Konkurs - aplikacja KSSiP 2017 - Forum Prawne

 

Konkurs - aplikacja KSSiP 2017 61

Ktoś tu nie wyczuł żartu... Mój zarzut pod adresem opasek to ich kompletna nieskuteczność, a nie fakt, że podniosą koszt egzaminu (swoją drogą musiałyby to być niezłe opaski za 50-100zł, bo o tyle około droższy ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Zamknięty temat
 
24-10-2017, 20:00  
mmd01
Użytkownik
 
Posty: 142
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2017

Ktoś tu nie wyczuł żartu...

Mój zarzut pod adresem opasek to ich kompletna nieskuteczność, a nie fakt, że podniosą koszt egzaminu (swoją drogą musiałyby to być niezłe opaski za 50-100zł, bo o tyle około droższy jest egzamin).

Rok temu też w regulaminie był zapis o zakazie spacerów i ostrzeżenie, że może się to spotkać albo spotka się (nie pamiętam) z usunięciem z egzaminu. I co? I ludzie spacerowali, mimo ciągłego "Proszę o zajęcie swoich miejsc! Proszę o zajęcie swoich miejsc!", dobiegającego z głośników.

Nie mam pojęcia jak ten problem miałyby rozwiązać jakieś głupawe opaski... Wystarczy usuwać spacerowiczów z sali i żadnej wymiany stolików nie będzie. I nie potrzebne żadne opaski...
mmd01 jest off-line  
24-10-2017, 20:59  
89Dominika
Stały bywalec
 
Posty: 726
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2017

A ja uważam, że opaski to lepsze rozwiązanie niż zmuszanie do siedzenia np 45 minut przed egzaminem na tyłku. Rozwiązanie takie jest praktykowane na egzaminach zawodowych, gdzie też (na radcowskim) dostawaliśmy opaski, a przed egzaminem mogliśmy sobie chodzić wedle uznania.
89Dominika jest off-line  
24-10-2017, 21:19  
mmd01
Użytkownik
 
Posty: 142
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2017

Przeczytaj punkt 16 z regulaminu.

Na egzaminie na aplikację nie ma możliwości spacerów, a mimo to są opaski. Po co? Nie wiem. Wystarczyłoby konsekwentne respektowanie dalszego zapisu (występującego zresztą i w ubiegłorocznym regulaminie - "...pod rygorem wykluczenia z konkursu") i nie potrzebujemy żadnych opasek.

Losujesz numerek, idziesz do stolika, siadasz i siedzisz. Jak komisja widzi spacerowicza, podchodzi do niego i odprowadza do wyjścia z sali. Bez żadnych nieskutecznych komunikatów z sali i nagminnego tolerowania łamania wcześniej ustalonych zasad.

Moim zdaniem (obym się mylił) te opaski to zapowiedź nieegzekwowania (jak i w ubiegłym roku) zacytowanego przeze mnie wcześniej zapisu i niewykluczania z konkursu tych, co przed rozpoczęciem testu opuszczają swoje miejsca. Po prostu komisja ma świadomość masowych spacerów ale ma też nadzieję, że ludzie nie będą wymieniać się stolikami, bo w każdym momencie będzie istniała możliwość sprawdzenia czy numer na opasce zgadza się z numerem na stoliku. Tak samo jak ma nadzieję, że ludzie masowo odwiedzający niekontrolowane w żaden sposób toalety robią to za potrzebami fizjologicznymi, a nie w celu szukania odpowiedzi na telefonach.

Co do rozwiązania praktykowanego na egzaminach zawodowych - zaskoczyłaś mnie. Cały czas mówimy o egzaminach dla dorosłych ludzi, czy o zasadach panujących wśród dzieci w przedszkolu, które nie wysiedzą na miejscu dłużej niż godzinę? Nikt nie każe siedzieć - zawsze można stać obok (to dla tych "chorych na hemoroidy").

A na zakończenie, uprzedzając Twoją ewentualną odpowiedź i "obronę" sensowności spacerów (które uważasz za lepsze rozwiązanie). Wyobrażasz sobie jakby to wyglądało, gdyby przed egzaminem na 2-3 tysiące osób nagle wszyscy sobie zaczęli spacerować? W jaki sposób zapanowałabyś nad takim tłumem? Co dalej? Może zabawy w pociąg jak na weselach?
mmd01 jest off-line  
24-10-2017, 21:28  
anthony93
Użytkownik
 
Posty: 35
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2017

Skończcie już gadać o tym ściaganiu w toaletach, bo to sie zaczyna robić żalosne. Na bank wszyscy ktorzy sie dostali na aplikacje to osoby z problemami żoładkowymi. Gościu napisz test na 140 pkt i nie bedzie Cie obchodzic co i kto robi w kiblu.
anthony93 jest off-line  
24-10-2017, 21:29  
Mad Max7
Użytkownik
 
Posty: 50
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2017

Zgadzam się z mmd01 co do tego, że w ubiegłym roku zachowanie wielu osób nie było poważne i ignorowanie wezwania do zajęcia miejsca było słabe. Pełna zgoda co do spacerowiczów - toaletowiczów. Ja bym jeszcze wprowadził na wejściu wykrywacz metalu co by wyeliminować wnoszących telefony mimo zakazu. Z drugiej strony jednak nie rozumiem Twojego zbulwersowania odnośnie tego, że przez jakiś czas przed testem ludzie chodzili do innych i rozmawiali. Jeśli ktoś wszedł np. o 8.30 to trudno wymagać żeby do 10 siedział cały czas na swoim miejscu i patrzył się w sufit. Nawet jeżeli wszyscy ludzie zajmą swoje miejsce godzinę przed czasem to i tak wcześniej test się nie rozpocznie.
Mad Max7 jest off-line  
24-10-2017, 21:55  
89Dominika
Stały bywalec
 
Posty: 726
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2017

Nie wiem po co te emocje i kpiny. Byłam na tym egzaminie 4 lata temu, wtedy każdy swobodnie mógł się przemieszczać w oczekiwaniu na egzamin po sali (sama rozmawiałam wówczas ze znajomymi), szaleństwa nie zauważyłam, bałaganu też nie. Wtedy było prawie 2 tys. osób. Nie sądzę, aby od tego czasu ludzie "oszaleli".

Regulamin czytałam i wiem, że wprowadzono obydwa rozwiązania. Prawo organizatora.


Na egzaminie zawodowym siedzisz pracując merytorycznie 6 lub 8 h, więc wprowadzanie dodatkowych obostrzeń mija się z celem. Tak, mówimy o egzaminie dla dorosłych ludzi, więc wprowadzanie takich dziwnych zasad powinno być zbędne, bo niedopuszczalność zamiany miejsc jest raczej dla każdego oczywista. Przed egzaminem zawodowym normalnie ze sobą rozmawialiśmy, mogliśmy się poruszać i jakoś nikomu nie przyszło na myśl zmieniać miejsca. A w godzinie rozpoczęcia egzaminu każdy był przy swoim stoliku. Nie wiem co za dziwne problemy pojawiają się przy okazji tego egzaminu. Potrzebny jest regulamin jak w wojsku, żeby wymusić, aby dorośli ludzie zachowywali się po prostu przyzwoicie?
89Dominika jest off-line  
24-10-2017, 22:05  
mmd01
Użytkownik
 
Posty: 142
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2017

Nie chodzi mi o zakaz rozmów przed testem, a o niekontrolowane opuszczanie wcześniej wylosowanych stolików, co umożliwia łatwą ich zamianę i sprawia, że wcześniejsze losowanie staje się fikcją. Chcesz rozmawiać - możesz odwrócić krzesło i rozmawiać z sąsiadami.

Co mnie bulwersuje? Całkowity brak egzekwowania w zasadzie wszystkich najważniejszych zapisów z regulaminu przez członków komisji. Przygotowując się do konkursu w tym roku przeglądałem temat poświęcony egzaminowi ubiegłorocznemu i nie chciałbym, by nasz (mój?) wyglądał tak samo: opóźnienie rozpoczęcia testu o niemal godzinę, brak plomb na wielu pracach, brak kontroli wnoszonych rzeczy, zamiana stolików, masowe i niekontrolowane spacery do łazienek, itp. itd.

Nigdy nie sądziłem, że z utęsknieniem będę wspominał dyscyplinę, jaka panowała u mnie na banalnych sprawdzianach czy kartkówkach w szkole podstawowej. A my tu mówimy o ważnych egzaminach dla dorosłych ludzi...

Cytat:
Napisał/a 89Dominika Zobacz post
bo niedopuszczalność zamiany miejsc jest raczej dla każdego oczywista
Niedopuszczalność zamiany miejsc jest oczywista, a moim zdaniem powinna być także sprawdzana/nadzorowana/kontrolowana (nie tylko w teorii, ale również w praktyce).
Cytat:
Napisał/a 89Dominika Zobacz post
Potrzebny jest regulamin jak w wojsku, żeby wymusić, aby dorośli ludzie zachowywali się po prostu przyzwoicie?
Czy oczekiwanie/wymaganie kontroli na ważnym egzaminie państwowym to coś dziwnego? Może piszmy ten test z domu, jak testy na np. arslege? Przecież "niedopuszczalność ściągania albo pomagania sobie tekstami ustaw jest oczywista."
mmd01 jest off-line  
24-10-2017, 22:11  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2017

Późniejsze Rozpoczęcie pisania testu w ubiegłym roku spowodowane było przede wszystkim tym że przewodniczący komisji bardzo długo przedstawiał zasady przeprowadzenia egzaminu. Rozdanie kopert też nie trwało 10 sekund bo trzeba było obejść 1700 stolików. Jaki wpływ na przebieg konkursu miało to czy rozpoczął się o 10 czy 10.40?
 
24-10-2017, 22:21  
89Dominika
Stały bywalec
 
Posty: 726
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2017

Dlatego uważam, że opaski wystarczą. Zresztą wystarczy, żeby mieli listę na której wpisuje się numer miejsca przy oddawaniu pracy i po sprawie.
89Dominika jest off-line  
24-10-2017, 23:34  
pannatemida
Użytkownik
 
Posty: 36
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2017

Opaski mogą dać radę - nawet jeśli są zwykłe papierowe, na których członek komisji markerem pisze numer stolika i nakłada kandydatowi na rękę osobiście. Na tyle ciasno, że nie można tego zdjąć, bez widocznego rozrywania opaski. Tak odbywa się na egzaminach zawodowych i skutecznie ogranicza ryzyko przekrętów ze stolikami. Koszt niewielki, efekt osiągnięty. I wtedy już nie widzę powodu, by siedzieć przy stoliku 1,5 h.

Poza tym, nie ma co marudzić, zawsze znajdzie się ktoś nieuczciwy - chyba nie sądzicie, że jakiekolwiek działania komisji w 100% ograniczą ryzyko ściągania?

Z tego względu dobrze by było, gdyby prawdziwym "sprawdzianem" wiedzy i wyłonieniem aplikantów były właśnie kazusy. Tutaj ściągać już trudniej, a i daje to większy obraz tego, kto się do tego zawodu nadaje. Wkuć przepisy to nie wszystko, tu trzeba myśleć. Oby te obniżenie progu zwiastowało taki kierunek zmian w egzaminie wstępnym
pannatemida jest off-line  
24-10-2017, 23:42  
89Dominika
Stały bywalec
 
Posty: 726
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2017

O tych opaskach napisałam wyżej na podstawie własnych doświadczeń w toku aplikacji i egzaminu zawodowego. Ale nie, lepiej siedzieć na 4 literach 2 h wcześniej i obgryzać paznokcie.
89Dominika jest off-line  
25-10-2017, 00:08  
Albvs
Użytkownik
 
Posty: 64
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2017

Mnie tam chodzenie przed rozpoczęciem nie wadzi. Niech sobie ludzie chodzą, rozmawiają ze znajomymi etc etc.
Ale gdy komisja musi enty raz do dorosłych ludzi mówić by zajęli miejsca, a Ci nadal stoją i jak gdyby nigdy nic rozmawiają to człowiek zaczyna się zastanawiać czy to konkurs na aplikację czy podstawówka.

Pada komunikat i w ciągu 5 minut każdy powinien być przy swoim miejscu, a jak to dziękuję i do widzenia. Przecież to jest jakaś abstrakcja co ludzie wyprawiają.
Albvs jest off-line  
25-10-2017, 00:16  
Mad Max7
Użytkownik
 
Posty: 50
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2017

Jakby tym "prawdziwym" sprawdzianem były tylko kazusy to dopiero otworzyłoby się pole do nadużyć i manipulacji punktacją. Wiadomo, że test nie sprawdza wielu rzeczy, ale przynajmniej kryteria są proste: dobra odpowiedź- punkt, zła- brak punktu. Na teście nie można zafałszować wyniku w oparciu o niejasne kryteria tak jak to jest na kazusach.
Mad Max7 jest off-line  
25-10-2017, 00:26  
pannatemida
Użytkownik
 
Posty: 36
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2017

Cytat:
Napisał/a Mad Max7 Zobacz post
Jakby tym "prawdziwym" sprawdzianem były tylko kazusy to dopiero otworzyłoby się pole do nadużyć i manipulacji punktacją. Wiadomo, że test nie sprawdza wielu rzeczy, ale przynajmniej kryteria są proste: dobra odpowiedź- punkt, zła- brak punktu. Na teście nie można zafałszować wyniku w oparciu o niejasne kryteria tak jak to jest na kazusach.
Jeżeli rozwiązania kazusów są w pełni zanonimizowane, a egzaminator nie zna tożsamości autora pracy, to jak manipulować? Jasne, jeden egzaminator może oceniać łagodniej, drugi surowiej - ale niestety i szczęście potrzebne jest na każdym egzaminie. Poza tym, wierzę, że dobra,logiczna i spójna praca naprawdę się obroni, bez względu na osobę egzaminatora.

Powiecie, że jestem naiwna, a ja na to, że nie ma sensu wszędzie węszyć spisku i niesprawiedliwości. A jak się nie powiedzie jeden egzamin, to nie koniec świata. Ktoś zdeterminowany będzie miał szansę za rok i za dwa, i pewnie szczęście mu w końcu dopisze.
pannatemida jest off-line  
25-10-2017, 13:22  
gosq91
Początkujący
 
Posty: 5
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2017

pojawiła się lista na stronie KSSiPu
gosq91 jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Konkurs na aplikację ogólną (KSSiP) - 2016 cz. III (odpowiedzi: 1000) Nie ma takiej, co nie wyklucza jego zmiany. Ale chyba prościej zmienić zarządzenie niż ustawę?
§ Konkurs na aplikację ogólną (KSSiP) - 2016 cz. II (odpowiedzi: 998) To oznacza ze zaraz bedzie klucz :D
§ Konkurs na aplikację ogólną (KSSiP) - 2016 (odpowiedzi: 999) Wszyscy, którzy pragną wybrać się na egzamin wstępny na aplikację ogólną, jaki odbędzie się w 2016 r., powinni tu zacząć pisać.
§ Aplikacja ogólna a aplikacje specjalistyczne w KSSiP - podobieństwa, różnice (odpowiedzi: 6) Cześć! Interesują mnie opinie osób, które ukończyły albo są w trakcie aplikacji sędziowskiej i prokuratorskiej. Jak oceniacie ich trudność względem...
§ Konkurs aplikacja ogólna 2015 (odpowiedzi: 929) Cześć, do I etapu konkursu na aplikację ogólną zostało ponad 8 miesięcy i mimo, że to dużo czasu to warto zacząć przygotowania na spokojnie...
§ kssip- metoda klasyfikacji / aplikacja ogólna / prokuratorska (odpowiedzi: 21) Witam, interesują mnie metody sprawdzające wiedzę / umiejętności aplikantów w trakcie odbywania aplikacji ogolnej ( sprawdziany itp. jaka jest ich ...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 11:36.