Egzamin radcowski 2015 - Forum Prawne

 

Egzamin radcowski 2015 2

W tym roku wygląda to tak - art. 36(4) ustawy o radcach prawnych: Przepis prawny: 5. Pierwsza część egzaminu radcowskiego obejmuje rozwiązanie zadania z zakresu prawa karnego, polegającego na przygotowaniu aktu oskarżenia albo apelacji, a ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Zamknięty temat
 
11-02-2015, 10:05  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.343
Domyślnie

W tym roku wygląda to tak - art. 36(4) ustawy o radcach prawnych:
Przepis prawny:
5. Pierwsza część egzaminu radcowskiego obejmuje rozwiązanie zadania z zakresu prawa karnego, polegającego na przygotowaniu aktu oskarżenia albo apelacji, a w przypadku uznania, że jest brak podstaw do ich wniesienia, na sporządzeniu opinii prawnej w oparciu o akta lub przedstawiony stan faktyczny opracowane na potrzeby egzaminu.
6. Druga część egzaminu radcowskiego obejmuje rozwiązanie zadania z zakresu prawa cywilnego lub rodzinnego, polegającego na przygotowaniu pozwu lub wniosku albo apelacji, a w przypadku uznania, że jest brak podstaw do ich wniesienia, na sporządzeniu opinii prawnej w oparciu o akta lub przedstawiony stan faktyczny opracowane na potrzeby egzaminu.
7. Trzecia część egzaminu radcowskiego obejmuje rozwiązanie zadania z zakresu prawa gospodarczego, polegającego na przygotowaniu umowy albo sporządzeniu pozwu, wniosku lub apelacji, a w przypadku uznania, że jest brak podstaw do ich wniesienia, na sporządzeniu opinii prawnej w oparciu o akta lub przedstawiony stan faktyczny opracowane na potrzeby egzaminu.
8. Czwarta część egzaminu radcowskiego obejmuje rozwiązanie zadania z zakresu prawa administracyjnego, polegającego na przygotowaniu skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego lub skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a w przypadku uznania, że jest brak podstaw do ich wniesienia, na sporządzeniu opinii prawnej w oparciu o akta lub przedstawiony stan faktyczny opracowane na potrzeby egzaminu.


Kazusy - przede wszystkim z ubiegłych lat (co do karnego - hm, z jakiej by książki nie patrzeć, sporo karnych odpada, bo tam są też przykłady zaskarżania przez obrońcę).

Co do materiałów:
1. karne - przeróżne z AdExemplum, czyli w dużej mierze Kapiński, trochę komentarza do cz. szczególnej KK, kazusy
2. cywilne - "Apelacja..." Manowskiej + jej "Postępowanie cywilne. Kazusy" (obydwa LexisNexis), skrypt Rewerskiej do wybranych zagadnień dot. apelacji, komentarz do KC i KPC wybiórczo, kazusy
3. gospodarcze - jeszcze raz umowy nazwane z KC, "Metodyka sporządzania umów gospodarczych" Cempura/Kasolik (Beck), "Umowy w sprawach gospodarczych z objaśnieniami i płytą CD" Okła-Anuszewska (Beck)
4. administracyjne - na pewno całe KPA i PPSA, "Skarga do sądu administracyjnego" Groński (AdExemplum), "Sporządzanie środków zaskarżenia w postępowaniu administracyjnym i sądowoadministracyjnym" Gołaszewski (Beck), "Skarga i skarga kasacyjna w postępowaniu sądowoadministracyjnym" Knysiak-Molczyk (LexisNexis), kazusy.

Czytam - porównawczo - kazusy i w ogóle Egzaminy Prawnicze (Państwowe) w wydaniach z różnych lat.

Jeśli chodzi o wzory apelacji (karnej, cywilnej) i skargi do WSA - to fajne są w którymś tomie Egzaminów Prawniczych, dobrze omówione.

Co do cywila - jak wszyscy wiedzą, co pojawia się z wielu źródeł, układa zadanie SSA Manowska. Z karnego słyszałem, że SSA Komisarski - o ile wiem, prowadzący wykłady bodajże w Poznaniu?

Odnośnie karnego - nam sędzia, z którą mieliśmy zajęcia, odradzała Świeckiego, o którym piszecie (znam autora, sędzia SN). Mam nadzieję, że aktu oskarżenia nie dadzą - wydaje mi się, że to chyba jednak dość (zbyt?) proste.

Z gospodarczego również nie obstawiam pozwu - chociaż przeraziła mnie myśl o konstrukcji: opinia na cywilu i apelacja na gospodarach... Wariant teoretycznie możliwy.

A jeśli chodzi o administracyjne - nie liczyłbym na kasację. To w końcu 6 godzin na 2 bloki i wg mnie taki czas wyklucza sensowne napisanie czegokolwiek jako skargi kasacyjnej.

Pisząc "Kazusy sędzi Manowskiej z k.p.c." - macie na myśli w/w książkę, którą wskazałem - czy jakieś jej autorskie kazusy? Co sądzicie o jej książce "Wybrane zagadnienia
z zakresu procedury cywilnej", taki skrypt dla OIRP w W-wie z 2012?

Cytat:
Napisał/a Nicość
Z gospodarczego pozew albo apelacja. Na umowę raczej nie ma co liczyć, chociaż kto wie
Rozwiniesz tę myśl?

Może to ryzykowne założenie, ale zobaczcie - rok temu był dość trudny kazus z cywila, więc teraz powinno być łatwiej. Za rok będzie jazda ze zmianą połowy przepisów karnych - więc i tak będą mieli b. dużo roboty z ludźmi na egzaminie (będzie trudniej), a do tego dojdzie część z etyką (...). Bez uwalania nas będą mieli za rok i tak dużo na głowie.
Tomu jest off-line  
11-02-2015, 19:19  
ZedLDZ
Użytkownik
 
Posty: 127
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2015

Cytat:
Napisał/a Tomu Zobacz post
Pisząc "Kazusy sędzi Manowskiej z k.p.c." - macie na myśli w/w książkę, którą wskazałem - czy jakieś jej autorskie kazusy?
Ja miałem na myśli dokładnie to co wskazałeś tj. "Postępowanie cywilne. Kazusy" (LexisNexis). Bardzo dobrze uzupełnia to materiał z Cempury.
ZedLDZ jest off-line  
11-02-2015, 21:39  
lily212
Użytkownik
 
Posty: 54
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2015

[QUOTE=Tomu;3175830Może to ryzykowne założenie, ale zobaczcie - rok temu był dość trudny kazus z cywila, więc teraz powinno być łatwiej. Za rok będzie jazda ze zmianą połowy przepisów karnych - więc i tak będą mieli b. dużo roboty z ludźmi na egzaminie (będzie trudniej), a do tego dojdzie część z etyką (...). Bez uwalania nas będą mieli za rok i tak dużo na głowie. [/QUOTE]

Mam nadzieję, że ten pozew to jednorazowy wypadek przy pracy i na egzaminie "po bożemu" będzie umowa.

co do cywilnego, jeden z naszych wykładowców (OIRP W-wa) potwierdzał, że cywilny był zbyt trudny - było nawet specjalne zebranie egzaminatorów z izby warszawskiej celem przyjęcia w miarę wspólnego klucza "jak oceniać" (chociaż podobno w praktyce różnie było).
lily212 jest off-line  
12-02-2015, 21:56  
mrusiek
Początkujący
 
Posty: 24
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2015

Kurde, weszłam tutaj w ramach relaksu od karnego i jak przeczytałam Wasze przypuszczenia co do tego co może być na egzaminie to zatrzęsłam gaciami A dopiero co chciałam, żeby był już ten egzamin a tu tylko miesiąc na naukę został
Myślicie, że nie ma żadnych szans na to żeby na cywilnym było rodzinne? Chyba dotychczas nie było a rozwód jest bardzo zacny. Albo jakiś nieproces?
mrusiek jest off-line  
12-02-2015, 22:10  
Merfinek
Użytkownik
 
Posty: 316
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2015

Znacie kogoś kto w tamtym roku zdał egzamin radcowski nie mając praktyki w zawodzie lub mając małą praktykę w zawodzie ?
Mówie oczywiście o praktyce nabytej w czasie aplikacji w pracy w kancelarii ewentualnie dziale prawnym.
Merfinek jest off-line  
13-02-2015, 08:03  
argument_walidacyjny
Stały bywalec
 
Posty: 713
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2015

Cytat:
Napisał/a mrusiek Zobacz post
Myślicie, że nie ma żadnych szans na to żeby na cywilnym było rodzinne? Chyba dotychczas nie było a rozwód jest bardzo zacny. Albo jakiś nieproces?
Moim zdaniem - jeżeli trzymać się tekstu ustawy - nie powinno być rodzinnego w tym roku na egzaminie radcowskim.
Przepis prawny:
Art. 36(4) ust. 6 ustawy o radcach prawnych w brzmieniu przed wejściem w życie ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów.
Trzecia część egzaminu radcowskiego polega na rozwiązaniu zadania z zakresu prawa cywilnego polegającego na przygotowaniu pozwu lub wniosku albo apelacji, albo w przypadku uznania, iż brak jest podstaw do ich wniesienia, na sporządzeniu opinii prawnej w oparciu o opracowane na potrzeby egzaminu akta lub przedstawiony stan faktyczny.

Przepis prawny:
Art. 36(4) ust. 6 ustawy o radcach prawnych w brzmieniu po wejściu w życie ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów.
Druga część egzaminu radcowskiego obejmuje rozwiązanie zadania z zakresu prawa cywilnego lub rodzinnego, polegającego na przygotowaniu pozwu lub wniosku albo apelacji, a w przypadku uznania, że jest brak podstaw do ich wniesienia, na sporządzeniu opinii prawnej w oparciu o akta lub przedstawiony stan faktyczny opracowane na potrzeby egzaminu.

Przepis prawny:
Art. 30 ust 1 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów.
Zakres, tryb i sposób przeprowadzania egzaminu adwokackiego oraz radcowskiego w latach 2014 i 2015, z wyłączeniem przepisów dotyczących komisji przeprowadzających te egzaminy, odbywa się na podstawie ustaw zmienianych odpowiednio w art. 2 i art. 3, w brzmieniu dotychczasowym, z tym że egzaminy nie będą obejmowały zadania polegającego na rozwiązaniu testu.

Skoro zdajemy egzamin jeszcze według wcześniejszego brzmienia tych przepisów, w którym nie wymieniono wprost prawa rodzinnego (w przeciwieństwie do brzmienia obecnego, gdzie prawo rodzinne jest wprost wymienione), to jeżeli przyjąć racjonalność ustawodawcy nie powinniśmy dostać zadania z zakresu prawa rodzinnego, a możliwość pojawienia się takiego zadania będzie istniała dopiero od 2016 r.
Takie jest moje zdanie, ale osobiście przejrzę podstawowe rzeczy z zakresu rodzinnego, żeby nie być ewentualnie zaskoczonym na egzaminie.
argument_walidacyjny jest off-line  
13-02-2015, 18:59  
Dahlia33
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2015

Ile czasu przeznaczacie na naukę ? Ja niedawno zaczęłam i zastanawiam się jak podejść do tematu?
Dahlia33 jest off-line  
13-02-2015, 19:06  
Tomu
Ekspert
 
Tomu na Forum Prawnym
 
Posty: 13.343
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2015

Cały czas

Wydaje mi się, że grunt to mieć plan - podzielić czas, wygospodarować na czytanie i walkę z kazusami
Tomu jest off-line  
13-02-2015, 19:53  
argument_walidacyjny
Stały bywalec
 
Posty: 713
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2015

Cytat:
Napisał/a Dahlia33 Zobacz post
Ile czasu przeznaczacie na naukę ? Ja niedawno zaczęłam i zastanawiam się jak podejść do tematu?
Uczyć się tego, z czym na co dzień nie masz styczności i z czego musisz się bardziej podszkolić. Wg mnie trudna jest nauka pisania umów, poświęcam na to najwięcej czasu.
argument_walidacyjny jest off-line  
13-02-2015, 20:35  
gosiaczekm
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2015

Czy Ktoś z Was miał wykłady z sędzia Manowską? Może zwracała na jakieś zagadnienia uwagę? Coś kazała powtórzyć dokładniej?
Moje typy to: subsydiarny akt oskarżenia z karnego, a z gospodarczego umowa - może leasing. Mam nadzieję, że pozwu lub apelacji na gospodarczym nie będzie. Liczę na konserwatyzm układających. Apelacja to jednak cywilne.
gosiaczekm jest off-line  
14-02-2015, 21:07  
radcakrk
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2015

Sprzedam skrypty warszawskie stan prawny na 20 marca 2013
Komplet 10 tomów : KC, KPC, KK, KPK I KPA
Materiały zbindowane, używane tylko na egzaminie
Więcej info na priv
radcakrk jest off-line  
15-02-2015, 16:31  
midbass
Użytkownik
 
Posty: 72
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2015

Mam szybkie pytanie dot. zeszłorocznego administracyjnego:

W wytycznych w pkt a) jest napisane:
Naruszenie materialnego tj. art. 30 ust. 6 pkt 1 w zw. z art. 30 ust. 1 pkt 3 i art. 28 ust. 1 ustawy - Prawo budowlane, przez błędne przyjęcie, że planowana budowa wymaga uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, podczas gdy wystarczające było dokonanie zgłoszenia zamiaru wykonywania robót budowlanych od strony drogi wewnętrznej ogólnodostępnej, będącej przez to innym miejscem publicznym.

Jak to się ma do tego fragmentu z wyroku NSA powołanego w uzasadnieniu I instancji (II OSK 1792/2010) tj.: "Stwierdzić trzeba, iż realizacja ogrodzenia działki zabudowanej nie jest tożsama z wykonaniem ogrodzenia na działce niezabudowanej, w tej ostatniej sytuacji powstaje bowiem obiekt, o jakim mowa w art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego."

Mam problem z tymi definicjami z budowlanki. Zakładam, że to jakieś manowce, ale czy faktycznie w kazusie mamy do czynienia z budowlą zgodnie z art. 3 pkt 3 PB, a jeżeli tak to dlaczego to nie ma znaczenia w kazusie?
midbass jest off-line  
15-02-2015, 16:40  
argument_walidacyjny
Stały bywalec
 
Posty: 713
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2015

Cytat:
Napisał/a midbass Zobacz post
Mam problem z tymi definicjami z budowlanki. Zakładam, że to jakieś manowce, ale czy faktycznie w kazusie mamy do czynienia z budowlą zgodnie z art. 3 pkt 3 PB, a jeżeli tak to dlaczego to nie ma znaczenia w kazusie?
Nie ma znaczenia dlatego, że art. 29 ust. 1 pkt 23 PB i art. 30 ust. 1 pkt 3 PB wyłączają w stosunku do ogrodzeń obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę (art. 29), a w przypadku ogrodzeń o określonych cechach nakładają obowiązek zgłoszenia (art. 30).
argument_walidacyjny jest off-line  
15-02-2015, 17:19  
oiengseg
Stały bywalec
 
Posty: 872
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2015

Gdybyśmy nie mieli do czynienia z budowlą, art. 28, a zatem też 29 i 30 w ogóle nie miałyby zastosowania.
oiengseg jest off-line  
15-02-2015, 17:47  
argument_walidacyjny
Stały bywalec
 
Posty: 713
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2015

Cytat:
Napisał/a oiengseg Zobacz post
Gdybyśmy nie mieli do czynienia z budowlą, art. 28, a zatem też 29 i 30 w ogóle nie miałyby zastosowania.
Dokładnie. W ogóle często akta z tych kazusów (uzasadnienia decyzji) zawierają jakieś twierdzenia poparte rzekomo orzecznictwem, co wprowadza w błąd. W adwokackich kazusach tego nie ma.
argument_walidacyjny jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Egzamin radcowski 2015 odwołanie z prawa administracyjnego (odpowiedzi: 40) Nie zdałem w tym roku admina, wiem że napisałem pracę błędnie, ale może uda się coś ugrać. Może nieliczne osoby które nie zdały dołączą się do...
§ Odwołanie z pr. gospodarczego egzamin radcowski 2015 r. (odpowiedzi: 20) Witam, Czy ktoś z Was odwołuje się od wyniku egzaminu z prawa gospodarczego (egzamin radcowski 2015 r.)? Jakie argumenty podnosicie? Czy jest...
§ Egzamin radcowski 2015 cz.3 (odpowiedzi: 231) a czy czynsz w wysokości 1.500 zł netto może być uznany za rażąco niski?
§ Egzamin radcowski 2015 cz.2 (odpowiedzi: 998) Witam Szanownych Forumowiczów! :) Temat o adwokackim jest, ale o dziwo żadnego wątku o tegorocznym radcowskim nie ma... Postanowiłem więc zacząć...
§ Egzamin radcowski 2013 - część V (odpowiedzi: 417) ------------------------ Niniejszym otwieram kolejną część wątku o egzaminie radcowskim 2013 ------------------------ Wiadomość dla osób...
§ Egzamin Radcowski 1-4.12.09 (odpowiedzi: 416) Witam, Będę wdzięczna za informacje dotyczące formy i zakresu egzaminu radcowskiego dla osób, o których mowa w art. 25 ust.2 ustawy o radcach...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 08:24.