w jakim wieku zdawaliście na aplikacje - Forum Prawne

 

w jakim wieku zdawaliście na aplikacje

Hej Jestem nowa i mam pytanie: w jakim wieku byliście, kiedy zdaliście na aplikacje, tudzież ile macie teraz kiedy próbujecie. Ja zaraz po studiach nie mogłam zaraz startować, potem doszły problemy rodzinne i troszkę latek ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Zamknięty temat
 
18-08-2013, 15:52  
Asylynn
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie w jakim wieku zdawaliście na aplikacje

Hej
Jestem nowa i mam pytanie: w jakim wieku byliście, kiedy zdaliście na aplikacje, tudzież ile macie teraz kiedy próbujecie.
Ja zaraz po studiach nie mogłam zaraz startować, potem doszły problemy rodzinne i troszkę latek mi uciekło.
Mam 32 lata i zastanawiam się, czy mam to jeszcze sens - oczywiście myślę że na radcowską czy adwokacką nie ma to większego znaczenia, ale zastanawiam się czy nie jestem za stara głównie w kontekście sędz. i prok

Z góry dzięki za odp.
Asylynn jest off-line  
18-08-2013, 16:21  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: w jakim wieku zdawaliście na aplikacje

Jak skonczysz caly proces dochodzenia do zawodu bedziesz miala 37/38 lat wiec wciaz bedziesz mlodym czlowiekiem. Lepiej sprobowac niz potem cale zycie zalowac,
 
18-08-2013, 16:44  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: w jakim wieku zdawaliście na aplikacje

A wie ktoś ile mają średnio lat ludzie rozpoczynający ogólną? Czy są osoby koło 30, czy to tylko absolutne wyjątki?
 
18-08-2013, 17:05  
shanz
Stały bywalec
 
Posty: 647
Domyślnie RE: w jakim wieku zdawaliście na aplikacje

Średniej wieku pewnie nikt nie liczył, ale KSSiP na swojej stronie podaje m.in. takie informacje (tu akurat z 2010 roku, ale dla kolejnych lat też są):

Wśród osób przyjętych na aplikację ogólną 24 zdawały wcześniej na inną
aplikację prawniczą, odbywają lub ukończyły ją . Stanowią oni 8% wszystkich
przyjętych na aplikację.

W tym: 54% stanowią osoby, które odbywają lub odbyły aplikację adwokacką,
25% radcowską, 2% referendarską, 1% prokuratorską, 1% notarialną oraz
1% stanowią osoby ponownie ubiegające się o zakwalifikowanie na aplikację
ogólną.


Czyli z tego wynika jest trochę osób ok. 30stki.
shanz jest off-line  
18-08-2013, 17:07  
martin7799
Użytkownik
 
Posty: 62
Domyślnie RE: w jakim wieku zdawaliście na aplikacje

50 % to "bieżący" absolwenci czyli w tym roku rocznik '88. reszta rok czy dwa lata starsza, wyjątkowo pare lat starsi. ale przecież nikomu nie jest zabronione zdawanie na ogólną.
martin7799 jest off-line  
18-08-2013, 17:25  
Iskaag
Użytkownik
 
Posty: 155
Domyślnie RE: w jakim wieku zdawaliście na aplikacje

W tym roku studia kończył rocznik '89.
Iskaag jest off-line  
18-08-2013, 18:28  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: w jakim wieku zdawaliście na aplikacje

OK. Dziękuję za odpowiedzi (szczególnie shanz).
 
18-08-2013, 21:12  
martin7799
Użytkownik
 
Posty: 62
Domyślnie RE: w jakim wieku zdawaliście na aplikacje

miałem na myśli bieżący rocznik osób odbywających właśnie aplikację ogólną. a nie tych, którzy będą zdawali, bo co do tego to jeszcze nie wiadomo przecież jak to będzie wiekowo.
martin7799 jest off-line  
22-08-2013, 02:16  
AndreG
Użytkownik
 
Posty: 108
Domyślnie RE: w jakim wieku zdawaliście na aplikacje

Akurat na ogólnej płacą stypendium, ale czy jest sens się w to wplątywać? Mam na myśli czas i pieniądze. Już bym raczej kombinował nad przekwalifikowaniem (nawet po aplikacji można się nieźle bujać z pracą) albo założeniem jakiejś działalności gospodarczej. Też się czas poświęci, ale zyski będą większe.

Ja nawet studentom bym doradzał przekwalifikowanie/zmianę kierunku studiów czy nawet kraju studiów, bo rynek pracy jest w fatalnej kondycji, a branża prawnicza jest bardzo wąska i mocno "zakolesiowana".

Kryzys gospodarczy może potrwać nawet z 10 lat w Europie (odbudowa Grecji to pewnie dekady), a w Polsce bardzo realne jest bankructwo. Widać, że rząd fałszuje bilanse (np. numer z "dziurą Rostowskiego"), zakłamuje budżet by móc jeszcze pożyczać za granicą (sprzedaż obligacji, pożyczki). Skąd to znamy? Z Grecji. Tam rządy ściemniały w bilansach, pożyczały, zadłużały, a euro maskowało skalę zapaści. Tylko, że banki odzyskały swój hajs, bo za nimi stanęły rządy krajów ich pochodzenia np. Niemcy i choćby Grecy mieli żreć kamienie kasa się znalazła.

Polsce grozi bankructwo, a to oznaczałoby skokowy wzrost bezrobocia. Tym gorzej byłoby w branżach reglamentowanych jak prawo, gdzie dostęp do pracy jest trudny, a może się okazać (w warunkach silnego kryzysu) wręcz zamknięty.

Dlatego doradzam ruszenie banią teraz, a nie po fakcie. Jeżeli ktoś nie ma dobrego osadzenia w branży tzn. sporego doświadczenia, stabilnej pracy albo naprawdę solidnych znajomości, to podjęcie aplikacji uważałbym za skrajnie ryzykowne zagranie. No, ale jak ktoś lubi rosyjską ruletkę...
AndreG jest off-line  
22-08-2013, 14:23  
questor
Stały bywalec
 
Posty: 555
Domyślnie RE: w jakim wieku zdawaliście na aplikacje

AndreG

A w ogóle to koniec swiata i najlepiej zejsc do piwnicy i bunkrowac sie na kartoflach...
Co za dziwny czlowiek...

Asylynn
Ja jestem na aplikacji specjalistycznej i mam ponad 30 lat. Czy warto probowac zastanow sie sama
minusy:
-trudno sie dostac
-duzo nauki
-bardzo duzo nauki

plusy:
-co miesiac przelew - 2400 netto (na ogolnej), 3050 netto (na specjalistycznej) -mniej wiecej
- gwarancja zatrudnienia ! - po ogolnej asystentem = 2100 netto wynagrodzenia po specjalistycznych - asesor prokuratorski i referendarz
- jak sie dostaniesz na aplikacje ogolna mozesz przestac sie bac ze padniesz z glodu, asystent to minimum gwarantowane.
questor jest off-line  
22-08-2013, 15:55  
AndreG
Użytkownik
 
Posty: 108
Domyślnie RE: w jakim wieku zdawaliście na aplikacje

Cytat:
Napisał/a questor Zobacz post
AndreG

A w ogóle to koniec swiata i najlepiej zejsc do piwnicy i bunkrowac sie na kartoflach...
Co za dziwny czlowiek...
Po prostu nie oglądam TVN. Tyle wystarczy by oceniać sprawy na podstawie faktów, a nie zachwycac się "zieloną wyspą".

Pamiętajcie skąd kasa na stypendia idzie. To ma ścisły związek z sytuacją budzetową i kondycją finansów publicznych. Skoro w szpitalach brakuje dla chorych na raka, mamy potężne oszczędności w armii, a duże inwestycje drogowe zostały masowo wsztrzymane, to i na stypendia dla aplikantów może nie styknąć. Pal licho. Potem może nie być pracy.

Nie doradzam nikomu się "bunkrować", ale właśnie działać bardzo sprawnie i z głową. Trzeba szukać branż, gdzie pracy jest więcej albo znaleźć sobie dobrą działkę do prowadzenia własnego biznesu. Trzeba być dynamicznym i kreatywnym.

W gwarancje państwa raczej bym teraz nie wierzył (stypendia, etaty).

Ludzie idą jak te barany pod nóż myśląc: "No, prawo, to już jestem ustawiony". Nikt nie zrobi solidnego researchu, co opłaca się studiować, gdzie zainwestować kasę, na co poświęcić czas.

Radzę dobrze sobie wszystko wykalkulować. Wiek nie ma znaczenia. Ważne jest tylko czy wybiera się opłacalną drogę, czy też ślepą uliczkę.

Myślę, zanim zrobię... Nie ma co, strasznie jestem dziwny...
AndreG jest off-line  
22-08-2013, 21:35  
questor
Stały bywalec
 
Posty: 555
Domyślnie RE: w jakim wieku zdawaliście na aplikacje

heheheheheh

tzn co panstwo przestanie potrzebowac siedziow i prokuratorow ? Czy zatrudni firme zewnetrzna ??

prosze byc jednak powaznym.
questor jest off-line  
22-08-2013, 23:12  
AndreG
Użytkownik
 
Posty: 108
Domyślnie RE: w jakim wieku zdawaliście na aplikacje

Nie, nie w tym rzecz. Co do potrzeb, to sędziów jest sporo, bo (o ile dobrze pamiętam) to w Polsce na 100 tys, mieszkańców przypada znacznie więcej sędziów niż w na Zachodzie (tak ogólnie mówiąc).

Oczywiście, pisząc o kłopotach z wypłatami stypendium czy likwidacją czy zamrożeniem ilości etatów może trochę przejaskrawiałem (chociaż po namyśle tego nie wykluczam), ale trzeba pamiętać o punkcie wyjścia.

Wychodzisz z błędnego założenia, że państwo dysponuje środkami na pokrycie potrzeb, zobowiązań. Otóż, nie. Ostatnia "wpadka" budżetowa (po serii innych niepowodzeń, przecieków, danych makro, mikro) pokazuje, że państwo w najbliższych latach będzie miało potężne problemy z wypłacalnością (niezależnie od tego kto rządzi, choć obecna władza nie pomaga).

Skoro brak pieniędzy w dużo ważniejszych sprawach niż stypendia aplikantów czy etaty sędziów np. agonalny stan służby zdrowia ( np. niewliczone do deficytu zobowiązania państwa za nadwykonania na kwotę 2 mld zł), co widać po tym, że nawet ciężko chore dzieci czy pacjenci z chorobami nowotworowymi (w tym dzieci) są odsyłani z kwitkiem (było o tym głośno jakiś czas temu), to rozum podpowiada, że przy zapaści dochodów podatkowych (wpływy z VAT niższe niż rok temu - to się chyba nie zdarzyło III RP), konieczności wykupu w 2014 potężnej transzy obligacji SP (koło 50 mld zł), zerwaniu kontraktów drogowych i w armii (co potężnie wpłynie na płynność firm produkujących dla armii i wykonujących autostrady), może się okazać, że kasy jednak zabraknie dla sędziów, prokuratorów, aplikantów i zaczną się redukcje (przecież były już problemy z wypłatami dotychczasowych stypendiów w KSSIP)

Dlatego też, nie bądźmy naiwni, oceniajmy sytuację z różnych stron. Nie tylko barani pęd na studia prawnicze jest problemem dla wykonujących zawody prawnicze... Niestety...

W lipcu padło 98 firm, od stycznia do lipca już 581, czyli znacznie więcej niż rok temu. Spirala upadłości się nakręca (co ma oczywiście ogromny wpływ na dochody kancelarii prawnych). Grupowe zwolnienia nie od dziś są w toku. Potężne kłopoty mają: Orlen, KGHM, JSW itd... + ok. 400 tys. nowych absolwentów uczelni wyższych i szkół ponadpodstawowych wchodzi po wakacjach na rynek pracy. Nie wszyscy uciekną za granicę. O tym jak źle jest świadczy fakt, że już ponad 2 mln ludzi wyemigrowało za granicę. Polska jest na 112 miejscu (na 120) pod względem demografii.

Generalnie, to pastwo się zwija, a tym samym kurczy się rynek pracy i usług prawnych, bo kogo obsługiwać?

Zatem, jest poważny. Można powiedzieć, śmiertelnie poważny.
AndreG jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ umowa o prace w jakim wieku (odpowiedzi: 3) Witam. Potrzebuje informacji dotyczacej wieku w którym pracodawca MUSI juz zaoferowac umowe o prace, jesli cos takiego w ogole istnieje. Doszly...
§ w jakim wieku dziecko może zadecydować z którym z rodziców che mieszkać (odpowiedzi: 21) Witam ... Mam pytanie czy dziecko które ma jeszcze 11 lat w kwietniu 29 skończy 12 lat może prosić w sądzie o to by zamieszkać z ojcem??? Sytuacja...
§ W jakim wieku mężczyzna może zawrzeć ślub? (odpowiedzi: 1) Witam, mam 20 lat, przyszła małżonka skończone 18. Niedawno w USB odebrałem zaświadczenie o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego, jednak...
§ W jakim wieku mogę podać rodzica o alimenty ?? (odpowiedzi: 10) Witam ! Chciałabym się dowiedzieć w jakim wieku mogę podnieść mojemu ojcu alimenty ? Ponieważ mam 16 lat a kiedyś coś obiło mi się o uszy że gdy...
§ W jakim wieku dziecko może iść samoi do szkoły.? (odpowiedzi: 10) Czy jest jakiś przepis prawny (konkretny paragraf) do kiedy muszę odprowadzać i przyprowadzać dzieci do/ze szkoły? Czy jest gdzieś podany konkretny...
§ w jakim wieku dziecko decyduje przy kim chce być...? (odpowiedzi: 7) Witam dziecko po rozwodzie zostało przy matce, matka wyszła za mąż, ojczym źle małą traktuje /męczenie psychiczne, bicie/, matka nie reaguje. ...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:00.