notariusz radca adwokat? - Forum Prawne

 

notariusz radca adwokat?

Ostatnio zaczelam powaznie zastanawiac sie ktora droge wybrac po skonczeniu studiow, a to niebawem za niecaly miesiac. W toku studiow staralam sie dzialac dosc aktywnie uprawiajac wolontariat w kancelarii radcowskiej, adwokackiej, w prokuraturze...Jedynie nie bylam ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Odpowiedz
 
26-05-2015, 14:59  
biger
Użytkownik
 
Posty: 152
Domyślnie notariusz radca adwokat?

Ostatnio zaczelam powaznie zastanawiac sie ktora droge wybrac po skonczeniu studiow, a to niebawem za niecaly miesiac. W toku studiow staralam sie dzialac dosc aktywnie uprawiajac wolontariat w kancelarii radcowskiej, adwokackiej, w prokuraturze...Jedynie nie bylam w komorniczej i notarialnej. Jestem osoba dosc spokojna i wrazliwa i zastanawiam sie czy pojscie w kierunku radcy/adwokata jest dla mnie. Ostatnio ktos podsunal mi mysl, ze moze jednak notariusz? Jednakze waham sie, bo nie mam rozeznania, powiedzcie mi jak oceniacie ten zawod? I co najwazniejsze egzamin wstepny na aplikacje i koncowy? Wiem, ze jest trudno sie dostac, a skad te roznice w trudnosci w porownaniu do pozostalych egzaminow wstepnych? Czy moglby mi ktos cos podpowiedziec, doradzic?
biger jest off-line  
26-05-2015, 22:12  
Marlon2013
Stały bywalec
 
Posty: 533
Domyślnie RE: notariusz radca adwokat?

Jeśli jesteś osobą spokojną i wrażliwą to zdecydowanie odradzam zawód notariusza. Tam nie ma miejsca na wrażliwość.
Marlon2013 jest off-line  
27-05-2015, 10:15  
romans_petitem
Stały bywalec
 
Posty: 490
Domyślnie RE: notariusz radca adwokat?

Moim zdaniem żaden z zawodów prawniczych nie jest odpowiedni dla osób wrażliwych, a spokojnym znacznie trudniej osiągnąć sukces. A do zawodu notariusza trudniej się dostać niż do innych.
romans_petitem jest off-line  
29-05-2015, 01:11  
dwa-tygodnie
Zbanowany
 
Posty: 301
Domyślnie RE: notariusz radca adwokat?

Cytat:
Napisał/a biger Zobacz post
.......Jedynie nie bylam w komorniczej i notarialnej. Jestem osoba dosc spokojna i wrazliwa i zastanawiam sie czy pojscie w kierunku radcy/adwokata jest dla mnie. Ostatnio ktos podsunal mi mysl, ze moze jednak notariusz? ...
NOTARIUSZ
to optymalny zawód dla ciebie,
przede wszystkim nie jesteś uzależniona od stron tzw. "stawających"
przychodzi klient/klienci, mówi co chce,
ty analizujesz przepisy i mówisz co można zrobić,
nie doradzasz, nie namawiasz, nie przekonujesz
po prostu sucho i beznamiętnie przedstawiasz co stanowi prawo,
jest to dobra praca dla osoby spokojnej, tym bardziej, że jak piszesz, że jesteś "wrażliwa" co eliminuje cie z zawodu radcy, czy adwokata.
Bo jak w czasie rozprawy okazałoby się, że strona przeciwna, np. "wzruszy cię".
po za tym praca notariusza jest bardzo prosta :
- perfekcyjna znajomość komputera
- odpowiednie programy notarialne
- pełna informatyzacja kancelarii
ba !
- dziś są nawet programy komputerowe które "czytają" akt, rozpoznają jakie są dokonywane czynności i same ... liczą taksę notarialną...,

czyli wystarczy :
- znajomość praca cywilnego etc. wyniesiona ze studiów
- perfekcyjna obsługa programów komputerowych/notarialnych
- umiejętność dyskusji z klientami

i tyle,
i siedzisz sobie we własnej kancelarii i zarabiasz niemałe pieniądze,
dwa-tygodnie jest off-line  
29-05-2015, 12:26  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: notariusz radca adwokat?

... widzicie, jakie to wszystko proste?
 
29-05-2015, 13:04  
HenRab
Zbanowany
 
Posty: 4.927
Domyślnie RE: notariusz radca adwokat?

Hola, hola - ja znam wrażliwych radców! więc ja optuje za opcją radcowie prawni
HenRab jest off-line  
29-05-2015, 13:21  
lokata
Ekspert
 
Posty: 5.861
Domyślnie RE: notariusz radca adwokat?

Ja nawet znam wrażliwych komorników
lokata jest off-line  
29-05-2015, 14:03  
czytacz
Użytkownik
 
Posty: 47
Domyślnie RE: notariusz radca adwokat?

w kontekście tego, co napisał dwa-tygodnie, ja polecam zawód sędziego wojskowego.
konkurencja w skali kilku osób w polsce - czyli bardzo mała, na start stopień oficerski i uposażenie podporucznika, co z uposażeniem sędziego daje na start ponad dychę. nikt ci nic nie każe, nie musisz zabiegać o klientów i bać się, że ktoś ci popsuje renomę. potem szybki awans do wojskowego sądu okręgowego w stopniu majora, bo wymiar sprawiedliwości potrzebuje młodych i ambitnych. po przekroczeniu zarobków 15 tys złotych możesz przejść na pół etatu, bo i tak nie masz na co wydawać pieniędzy. wszak biuro, sekretariat i auta służbowe już masz, a na używki, domy uciech i hazard nie wypada
czytacz jest off-line  
29-05-2015, 14:04  
D r a c o
Początkujący
 
Posty: 22
Domyślnie RE: notariusz radca adwokat?

dwa-tygodnie, wybacz, ale bredzisz. Przedstawiasz opinię typową dla prawnika nie mającego nic wspólnego z notariatem i żadnego pojęcia o tej robocie (zwł. sędziowie czy prokuratorzy lubują się w takich teoriach, jak to notariusz siedzi, podpisuje i kasę liczy). Dziwne, bo gdzieś tam pisałeś jak to aplikację robisz - widocznie skupiłeś się na razie na podziwianiu programu samodzielnie uzupełniającego repertorium.. Ok, przyjdzie czas na inne sprawy. Znajomość prawa wyniesiona ze studiów - dobre, powodzenia

Co do tematu - TEORETYCZNIE dla osoby spokojnej i wrażliwej notariat jest rzeczywiście najlepszym wyborem. Po pierwsze dlatego, że nie trzeba być np. bulterierem przed sądem czy w negocjacjach z drugą stroną (dla wielu klientów spokojny i uprzejmy, nieagresywny i nie robiący show adwokat to słaby adwokat), o pracy komornika w terenie nie wspominając. Po drugie - takie cechy charakteru jak spokój i wrażliwość mogą się przydać do bezstronnego dbania o interesy obu stron, do czego notariusz jest zobowiązany, a z czym osoby przechodzące z innych zawodów prawniczych często mają problem.
Tyle teorii.

W praktyce, w dzisiejszych czasach, by zaistnieć i odnieść sukces w notariacie (nie mając kancelarii rodzinnej czy układów typu kolega deweloper, wujek burmistrz, ojciec prezes dużej spółki), trzeba ostro i bez skrupułów walczyć o klienta - ceną i dostępnością swych usług (dla wielu to oznacza zasadę: zrobię niemal wszystko, zawsze, wszędzie i o połowę taniej niż ten, do którego wcześniej pan chodziłeś), a najlepiej na starcie radzą sobie ci, którzy po prostu podkradną klientów innym, często swoim patronom (stąd nierzadko asesor czy zastępca bardziej niż robotą zajmujący się tym, jak tu się np. z pośrednikiem szefa na wódkę umówić, żeby się szef nie dowiedział). Najważniejsze dla sukcesu, to się dobrze sprzedać klientom. Wiedza, doświadczenie, o dobrych chęciach nie wspominając - spadają na dalszy plan (choć oczywiście trzeba wiedzieć to co trzeba, żeby dziadostwa nie narobić i odszkodowań nie płacić). Takie są czasy i to się raczej nie zmieni. Osobom spokojnym i wrażliwym mogą takie realia nie odpowiadać... A nie stosowanie się do nich zwykle nie sprawia, że młody notariusz będzie zarabiał troszkę mniej, ale i tak dobrze, tylko że będzie czekał godzinami na jakiegokolwiek klienta, zastanawiając się, czy zarobi w tym miesiącu na koszty kancelarii (a te są duże - to jedyne, co w tym zawodzie jest gwarantowane).

EDIT: A żeby było coś konstruktywnego - może radca w dużej firmie, korporacji ? Owszem, konkurencja wielka, ale dużo łatwiej zdobyć uprawnienia i spokojny charakter nie powinien przeszkadzać.
D r a c o jest off-line  
29-05-2015, 17:10  
dwa-tygodnie
Zbanowany
 
Posty: 301
Domyślnie RE: notariusz radca adwokat?

Cytat:
Napisał/a D r a c o Zobacz post
dwa-tygodnie, wybacz, ale bredzisz. Przedstawiasz opinię typową dla prawnika nie mającego nic wspólnego z notariatem i żadnego pojęcia o tej robocie (zwł. sędziowie czy prokuratorzy lubują się w takich teoriach, jak to notariusz siedzi, podpisuje i kasę liczy). Dziwne, bo gdzieś tam pisałeś jak to aplikację robisz - widocznie skupiłeś się na razie na podziwianiu programu samodzielnie uzupełniającego repertorium..
przez kilka lat - w czasie studiów prawniczych - prowadziłem firmę - i stale korzystałem z pomocy radcy prawnego/adwokata. Dopiero teraz sobie zdaję sprawę jak miał ze mną ciężko i jak go co chwilę zaskakiwałem pytaniami :
- jakie jest cło na handel drewnem Polska/Norwegia ?
- czy prawo poboru jest dziedziczne ?
- czy mogę zarejestrować działalność w Delaware i prowadzić normalną działalność gospodarczą w Polsce...
- czy jak jakaś strona pozwała moją firmę i cofnęła pozew, a ja poniosłem koszta odpisania na pozew : to mogę domagać się zwrotu pieniędzy itp.

oj, ciężko miał ze mną mój Radca Prawny,

do historii przejdzie jak się kiedyś procesowałem z jedną firmę o fakturę o wartości 183 zł i proces trwał 3 lata, a koszta nam narosły "prawnicze" na ok. 4 tys.

i z tej perspektywy wiem, że praca Radcy Prawnego do Notariusza, to jest po prostu harówka...

a notariat - cóż mam swoje obserwacje z aplikacji i twierdzę, że to banalna robota,
żal mi tych starszych notariuszy, bo faktycznie ich uprzywilejowana pozycja w przeszłości spowodowała, że po prostu nie są przyzwyczajeni do tego, że na Wolnym Rynku trzeba pracować po 10-12 godzin na dobę i "walczyć o klienta"

znam jedno miasto wojewódzkie - gdzie np. w piątek o godzinie 18,00 już wszystkie Kancelarie Notarialne są zamknięte....,
a przecież ludzie pracują, potrzebują dyspozycyjność Kancelarii wieczorami,
itp.
dwa-tygodnie jest off-line  
29-05-2015, 22:24  
noxiss
Użytkownik
 
Posty: 323
Domyślnie RE: notariusz radca adwokat?

Po rozmowie z jedną panią rejent, dowiedziałem się, że teraz więcej kancelarii notarialnych się zamyka niż otwiera, przynajmniej w moim mieście. Wg. niej przyszłość prawnika to tylko państwówka - albo sędzia lub prokurator, albo komornik. Łapiesz posadę i siedzisz.

Po rozmowach z 3 radcami, doszedłem do wniosku, że ten zawód będzie w przyszłości po prostu nieopłacalny, chyba że będziesz specjalistą w jednej dziedzinie np. tłumaczysz, prowadzisz mediacje, dążysz do ugody, piszesz umowy w języku arabskim w korpo, po prostu obsługujesz w jednej dziedzinie. Nikt nie powie Ci, że jesteś sępem, który rzuca się na każdą sprawę, walczy o każdego klienta.

2 adwokatów powiedziało mi, że rynek jest zapchany i każdy musi walczyć o swoje. Ludzie, szczególnie w Polsce są biedni, nie stać ich na dobrego prawnika. Kancelarie są puste. Obsługa firm je ratuje. Sprawy rodzinne długo trwają i pieniądz z tego żaden w stosunku do ilości poświęconego czasu. Jeden z nich miał "kancelarię" 3 m x 6 m - dosłownie pokój - biurko, komputer, 3 krzesła, aż było mi go żal.
noxiss jest off-line  
30-05-2015, 00:16  
dwa-tygodnie
Zbanowany
 
Posty: 301
Domyślnie RE: notariusz radca adwokat?

Cytat:
Napisał/a noxiss Zobacz post
Po rozmowie z jedną panią rejent, dowiedziałem się, że teraz więcej kancelarii notarialnych się zamyka niż otwiera, przynajmniej w moim mieście....
.
nie opieraj się na "plotkach" tylko na faktach,
z informacji Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w 2014 r. w Polsce zamknięto 26 Kancelarii Notarialnych, w tym tylko 8 w związku z rezygnacją z zawodu. W pozostałych 18 przypadkach - było przejście na emeryturę.
ale
niektórzy po prostu mają w genach narzekanie...

co do adwokatów vel radców prawnych też opieram się na faktach,
przejrzyj "żółte strony" Rzeczpospolitej z ostatnich dwóch tygodni
a tam artykuły :
- 13 maja 2015 r. - Dzięki ożywieniu na rynku firmy prawnicze odnotowują wyższe obroty i powiększają zespoły.
- 14 maja 2015 r. - Rośnie liczba kancelarii. 
W regionach prawnicy mówią przede wszystkim 
o nowych jedno-, dwuosobowych zespołach tworzonych przez świeżo upieczonych adwokatów i radców prawnych.
- 14 maja 2015 r. - Uff... gospodarka trochę ruszyła i wiele kancelarii odczuło wreszcie poprawę koniunktury. Widać to wyraźnie we wzroście przychodów, który odnotowało 
w tegorocznym zestawieniu więcej firm prawniczych.
itp.
moja rada - nie zadawaj się z pesymistami.
OPTYMIZM RZĄDZI

jeśli chodzi o notariat są WSPANIAŁE PERSPEKTYWY
Spójrz :
- likwidacja BTE
- Banki będą wysyłały do Notariuszy o poddanie się egzekucji - art.777 k.p.c.
- rocznie udziela się w Polsce około 1 mln kredytów
- jeżeli choćby połowa czyli 500 0000 zostanie zabezpieczone egzekucji notarialnej
to
- automatycznie na jednego notariusza [liczę, że jest 4000 sztuk) przypadnie dodatkowo 125 czynności,
a sprawdź sobie ile wynosić będzie taksa notarialna od kredytu np. 20 000 zł

SPOKO
dwa-tygodnie jest off-line  
30-05-2015, 08:51  
czytacz
Użytkownik
 
Posty: 47
Domyślnie RE: notariusz radca adwokat?

osobiście bym zamykał do więzienia za gadanie prawników, że nie mają pieniędzy. OWSZEM, akurat nie mają, bo spłacają leasing na subaru albo stawiają dom. niech każdy dokładnie przyjrzy się zarobkom swoich patronów i zobaczy o co chodzi.
szczytem była pewna pani prawnik, której dokument o wynagrodzeniu za skomplikowaną i długą sprawę miałem w rękach. była to kwota, za którą spokojnie po cenach rynkowych można stawiać dom jednorodzinny. oczywiscie pani prawnik opowiada, że starcza jej ledwo na koszty. powtarzam - ledwo na koszty.
rozkręcanie działalności zawsze wiąże się ze stratą. zysk od pierwszego dnia mają tylko sklepy monopolowe. ale nie widziałem jeszcze biednego adwokata czy radcy, który prowadzi działalność 3 rok
czytacz jest off-line  
30-05-2015, 09:07  
romans_petitem
Stały bywalec
 
Posty: 490
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a czytacz Zobacz post
osobiście bym zamykał do więzienia za gadanie prawników, że nie mają pieniędzy. OWSZEM, akurat nie mają, bo spłacają leasing na subaru albo stawiają dom. niech każdy dokładnie przyjrzy się zarobkom swoich patronów i zobaczy o co chodzi.
szczytem była pewna pani prawnik, której dokument o wynagrodzeniu za skomplikowaną i długą sprawę miałem w rękach. była to kwota, za którą spokojnie po cenach rynkowych można stawiać dom jednorodzinny. oczywiscie pani prawnik opowiada, że starcza jej ledwo na koszty. powtarzam - ledwo na koszty.
rozkręcanie działalności zawsze wiąże się ze stratą. zysk od pierwszego dnia mają tylko sklepy monopolowe. ale nie widziałem jeszcze biednego adwokata czy radcy, który prowadzi działalność 3 rok
Kluczowe jest tu prowadzenie działalności, a nie każdy może i chce pozwolić sobie na dokładanie do interesu, zanim się rozkręci.
romans_petitem jest off-line  
30-05-2015, 09:13  
Alkatrazz
Początkujący
 
Posty: 13
Domyślnie RE: notariusz radca adwokat?

Biger musisz sama zdecydowac, zamknij oczy, wyobraź sobie jak wygląda Twoje życie za 5 lat, co masz, na czym Ci zależy i podążaj tą ścieżką. Pamiętaj, że to nie jest decyzja na całe życie, możesz zawsze zmienic zawód, bo w tych czasach i przy obecnych uwarunkowaniach nic nie jest teraz pewniakiem
Alkatrazz jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Radca prawny czy notariusz? (odpowiedzi: 3) Witam, W celu sporządzenia ugody po wypadku drogowym powinienem udać się do radcy prawnego czy notariusza?
§ radca prawny a adwokat (odpowiedzi: 8) W jakiej sytuacji radca prawny może zastąpić adwokata przed Sądem?
§ Czy adwokat/radca/notariusz może zarabiać jako fotograf? (odpowiedzi: 10) Fotografia to moja pasja,a nie mam pojęcia jakie zarobki przyniesie mi zawód prawnika,więc czemu miałabym na tym nie zarobić. Znacie pewnie...
§ Radca prawny czy adwokat (odpowiedzi: 1) Witam, od 2 lat zmagam się z odzyskaniem pieniędzy z tytułu umowy pożyczki. Kwota to ponad 70 tyś zł. Dysponuje wszelkimi dokumentami...
§ radca prawny a adwokat (odpowiedzi: 5) czy moze mi ktos wyjasnic róznice radca prawny a dwokat?czym sie róznia?z góry dziekuje
§ Radca Prawny/Notariusz? (odpowiedzi: 20) Witam i moze zaczne od tego, ze mam 15 lat i uczeszczam do 3 gimnazjum. Od dziecka strasznie interesuje mnie prawo w sumie zawsze chcialem byc...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 07:54.