jaka aplikacja - Forum Prawne

 

jaka aplikacja

Cześć. Jestem obecnie na ostatnim roku studiów, w lipcu będę się bronić. Od zawsze marzyłam o aplikacji prokuratorskiej, jednak im bliżej podjęcia stanowczej decyzji tym więcej mam wątpliwości. Zastanawiam się, która z aplikacji jest bardziej ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Odpowiedz
 
06-12-2017, 11:38  
gawelek
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie jaka aplikacja

Cześć.

Jestem obecnie na ostatnim roku studiów, w lipcu będę się bronić. Od zawsze marzyłam o aplikacji prokuratorskiej, jednak im bliżej podjęcia stanowczej decyzji tym więcej mam wątpliwości. Zastanawiam się, która z aplikacji jest bardziej przyszłościowa, czy może w ogóle zrezygnować z aplikacji i pójść inną drogą kariery prawniczej? Możecie wyrazić swoje zdanie? Ktoś ma podobne rozterki?

Jeśli gdzieś już jest podobny temat to z góry przepraszam i proszę o przekierowanie.
gawelek jest off-line  
06-12-2017, 13:03  
HouseMD
Zbanowany
 
Posty: 949
Domyślnie RE: jaka aplikacja

To zależy co rozumiesz pod pojęciem "przyszłościowy". Pod względem wynagrodzenia, pewności zatrudnienia najlepsza jest aplikacja prokuratorska oraz sędziowska.
HouseMD jest off-line  
06-12-2017, 13:06  
gawelek
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: jaka aplikacja

Bardziej myślę o tym pod względem czasu dla siebie i dla rodziny. Bo będąc praktykantką w Prokuraturze w swoim mieście, śmiało mogę stwierdzić, że jest on mocno ograniczony ;/
gawelek jest off-line  
06-12-2017, 13:19  
mkkr
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie RE: jaka aplikacja

Cytat:
Napisał/a gawelek Zobacz post
Bardziej myślę o tym pod względem czasu dla siebie i dla rodziny. Bo będąc praktykantką w Prokuraturze w swoim mieście, śmiało mogę stwierdzić, że jest on mocno ograniczony ;/
Na podstawie swoich doświadczeń i wielu znajomych, którzy obrali różne ścieżki, uogólniając mogłabym napisać, że jeśli chcesz zarabiać "godne" pieniądze i realizować się w danym zawodzie prawniczym, to w żadnym z nich nie możesz liczyć na to, że o 15.30 zamkniesz akta i spokojnie spędzisz czas z rodziną.

Adwokat, radca prawny - wolny zawód, zarobisz tyle, na ile będziesz pracować. Większość prowadzi działalność gospodarczą, a klient jest panem, więc... Chyba, że jesteś radcą na etacie, ale z tym też bywa różnie.

Sędzia, prokurator - zależy do jakiego wydziału, w jakiej miejscowości trafisz. Tendencja w dużych miastach jest taka, że wpływ jest ogromny, zwłaszcza w wydziałach cywilnych, gospodarczych, rodzinnych. Często można zapomnieć o weekendach, a jak termin na uzasadnienie biegnie, to czy światek czy niedziela piszesz, kosztem czasu rodziny.

Wydaje mi się, że nie ma jednej, dobrej odpowiedzi. Z moich obserwacji najbardziej "stabilnie" mają chyba referendarze.
mkkr jest off-line  
06-12-2017, 13:21  
HouseMD
Zbanowany
 
Posty: 949
Domyślnie RE: jaka aplikacja

I asystenci, z tym że kosztem niskiego wynagrodzenia
HouseMD jest off-line  
06-12-2017, 13:38  
gawelek
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: jaka aplikacja

A jeżeli chodzi o inne ścieżki kariery po ukończeniu prawa, poza aplikacjami? Np. praca w policji, urzędzie miasta itd? Słyszeliście może jak tam to wygląda? Jaka jest kwestia wynagrodzenia?
gawelek jest off-line  
06-12-2017, 14:07  
Martin0235
Użytkownik
 
Posty: 97
Domyślnie RE: jaka aplikacja

W moim przekonaniu znakomitym wyborem jest referendarz, 8 godzin i idziesz do domu nie masz na głowie pisania uzasadnień po godzinach i w weekendy. Zarobki są bardzo przyzwoite. Wystarczy powiedziec ze w aktualnym roczniku aplikacji ogólnej są osoby ktore rozważaja rezygnacje z aplikacji specjalistycznej i starty w konkursach na referendarzy.
Martin0235 jest off-line  
06-12-2017, 14:23  
HouseMD
Zbanowany
 
Posty: 949
Domyślnie RE: jaka aplikacja

Referendarz to faktycznie dobra opcja ale raczej nie dla osób ambitnych, które źle znoszą stagnację zawodową. Nie ma co ukrywać, że jest to praca sztampowa, wymagająca dość wąskiej wiedzy.

Na ogólnej każdy mówi co innego, a często przeczy samemu sobie. Obecnie, po ustabilizowaniu się sytuacji z asesorami, w niektórych grupach ponoć nawet 75% osób deklaruje sędziowską.
HouseMD jest off-line  
06-12-2017, 14:31  
gawelek
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: jaka aplikacja

a co jaki czas takie konkursy/egzaminy na referendarzy się odbywają? w zależności od zapotrzebowania prawda? więc tu też nie zawsze ta ścieżka może być otwarta. A Wasza opinia o KSAP? Warto się tam wybrać?
gawelek jest off-line  
06-12-2017, 14:39  
kryspin2
Użytkownik
 
Posty: 193
Domyślnie RE: jaka aplikacja

Też polecałbym referendarza. Dobre pieniądze, stabilna praca i brak nadgodzin. Adwokata i radcę bym nie polecał, gdyż rynek jest tak zapełniony, że przebić się jest bardzo ciężko i wymaga to olbrzymiej pracy dużo powyżej tych 8 h dziennie. Ale najlepsza aplikacja to prokuratorska. Bardzo dobra pensja, prosta droga do zawodu, mniej pracy niż w sądzie (przez co więcej czasu dla siebie, rodziny, na drogę naukową, hobby, podróże); zawód ponadto ciekawy, różnorodny i co ważne szybsza niż gdziekolwiek droga awansu, już po kilku latach można być w okręgu, co przekłada się też na wynagrodzenie. Odradzam natomiast stanowczo sędziowską aplikację. W dobie takich zawirowań nad modelem i kształtem tego zawodu, wybieranie jej jest ryzykiem. Aplikacja ta jest trudna, ciężka, głównie polegająca na czytaniu akt i pisaniu uzasadnień, niczym asystent. Aplikant prokuratorski może przesłuchiwać, wykonywać wiele czynności procesowych samodzielnie, uczestniczyć w rozprawach jako oskarżyciel w dochodzeniach. A sędziowski nic z tych rzeczy nie może. Aplikacja sędziowska też jest strasznie jednostajna. I zawód też taki. Tylko czytanie akt przy biurku i stosowanie przepisów, niczym urzędnik. Mało rozwojowa jak dla mnie. Poza tym obecny model zapewne zmieni się jak tylko zmieni się władza, i ktoś kto w marcu za kilka miesięcy pójdzie na sędziowską za 3 lata może tego gorzko żałować. Może być asystentem za ponad 2 tysiące bez większych perspektyw zawodowych a poza tym po prokuratorskiej można śmiało iść na asesora sędziowskiego jeśli za te 2,5-3 lata będzie jeszcze ten model funkcjonował. Także polecam koleżance prokuratorską jako najbardziej ciekawą, dochodową i przyszłościową. Sam też na nią idę, jakbym nie miał wyboru i zostałaby tylko sędziowska to bym się zastanawiał czy w ogóle iść na nią jest sens. I pewnie wolałbym referendarzem zostać albo jeszcze raz próbować dostać się już od razu na prokuratorską.
kryspin2 jest off-line  
06-12-2017, 16:31  
neon777
Stały bywalec
 
Posty: 556
Domyślnie RE: jaka aplikacja

Aktualnie referendarz to chyba najspokojniejszy zawód prawniczy z bardzo dobrą kasą, jak na zakres obowiązków. Dla ludzi bez większego parcia na karierę prawniczą idealny zawód, żeby dobrze zarobić i mieć czas na wszystko, rodzinę, pasję itp. Jak ktoś liczy na stosunkowo szybką karierę, niezłą kasę i ciekawą robotę, bez monotonni i siedzenia dzień w dzień z czytaniem akt i pisaniem uzasadnień to z całą pewnością aplikacja prokuratorska i zawód prokuratora. Krótszy czas do objęcia urzędu prokuratora w stosunku do sędziego, taka sama kasa co sędzia, większa szansa na szybki awans zawodowy i praca nie tylko za biurkiem, ale i w terenie, udział w akcjach policyjnych, nadzór czynności na miejscu zdarzenia, przesłuchiwanie świadków, podejrzanych, gromadzenia materiału dowodowego, udział w posiedzeniach sądowych

Co do aplikacji sędziowskiej jestem jej przeciwnikiem, ponieważ uważam, że wysiłek w nią włożony jest nieadekwatny do późniejszych perspektyw zawodowych, które są bardzo mgliste jeśli chodzi o przyszłość. Doczłapanie się do stołka sędziego jest bardzo czasochłonne, wymagające wiele wysiłku, poświęceń, o życiu prywatnym można zapomnieć w pełnym zakresie, bo trzeba je stanowczo ograniczyć i na czas aplikacji i jeszcze na czas asesury, ale i potem nie jest lekko. Jest duża szansa, że dostanie się etat asesora z dala od miejsca zamieszkania i czeka przeprowadzka, dostanie się duży referat, który trzeba ogarnąć, co spowoduje, że praca będzie nie tylko do godz. 16:00, ale codziennie do nocy i przez weekendy. Trzeba będzie czytać akta, orzecznictwo, komentarze, 100 razy zastanowić się nad rozstrzygnięciem, a potem pisać żmudne uzasadnienia.

Prokurator tej papierologii ma zdecydowanie mniej, a przykładem najlepszym jest chociażby brak konieczności sporządzania uzasadnień... faktem jest, że pisze się te apelacje, ale przecież większość spraw kończy się jednak skazaniem, więc te apelacje będą się tyczyć co najwyżej za niskiej kary... Dodatkowo prokurator pisze umorzenia śledztwa/dochodzenia, odmowy wszczęcia, akty oskarżenia, ale umówmy się w rejonowej to nie są w większości jakieś elaboraty, a postanowienia na 3 strony Poza tym prokurator gromadzi dowody, ale większość czynności przecież zleca Policji i ją kontroluje czy prawidłowo te czynności wykona.

Ja osobiście średnio rozumiem osoby, które palą się do zawodu sędziego, zwłaszcza jeśli nastawiają się na działkę cywilną. Aktualnie referaty cywilne w sądach to kołchozy, młody sędzia dostaje na wejście powiedzmy te 300 spraw (co nie jest jakimś ewenementem, bo może dostać w niektórych sądach dużo więcej) i musi ogarniać... a nowy wpływ cały czas jest Tego się nie da przerobić przychodząc do roboty na 8 i wychodząc o 16, zwłaszcza, że dochodzą posiedzenia na salach rozpraw. Więc robota przenosi się do domu i towarzyszy sędziemu w zasadzie przez całe życie. Tylko nieliczni będą mieli farta trafić do jakiegoś wydziału rodzinnego, pracy itp. Dlatego aplikacja sędziowska jest słaba. Jeśli nawet ktoś się czuje na studiach cywilistą, to przecież przez cały okres aplikacji prokuratorskiej jest się w stanie przestawić na działkę karną i gwarantuje, że ją polubi. W moim odczuciu nie ma sensu marnować życia na sędziowskiej, zwłaszcza, że widzimy przecież w jakim kierunku idą zmiany co do tego zawodu... i na pewno nie są to zmiany, żeby podnosić prestiż zawodowi sędziego.

Pozdrawiam, jeśli miałbym wybór faktycznie sędziowska/prokuratorka nawet bym się nie wahał i wybrał prokuratorską.
neon777 jest off-line  
06-12-2017, 19:05  
kryspin2
Użytkownik
 
Posty: 193
Domyślnie RE: jaka aplikacja

Cytat:
Napisał/a HouseMD Zobacz post

Na ogólnej każdy mówi co innego, a często przeczy samemu sobie. Obecnie, po ustabilizowaniu się sytuacji z asesorami, w niektórych grupach ponoć nawet 75% osób deklaruje sędziowską.
Dziwi mnie takie podejście ludzi na ogólnej. Wynika to chyba z tego, że na ogólnej praktyki w prokuraturze są 6 tygodni, a w sądzie 36 tygodni, toteż wielu zapomniało już może specyfikę zawodu prokuratora, jak byli tam w lutym. Jakoś na ogólnej powinno to być wyśrodkowane. Ale z drugiej strony więcej miejsca będzie może na prokuratorskiej. Nie rozumiem takiego podejścia. Po co pchać się w nieznane. Nie wiem, nie widzą kalendarza wyborczego, każda partia do 2 lat rządów ma wzwyżkę, a potem to się raczej zmieniało. Nic nie jest pewnego co będzie i jak. Status sędziego i model dojścia do zawodu będzie przez najbliższe lata ciągle tworzony. No ale, jak ktoś tego nie chce widzieć to trudno.
kryspin2 jest off-line  
06-12-2017, 19:32  
HouseMD
Zbanowany
 
Posty: 949
Domyślnie RE: jaka aplikacja

Ogólnie masz rację ale trzeba pamiętać, że obecna opozycja i środowisko sędziowskie nie jest przeciwko asesurze jako takiej (wręcz przeciwnie) a rzecz rozbija się o szczegóły takie jak np. ślubowanie przed Prezydentem a nie Ministrem. Myślę, że asesorzy sprawdzą się w sądach i ten model zostanie, być może z modyfikacjami, utrzymany.

Przy wyborze nie da się kierować tylko rozsądkiem. Spora część osób skłaniających się ku sędziowskiej ma świadomość tego, o czym tutaj piszemy ale po prostu ten zawód bardziej ich pociąga. Grono ludzi lubi analizować sprawy, pisać uzasadnienia itp. Prokurator to specyficzny zawód i trudno oczekiwać by ludzie kierowali się pragmatyzmem jeżeli mają poczucie, że nie ciągnie ich do prokuratury lub charakterologicznie tam nie pasują. To są diametralnie różne zawody a potem nie ma już odwrotu (mając na uwadze obecny stan prawny). Trzeba też pamiętać, że Polska to nie CSI Miami i proza życia prokuratora do oszustwa allegrowe, tzw. fakturówki i inne sprawy wymagające siedzenia z nosem w aktach. Tych ciekawych spraw jest stosunkowo mało. Mylą się też ci, którzy uważają że aplikant prokuratorski chodzi do sądu, na oględziny czy przesłuchuje świadków. Generalnie na dochodzenia chodzić nie trzeba więc i aplikanta nie wysyła się bo po co skoro w tym czasie może on pisać umorzenia itd. Z mojego rozeznania wynika, że aplikanci prokuratorscy zdecydowaną większość czasu spędzają nad aktami a tylko sporadycznie kogoś przesłuchują lub idą do sądu.

Co do aplikacji prokuratorskiej, to trzeba pamiętać o tym, że rocznie zwalnia się około 100 miejsc. Za rok do egzaminu przystąpi 150 osób, potem 90, następnie pewnie ponad 100 z obecnego rocznika AO, a pół roku później 140 osób z nowego naboru. Część etatów nie będzie przekształcana w prokuratorskie tylko zostanie obsadzona nowymi asesorami. Może się okazać, że konieczna będzie kolejna przeprowadzka w poszukiwaniu etatu i gdy cała ta grupa ukończy 1 rok asesury, to może okazać się, że konkursy nie będą formalnością - zwłaszcza w lepszych ośrodkach. Sędziowska ma tą zaletę, że aplikanci asesurę dostaną i ta asesura będzie przekształcana w etat sędziowski. Przejście do zawodu będzie więc płynne. Po asesurze prokuratorskiej trzeba wygrać konkurs. Póki co kandydatów jest mało (lub ich nie ma) ale gdy ta kumulacja roczników zyska uprawnienia to się to z całą pewnością zmieni.

Moim zdaniem trzeba rozważyć każdą z opcji, porównać wady i zalety. Nie można kategorycznie powiedzieć, że osoby wybierające sędziowską popełniają błąd.
HouseMD jest off-line  
06-12-2017, 19:51  
mkkr
Początkujący
 
Posty: 25
Domyślnie RE: jaka aplikacja

Jeśli ktoś ewidentnie nie czuje pociągu do prawa karnego, wręcz przeciwnie, to wybór aplikacji prokuratorskiej tylko z pragmatycznego punktu widzenia jest błędem. Oczywiście wszystkiego można się nauczyć, ale nie wszystko da sie polubić. Nie zapominajmy, ze nie kazdy ma tez predyspozycje i powinien przed wyborem wiedzieć, na ile jego wrażliwość może mu utrudniać wykonywanie zawodu.
Wbrew temu co pisze neon, praca prokuratora to tez nie sam miod. Owszem jest bardziej zroznicowana niż praca sędziego, ale tez znam przykłady, gdzie w przypadku duzych sledztw praca jest rzemieslnicza, a i nacisków nie brakuje.
Kazdy zawod ma swoje plusy i minusy. Trudno przesadzac o wyzszosci jednego nad drugim.
mkkr jest off-line  
06-12-2017, 19:53  
kryspin2
Użytkownik
 
Posty: 193
Domyślnie RE: jaka aplikacja

Cytat:
Napisał/a HouseMD Zobacz post
Sędziowska ma tą zaletę, że aplikanci asesurę dostaną i ta asesura będzie przekształcana w etat sędziowski. Przejście do zawodu będzie więc płynne.
Miejsc w prokuraturze jest bardzo dużo i nawet 500 dodatkowych etatów nie zapełni wszystkich. Poza tym to czy aplikanci asesurę dostaną i czy będzie ona przekształcana w etaty sędziowskie to wyjdzie w praktyce. I to za 3 lata. Nie byłbym taki pewien tego na dziś. A sędzia to dopiero monotonny zawód. Pisanie ciągle tego samego, stale to samo i to w jednym miejscu. U mnie w prokuraturze (nie jest to mały ośrodek), aplikanci przesłuchują, chodzą do sądu, na policję, oględziny- generalnie mają duży rozrzut. Bardziej sędziowscy siedzą w jednym miejscu, pisząc to samo ciągle, z perspektywą robienia tego samego w niepewnej przyszłosci.
kryspin2 jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ podatki nieplacone jaka sprawa i jaka kara (odpowiedzi: 2) mam pytanie. jest pan x który prowadził działalnosc gospodarcza, zarejestrowaną...to co robił twierdził ze było zwolnione od podatków. Osoba jest...
§ Aplikacja adwokacka a aplikacja na rzecznika patentowego (można robić równocześnie?) (odpowiedzi: 1) Mam pytanie czy można równocześnie robić aplikację adwokacką i na rzecznika patentowego? Aplikacja rzecznikowska nie jest robiona co roku i z tego...
§ Jaka aplikacja najlepsza? (odpowiedzi: 2) Jestem studentką prawa, co prawda dopiero II roku, ale wśród studentów już zaczyna pojawiać się temat aplikacji. Ja bym się zastanawiała nad...
§ Aplikacja? (odpowiedzi: 10) Proszę o odpowiedź odnośnie tego co jest wymagane do ubiegania się o aplikacje prawniczą oprócz ukończenia studiów prawniczych jak wygląda proces....
§ Aplikacja radcowska // aplikacja sądowa(ogólna) (odpowiedzi: 4) Drodzy forumowicze !!! Czy jest możliwe odbywanie 2 aplikacji? np po 1 roku radcowskiej wziąć urlop na 2 lata dokończyć ogólna w tym czasie, potem...
§ Jaka aplikacja? (odpowiedzi: 8) Witam! zamierzam w tym roku skończyć wreszcie studia i spróbować dostać się na aplikację. Rozważam jedynie dwie: - radcowską, - adwokacką. ...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 22:21.