Praca po studiach prawniczych bez aplikacji - Forum Prawne

 

Praca po studiach prawniczych bez aplikacji 2

2 tygodnie: bzdury, zgadzam się z du Plessis. Czasami piszę się tu takie rzeczy, że głowa puchnie. I to jest jedna z tych rzeczy. Znajomy, zaczynał karierę kilka dobrych lat temu. W czasie studiów praktyki ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Odpowiedz
 
02-02-2015, 16:57  
jankkow
Użytkownik
 
Posty: 91
Domyślnie RE: Praca po studiach prawniczych bez aplikacji

2 tygodnie: bzdury, zgadzam się z du Plessis.
Czasami piszę się tu takie rzeczy, że głowa puchnie. I to jest jedna z tych rzeczy.
Znajomy, zaczynał karierę kilka dobrych lat temu. W czasie studiów praktyki w międzynarodówkach, potem zaraz po studiach praca przez rok w sieciówce, i po tym roku szukał pracy. I szukał długo. Dwa języki, doświadczenie w czołowych kancelariach.
Szuka się meisiącami, szczególnie po prawie. W grupie na aplikacji większość znajomych w ogóle nie ma pracy związanej z prawem.
jankkow jest off-line  
02-02-2015, 18:12  
lilou3
Użytkownik
 
lilou3 na Forum Prawnym
 
Posty: 40
Domyślnie RE: Praca po studiach prawniczych bez aplikacji

@duPlessis zależy na jakiej uczelni studiowałeś, bo o ile zgodzę się z tym, że zajęć było mało, o tyle już na przykład na mojej alma mater nie można sobie było ułożyć planu zajęć, więc czasem dwie godziny od 13 do 15 rozwalały cały dzień, poza tym nauka była na bieżąco w ramach ćwiczeń, a nie tylko na egzaminy w sesji (zdarzały się przypadki poprawiania roku przez niezaliczenie ćwiczeń), więc jeżeli ktoś był ambitny i chciał ogarnąć to wszystko na średnią choćby 4,5 to raczej trudno było to pogodzić ze zdobywaniem doświadczenia. oczywiście to też kwestia indywidualna, ale ja osobiście się trochę natyrałam, a też takiego mocnego charakteru nie mam, żeby ciągnąć kilka srok za ogon. zresztą co było minęło, a problem jest tu i teraz.

co do tych 2 tygodni to miałam na myśli pracę w korporacji czy przedsiębiorstwach prywatnych - ciągle zapominacie, że temat nie dotyczy aplikacji ani kariery prawniczej wiadomo, że do kancelarii szuka się dłużej i mozolniej, teraz już nigdzie nie gwarantują prawnikom zawrotnej kariery, a z kolei konkursy w urzędach też rozciągają się w czasie; poza tym znowu to kwestia indywidualna, ja mówię na przykładzie moich znajomych, oczywistym jest, że przecież samo miasto pracy nie gwarantuje, Warszawa to nie znowuż takie eldorado, ale nikt mi nie wmówi, że nie ma tam większych perspektyw.
lilou3 jest off-line  
02-02-2015, 23:57  
du Plessis
Użytkownik
 
Posty: 147
Domyślnie RE: Praca po studiach prawniczych bez aplikacji

1. WPiA UW - tak, od 2 roku mogliśmy prawie dowolnie ustawiać zajęcia na 1-2 dni w tygodniu, bo było dużo grup do wyboru, ale akurat na praktykach studenckich podejście do dyspozycyjności mają często elastyczne. Poza tym, rzadko oczekiwali pełnej dyspozycyjności. Spokojnie można sobie załatwić praktyki na 3 dni w tygu, a i potrafią puścić wcześniej albo wypuścić na 2h. Debilami przecież nie są. Co innego podejście do aplikantów czy absolwentów. Twoje argumenty o braku czasu czy uczeniu się są niepoważne. Zrobiłem równolegle WPiA UW i FiR SGH, a też miałem praktyki/staże czy pracę na studiach. Na pewno nie byłem ani najzdolniejszy, ani najlepiej zorganizowany z mojej ekipy. Dajmy sobie z tym argumentem raczej spokój.

2. Jeżeli chodzi Ci o robotę pozaprawną, to nie jest problem znaleźć fuchę w 2 tygi, ale o prawniczej, to w takim terminie można zapomnieć, nawet w sektorze prywatnym.

3. Nie wiem jakie są opcje poza Warszawą. Od znajomych słyszałem, że jest dużo gorzej.

4. Mam kumpla, człowieka dużo zdolniejszego ode mnie. Na 3 roku załapał się do stałej pracy w dziale prawnym jednego z niemieckich producentów samochodów. Pracował tam 3 lata do końca studiów. Zaczął od razu apli radcowską. W pewnym momencie stracił pracę. Pamiętam, że szukał nowej z pół roku, a przecież miał spójne 3-letnie doświadczenie w pracy na etacie (a nie tam jakieś śmieszne staże), świetne oceny i można powiedzieć, że w każdej dziedzinie zawsze coś wiedział. Nie można było go o coś zapytać żeby nie miał w miarę sensownego zdania w danym temacie. Rzadki przypadek. Fakt, że nie był nachalny i nie miał podejścia, że jak wypchną drzwiami, to wciśnie się oknem. Dzisiaj, to błąd.

Naprawdę, nie ma lekko, nawet w Wawie. Im szybciej pozbędziesz się złudzeń tym lepiej. Albo się mocno zmobilizujesz i pogodzisz z tym, że darmowa robota może okazać się jedynym wyjściem, albo licz na farta.
du Plessis jest off-line  
03-02-2015, 11:06  
dlopper
Początkujący
 
Posty: 10
Domyślnie RE: Praca po studiach prawniczych bez aplikacji

Nie chce mi się odpowiadać na te wszystkie posty powyżej, jednak doświadczenie moje i moich znajomych jednak pokazuje, że pracę po prawie w Warszawie, i zapewne w innych miastach można znaleźć. I nie trzeba mieć pokończonych jakiś szkół prawa i mówić biegle w dwóch językach.

Koleżanka na tą chwile szuka pracy nie w międzynarodowej kancelarii czy nawet średniej polskiej. Wystarczy praca za którą będą płacić i będzie chociaż po części związana z prawem. Mój kolega w styczniu taką pracę znalazł, na umowę o zastępstwo, które będzie trwało co najmniej rok, znalazł w 3-4 tygodnie (praca w jednym z ministerstw, będzie referendarzem od spraw czegoś tam). Muszę przy tym przyznać, że był to drugi konkurs w którym wystartował, oceny na studiach miał średnie i jest prawdopodobnie najbardziej leniwą osobą jaką znam. Mam także innego kolegę, który nie kończył studiów w Warszawie i znalazł pracę w innym ministerstwie. Po roku czy dwóch rozpoczął aplikację radcowską. Na tą chwilę ma ok. 3 tys. zł na rękę + premię kwartalną w wysokości miesięcznego wynagrodzenia, czyli w ciągu roku ma 16-17 pensji. Trudno zaprzeczyć, że są to zarobki o których większość aplikantów może pomarzyć.

Dlatego warto podchodzić zdroworozsądkowo do tematu szukania pracy, ale też nie widzieć wszystkiego w czarnych barwach. Trochę wytrwałości i na pewno się uda.
dlopper jest off-line  
03-02-2015, 20:52  
IslaNegra
Użytkownik
 
Posty: 301
Domyślnie RE: Praca po studiach prawniczych bez aplikacji

W sumie nikt nie mówił, ze pracy nie da sie znaleźć, tylko że jest to trudne dla osób bez doswiadczenia. Co do pracy w ministerstwach to wszystkie oferty są na bipie i mozna sobeie sprawdzić ile jest takich, gdzie się spełnia wymagania. Akurat na referendarzanie trzeba mieć doświadczenia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów - internetowa baza ogłoszeń o wolnych stanowiskach pracy w służbie cywilnej Zawsze jest ich trochę. Fajne jest też to, ze często podają wynagrodzenie albo przynajmniej przelicznik.
IslaNegra jest off-line  
08-02-2015, 08:34  
wojziom
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Praca po studiach prawniczych bez aplikacji

A ja mam pytanie, czy ktoś tutaj pracował bądź pracuje obecnie w dziale prawnym jakiejś firmy? Jeżeli tak to byłbym bardzo wdzięczny żeby się podzielił swoim wrażaniami - tj. jakie umiejętności są, w tym również wiedza jaka jest potrzebna aby mieć największe szanse aby dostać taką pracę , ale również zarobki od jakiej kwoty się zaczynają.
wojziom jest off-line  
09-02-2015, 12:06  
du Plessis
Użytkownik
 
Posty: 147
Domyślnie RE: Praca po studiach prawniczych bez aplikacji

1. Umiejętności takie jak wszędzie, czyli znajomość pism procesowych, różnych umów, ewentualnie pism do urzędów, rejestrów itd... Wszytko zależy od działki, którą zajmuje się firma np. prawo farmaceutyczne czy budowlane. Mogą też być dużo węższe działki np. leasingi w spółkach producentów samochodowych.

2. Często można się załapać do takiej firmy, gdzie ma się stałe godziny pracy (bez nadgodzin), a i w trakcie pracy nie robi się tak dużo jak w kancy. Może też być całkiem inaczej.

3. O zarobkach ludzie się raczej nie wypowiadają. Nie dość, że często podpisuje się jakieś klauzule o zachowaniu tego w tajemnicy i nie wiadomo nawet ile zarabia koleś przy biurku obok, to jeszcze środowisko jest mocno zatomizowane/zamknięte w sobie i nie prowadzi się takich badań. Rozpiętość może być bardzo duża, a jeżeli ktoś nie ma poważnych atutów zawodowych albo dobrego polecenia przez znajomości, to nie ma co liczyć na zbyt wielkie pieniądze.
du Plessis jest off-line  
12-02-2015, 08:56  
Merfinek
Użytkownik
 
Posty: 322
Domyślnie RE: Praca po studiach prawniczych bez aplikacji

A wie ktoś czy można liczyć na jakieś większe nabory na asystenta sędziego, takie jak były na początku zaraz po uchwaleniu zmiany w ustawie.
Ciężko dostać się na asystenta jak startuje 30 osób a jest jedno miejsce.
Na początku przynajmniej w większych sądach przyjmowano po 5 czy 7 asystentów i tam była szansa.
Merfinek jest off-line  
12-02-2015, 09:13  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Praca po studiach prawniczych bez aplikacji

Cytat:
Napisał/a wojziom Zobacz post
A ja mam pytanie, czy ktoś tutaj pracował bądź pracuje obecnie w dziale prawnym jakiejś firmy? Jeżeli tak to byłbym bardzo wdzięczny żeby się podzielił swoim wrażaniami - tj. jakie umiejętności są, w tym również wiedza jaka jest potrzebna aby mieć największe szanse aby dostać taką pracę , ale również zarobki od jakiej kwoty się zaczynają.
Ogólnie jest potrzebny bardzo szeroki zakres wiedzy - od prawa spółek, przez zobowiązania (umowy wszelkiego rodzaju), prawa konsumenckie, administracyjne (szeroko rozumiane bo spraw jest multum z ochrony środowiska, transportu, pozwolenia itp), prawo pracy i w zasadzie wszystko co jeszcze przychodzi do głowy (chociażby bankowe). Ciężko jest zawęzić swoje umiejętności pracując w spółce, zwłaszcza w małym dziale prawnym.
Co do zarobków - nie wypowiem się, gdyż nie mogę. Wystarczyło na utrzymanie 4 osobowej rodziny jeszcze w czasie studiów.


Ogólna uwaga do przyszłych pokoleń - pracujcie w czasie studiów. Ja wiem, że ciężko się przekonać, ale ktoś, kto złapie cokolwiek na studiach będzie o kilka stopni wyżej od osób, które w czasie studiów nic nie robiły.
Bez doświadczenia zawodowego proponuję w ogóle żadnych BIPów nie otwierać, żadna placówka publiczna nie przyjmie świeżaka. Szkoda czasu na przeglądanie dziesiątek stron organów administracji.
Lepiej poszukać chociaż stażu w kancelarii lub spółce - na początek niekoniecznie za biurkiem. Ja karierę, niejako w zawodzie, zaczynałem od windykacji bezpośredniej
 
12-02-2015, 21:39  
swanee
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Praca po studiach prawniczych bez aplikacji

A ja myślę przeciwnie - polecam wysyłać cv gdzie się da i nie zakładać od razu, że bez doświadczenia nie ma nawet co startować. Ja po studiach podczas których nie pracowałam - robiłam tylko praktyki - znalazłam pracę w urzędzie (bez znajomości ). I właśnie długo się zastanawiałam czy w ogóle zgłaszać się do konkursu, bo myślałam, że na pewno wybiorą kogoś z doświadczeniem. A na szczęście dla mnie - wybrali na podstawie testu wiedzy
swanee jest off-line  
12-02-2015, 23:23  
IslaNegra
Użytkownik
 
Posty: 301
Domyślnie RE: Praca po studiach prawniczych bez aplikacji

Cytat:
Napisał/a Merfinek Zobacz post
A wie ktoś czy można liczyć na jakieś większe nabory na asystenta sędziego, takie jak były na początku zaraz po uchwaleniu zmiany w ustawie.
Ciężko dostać się na asystenta jak startuje 30 osób a jest jedno miejsce.
Na początku przynajmniej w większych sądach przyjmowano po 5 czy 7 asystentów i tam była szansa.
Nie sądzę - te miejsca, któee były wolne zapełniły się zaraz po nowelizacji, a nowych etatów się nie tworzy. Więc konkursy są tylko wtedy jak ktoś odchodzi, co nie jest zbyt częste. Za to jest spora szansa, ze będą jakieś konkursy na asystenta prokuratora, jeśli uchwala te nowelizację. 18 lutego ma być w sejmie. Jednak tych etatów jest chyba dużo miej niż asystentów sędziego.

Poza tym tak generalnie w 2013 roku do sądów przyjmowali i bez doświadczenia, bo było dużo stanowisk. Teraz jest bardzo duża konkurencja, więc wiadomo, że osoby bez doswiadczenia mają sporo trudniej.
IslaNegra jest off-line  
13-02-2015, 01:47  
devir
Użytkownik
 
Posty: 45
Domyślnie RE: Praca po studiach prawniczych bez aplikacji

Cytat:
Studia prawnicze są łatwe
To Ty chyba nie znasz pani prof. Barbary Adamiak z UWr, która prowadzi postępowania administracyjne i sąd-adm, aka krwawa baśka. Ludzie uciekają z tej uczelni przez nią.

A co do tematu to sytuacja na rynku jest zła, też to widzę, konkurencja jest bardzo wysoka i jest to prawdziwy wyścig szczurów. Trochę reforma Gowina polepszyła sytuację prawników, ale to za mało.

Ja tam ciągle częściej myślę o wyjeździe za granicę, bo nawet jeżeli sytuacja się poprawi to co to za życie za 3k netto. Jeszcze teraz zwiększyli wkład własny przy kredytach na nieruchomość do 10% i ma jeszcze podskoczyć na przestrzeni kilku lat. Tylko trzeba wyszkolić się w innej dziedzinie, może podyplomówka w informatyki...
devir jest off-line  
13-02-2015, 05:25  
modoc
Zbanowany
 
Posty: 1.026
Domyślnie RE: Praca po studiach prawniczych bez aplikacji

Cytat:
Napisał/a devir Zobacz post
To Ty chyba nie znasz pani prof. Barbary Adamiak z UWr, która prowadzi postępowania administracyjne i sąd-adm, aka krwawa baśka. Ludzie uciekają z tej uczelni przez nią.
..
E tam przesada bardzo sympatyczna. Wiadomo wymagająca i to bardzo ale przynajmniej uczciwa. Jak umiesz to zero problemów i ocena nie zależy od humoru wykładowcy.
modoc jest off-line  
13-02-2015, 06:56  
Merfinek
Użytkownik
 
Posty: 322
Domyślnie RE: Praca po studiach prawniczych bez aplikacji

Islanegra skąd wiesz że etatów na asystenta prokuratora jest mniej niż etatów na asystenta sędziego ?
Merfinek jest off-line  
13-02-2015, 08:27  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Praca po studiach prawniczych bez aplikacji

Cytat:
Napisał/a swanee Zobacz post
A ja myślę przeciwnie - polecam wysyłać cv gdzie się da i nie zakładać od razu, że bez doświadczenia nie ma nawet co startować. Ja po studiach podczas których nie pracowałam - robiłam tylko praktyki - znalazłam pracę w urzędzie (bez znajomości ). I właśnie długo się zastanawiałam czy w ogóle zgłaszać się do konkursu, bo myślałam, że na pewno wybiorą kogoś z doświadczeniem. A na szczęście dla mnie - wybrali na podstawie testu wiedzy
W takim razie gratuluję, jesteś jednym z wyjątków, może nawet ewenementem
 
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ cała prawda o studiach prawniczych.... (odpowiedzi: 26) Hej. wiem, że istnieją już podobne posty ale bardzo zależy mi na konkretnych odpowiedziach.Myślę o studiach prawniczych ale nie mam się kogo podpytać...
§ Rozterki o studiach prawniczych. (odpowiedzi: 1) Witam serdecznie wszystkich forumowiczów, Na wstępie chciałem przeprosić, jeśli mój temat znalazł się w złym dziale. Jeśli by tak było, to...
§ Kierunek ekonomiczny / techniczny po studiach prawniczych (odpowiedzi: 1) Szanowni współforumowicze! W tym roku kończę prawo (na które poszedłem zaraz po maturze), idzie mi dobrze (nie bardzo dobrze i nie dostatecznie)...
§ Praca po studiach prawniczych (odpowiedzi: 6) Witam, choć w internecie jest wiele opinii na ten temat, chciałbym rozpocząć dyskusję na forum stricte prawniczym. Podejrzewam, że podobne kwestie...
§ dostep do zawodow prawniczych po studiach zagranica (odpowiedzi: 4) Witam! moja sytuacja wyglada w ten sposob: skonczylem trzyletnie studia licencjackie w Holandii na Uniwersytecie w Utrechcie (University College...
§ Na ile aplikacji prawniczych można zdawać w j (odpowiedzi: 2) Mam pytanie jak w temacie: do ilu egzaminów na aplikację można przystąpić w danym roku, jeżeli terminy egzaminów nie będę się wzajemnie pokrywać, są...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 16:19.