Praktyki w kancelarii - testy - Forum Prawne

 

Praktyki w kancelarii - testy

Witam W tym roku chciałbym spróbować swoich sił i dostać się na praktyki w Warszawie. Wiem, że często oprócz rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzane są różnego rodzaju testy językowe lub merytoryczne. Czy jest może na forum ktoś ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Odpowiedz
 
17-01-2015, 14:19  
moody92
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie Praktyki w kancelarii - testy

Witam
W tym roku chciałbym spróbować swoich sił i dostać się na praktyki w Warszawie. Wiem, że często oprócz rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzane są różnego rodzaju testy językowe lub merytoryczne. Czy jest może na forum ktoś kto przechodził przez taką rekrutację i byłby tak miły i podzielił się wrażeniami z tych testów? Szczególnie zależałoby mi na informacjach związanych z testami merytorycznymi. Teoretycznie wyobrażając sobie taki test wydaje się, że mogą padać pytania o wszystko, a fajnie by było wiedzieć czy chodzi głównie o ustawy wymagane na egzaminach wstępnych na aplikację czy o coś więcej
moody92 jest off-line  
17-01-2015, 18:00  
oiengseg
Stały bywalec
 
Posty: 861
Domyślnie RE: Praktyki w kancelarii - testy

Naucz się przepisów o spółkach kapitałowych z ksh na blachę (!!!). Dobrze jest też orientować się w podatkach, przynajmniej koncepcyjnie.
Jeżeli chcesz zabłysnąć, polecam ustawy "papierowe" - ustawę o obrocie instrumentami finansowymi, ustawę o ofercie publicznej, ustawę o obligacjach itd. Prawdopodobnie niewiele wyniesiesz z ich lektury, ale jeśli jednak coś się uda może to być duży atut.
oiengseg jest off-line  
17-01-2015, 19:31  
Baluau
Użytkownik
 
Posty: 100
Domyślnie RE: Praktyki w kancelarii - testy

wybacz - ale jeszcze poradź koledze, żeby nauczył się 10 ustaw, z pewnością to się pomoże.

Idziesz do Kancelarii radcowskiej - powtórz sobie k.c. + k.p.c.

Idziesz do Kancelarii adwokackiej - powtórz sobie k.k. + k.p.c. + k.c. + k.p.c.

Radcy prawni zazwyczaj pytają jednak o postępowanie cywilne, natomiast odnośnie kancelarii adwokackich różnie może być - także lepiej powtórzyć te 4 akty, zwłaszcza pod względem procedury (kpc kpk).

Mimo wszystko rada z k.s.h. jest dobra. Uważam jednak, że powinieneś się skupić na spółkach osobowych, a kapitałowe tylko pobieżnie, żeby znać mniej więcej różnicę.
Baluau jest off-line  
17-01-2015, 21:17  
iustinee
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Praktyki w kancelarii - testy

A ja akurat mam zupełnie odwrotne doświadczenia ze spółkami, nie padło jeszcze u mnie pytanie z osobowych. Zasadniczo takie rozmowy sporadycznie nie zawierają w sobie egzaminu z podstawowych ustaw. Zazwyczaj spotkałam się z bardzo szczegółowym przepytywaniem, nie tylko z treści przepisów, ale również z poglądów doktryny i moich własnych na określony temat. Padały również pytania, które stricte odzwierciedlały poziom doświadczenia, bo nie wynikały z żadnego innego źródła. Języki to pytania zarówno o różne pojęcia jak i zwykła rozmowa "rozluźniająca" na określony temat.

Warszawa to ciężkie miasto.
iustinee jest off-line  
18-01-2015, 20:13  
poas
Zbanowany
 
Posty: 449
Domyślnie RE: Praktyki w kancelarii - testy

Ja tylko raz spotkałam się z testem będąc na rozmowie. Była to kancelaria radcowska. Pytania były z prawa cywilnego ogólnie i prawa ubezpieczeniowego - dwa testy, tylko krótkie. Dodatkowo rozmowa. Dziedzina co do której był potrzebny prawnik to właśnie było prawo ubezpieczeniowe. Dlatego z jakiego prawa się przygotować, według mnie zależy od tego jaką dziedziną masz się zajmować.
poas jest off-line  
18-01-2015, 23:23  
du Plessis
Użytkownik
 
Posty: 147
Domyślnie RE: Praktyki w kancelarii - testy

W Wawie jest pełen przekrój pomysłów i kombinacji. W międzynarodowych często są testy logiczne/analityczne (na sprawdzenie czy jesteś kumaty). Czasami na testach językowych trzeba pisać umowy. Bywają testy a-d z przepisów. Sprzed kilku lat pamiętam (choćby), że w CMS-ie zbierali stado ludzi i robili pisemne testy analityczne, a potem kolejne etapy. Z kolei, w White&Case było sporo testów, ale ich wynik nie miał żadnego znaczenia. Ostatecznie okazywało się, że liczy się masakryczna dyspozycyjność typu: 9-21 (podstawa)+ nadgodziny do rozwiązania spraw. W zależności od wielkości, zakresu spraw kancelarii, każda sprawdza po swojemu albo bierze na słowo (po gadce o niczym).

Jedno jest pewne: angielski prawniczy. Blacha.

Niby wszędzie chcą, ale tylko w dużych/średnich często się tego używa. W małych chcą, ale NIGDY z tego nie skorzystasz.
du Plessis jest off-line  
19-01-2015, 08:33  
poas
Zbanowany
 
Posty: 449
Domyślnie RE: Praktyki w kancelarii - testy

Cytat:
Napisał/a du Plessis Zobacz post
Jedno jest pewne: angielski prawniczy. Blacha.

Niby wszędzie chcą, ale tylko w dużych/średnich często się tego używa. W małych chcą, ale NIGDY z tego nie skorzystasz.
Chodzi o angielski prawniczy typu "polskiego", czy angielski prawniczy w dosłownym rozumieniu???? Wiesz mi, żeby nauczyć się angielskiego prawniczego w rozumieniu dosłownym należy wyjechać za granicę i pracować w kancelarii albo w środowisku międzynarodowym... bo tylko tak ogarniesz tą dziedzinę... No chyba, że chodzi tutaj o same słownictwo, ale to też trzeba wiedzieć kiedy dany wyraz użyć.
poas jest off-line  
19-01-2015, 10:55  
du Plessis
Użytkownik
 
Posty: 147
Domyślnie RE: Praktyki w kancelarii - testy

Na UW można było chodzić przez 2 lata na lektoraty z angielskiego prawniczego na poziomach C1 i C2 (4 semestry), więc nauczenie się tego nie jest problemem. Poza tym, prywatne szkoły też mają w ofercie angielski prawniczy.

Z lektoratów pamiętam, że uczyli nas na podstawie prawa brytyjskiego.

Zresztą, można się też poduczyć w ramach szkół prawa np. amerykańskiego czy brytyjskiego na uczelni. Wtedy uczą Cię też systemu prawnego tamtych krajów.

Ciekawostką za moich czasów było to, że w takiej szkole prawa francuskiego można było jednocześnie zrobić magistra uczelni francuskiej, więc z migracją było łatwiej.

Na testach mogą i po prostu dać do napisania jakąś umowę czy pismo procesowe. Generalnie, trzeba znać.

PS. Oczywiście, sporo osób nie zna dobrze tego prawniczego, ale są w kancy, bo ktoś ich polecił. Z mojego seminarium, to chyba z 90% takich osób było.
du Plessis jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Erasmus - praktyki w londyńskiej kancelarii (odpowiedzi: 1) Witam, poszukuję osoby, która w ramach programu Erasmus odbywała praktyki studenckie w którejś z londyńskich kancelarii prawniczych. Będę...
§ Praktyki w kancelarii (odpowiedzi: 3) Witam! Ja piszę w takiej sprawie. Załatwiłem sobie na przyszły rok 2013 - na wakacje praktyki w kancelarii notarialnej u notariusza. I chciałbym...
§ Praktyki w kancelarii radcowskiej. (odpowiedzi: 1) W przyszły poniedziałek rozpoczynam praktyki w kancelarii. Chciałabym się nauczyć czegoś więcej niż obsługa ksera i przeglądanie papierów. Pani...
§ praktyki w kancelarii adwokackiej (odpowiedzi: 3) Mam prosbe nie prowadzilam systematycznie dzienniczka praktyk ktore odbywalam w kancelarii adwokackiej bardzo prosze o jakies pomysly co mam wpisac w...
§ praktyki w kancelarii radcy prawnego (odpowiedzi: 3) Witam! Mam taki mały problem. Nie jestem studentem prawa, lecz gdy otrzymałem zadanie zgłoszenia się do dowolnej firmy na praktyki, wybrałem...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:32.