Nauka podczas studiów prawa - Forum Prawne

 

Nauka podczas studiów prawa

Witam, jako student I roku prawa, który ciągle nie może "wdrożyć" się w akademicką edukację mam prośbę, chciałbym mianowicie poznać Wasze strategie , techniki , które dawały najlepsze rezultaty podczas nauki. Osobiście jestem niesamowicie znużony ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Zamknięty temat
 
27-04-2009, 23:59  
pablo_p
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Nauka podczas studiów prawa

Witam,

jako student I roku prawa, który ciągle nie może "wdrożyć" się w akademicką edukację mam prośbę, chciałbym mianowicie poznać Wasze strategie, techniki, które dawały najlepsze rezultaty podczas nauki.

Osobiście jestem niesamowicie znużony kiedy czytam podręczniki prawnicze. Cieniutko z koncentracją, skupieniem, nie mówiąc o przyswajaniu wiedzy.

Przedmioty, których aktualnie się uczę (powinienem) to:

prawo konstytucjyne
prawo cywilne
ekonomia
historia polski (historia państwa i prawa polskiego - wkuwanie wykładów słowo w słowo)
prawo rzymskie

poniżej fragment podręcznika do rzymskiego, jak to do cholery zapamiętać??

Cytat:
Emfiteuza

Emfiteuza (emphytuesis, ius emphytueticum, dzierżawa wieczysta) była dziedzicznym i zbywalnym prawem rzeczowym do użytkowania cudzego gruntu z obowiązkiem płacenia rocznego czynszu.

Wieczysta dzierżawa wykształciła się wskutek zlania się dwóch instytucji, ius in agro vectigali oraz pochodzącej z prawa greckiego emfiteuzy. Ius in agro vectigali była dzierżawą gruntów stanowiących własność gmin (municipia) lub państwa rzymskiego, które oddawano w dzierżawę celem ich zagospodarowania. Dzierżawca miał obowiązek płacić roczną opłatę zwaną vectigal. Przysługiwała mu ochrona interdyktalna, a w wypadku utraty posiadania także actio in rem skuteczne wobec każdego posiadacza; zobowiązaniowy stosunek umowny przekształcał się zatem w prawo rzeczowe.

Z kolei we wschodniej części imperium grunty należące do cesarza oddawano w emfiteuzę, tj. długoterminową lub dziedziczną dzierżawę gruntów z obowiązkiem ich uprawiania oraz płacenia rocznego czynszu zwanego canon.

Z czasem nastąpiło zrównanie zachodniego ius in agro vectigali z emfiteuzą wschodnią, z zachowaniem nazwy (emphytuesis) stosowanej do określenia tego stosunku prawnego na Wschodzie. Jednocześnie w 480r. cesarz Zenon (474-491) definitywnie rozstrzygnął spór dotyczący charakteru prawnego ius emphyteuticum, stwierdzając, że umowa na podstawie której wydaje się grunt w emfiteuzę, nie jest ani kontraktem najmu, ani kontraktem kupna-sprzedaży, ale stanowi nowe odrębne prawa na rzeczy cudzej. W rezultacie w Vw. emfiteuza ukształtowała się jako odrębne prawo rzeczowe - dziedziczne i zbywalne prawo do wieczystego użytkowania cudzego gruntu, z obowiązkiem płacenia czynszu.

Emfiteuza była najszerszym pod względem treści ograniczonym prawem rzeczowym. Emfiteucie (nie będąc właścicielem, miał stanowisko podobne do właściciel) przysługiwało prawo do pobierania pożytków z rzeczy; pożytki nabywał, tak jak właściciel, przez separatio. W zakresie ochrony petytoryjnej przysługiwało mu powództwo rzeczowe zwane actio in rem vectigalis, wzorowane na powództwie windykacyjnym. Emfitueta mógł również korzystać z ochrony posesoryjnej realizowanej za pomocą interdyktów pretorskich.

Podzielicie się proszę Waszymi pomysłami jak sprawić by nauka nie była tak żmudna i nieefektywna

pozdrawiam
pablo_p jest off-line  
28-04-2009, 07:23  
lyson666
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Nauka podczas studiów prawa

Po przedmiotach które umiesciłes wydaje mi sie ze studiujesz prawo we wrocławiu,jesli tak jest to nie masz sie co uczyc bo wiedza nie jest warunkiem zdania egzaminu na uniwerku im Bolesława Bieruta tylko kombinowanie ,a tak powaznie to zeby sie tych przedmiotów nauczyc to podstawa sa dobre notatki z wykładów bo ksiazki sa zabojcze
lyson666 jest off-line  
28-04-2009, 07:25  
Janusz.C.M.
Administrator
 
Janusz.C.M. na Forum Prawnym
 
Posty: 36.418
Domyślnie RE: Nauka podczas studiów prawa

Cytat:
Podzielicie się proszę Waszymi pomysłami jak sprawić by nauka nie była tak żmudna i nieefektywna
Dam niezawodną radę. Proszę zmienić uczelnię. Może na "Moskiewską Korespondencyjną Wyższą Szkołę Wróżbiarstwa"?
Janusz.C.M. jest off-line  
28-04-2009, 15:01  
porzeczka
Stały bywalec
 
Posty: 614
Domyślnie RE: Nauka podczas studiów prawa

staraj sie zrozumieć czego się uczysz a nie wkuwaj bezmyślnie na pamięć.
może próbuj zrozumieć poszczególne zdania, zwroty czy nawet słowa. Potem jak poukładasz to w całośc wszystko będzie jasne. a z czasem na pewno nabierzesz dużo wprawy
nigdy tego nie zapomnę jak na początku studiów na zaliczenie semstru mielśmy naczyć się cześć ogólnej k.c. tj. 124 art. Wtedy wydawało mi się to nieludzkie-jak można tak dużo od nas wymagac:P
Parę miesięcy poźniej te 124 art. to była pestka:P
Wszystko z czasem przyjdzie
I cóż, duże znaczenie ma chyba motywacja - jak cel jest jasny i zależy nam aby go osiągnąć to mamy siłe i chcęci do pracy, nauki i poświęceń.
porzeczka jest off-line  
30-04-2009, 21:23  
kamizie
Użytkownik
 
Posty: 209
Domyślnie RE: Nauka podczas studiów prawa

Byc moze nalezy zmienic kierunek, bo studiowac nalezy cos, co cie interesuje. A co do nauki to napewno nie uczenie sie ,,na pamiec".Taki rodzaj nauki nic nie daje i po krotkim czasie wszystko zapomnisz.Istotne jest zrozumienie tresci.Zobaczysz to przy takich przedmiotach jak np. procedura karna. Przedmiot dosc obszerny i koniecznym jest wszystko zrozumiec i poukladac w logiczna calosc. Odradzam tez jakies kombinowanie itp, bo nie chodzi tylko o ,,3" w indeksie tylko o zdobycie wiedzy.Co to za prawnik co ma ,,papierek" a nie ma wiedzy.
kamizie jest off-line  
30-04-2009, 22:37  
_norbert
Użytkownik
 
Posty: 221
Domyślnie RE: Nauka podczas studiów prawa

piszesz nie na pamiec choc niektorych przedmiotow przeciez inaczej sie nie nauczysz- powiedziałbym nawet ze wiekszosc nauki to czysta pamieciowka a szczegolnie 1 rok gdzie w cholere przedmiotow historycznych, w ktorych do rozumienia nie ma nic, jasne ze przy takim kapeku to juz troche inna sprawa, szczegolnie jesli egzamin polega na rozwiązaniu kazusów ale ja na 1 roku jakos tam na zrozumienie niczego nie brałem- bo nie było czego
_norbert jest off-line  
01-05-2009, 03:10  
pablo_p
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Nauka podczas studiów prawa

Cytat:
RE: Nauka podczas studiów prawa
piszesz nie na pamiec choc niektorych przedmiotow przeciez inaczej sie nie nauczysz- powiedziałbym nawet ze wiekszosc nauki to czysta pamieciowka a szczegolnie 1 rok gdzie w cholere przedmiotow historycznych, w ktorych do rozumienia nie ma nic
To jest fakt.

Pytanie tylko jak zapamiętać TAK OBSZERNY materiał?

Bo wkuwanie to hasło pod którym każdy ma lepsze lub gorsze techniki, strategie.

Być może podczas studiów wyrobiliście sobie jakieś skuteczne sposoby nauki, przystosowane do zapamiętywania prawniczych spraw.

Moje własne jak na razie sprawiają wrażenie nieskutecznych. Bardzo nieskutecznych. A myślę, że z pamięcią źle nie jest, tak generalnie
pablo_p jest off-line  
01-05-2009, 09:36  
oteb
Użytkownik
 
Posty: 183
Domyślnie RE: Nauka podczas studiów prawa

Ja robię obszerne notatki na wykładach. Nie tam takie po łebkach. Mam wrażenie, że już to to jest 50% sukcesu.
A druga rzecz to nie ograniczać się do jedno podręcznika. Z rzymskim np. skaczę między dwoma różnymi. Przedstawienie tego samego problemu z czasem dwóch różnych punktów widzenia bardzo mi ułatwia zapamiętanie. A no I wypisuje sobie notatki z podręcznika uzupełniając notatki z wykładu.
oteb jest off-line  
01-05-2009, 10:16  
kamizie
Użytkownik
 
Posty: 209
Domyślnie RE: Nauka podczas studiów prawa

Do norbert- po czesci sie z toba zgodze.Fakt np przy historii powszechnej panstwa i prawa troche zapamietac trzeba, ale trzeba tak troche ,,lapac" to a nie tak calkowicie bezmyslnie wkuwac.Albo przynajmniej wiazac jedno z drugim.Zeby kojazyc np roznice miedzy prawem starozytnym a prawem okresu nowozytnego wynikajace z myslenia a nie z wykucia sie jednego i drugiego, bo to poten mozna wykorzystac w innych przedmiotach.W prawnie rzymskim jest sporo paremii, ktore owszem trzeba sie nauczyc na pamiec, ale wypada je znac nie tylko na egzaman, bo zwroty lacinskie sa uzywane w kazdej dziedzinie prawa.No chyba kazdy, kto choc troche zna sie na prawie kojazy takie zwroty jak ,,lex retro non agit" czy ,, nullum crimen sine lege".
Dobrze jest sie uczyc, jezeli cie cos interesuje, wtedy nauka idzie latwiej i przyjemniej.Przede wszystkim wyklad i notatki z wykladu uzupelnione przez ksiazke.
kamizie jest off-line  
01-05-2009, 15:44  
Kamil.Z
Użytkownik
 
Kamil.Z na Forum Prawnym
 
Posty: 164
Domyślnie RE: Nauka podczas studiów prawa

No tez radzilbym uczyc sie bardziej na zrozumienie niz na pamiec, chciaz pewnych kwestii nie ,,przeskoczysz" i trzeba sie wkuc na pamiec.
Kamil.Z jest off-line  
03-05-2009, 20:27  
Zzzzzzzzibi
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Nauka podczas studiów prawa

Lektura źle napisanych podręczników to nie jest jeszcze wielki problem, bo zawsze można posłużyć się podręcznikiem przystępniejszym. Natomiast opanowanie pamięciowe (do egzaminu) niektórych zespołów przepisów np. kodeksu cywilnego może przyprawić o nagły wyskok adrenaliny

Dla mnie najbardziej "zajmująca" zawsze była wnikliwa lektura przepisów art. 224-231 k.c. o roszczeniach pomiędzy właścicielem a posiadaczem rzeczy. Materiał pierwszej klasy do nauki
Zzzzzzzzibi jest off-line  
03-05-2009, 21:42  
kadi
Przyjaciel forum
 
Posty: 13.109
Domyślnie RE: Nauka podczas studiów prawa

Zgoda, że nauka to tak czy inaczej zapamiętywanie, ale właśnie zrozumienie to zdecydowanie lepsza technika, czy taktyka prowadząca do zapamiętywania, niż suche wkuwanie na pamięć.

Poza tym, spróbuj się zastanowić czy jesteś wzrokowcem, słuchowcem, czy może służą Ci jakieś mnemotechniki i do tego dostosuj sposób uczenia się.
kadi jest off-line  
03-05-2009, 21:49  
Kamil.Z
Użytkownik
 
Kamil.Z na Forum Prawnym
 
Posty: 164
Domyślnie RE: Nauka podczas studiów prawa

No suche wkuwanie na pamiec to do niczego nie prowadzi.Po egzaminie zaraz to zapomni i taki bedzie efekt.
Kamil.Z jest off-line  
04-05-2009, 21:07  
gentleman
Użytkownik
 
Posty: 107
Domyślnie RE: Nauka podczas studiów prawa

pablo - jesteś na I roku więc masz trochę lepszą sytuację niż ja. Rzucaj te studia w cholerę i znajdź sobie bardziej wartościowe zajęcie niż wkręcanie ludzi za kasę i wciskanie ciemnoty. Taka rada bardziej doświadczonego kolegi. No chyba że naprawdę to lubisz ale z treści posta wynika, że raczej nie
gentleman jest off-line  
18-05-2009, 10:33  
kruczek prawny
Początkujący
 
kruczek prawny na Forum Prawnym
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Nauka podczas studiów prawa

uczenie na pamięć nic nie da po tygodniu nic nie będziesz pamietał, uwierz mi wiem po sobie jestem na 3 roku i ciągle próbuje znaleźć złoty środek na najlepsze uczenie
i powiem ci tyle że złoty środek nie istnieje. jestem wzrokowcem. wiec najlepiej się uczę rysując sobie musisz znaleźć własny rytm uczenia. Najważniejsze jest poczuć w sobie pasje i kochać po prostu ten kierunek studiów. powodzenia
kruczek prawny jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Nauka prawa holenderskiego (odpowiedzi: 7) Drodzy forumowicze, czy znacie jakieś materiały (książki, strony internetowe itp.) do nauki prawa holenderskiego? Najlepiej takie, gdzie są ogólne...
§ Nauka prawa na studiach (odpowiedzi: 10) Witam, Większość z Was pewnie studiowała lub jeszcze studiuje prawo. Jestem na pierwszym roku. Zaczynam się uczyć do sesji. Stąd moje pytanie: Jak...
§ Nauka prawa (odpowiedzi: 5) Hej, jestem studentem 3roku i sporo czasu przeznaczam na naukę, ale chciałbym ją jeszcze udoskonalić. Zastanawiam się nad wykupieniem dostępu do...
§ Meldunek podczas studiów (odpowiedzi: 1) Czy idąc na studia, i chcąc mieszkać w akademiku bądź na mieszkaniu muszę dokonać zmiany zameldowania, czy wystarczą jakieś oświadczenia o...
§ Praca/praktyka podczas studiów (odpowiedzi: 10) Mam pytanie, od którego roku można zacząć szukać pracy ew. praktyk podczas studiów prawniczych. Chodzi mi generalnie o praktyczny aspekt tej sprawy,...
§ urlop podczas studiów doktoranckich (odpowiedzi: 1) Pięć miesięcy temu rozpoczęłam pracę i za zgodą pracodawcy złożyłam dokumenty na studia doktoranckie stacjonarne. Dostałam się, czy w związku z tym...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:04.