Aplikacja sędziowska czy prokuratorska - Forum Prawne

 

Aplikacja sędziowska czy prokuratorska

Która z aplikacji jest Waszym zdaniem bardziej perspektywiczna? Czytając wszelkiej maści artykuły i doniesienia można dojść do wniosku, że chyba prokuratorska. Z drugiej strony w ubiegłym roku na prokuratorską przyjęto 130 osób. W marcu 2018r. ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Odpowiedz
 
30-08-2017, 16:56  
HouseMD
Stały bywalec
 
Posty: 990
Domyślnie Aplikacja sędziowska czy prokuratorska

Która z aplikacji jest Waszym zdaniem bardziej perspektywiczna?

Czytając wszelkiej maści artykuły i doniesienia można dojść do wniosku, że chyba prokuratorska. Z drugiej strony w ubiegłym roku na prokuratorską przyjęto 130 osób. W marcu 2018r. aplikację tą rozpocznie około 100 obecnych aplikantów AO oraz 140 osób z naboru bezpośredniego. Oznacza to, że w ciągu 1,5 roku (aplikanci z nowego naboru mają 3 letnie szkolenie) skumuluje się na asesurze prawie 400 osób i w zbliżonym czasowo okresie wszyscy zyskają możliwość startowania w konkursach na wolne stanowiska prokuratorskie. Obecnie sytuacja kadrowa w prokuraturze nie jest najlepsza ale mam wątpliwości, czy aby na pewno nie dojdzie do sytuacji, w której po asesurze będzie można wylądować na bezrobociu, względnie startować w konkursach przez kilkanaście miesięcy, zwłaszcza że tych etatów prokuratorskich jest siłą rzeczy o wiele mniej w skali kraju niż sędziowskich.

Z drugiej strony aplikacja sędziowska po zmianach z prawdopodobną, choć nie gwarantowaną asesurą, po której nie będzie trzeba stawać w konkursach i po raz kolejny się przeprowadzać. Dodatkowo, IMO lepsza aniżeli w przypadku prokuratorskiej, wszechstronna wiedza i zdobywane na praktykach doświadczenie z innych dziedzin prawa, umożliwiające szybsze przekwalifikowanie się na adwokata/radcę w razie trudności z dojściem do zawodu.

Mam nadzieję, że wątek ten będzie przydatny wszystkim, którzy w perspektywie kilku miesięcy będą musieli podjąć decyzję co dalej - mowa o aplikantach AO oraz osobach z nowego naboru. Nie chodzi o specyfikę obydwu zawodów bo każdy ma odmienne preferencje, ale o kwestię perspektyw po ukończeniu obu aplikacji.
HouseMD jest off-line  
30-08-2017, 17:18  
cranberrries
Użytkownik
 
Posty: 336
Domyślnie RE: Aplikacja sędziowska czy prokuratorska

Ty zdaje się jesteś po aplikacji ogólnej, więc pewnie wiesz lepiej niż np. ja, który jestem na korporacyjnej. Z tego co wiem większość bije się (biła się?) zawsze o sędziowską, która daje podobno większe możliwości i niby większe szanse na zatrudnienie. Nie wiem jak jest teraz, ale po odejściach z prokuratury na pewno zapotrzebowanie będzie spore.
cranberrries jest off-line  
30-08-2017, 17:28  
neon777
Stały bywalec
 
Posty: 593
Domyślnie RE: Aplikacja sędziowska czy prokuratorska

Braki w prokuraturach są ogromne, aktualnie chyba nie ma ośrodka, gdzie wszystkie miejsca w prokuraturach są zajęte... Przypominam, że z danych z 2016 r. wynikało, że jest niemal 500 etatów nieobsadzonych. Robiono "konkursy" na stanowiska asesora prokuratorskiego i przyjmowano każdego jak leci. Wiele konkursów nie zostało rozstrzygniętych z powodu braku chętnych. 2017 r. w związku ze zmianami w zakresie przejścia w stan spoczynku będzie rekordowym pod względem odejść z jednostek prokuratury, jak i sądów. Do tego w najbliższych latach również będą zwalniać się etaty prokuratorskie i sędziowskie. Jak dla mnie spokojnie na co najmniej 5 najbliższych lat etaty dla osób po zdanym egzaminie prokuratorskim są gwarantowane i dużo pewniejsze niż etaty asesorów sędziowskich.

Dodatkowo za aplikacją prokuratorską przemawia fakt, że jest ciekawsza od sędziowskiej. Dla porównania możecie sobie poczytać programy obu aplikacji

Aplikacja sędziowska
https://www.kssip.gov.pl/sites/defau...dziowskiej.pdf

Aplikacja prokuratorska
https://www.kssip.gov.pl/kssip/sites...26c8c1aaec.pdf

Na marginesie aplikacja sędziowska to 80% sprawdzianów napisanie wyroku z uzasadnieniem, na praktykach to samo - cały czas w sądach i klepanie wyroków z uzasadnieniami dla sędziów. Z kolei na aplikacji prokuratorskiej jest dużo więcej atrakcji, a sprawdziany są stosunkowo przyjemne Widać to też po zdawalności sprawdzianów w KSSiP i egzaminach końcowych. Na aplikacji prokuratorskiej praktycznie nikt nie oblewa sprawdzianów, albo to są sporadyczne przypadki. Podobnie, jeśli chodzi o egzamin prokuratorski. Nie można tego natomiast powiedzieć o aplikacji sędziowskiej, gdzie jest zachrzan.

W kwestii atrakcyjności, poziomu trudności i zdawalności egzaminu końcowego oraz gwarancji zatrudnienia bez wątpienia aplikacja prokuratorska góruje.

Nie zmienia to jednak faktu, że jak ktoś jest fanem cywila to wybierze aplikację sędziowska, bo na prokuratorskiej cywila za dużo nie doświadczy
neon777 jest off-line  
30-08-2017, 23:22  
Indos
Użytkownik
 
Posty: 222
Domyślnie RE: Aplikacja sędziowska czy prokuratorska

Postawię tezę, że osoby myślące w sposób pragmatyczny, kierujące się łatwiejszą ścieżką do zawodu, wybierały do tej pory w większości aplikację prokuratorską.

Aplikacja sędziowska jest trudniejsza. Trudniejszy jest sam egzamin. Patrząc obecnie: asesura sędziowska będzie zapewne obarczona znacznie większymi trudami aniżeli prokuratorska. Patrząc w przyszłość: system dojścia do zawodu dla prokuratorów zapewne się utrzyma, a co ze ścieżką dojścia do zawodu sędziego - nie sposób powiedzieć. Zapotrzebowanie na nowy narybek będzie w obu tych miejscach, przy czym o ile nikt specjalnie nie kwestionuje doświadczenia życiowego prokuratorów, czy też samego modelu kształcenia, o tyle wpływowe środowiska sędziowskie nieustannie forsują koncepcję korony zawodów, a przeciętny adwokat czy notariusz raczej będzie zainteresowany pracą sędziego aniżeli prokuratora.

Aplikację sędziowską wybierają osoby, które po prostu chcą być sędziami - widzą się w tym zawodzie, traktują to jako swoje powołanie, element swojego etosu - niezawisłości, ważenia racji, rzeczywistej decyzyjności, a nawet - używając wielkich słów - szlachetności tego zawodu. W większości zdecydowanie są to osoby skłaniające się w stronę cywilistyki, co pokazują preferencje aplikantów przy wyborze miejsca na asesurę.

To, czy program aplikacji prokuratorskiej jest bardziej interesujący, to już kwestia gustu. Ja bardzo sobie cenię wszechstronność programu aplikacji sędziowskiej; konieczność zmierzenia się zarówno z ubezpieczeniami społecznymi, jak i z prawem upadłościowym; z karnym skarbowym, jak i z prawem rodzinnym. To daje bardzo szerokie horyzonty, aczkolwiek wymaga dużego wysiłku i systematycznej pracy. Aplikacja prokuratorska obfituje na pewno w więcej "ciekawostek", zajęć w terenie itd.

To są tak różne aplikacje, że naprawdę wydaje mi się, że charakterologicznie każdy absolwent ogólnej powinien już intuicyjnie czuć, co mu bardziej odpowiada

Osobiście uważam, że sędzia powinien zarabiać trochę więcej jak prokurator, a aplikacja sędziowska powinna być trochę dłuższa niż prokuratorska - bo jej program jest obecnie znacznie bardziej przeładowany, ale środowisko prokuratorskie pewnie by się z tym nie zgodziło
Indos jest off-line  
01-09-2017, 10:10  
HouseMD
Stały bywalec
 
Posty: 990
Domyślnie RE: Aplikacja sędziowska czy prokuratorska

A czy ma ktoś informację ile średnio zwalniało się w ubiegłych latach miejsc sędziowskich w SR i prokuratorskich w PR?
HouseMD jest off-line  
01-09-2017, 14:13  
neon777
Stały bywalec
 
Posty: 593
Domyślnie RE: Aplikacja sędziowska czy prokuratorska

Cytat:
Napisał/a HouseMD Zobacz post
A czy ma ktoś informację ile średnio zwalniało się w ubiegłych latach miejsc sędziowskich w SR i prokuratorskich w PR?
można to gdzieś chyba sprawdzić na stronie MS i PG, tak na szybko, o ile w ogóle można opierać się na doniesieniach prasowych to w 2016 roku odeszło w stan spoczynku 313 sędziów

***mod***

w prokuraturze również w 2016 roku kilkaset etatów się zwolniło
***mod***

ale i tak 2017 będzie rekordowym rokiem pod względem odejść w stan spoczynku w sądach i prokuraturach W sądach trochę lukę załatają asesorzy 270 teraz i po egz. sędziowskim ok. 100. Nadal jednak i tu i tu będzie kilkaset wolnych etatów, których liczba będzie w następnych latach rosła, a kssipowcy ich raczej nie mają szans zapełnić
neon777 jest off-line  
22-01-2018, 08:37  
mortycja9
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Aplikacja sędziowska czy prokuratorska

Dzień dobry! Ja mam pytanie trochę z innej beczki. Jak wyglada powoływanie na stanowisko prokuratorskie? Czy jest brane pod uwagę kto z jakiego miasta pochodzi? Czy np. mieszkańca województwa pomorskiego mogą dać np. na Śląsk? Czy ktoś wie jak to wyglada w praktyce? Pozdrawiam
mortycja9 jest off-line  
22-01-2018, 08:58  
oiengseg
Stały bywalec
 
Posty: 945
Domyślnie RE: Aplikacja sędziowska czy prokuratorska

Jeśli chodzi Ci o etaty asesorskie po aplikacji to jest jedna lista dla całego kraju i aplikanci sami wybierają z niej etaty według punktacji z egzaminu końcowego.
oiengseg jest off-line  
14-11-2019, 16:17  
Clevland =*
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie RE: Aplikacja sędziowska czy prokuratorska

Hej, aplikanci rozpoczynajcy aplikacje sedziowska/prokurtaorska w 2018 roku beda zdawac egzamin zawodowy w 2020 roku jesienia czy w 2021 roku w kwietniu ?
Clevland =* jest off-line  
14-11-2019, 17:10  
oiengseg
Stały bywalec
 
Posty: 945
Domyślnie RE: Aplikacja sędziowska czy prokuratorska

Zależy którzy. W 2018 roku rozpoczęły aplikacje dwa roczniki aplikacji sędziowskiej i prokuratorskiej - VIII (który odbywał aplikację ogólną w 2017) i IX (z pierwszego bezpośredniego naboru w 2017)
oiengseg jest off-line  
14-11-2019, 18:03  
Clevland =*
Użytkownik
 
Posty: 30
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a oiengseg Zobacz post
Zależy którzy. W 2018 roku rozpoczęły aplikacje dwa roczniki aplikacji sędziowskiej i prokuratorskiej - VIII (który odbywał aplikację ogólną w 2017) i IX (z pierwszego bezpośredniego naboru w 2017)
Chodzilo mi bardziej o bezposredni nabor, ale z ciekawosci tez mozesz napisac kiedy bedzie pisal egzamin rocznik osmy.
Clevland =* jest off-line  
14-11-2019, 18:51  
oiengseg
Stały bywalec
 
Posty: 945
Domyślnie RE: Aplikacja sędziowska czy prokuratorska

No dokładnie tak jak napisałaś - VIII będzie pisał jesienią 2020, a IX wiosną 2021.
oiengseg jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Egzamin wstępny - aplikacja sędziowska i prokuratorska 2016 (odpowiedzi: 527) Witam! Tegoroczny test na aplikację ogólną pokazał, że poziom trudności rośnie z roku na rok i wielką niewiadomą jest czym zostaniemy zaskoczeni w...
§ Aplikacja sędziowska (odpowiedzi: 4) Czy to prawda że jak zdaje się egzamin na aplikacje sędziowską to można się dostać na prokuratorską? Chodzi mi o to że zdaje się z myślą o aplikacji...
§ Aplikacja sędziowska czy prokuratorska (odpowiedzi: 15) Jak w temacie :) Koniec aplikacji ogólnej zbliża się wielkimi krokami, a tym samym konieczność wyboru dalszej drogi. Dlatego proszę starsze roczniki...
§ aplikacja sędziowska (odpowiedzi: 4) Mam pytanie ile wynosi wynagrodzenie aplikanta sędziowskiego, z tego co wyczytałam to wynagrodzeniem jest stypendium w wysokości 3800 brutto ale z...
§ Aplikacja sędziowska?! (odpowiedzi: 82) Witam Szukając informacji o aplikacjach natchnołem sie na dość ciekawy tekst, mianowicie: "...Droga do zawodu sędziego jest podzielona na kilka...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 03:02.