Egzamin radcowski 2017 - Forum Prawne

 

Egzamin radcowski 2017 3

Cytat: Napisał/a 89Dominika Ale o ile wiem praca zapisuje się na pendrive co 60 sekund, więc najwyżej traci się ostatnie zdanie/zdania w razie awarii. Rzeczywiście, jest opis takiej funkcji w instrukcji do programu. Jak działa ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Odpowiedz
 
23-11-2016, 15:04  
kkw
Użytkownik
 
kkw na Forum Prawnym
 
Posty: 125
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2017

Cytat:
Napisał/a 89Dominika Zobacz post
Ale o ile wiem praca zapisuje się na pendrive co 60 sekund, więc najwyżej traci się ostatnie zdanie/zdania w razie awarii.
Rzeczywiście, jest opis takiej funkcji w instrukcji do programu. Jak działa i czy działa - nie wiem.

Cytat:
Napisał/a 89Dominika Zobacz post
Co do firm to one też oferują rzekomo jakąś asystę techniczną. Nie wiem jak to wygląda w praktyce, stąd moje pytanie. I jeśli tak jest, to jest to poważny plus.
Na sali są informatycy dostępni dla wszystkich. Do mojej było przydzielonych dwóch. Nie są to przedstawiciele firm informatycznych opiekujący się swoimi klientami.
kkw jest off-line  
23-11-2016, 20:17  
kkw
Użytkownik
 
kkw na Forum Prawnym
 
Posty: 125
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2017

Do mojej - miałem na myśli - komisji
kkw jest off-line  
30-11-2016, 16:37  
afendi
Użytkownik
 
Posty: 173
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2017

Witam serdecznie,

pytanie 1;
a jeśli komputer "padnie"... jest możliwość pisania ręcznie? (taka opcja jest na komorniczym).

2 pytanie- w jaki sposób osoba nie odbywająca aplikacji powinna wybrać właściwość Izby, do której składa się dokumenty o dopuszczenie do egzaminu ?

Dziękuję i pozdrawiam
afendi jest off-line  
30-11-2016, 16:45  
89Dominika
Stały bywalec
 
Posty: 711
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2017

Wypadałoby poczytać przepisy regulujące przebieg egzaminu, a przy okazji działanie samorządu zawodowego, do którego chcecie się podobno przyłączyć...

1. Jak padnie-przechodzisz na ręczne pisanie (vide rozporządzenie dot. przebiegu egzaminu radcowskiego).
2. Komisja -wg miejsca zamieszkania, wybrana tylko gdy nie mieszkasz w PL (vide: ustawa o radcach prawnych).
89Dominika jest off-line  
07-12-2016, 21:30  
..A..
Użytkownik
 
Posty: 52
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2017

Witajcie,

była w tym wątku wcześniej mowa o kursach, w tym kursach internetowych:

***To nie forum reklamowe***
..A.. jest off-line  
07-12-2016, 22:16  
..A..
Użytkownik
 
Posty: 52
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2017

Nie bardzo rozumiem dlaczego prawie cały mój poprzedni post został usunięty, poza pierwszym zdaniem, z którego nic nie wynika...

Komentarz "to nie forum reklamowe" do mnie nie przemawia, bo przecież polecane są tu konkretne książki konkretych autorów, wydawane przez konkretne wydawnictwa, a moje pytanie dotyczyło kursów przygotowującch do egzaminu.

***mod*** Wcześniej w wątku o takich kursach wspominał Malicious.
..A.. jest off-line  
07-12-2016, 22:39  
LeszsekS
Moderator globalny
 
LeszsekS na Forum Prawnym
 
Posty: 29.821
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2017

To nie jest miejsce na polecanie. Nie polecał żadnych konkretnych kursów.


PS.
Literatura, podręczniki zostały zwyczajowo dopuszczone.
LeszsekS jest off-line  
10-01-2017, 08:58  
jajen
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2017

Ja zdałem w tamtym roku od strzała i kilka rad mogę nieodpłatnie udzielić:

1. Nie martwić się, że padnie komputer - nawet jeżeli, to praca zapisuje się równolegle na dysku i penie, więc mozna ją odzyskać i po prostu przepisać ręcznie i jechać dalej , albo wydrukować z pena i oddać w takim stanie w jakim jest. Nie noście po dwa komputery bo i tak nie będzie można zmienić komputera w toku egzaminu. U nas nikomu nie padł, nikt nie miał problemu i aplikacja do pisania jest już naprawdę dopracowana.
2. Na tony materiałów nie ma czasu. Kodeksy plus jakiś komentarz i tyle. Kolejek do lexa nie ma (większość nie ma czasu ani na szperanie w lexie ani na komentarze). Jak załapiecie kazus to nie będzie problemu i potrzeby gmyrania w stosach materiałów. Nie miałem zadnych wzorów i innych zakazanych materiałów. Szkoda czasu i stresu na to.
3. Miejsce nie ma znaczenia. Ja siedziałem raz w pierwszej, raz w ostatniej ławce. I tak pisałem sam.
4. Ufać sobie i tylko sobie. Na gospodarczym był taki kontrowersyjny kazus z dzieloną reprezentacją. Nawet po egzaminie wiekszość nie dopuszcząła takiej konstrukcji. U mnie w grupie dwie osoby wyczuły ten kazus i rozdzielily reprezentacje, w tym ja. Możecie sobie wyobrazić moją i koleżeństwa reakcję jak w trakcie egzaminu próbowałem się dopytać czy "też rozdzielacie reprezentacje". Ludzie nie kumali o co chodzi , robili wielkie oczy, a ja spanikowałem widząc , że nie mają pojęcia o czym mówie. Mimo to napisałem dzieloną precyzyjnie opisaną reprezentacje i najprostszą umowę. Potem w recenzji przeczytałem, że przyjęto bardzo bezpieczną dla stron i przemyślaną konstrucję reprezentacji , która nie budzi kontrowersji i nie wymaga przyjmowania fikcji reprezentacji dorozumianej, co bardzo podnosi walor umowy. Brakło mi punktu do piatki mimo, że umowa w pozostałym zakresie była kiepska. Dzięki tej samodzielności otrzymałem taką notę. Po egz. (zanim ogłoszono wyniki) na tym forum zostałem wielokrotnie zbluzgany za sugestię że tak być powinno przez (co tu dużo mówić) niezbyt obeznanych w spółkach, niedoszłych jeszcze wówczas mecenasów, którzy wróżyli mi nawet oblany egzamin bo nadal dzielona reprezentacja niektórym nie miesciła się w głowie. Ale słyszałem też , że ponoć byli tacy co nie zdali z powodu samej reprezentacji tak rozdzielonej , jak i nierozdzielonej . Ale wydaje mi się, że nalezy włożyć to między bajki i nie tylko to decydowało bo kwestia była naprawdę złożona. Na aplikacji jak wszędzie jest rózny poziom, różne doświadczenie i różne wyczucie. Dlatego ufać sobie.
5. Denerwowałem się okrutnie i tego nie unikniecie. Ale pisać samemu. Krótko i bez wodolejstwa. Nie ma znaczenia ile napiszecie ale co napiszecie. Ja dzięki tym zasadom otrzymałem wyróżnienie od dziekana za wynik w pierwszej dziesiątce na roku.
6. NIe przejmować się, że po egzaminie będziecie pewni oblanej. Prawie każdy tak ma.
7. Nie dziwić się, że prace są róznie oceniane. W tamtym roku niektórzy za wniosek z cywila "o uchylenie nakazu zapłaty" zamiast o "zmianę wyroku przez uchylenie nakazu zapłaty" dostawali niedostateczny a u innych nie przeszkadzało to w otrzymaniu piątki (sam mam koleżankę, która z takim wnioskiem dostała bdb). Taka to już specyfika egzaminu.
8. Przeczytać dokładnie przepisy dotyczące przebiegu egzaminu. Byly prawdziwki, którzy swoimi pytaniami obnazyli skrajny stopień ignorancji. Przyszli na egzamin i nie zadali sobie trudu przeczytania kilku przepisów o jego przebiegu. Miałem wrazenie , ze po tych głupich pytaniach komisja delikwentom przyglądała się jakby baczniej ( i słusznie).
9. Na egzaminie jest bardzo przyjemna atmosfera, komisja rozumie stres, rozumie trud i wysiłek i naprawdę jest życzliwa. Mity o złosliwości komisji włożyć między bajki.
10. Wiem po osbie , że warto zdać ten egzamin i wykonywać zawód. Ale wiem też, że gdybym miał drugi raz zdawać to chyba ciężko bym to przezył bo naprawdę stres zjadł mi ze 3 lata życia. Powodzenia.
jajen jest off-line  
11-01-2017, 18:25  
afendi
Użytkownik
 
Posty: 173
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2017

bardzo cenne rady Jajen dzięki!
afendi jest off-line  
11-01-2017, 20:31  
Anika_86
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2017

Napisałam bardzo długiego posta z radami, ale niestety komputer mi się wyłączył i przepadł, a więc w skrócie
1. warto wynająć pokój w hotelu blisko miejsca gdzie się piszę,nawet krótkie dojazdy niepotrzebnie stresują, a rozmowy z domownikami nie do końca rozumiejącymi stres i nasze obawy nie ułatwiają.
2. przyjęliśmy zasadę ze znajomymi, że nie omawiamy rozwiązań i to się sprawdziło. Nie zmienimy i tak tego co napisaliśmy, a dołowanie się nie ma sensu, nie należy marnować energii. Zasady tej przestrzegałam bezwzględnie.
3. Z całej sterty komentarzy którą zabrałam skorzystałam dosłownie jeden raz, ale daje ona poczucie bezpieczeństwa i gdybym musiała podchodzić ponownie pewnie i tak bym ją zabrała. W lexie szuka się szybciej i łatwiej, można też liczyć na natchnienie
4. Nie piszcie dużo, liczą się zarzuty i wnioski, które możecie skopiować do uzasadnienia i trochę rozpisać. Jak wam wystarczy czasu to doszlifujecie uzasadnienie.
5. Na początku egzaminu wpisywałam datę i dawałam od razu podpis na końcu, żeby potem nie popełnić głupiego błędu.
6. To banał, ale rano trzeba w siebie coś wmusić, potem może zabraknąć czasu, a organizm potrzebuje paliwa.
7. Przygotowując się róbcie kazusy podobne do tych co na egzaminie. Nie musicie pisać uzasadnień za każdym razem, ale zróbcie otoczkę formalną, zakresy zaskarżenia, zarzuty i wnioski. Nauczcie się komparycji do umów ze wszystkimi haczykami (zgody z ksh itp.) oraz ważniejszych zapisów umów, żeby nie marnować czasu na ich formułowanie na egzaminie. Prawa materialnego się i tak nie nauczycie, z danym problemem zmierzycie się pewnie dopiero pisząc, ale kwestie proceduralne to inna bajka. Można się nauczyć stawiania zarzutów z kpk, kpc, kpa i tego gdzie ich ewentualnie w treści kazusu szukać.
8. Ostatniego dnia chce się iść zwyczajnie do domu i nie ma się siły na nic. Zacznijcie od skargi do wsa, ale na etykę zostawcie z 3-2,5 godz. To najłatwiejsza część ale zmęczenea da osobie znać i nie można tego bagatelizować.
9. Pewnie przyjdzie taki moment, że wyda wam się że nie dacie rady z danym kazusem. Najlepiej wtedy zacząć od wymogów formalnych:data, wskazanie sądu, stron itp. a w przypadku umów od komparycji, ba zajmuje to mnóstwo czasu, a jest spora szansa, że po napisaniu tego stres będzie mniejszy i coś was jednak oświeci.
10. Na egzaminie przechodzą różne rozwiązania, klucz nie ma decydującego znaczenia. W mojej komisji zdały osoby które pisały całkowicie odmiennie, więc nie ma sensu się zadręczać, że większość napisała inaczej.

powodzenia
Anika_86 jest off-line  
20-01-2017, 12:53  
Betti11
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2017

Czy ktoś już może coś powiedzieć o nowej książce dla aplikantów Pawła Grońskiego i Małgorzaty Miron Skarga do WSA i skarga kasacyjna do NSA?
Betti11 jest off-line  
20-01-2017, 13:32  
wostal
Początkujący
 
Posty: 4
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2017

Witam!

Mam dwa pytania dot. egzaminu radcowskiego, być może znajdzie się ktoś chętny by na nie odpowiedzieć

1. Jakie dokumenty będą wystarczające, żeby potwierdzić, że byłem zatrudniony w urzędach organów władzy publicznej i wykonywałem wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej na rzecz tych urzędów? Czy wystarczy umowa o pracę z zakresem obowiązków? Mam tam wpisane różne obowiązki jak sporządzanie projektów decyzji, postanowień, odpowiedzi na skargi, następnie ich sprawdzanie i akceptowanie, podpisywanie rozstrzygnięć, reprezentacja pracodawcy przed sądami powszechnymi i administracyjnymi w tym WSA i NSA. Czy do tego trzeba jeszcze dodać bezpośrednio udzielone mi pełnomocnictwa do sądów oraz upoważnienia z art. 268a KPA a także wydane przeze mnie decyzje i postanowienia? Może jakieś zaświadczenie od pracodawcy co do wykonywanych obowiązków?

2. Jakie książki można zabrać na egzamin, bo niestety chodzą na ten temat sporne informacje. Z pewnością mogą to być komentarze, natomiast co ze zbiorami orzecznictwa? Wg moich informacji zbiory orzecznictwa muszą być "gołe" tzn. same wyroki lub tezy bez omówienia czy komentarza. Nie muszą to być wydania książkowe ale np. wydrukowane zestawienia. Czy to prawda? Jaką literaturę można zabrać na gospodarczą część egzaminu? Znajoma wzięła na egzamin (adwokacki wprawdzie) dwie książki dot. umów gospodarczych autorstwa M. Okła-Anuszewskiej oraz A.Cempury i A. Kasolik i przeszło.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
wostal jest off-line  
20-01-2017, 13:44  
89Dominika
Stały bywalec
 
Posty: 711
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2017

Ad. 2
Żadna Okła i Cempura. Przecież tam są wzory, a to niedopuszczalne. To, że nikt ich nie namierzył, to znaczy jedynie tyle, że miały niesamowite szczęście, bo inaczej zobaczyłyby drzwi z drugiej strony.
Dopuszczalne są wszelkie komentarze i zb. orzecznictwa, a także orzecznictwo drukowane samodzielnie, kompletowane wg uznania. Do tego oczywiście przepisy.
Żadnych wzorów, metodyków etc. Glosy, artykuły, monografie też nie są dozwolone. Wątpliwości wyjaśnia rozporządzenie dot. przebiegu egzaminu oraz wytyczne, które podadzą komisje egzaminacyjne.

Ad. 1
Por. ustawę o radcach prawnych oraz komunikat MS.
89Dominika jest off-line  
21-01-2017, 15:36  
kkw
Użytkownik
 
kkw na Forum Prawnym
 
Posty: 125
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2017

Cytat:
Napisał/a jajen Zobacz post
4. Ufać sobie i tylko sobie. (...)
Tu chyba trudno o uniwersalną zasadę, zwłaszcza gdy Ty piszesz opinię, a reszta sali apelację.

Cytat:
Napisał/a Anika_86 Zobacz post
W lexie szuka się szybciej i łatwiej, można też liczyć na natchnienie
Być może mamy różne doświadczenia, ale ogólnie - to nie tak.
W LEXie nie szuka się szybciej. Do LEXa może być kolejka, taka w mojej komisji występowała i sam się na nią natknąłem. Podejście do LEXa kosztuje czas, a ten jest megaważny na egzaminie. Jeśli coś możesz sprawdzić na własnym stanowisku, to jest to korzystne z punktu widzenia tego, ile zostanie czasu na napisanie pracy.
Komisje przestrzegają, że LEXa należy używać/traktować uzupełniająco, a polegać na materiałach, które przynosimy ze sobą. Jeśli wszyscy egzaminowani zaczną polegać na LEXie, to dostęp do niego się zakorkuje, a nieroztropny egzaminowany będzie pauzował z tokiem rozumowania i z zawartością pracy. Zdecydowanie polecam bazować na swoich materiałach i traktować LEXa jako źródło ostatniej szansy, bo tylko wtedy nie będzie do niego kolejek. Mi osobiście przyniesione komentarze kilka razy pomogły lub utwierdziły (polecam np. Orzecznictwo Aplikanta) i cieszę się, że nie musiałem wtedy biegać do LEXa, tylko spokojnie czytałem u siebie.
kkw jest off-line  
21-01-2017, 15:53  
89Dominika
Stały bywalec
 
Posty: 711
Domyślnie RE: Egzamin radcowski 2017

To zależy ile osób przypadnie na jedno stanowisko i jak długo każdy będzie z niego korzystał. Jeżeli ktoś się przy nim rozsiądzie i będzie sprawdzał wszystko po kolei jak leci, a takich osób znajdzie się więcej, to na 100 proc. wg mnie niektórzy nie dopchają się do Lexa, a nawet, gdy im się to uda, zabraknie im czasu na pisanie.
89Dominika jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Egzamin adwokacki 2017 (odpowiedzi: 412) Myślę, że powoli nadchodzi czas przynajmniej na wstępne przygotowania do egzaminu adwokackiego. Czy ktoś już zastanawiał się nad jakimś planem...
§ egzamin komorniczy 2017 r. (odpowiedzi: 54) Minister Sprawiedliwości ogłosił, że termin egzaminu komorniczego w 2017 r. odbędzie się w dniach 16 - 17 marca 2017 r. Z uwagi na powyższe,...
§ Egzamin radcowski 2012 - część III (odpowiedzi: 1000) Niniejszym otwieram III część wątku o egzaminie radcowskim. Ag_Maz To wszystko wynika z Ustawy o radcach prawnych. Zgodnie z Ustawą o...
§ Egzamin radcowski 2012 - część II (odpowiedzi: 1001) Po przekroczeniu ponad 1400 postów, otwieram część II wątku. Kopiuję ostatni post z tematu...
§ Niezdany egzamin radcowski (odpowiedzi: 735) jakie plany macie poza odwołaniem, biorąc pod uwagę, że egzamin bedzie w drugiej polowie 2012, wiec jeszcze szmat czasu przed nami? 3,5 roku nauki...
§ Egzamin Radcowski 1-4.12.09 (odpowiedzi: 416) Witam, Będę wdzięczna za informacje dotyczące formy i zakresu egzaminu radcowskiego dla osób, o których mowa w art. 25 ust.2 ustawy o radcach...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:18.