Konkurs - aplikacja KSSiP 2017 - Forum Prawne

 

Konkurs - aplikacja KSSiP 2017 65

Cytat: Napisał/a Calcitro Właśnie: dyrdymały o brakach czy cynizm MS na poziomie Franka Underwooda? to teraz może Ty napisz jakich konkretnie dokumentów MS nie przesłało KRS na podstawie wypowiedzi Żurka i podaj podstawę, która wymaga ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Zamknięty temat
 
31-10-2017, 15:17  
neon777
Stały bywalec
 
Posty: 639
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2017

Cytat:
Napisał/a Calcitro Zobacz post
Właśnie: dyrdymały o brakach czy cynizm MS na poziomie Franka Underwooda?
to teraz może Ty napisz jakich konkretnie dokumentów MS nie przesłało KRS na podstawie wypowiedzi Żurka i podaj podstawę, która wymaga ich przedłożenie, a najlepiej sobie sprawdź, czy w ogóle takowa jest. Odnieś się do słów Żurka, które wypowiedział kilka czy kilkanaście dni temu, że KRS otrzymała z MS komplet dokumentów w sprawie asesorów, a potem odpowiedz sobie jeszcze na pytanie czemu KRS nie zastosował przepisów swojej ustawy i nie wezwał MS do uzupełnienia braków wniosków dot. asesorów?

i takie przemyślenie na koniec, w jaki sposób KRS zobligowana do rozpoznania merytorycznie wniosków dot. asesorów, składa sprzeciw oparty na brakach formalnych. Kto tych ludzi z tego KRS na sędziów powołał, przecież to jest wstyd dla Żurka i jego ekipy.
neon777 jest off-line  
31-10-2017, 15:30  
Calcitro
Użytkownik
 
Posty: 159
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2017

Cytat:
Napisał/a neon777 Zobacz post
to teraz może Ty napisz jakich konkretnie dokumentów MS nie przesłało KRS na podstawie wypowiedzi Żurka
Wiesz, ja tylko publicznie zastanawiam się nad tym, kto nas okłamuje, bo przestaję mieć wątpliwości, że ktoś to robi.

W trakcie dzisiejszej konferencji KRSu wspomniano na przykład o nieaktualnych badaniach psychologicznych (starszych niż 12 miesięcy) czyli tu chodziłoby o art. 61 par. 1 p. 4 w zw. z art. 106h p. 1 PUSP.
Calcitro jest off-line  
31-10-2017, 15:48  
neon777
Stały bywalec
 
Posty: 639
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2017

eh... skoro KRS nie dysponował aktualnymi badaniami niektórych kandydatów to nie mógł merytorycznie rozpoznać wniosków dotyczących ich osoby, czyt. złożyć wobec nich sprzeciwu. Bo niby jak, skoro zadaniem KRS jest zbadanie czy kandydat ze względu na stan zdrowia nadaje się do pełnienia urzędu sędziego. Nie mieli aktualnych badań, to nie mogli stwierdzić ani, że się nadaje, ani, że się nie nadaje. Powinni wezwać MS do uzupełnienia braków i przedłożenia aktualnych badań, a po uzupełnieniu tych braków termin 30 dniowy by im zaczął biec od początku. Ale KRS ma to gdzieś, bo ich celem było pokazanie, że mają władzę i w tym celu zagrali asesorami przeciwko MS. Mam nadzieję, że SN pouchyla z hukiem decyzje KRS i ta instytucja zostanie zreformowana. Bo aktualnie KRS to ciało polityczne, które manifestuje swoje poglądy wykorzystując atrybuty władzy jakie dostała.

A generalnie to tutaj stanowisko MS - https://ms.gov.pl/pl/informacje/news...edliwosci.html
W tym względzie w całości popieram MS i uważam, że KRS zaorała się całkowicie.
neon777 jest off-line  
31-10-2017, 16:50  
Calcitro
Użytkownik
 
Posty: 159
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2017

Cytat:
Napisał/a neon777 Zobacz post
Powinni wezwać MS do uzupełnienia braków i przedłożenia aktualnych badań, a po uzupełnieniu tych braków termin 30 dniowy by im zaczął biec od początku.
Jasne, wiem, że taką procedurę przewiduje art. 30 ustawy o Radzie, ale nie jestem w stanie zrozumieć bezczelności, która stoi za wczorajszym rozwiązaniem sprawy i naiwnie szukam innego, racjonalnego uzasadnienia takiej decyzji. Ciekawe, czy zobaczymy uchwały KRS w tym przedmiocie.
Calcitro jest off-line  
31-10-2017, 17:09  
kryspin2
Użytkownik
 
Posty: 193
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2017

Teraz jakikolwiek pomysł pójścia na aplikację sędziowską jest całkowicie wątpliwy i irracjonalny. Tak naprawdę nie ma żadnej gwarancji, czy kiedykolwiek tyle starań, egzaminów, stresów pozwoli na objęcie stanowiska sędziego. No nic, pewnie wszyscy ruszą na prokuratorską. Oby tylko miejsc starczyło. Ale raczej prawie 220 miejsc dla prokuratorskiej dla aplikantów po ogólnej nie dadzą
kryspin2 jest off-line  
31-10-2017, 17:10  
mmd01
Użytkownik
 
Posty: 142
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2017

Cytat:
Napisał/a Calcitro Zobacz post
naiwnie szukam innego, racjonalnego uzasadnienia takiej decyzji
Uzasadnienie jest wyłącznie polityczne - chęć walki z obozem rządzącym. "W KRS mamy większość, w SN mamy większość. I co nam zrobicie? Nic nam nie zrobicie... Spróbujecie zreformować KRS to znów wypchamy tępych i sterowalnych ludzi ze zniczami na ulice w obronie (rzekomo) praworządności i konstytucji". Intencje polityczne widać też choćby w przekazach medialnych i kolejnych konferencjach - KRS i w zasadzie wszystkie media od dłuższego czasu z uporem maniaka powtarzają "lista Ziobry, lista MS", a to są przecież absolwenci KSSiPu niemający z polityką nic wspólnego.
mmd01 jest off-line  
31-10-2017, 17:47  
HouseMD
Stały bywalec
 
Posty: 1.001
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2017

O ile dobrze zrozumiałem, to KRS założyła, że nie będą wzywać do uzupełnienia braków w postaci zaświadczeń bo aplikanci ich zwyczajnie nie mają. Co prawda mogliby uzyskać je w terminie na uzupełnienie braków ale nie z mocą wsteczną, to jest na datę nominacji (pomijając kwestię, czy w ogóle w świetle ustawy te badania były konieczne a nie wystarczyły te sprzed rozpoczęcia aplikacji).

Co do obecnej sytuacji, to chodzą słuchy że dla 207 obecnych aplikantów AO będzie więcej miejsc na prokuratorską (zwłaszcza po tegorocznym egzaminie gdzie 20 miejsc asesorskich pozostało bez obsady) niż na sędziowską ale obawiam się, że osoby z najlepszymi wynikami pójdą właśnie na prokuratorską. Trochę szkoda bo nie ujmując niczego zawodowi prokuratora, najbardziej absorbujący intelektualnie jest zawód sędziego a na sędziowskiej znaleźć powinni się najlepsi z najlepszych. Od zeszłego roku trend się odwrócił a w tym roku na sędziowską pójdzie dolna część listy.

Jestem ciekawy, co KRS zrobi z aplikantami V rocznika, którzy aktualne zaświadczenia przedłożą. Nie będzie już można argumentować względami formalnymi i albo dostaną votum albo KRS będzie musiała wprost przyznać motywy decyzji.

Swoja drogą , określenie procesu kształcenia w KSSiP jako ciągu technologicznego a asesorów jako janczarów, jest nieprzyzwoite i narusza dobra osobiste. To nie tylko obraza dla aplikantów ale też dla wszystkich wykładowców KSSiP, którymi są przecież czynni sędziowie i prokuratorzy. A kto miał styczność z KSSiP ten wie, że polityki jest tam okrągłe zero.
HouseMD jest off-line  
31-10-2017, 18:12  
neon777
Stały bywalec
 
Posty: 639
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2017

Na pewno dla rocznika VIII ogólnej nie dadzą 220 miejsc na prokuratorską i 0 na sędziowską, nierealne. Ja bym bardziej obstawiał 110 miejsc na każdej aplikacji, no ale zobaczymy. Część na pewno będzie musiała iść na sędziowską i te osoby podejmą spore ryzyko, przez całą aplikację będą pewnie czuły niepokój co będzie w przyszłości... nawet jak teraz jakoś SN te odwołania asesorów uwzględni to nikt nie gwarantuje, że w przyszłości nie będzie scen z zaskarżeniem wyroków asesorów do sądów i trybunałów międzynarodowych. Jak władza się zmieni to asesura sędziowska z urzędu bankowo zniknie. Problem jeszcze w tym, że teraz po egzaminie sędziowskim zlikwidowali staż referendarski, więc będzie można wylądować po prostu na lodzie po sędziowskiej. Patrząc na taką perspektywę, to prokuratorska jest rajem
neon777 jest off-line  
31-10-2017, 18:24  
mmd01
Użytkownik
 
Posty: 142
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2017

Cytat:
Napisał/a HouseMD Zobacz post
O ile dobrze zrozumiałem, to KRS założyła, że nie będą wzywać do uzupełnienia braków w postaci zaświadczeń bo aplikanci ich zwyczajnie nie mają.
KRS nie jest od tego, by cokolwiek zakładać. Jeśli wymaganych dokumentów w przesłanych wnioskach brakowało, to zgodnie z ustawą powinni wezwać MS do ich uzupełnienia. Dopiero wtedy okazałoby się, czy tych zaświadczeń aplikanci faktycznie nie mają, czy ich tylko nie dołączono. Pomijając oczywiście (jak sam napisałeś) kwestię tego, czy tych dokumentów nie było (MS twierdzi, że wnioski były kompletne) i czy ich dołączenie w świetle ustawy było w ogóle konieczne.

Tak jak napisał neon, KRS całkowicie się zaorała. "Wyższa kasta" pokazała swoją niekompetencję, swoje zaangażowanie w politykę, dając tym samym kolejny argument PiSowi za koniecznością przeprowadzenia reformy (i jak ktoś powiedział, nie wiem czy nawet nie Ty, wcale mi ich teraz nie żal, niech Ziobro ich ostro przeora - zasłużyli).

Z resztą posta zgadzam się w 100%. Przykro patrzeć, że aplikację sędziowską wybierze raczej dolna część listy (albo ryzykanci/marzyciele) i ciekawe, jaki argument KRS znajdzie za odrzuceniem aplikantów V rocznika (bo nie wierzę, że po wczorajszym pokazie siły KRS w obecnym składzie nagle miałaby zrobić krok w tył).
mmd01 jest off-line  
31-10-2017, 21:17  
remix1607
Użytkownik
 
Posty: 60
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2017

Dołączając się do wątku dodam swoje przemyślenia. Na pewno zwróciliście uwagę że cały ten żurek (celowo mała litera) mówił o wolnych 800 etatach sędziowskich. Tak sobie myślę, że Zbyszek po tej akcji na pewno nie będzie się kwapił do ogłoszenia jakichkolwiek etatów na konkursy. Nie zdziwię się jak weźmie KRS na przetrzymanie- albo asesorzy albo nikt. Może też PAD widząc co się dzieje pozwoli to towarzystwo zaorać. Tak czy tak myślę że w tym wypadku czas zadziała na korzyść MŚ. Wiadomo ofiarami wojny są przyszli asesorzy ale myślę że koniec końców dostaną tę asesure.
remix1607 jest off-line  
31-10-2017, 21:34  
neon777
Stały bywalec
 
Posty: 639
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2017

Może i dostaną, ale może to potrwać długo i konsekwencje będą chociażby takie, że "niezadowoleni" z wyroków będą wylewać swoje frustracje i najłatwiej wykrzyczeć, że asesor jest z nadania Ziobry i dyspozycyjny wobec partii... Poza tym w trakcie asesury może się zmienić władza, która całkowicie zmieni dostęp do zawodu sędziego. Co by nie mówić KRS potwierdziła tylko słowa polityków PiS, że siedzą tam stare, upolitycznione dziady, które zamknęły się na świat. Sprzeciw wobec młodych, nieskażonych asesorów to dla całego KRS strzał w głowę. Tą decyzję krytykują praktycznie wszyscy, łącznie z szeregowymi sędziami. Oczywiście oprócz opozycji parlamentarnej... Nie sądzę jednak, żeby znalazło się teraz wielu desperatów, którzy pognają bronić tego syfu podczas uchwalania nowej ustawy o KRS. Oby jak najszybciej wymienili skład KRS, bo jak tam siedzą same takie Żurki to po prostu wstyd dla Polski.
neon777 jest off-line  
31-10-2017, 21:50  
remix1607
Użytkownik
 
Posty: 60
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2017

Tak z doświadczenia zawodowego (jestem asystentem w SO wcześniej w SR) ludzie masowo skarżą się teraz właśnie do Ziobry. Wizytatorzy u nas na bieżąco duży więcej spraw z rejonu kontrolują na zlecenie MS. Dlatego jeśli będzie jakaś grupa niezadowolona z asesorów "Ziobrowych" jak mówisz to moim zdaniem będzie to mają grupa. Powiem więcej, uważam że po tej decyzji KRS więcej ludzi będzie przeciw nim niż wcześniej. A co do Żurka i całej KRS to mam nadzieję, że zrobią im taki Blitzkrieg że nie zdążą nawet zareagować.
remix1607 jest off-line  
31-10-2017, 21:53  
HouseMD
Stały bywalec
 
Posty: 1.001
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2017

Gorzej jeśli uda się przepchnąć asesorów, a potem SN będzie masowo uchylał wyroki na nieważność;/
HouseMD jest off-line  
31-10-2017, 21:55  
neon777
Stały bywalec
 
Posty: 639
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2017

ciężkie czasy nadchodzą, dla aplikantów sędziowskich a miało być tak pięknie z "gwarantowaną asesurą"
neon777 jest off-line  
31-10-2017, 22:00  
remix1607
Użytkownik
 
Posty: 60
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2017

Startuje w tym roku na aplikację do KSSiP i powiem szczerze że do wczoraj byłem na 100% nastawiony na sądówkę a po wczoraj zaczynam się zastanawiać.
remix1607 jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Konkurs na aplikację ogólną (KSSiP) - 2016 cz. III (odpowiedzi: 1000) Nie ma takiej, co nie wyklucza jego zmiany. Ale chyba prościej zmienić zarządzenie niż ustawę?
§ Konkurs na aplikację ogólną (KSSiP) - 2016 cz. II (odpowiedzi: 998) To oznacza ze zaraz bedzie klucz :D
§ Konkurs na aplikację ogólną (KSSiP) - 2016 (odpowiedzi: 999) Wszyscy, którzy pragną wybrać się na egzamin wstępny na aplikację ogólną, jaki odbędzie się w 2016 r., powinni tu zacząć pisać.
§ Aplikacja ogólna a aplikacje specjalistyczne w KSSiP - podobieństwa, różnice (odpowiedzi: 6) Cześć! Interesują mnie opinie osób, które ukończyły albo są w trakcie aplikacji sędziowskiej i prokuratorskiej. Jak oceniacie ich trudność względem...
§ Konkurs aplikacja ogólna 2015 (odpowiedzi: 929) Cześć, do I etapu konkursu na aplikację ogólną zostało ponad 8 miesięcy i mimo, że to dużo czasu to warto zacząć przygotowania na spokojnie...
§ kssip- metoda klasyfikacji / aplikacja ogólna / prokuratorska (odpowiedzi: 21) Witam, interesują mnie metody sprawdzające wiedzę / umiejętności aplikantów w trakcie odbywania aplikacji ogolnej ( sprawdziany itp. jaka jest ich ...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:29.