deregulacyjna

Notariusz powinien mieć zagwarantowany pewien status materialny. Tak jest w każdym cywilizowanym kraju notariatu łacińskiego np w Niemczech gdzie państwo dopłaca notariuszom wyrównując poziom zarobków do pensji sędziego sądu okręgowego jeśli miałaby być mniejsza. Notariusz nie jest przedsiębiorcą, nie funkcjonuje na wolnym rynku, nie wykonuje wolnego zawodu... jeśli chcesz pozostawić notariuszy samym sobie to należy zlikwidować wszelkie ograniczenia w wykonywaniu zawodu, np maksymalną taksę notarialną, minimalne godziny urzędowania, miejsce sporządzania czynności i wiele innych. To ustawodawca zdecydował o tym jak ma wyglądać i na czym polegać ten zawód i ustawodawca w związku z tym bierze odpowiedzialność za gwarancje pewnych dostatecznych zarobków.
Marlon2013 jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ cała ustawa (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie. Od stycznia 2014r. wchodzi ustawa dzięki której bank może konfiskować pieniądze na kontach (w razie potrzeby) tak jak to miało...
§ ustawa deregulacyjna (odpowiedzi: 1) Czy już wiadomo od kiedy wchodzi w życie ustawa deregulacyjna? oczywiście mam na myśli pierwsza transzę zawodów w tym adwokata? mam nadzieje że na...
§ "Ustawa o ochronie praw konsumentów", a jaka ustawa chroni SPRZEDAWCÓW??? (odpowiedzi: 8) Jestem "młodym stażem" właścicielem firmy. Prowadzę sprzedaż ekskluzywnego asortymentu. W mojej ofercie jest towar w cenach powyżej 2tys. PLN....
§ ustawa deregulacyjna (odpowiedzi: 9) Witam Mam pytanie - nowa ustawa zmieniająca vat wchodzi od 01.01.2013. Kto potrafi praktycznie podejść do jej treści bo do przygotowania się do...
§ Ustawa ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (odpowiedzi: 2) Witam, chciałam się zapytać do kiedy jest ważna ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, Ponieważ nowelizacji było dużo i nie wiem...
§ ustawa kontra ustawa (odpowiedzi: 5) Ustawa opowszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej w Art.120 p.1 mowi,że pracownikowi powracającemu po odbyciu służby wojskowej do...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:41.