Aplikacja czy dzienne studia doktoranckie - Forum Prawne

 

Aplikacja czy dzienne studia doktoranckie

Wiem że były takie tematy ale na ogół są one bardzo stare, albo dotyczą niestacjonarnych studiów doktoranckich, więc mam nadzieje że moderacja nie uzna tego za dubel. Odbywałem około półroczne praktyki w kancelarii (doświadczenia mam ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Odpowiedz
 
08-10-2017, 18:17  
Endejk
Użytkownik
 
Posty: 112
Domyślnie Aplikacja czy dzienne studia doktoranckie

Wiem że były takie tematy ale na ogół są one bardzo stare, albo dotyczą niestacjonarnych studiów doktoranckich, więc mam nadzieje że moderacja nie uzna tego za dubel.

Odbywałem około półroczne praktyki w kancelarii (doświadczenia mam trochę więcej) i sytuacja jest taka, że dostałem się zarówno na stacjonarne studia doktoranckie jak i na aplikację adwokacką.

Główny plus aplikacji jaki widzę jest taki, że łatwiej z nią o pracę i jednak aplikanci są bardziej poważani niż doktoranci/absolwenci prawa, natomiast główną zaletą doktoratu jest to, że jestem w katedrze która mnie bardzo kręci (pmp) i to że za doktorat nie muszę płacić w przeciwieństwie do aplikacji.

W przyszłości niekoniecznie widziałbym się jako adwokat chodzący do sądu (nie czuje zajawki na sale rozpraw, mówiąc kolokwialnie) a raczej jako specjalista w kancelari na przykład od obrotu międzynarodowego czy od IP (będę pisał rozprawę na pograniczu IP i prawa międzynarodowego), zwłaszcza że moje zainteresowanie idą raczej w kierunku styku prawa administracyjnego i pmp/prawa UE, ew. prawa handlowego/cywilnego i prawa UE/pmp.
No i przede wszystkim po obronie/po aplikacji widziałbym się prawie na pewno za granicą a nie w Polsce ( w szczególności w instytucjach UE jak Prezes da i jeszcze w UE będziemy).
Niemniej jednak przez okres doktoratu chciałbym zdobywać praktyczne doświadczenie, żeby móc się wpisać na listę w kancelarii albo w urzędach centralnych (skądinąd mój promotor mgr który zajmuje się pmp i nie sądzę żeby bywał w sądzie kiedykolwiek wpisał się na listę radców więc na pewno jest to możliwe)

No i generalnie to jak patrzę na program aplikacji adwokackiej to jawi mi się to jako udręka jak pomyśle o tych wszystkich rzekomo niewiele wartych zajęciach, praktykach etc.

Właściwie z tego co piszę pewnie łatwo wywnioskować, że bardzo nie chce iść na aplikację, ale mimo to czy radzilibyście iść na tę aplikację czy sobie to darować i zająć się zdobywaniem doświadczenia i pracą ?

Na marginesie fajnie by było jakby ktoś wiedział czy pracę w służbie zagranicznej ORA uznaje za pracę spełniającą warunki ustawowe ?

Byłbym wdzięczny za rady
Endejk jest off-line  
08-10-2017, 18:30  
89Dominika
Stały bywalec
 
Posty: 726
Domyślnie RE: Aplikacja czy dzienne studia doktoranckie

Skoro nie chcesz być adwokatem, to po co Ci aplikacja. Sam sobie na to pytanie odpowiedziałeś. Wiadomo, że można sie wpisać na listę na podstawie dr hab (vide Twój promotor) albo dr plus egzamin zawodowy albo dr plus staż w kancelarii, ale to chyba wiesz skoro dostałeś się na aplikację.
Na aplikację nikt nie musi iść jak nie chce. Skoro taka straszna. Na ostatnie pytanie nie znam odpowiedzi, bo jestem "od niebieskich". To ktoś "zielony" musi pomóc.
89Dominika jest off-line  
08-10-2017, 19:15  
oiengseg
Stały bywalec
 
Posty: 945
Domyślnie RE: Aplikacja czy dzienne studia doktoranckie

Przeczytaj sobie jeszcze raz dokładnie te przepisy, do wpisu bez egzaminu potrzeba stażu w kancelarii/sądzie lub jako legislator. Świadczenie pomocy prawnej na rzecz urzędu uprawnia tylko do zdania egzaminu bez aplikacji. Trochę bardziej odpowiadając na Twoje pytanie, jeśli przedłożysz zaświadczenie na którym będzie napisane to co w ustawie, to będzie ok. Nie wiem czy w skład służby zagranicznej wchodzą stanowiska stricte prawnicze.

Co do sensu aplikacji - wszystkie Twoje zastrzeżenia są jak najbardziej słuszne. Jeżeli jesteś pewien, że dociągniesz ten doktorat do końca i nie boisz się o znalezienie pracy (zawsze możesz zostać asystentem w sądzie) to szkoda czasu.
oiengseg jest off-line  
08-10-2017, 21:09  
89Dominika
Stały bywalec
 
Posty: 726
Domyślnie RE: Aplikacja czy dzienne studia doktoranckie

Aha, Kolega pytał o pracę pozwalającą na pominięcie aplikacji. Mea culpa. Bo myślałam, że chodziło o pracę dla aplikanta.
89Dominika jest off-line  
11-10-2017, 19:18  
Przemaz79
Użytkownik
 
Posty: 66
Domyślnie RE: Aplikacja czy dzienne studia doktoranckie

Jak dla mnie, to udaj się do swojej ORA jak najszybciej, wyjaśnij czym się zajmujesz w służbie zagranicznej, czy MSZ, jeżeli wyrażą zgodę i dasz radę, to pisz doktorat i rób jednocześnie aplikację. Jedno drugiego nie wyklucza. Zastanawiam się tylko, jak pogodzisz dzienny doktorat z pracą w służbie zagranicznej??? Doba jest za krótka Znam osoby, które robiły doktorat i aplikację jednocześnie.
Przemaz79 jest off-line  
02-12-2017, 15:01  
Endejk
Użytkownik
 
Posty: 112
Domyślnie RE: Aplikacja czy dzienne studia doktoranckie

A czy faktycznie jest bardzo ciężko po samym doktoracie bez praktyki przebić się do praktyki ?
I czy ktoś się orientuje czy doktorant może aplikować na praktyki studenckie czy raczej doktoranci są utrącani ze względu na przyczyny powiedzmy formalne ?
Endejk jest off-line  
02-12-2017, 18:21  
oiengseg
Stały bywalec
 
Posty: 945
Domyślnie RE: Aplikacja czy dzienne studia doktoranckie

Zależy co masz na myśli przez "przebicie się do praktyki". Rozsyłać CV raczej faktycznie nie będzie po co - albo praca po znajomości, albo własna kancelaria, ew. referendarz. Co do praktyk studenckich nie ma reguły.
oiengseg jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Studia doktoranckie (odpowiedzi: 1) Witajcie, czy ktoś z obecnych tu osób jest na studiach doktoranckich (stacjonarnych)? Interesuje mnie WPiA UŁ. Chciałbym wiedzieć jak realnie...
§ Aplikacja, a studia dzienne (odpowiedzi: 3) Czy pogodzenie godzinowo aplikacji i drugich studiów stacjonarnych, tzw "dziennych", jest w ogóle wykonalne? Szczególnie interesuje mnie opinia ludzi...
§ Studia doktoranckie w Niemczech (odpowiedzi: 1) Jest górna granica wieku, do której można podjąć studia o tytuł doktora (nie myląc z lekarzem)?
§ Studia doktoranckie po licencjacie (odpowiedzi: 1) Witam, Spotkałem się z informacją, że istnieje możliwość podjęcia studiów doktoranckich zaraz po licencjacie. Czy w Polsce również to jest...
§ aplikacja a studia doktoranckie prawa (po magisterskich administracji) (odpowiedzi: 5) Witam, Pracuję do paru lat na stanowisku asystent adwokata w kancelarii. Jestem zatrudniona na cały etat na podstawie umowy o pracę na czas...
§ obniżenie alimentów / studia dzienne / zmiany kierunków studiów (odpowiedzi: 20) ojciec płacił mi alimenty o kwocie wysokości 1700zł, która została ustalona przez sąd w momencie rozwodu moich rodziców. w tym miesiącu obniżył tą...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:31.