Konkurs - aplikacja KSSiP 2018 - Forum Prawne

 

Konkurs - aplikacja KSSiP 2018 48

Cytat: Napisał/a stoper Ale czy dam radę pogodzić aplikację z jakimiś pasjami? Czy muszę się skupić wyłącznie na nauce? Pytam poważnie, bo mam różne hobby i nie chciałbym, żeby aplikacja zabrała mi cały czas wolny. ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Zamknięty temat
 
26-07-2018, 12:00  
Novinka87
Użytkownik
 
Posty: 162
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2018

Cytat:
Napisał/a stoper Zobacz post
Ale czy dam radę pogodzić aplikację z jakimiś pasjami? Czy muszę się skupić wyłącznie na nauce? Pytam poważnie, bo mam różne hobby i nie chciałbym, żeby aplikacja zabrała mi cały czas wolny.

ha ha ha ale jakim cudem chcesz się w ogóle dostać do KSSiPu skoro taki z Ciebie "leserek" ?

Co do innych komentarzy to, znam ludzi mających dzieci i to małe będąc tam na aplikacji i oprócz na prawdę zawzięcia się i dobrej organizacji to mają i życie rodzinne i towarzyskie. Więc proszę tak nie demonizować, bo nie odstraszy to potencjalnej konkurencji :P
Novinka87 jest off-line  
26-07-2018, 12:50  
Dahomej
Początkujący
 
Posty: 14
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2018

Wspaniałe są pytania w stylu "czy ciężko jest być strażakiem" albo "jak dzielny musi być żołnierz i czy jak boje sie ciemnosci, to mam szanse nim zostac"
Dahomej jest off-line  
26-07-2018, 12:53  
eM eF
Użytkownik
 
Posty: 53
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2018

Zarówno aplikacja sędziowska jak i prokuratorska to nie jest miejsce dla "leserów", tak jak i w ogóle miejscem dla "leserów" nie jest sąd czy prokuratura.

Z drugiej strony, teksty o tym jak to na aplikacji nie masz życia, śpisz po 15 min i w ogóle to zapominasz jak wygląda Twoja rodzina, też można włożyć między bajki. Wszystko sprowadza się do tego na ile dana osoba ogarnia into życie. A niektórych i tak zawsze będzie przerastać wstanie z łóżka przez 8 rano.

Abstrahując od powyższego, mam poważniejsze pytanie. Czy KSSiP gwarantuje pełen dostęp do książek, komentarzy etc. (mam na myśli swobodną możliwość wypożyczenia sobie czegoś potrzebnego) czy jednak trzeba zaopatrywać się samemu, a może dostęp jest ale "wybrakowany"? No i mniej konkretne pytanko nr 2, do tych którzy się dostali: jak oceniacie jakość zajęć na zjazdach? Merytoryczne? Ciekawe? Przydatne? Czy może po prostu 6-8h siedzenia i walki z nudą?
eM eF jest off-line  
26-07-2018, 13:27  
himsul
Początkujący
 
Posty: 9
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2018

Cytat:
Napisał/a eM eF Zobacz post
KSSiP gwarantuje pełen dostęp do książek, komentarzy etc. (mam na myśli swobodną możliwość wypożyczenia sobie czegoś potrzebnego) czy jednak trzeba zaopatrywać się samemu, a może dostęp jest ale "wybrakowany"?
Biblioteka jest, da się wypożyczyć co trzeba, ale wiadomo, że nie wszystko się tam znajdzie, a do tego jak ludzie się rzucą to w piątek zjazdowy jest już za późno, żeby coś wypożyczyć najczęściej.
Cytat:
Napisał/a eM eF Zobacz post
No i mniej konkretne pytanko nr 2, do tych którzy się dostali: jak oceniacie jakość zajęć na zjazdach? Merytoryczne? Ciekawe? Przydatne? Czy może po prostu 6-8h siedzenia i walki z nudą?
Sędziowska VIII rocznik - różnie jakościowo, zależy od prowadzącego. W dużej mierze zajęcia uzupełniające są niezbyt ciekawe w moim odczuciu. Zajęcia kazusowe i zajęcia na aktach najczęściej są bardzo porządnie przeprowadzone, mimo tego, że materiału jest zdecydowanie za dużo. Jeśli chodzi o zajęcia "case method" to z tych prawdziwie merytorycznych chyba najgorsze, bo albo nie zdążymy przerobić wszystkich orzeczeń, albo ta tematyka jeszcze nie jest dla nas jasna, bo nie mieliśmy zajęć na aktach (zajęcia case method poprzedzają prawie zawsze zajęcia na aktach) i wychodzi z tego takie nie wiadomo co. Ale czasem się udaje. Symulacje są dramatyczne i do dziś nie rozumiem ich sensu. Czegokolwiek tak naprawdę uczy się tylko odgrywający rolę sędziego, reszta albo duka albo się wygłupia, żeby umilić sobie czas.
himsul jest off-line  
26-07-2018, 14:59  
questor
Stały bywalec
 
Posty: 555
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2018

Cytat:
Napisał/a neon777 Zobacz post
się uśmiałem, sprawdziany na aplikacji prokuratorskiej to z reguły formalność nie demonizuj tej aplikacji, ona w porównaniu do sędziowskiej wymaga dużo mniej wysiłku i absorbuje dużo mniej czasu... i to mogę z czystym sumieniem powiedzieć, będąc sam kssipowcem i mając codziennie styczność z aplikantami zarówno sędziowskimi, jak i prokuratorskimi

to czego się wymaga na sędziowskiej jest przegięciem, a sprawdziany często aplikanci oblewają nie ze swojej niewiedzy ale z durnego stanowiska komisji egzaminacyjnej, z którym połowa polskiego sądownictwa się nie zgadza, ale to co powie jeden czy drugi sędzia z komisji to świętość i aplikant sędziowski nie ma nic do gadania, tylko przyjąć banię na klatę i liczyć na pobłażliwość komisji na poprawce.
Własne projekcje zachowaj dla siebie. Zaś tego co Ci się wydaje nie powinieneś pisać jako prawdy objawione.
Z drugiej strony przykro mi, że aż tyle się od Ciebie wymaga na sędziowskiej. Ten przerost wymagań, nad Twoimi możliwościami (stanowiący przegięcie) powinien raczej dać Ci do myślenia w miejsce deprecjonowania wysiłku innych (tych z prokuratorskiej)

Czuwaj (z harcerskim pozdrowieniem)
questor jest off-line  
26-07-2018, 15:06  
łączynasprawo
Użytkownik
 
Posty: 39
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2018

Wasze opinie czyta się z ciekawością. Dziękuję za nie.
Odnosząc się do poziomu wymagań - czy pośród tych trudów nie przyświeca Wam cel, iż po upływie 3 lat będzie asesorami (czy to sędziowskimi, którzy są nieusuwalni, czy to prokuratorskimi) i dzięki temu macie stabilne zatrudnienie do końca życia?
łączynasprawo jest off-line  
26-07-2018, 15:11  
ewaeve
Użytkownik
 
Posty: 178
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2018

Asesura chyba trwa tylko 3 lata czy coś się znowu zmieniło i można być asesorem do emerytury????
ewaeve jest off-line  
26-07-2018, 15:11  
Martin0235
Użytkownik
 
Posty: 97
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2018

Alez niektórzy trolluja, aplikacja prokuratorska nie wymaga jakiegoś nadzwyczajnego wysiłku, nie ma żadnego problemu ze znalezieniem czasu na hobby, znajomych etc. Tak naprawdę ciężki jest tylko ostatni rok tej aplikacji bo trzeba się uczyć do egzaminu końcowego. Za to aplikacja sędziowska jest mega wymagająca, tylko dla hardkorow, zresztą wystarczy popatrzeć sobie na wyniki sprawdzianów VIII rocznika gdzie mamy do czynienia z prawdziwą "rzezią niewiniątek".
Martin0235 jest off-line  
26-07-2018, 15:14  
HouseMD
Stały bywalec
 
Posty: 1.002
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2018

Koega neon777 jest chyba z prokuratorskiej.

Wydaje mi się, że co do wymagań jest w tym trochę racji, ponieważ:

- codziennie do 15 siedzi się na praktykach, a jeśli się nie jest w prokuraturze to jest się w szkole, gdzie zajęcia są do 16
- wymagania są duże - przykładowo na jedne zajęcia case method jest kilkanaście, a zwykle kilkadziesiąt orzeczeń, z których większość ma kilkanaście stron; do tego dochodzą akta i konspekty - ten materiał wypadałoby mieć ogarnięty na nadchodzący zjazd, na którym jest także sprawdzian z tematyki zjazdu poprzedniego
- oprócz w/w, wypada uczyć się do egzaminu zawodowego.

I moje pytanie - kiedy to wszystko robić? Moim zdaniem wymogi są bardzo wyśrubowane (jeszcze bardziej na sędziowskiej) bo oprócz tych 20 - kilku sprawdzianów jest egzamin zawodowy z całości materiału. Wypadałoby ogarniać praktyki, materiał na bieżące zjazdy (i materiał z poprzedniego pod katem sprawdzianu) i jeszcze dodatkowo przeczytać choć po 1 komentarzu do najważniejszych kodeksów, zwłaszcza z karnego.
Poza tym paradoksalnie na egzamin prokuratorski jest więcej materiału niż na sędziowski bo wchodzi kryminalistyka i admin. Co z tego, że nie ma osobnej części z KPC i KP skoro pojawiają się "elementy prawa pracy i postępowania cywilnego" w części cywilnej. A te "elementy" są nieraz oparte o orzecznictwo, wobec czego również i te dziedziny trzeba ogarnąć.

@Martin

Moim zdaniem rok to za mało. Zauważ, że przez ten rok mamy normalnie sprawdziany, zjazdy i praktyki.
HouseMD jest off-line  
26-07-2018, 15:21  
neon777
Stały bywalec
 
Posty: 639
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2018

Cytat:
Napisał/a questor Zobacz post
Własne projekcje zachowaj dla siebie. Zaś tego co Ci się wydaje nie powinieneś pisać jako prawdy objawione.
Z drugiej strony przykro mi, że aż tyle się od Ciebie wymaga na sędziowskiej. Ten przerost wymagań, nad Twoimi możliwościami (stanowiący przegięcie) powinien raczej dać Ci do myślenia w miejsce deprecjonowania wysiłku innych (tych z prokuratorskiej)

Czuwaj (z harcerskim pozdrowieniem)
Oczywiście, że każda aplikacja wymaga wysiłku, nawet adwokacka czy radcowska... ale porównując prokuratorską do sędziowskiej w kssip trudniejsza jest zdecydowanie sędziowska. I to każdy aplikacja KSSiP doskonale wie, jak kiedyś się tam dostaniesz to też to szybko pojmiesz. Co do zakresu materiału nie ma co w ogóle dyskutować. Rodzaj zajęć - prokuratorska ma bardzo dużo wykładów, tymczasem sędziowska to zazwyczaj normalne zajęcia w salkach 15 osobowych, gdzie aktywność aplikantów to podstawa. I oczywiście najważniejszy aspekt obciążeń aplikantów podczas aplikacji czyli sprawdziany. Na prokuratorskiej niektóre są wręcz śmieszne, np. napisanie wytycznych do Policji... ludzie się praktycznie w ogóle do tych sprawdzianów nie uczą. No i na większości sprawdzianów prokuratorskich co do zasady wiadomo co trzeba zrobić, jakie rozstrzygnięcie wydać. Na sędziowskiej tak nie ma, najczęściej rozstrzygnięć jest kilka i trzeba trafić w klucz komisji. Można sobie porównać chociażby oceny z tych sprawdzianów. Ostatniego sprawdzianu z sędziowskiej VIII rocznika nie zaliczyło ponad 80% aplikantów
https://www.kssip.gov.pl/sites/defau...skan113743.pdf

to jest jakiś ewenement w okresie istnienia KSSiP

teraz wróć do prokuratorskiej i porównaj jej poziom trudności do sędziowskiej. Sam jestem na prokuratorskiej i poziom jaki tam jest doskonale znam
neon777 jest off-line  
26-07-2018, 15:22  
questor
Stały bywalec
 
Posty: 555
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2018

Ja jestem po prokuratorskiej i też wydaje mi się, że jest ona łatwiejsza od sędziowskiej, z tym, że nie uważam żeby była duuużo łatwiejsza, tym bardziej, żeby sprawdziany były formalnością (oblane się zdarzają).

Materiału do opanowania na prokuratorskiej jest mniej, ale nie jakoś dramatycznie mniej - pewnie, że z cywila nie ma porównania, ale za to więcej z szeroko pojętego prawa administracyjnego i dochodzą takie kwiatki jak psychologia sądowa, medycyna sądowa i pewne zagadnienia z psychiatrii, nie można też zapominać o kryminalistyce. Wiadomo, że nikt nie wymaga wiedzy jak od lekarza, czy psychologa - ale przed egzaminem końcowym trzeba i do tego solidnie się przyłożyć. Zaś na pisemnym jest cały egzamin z szufladki - administracja.Edit:
ja wytycznych do policji na sprawdzianie nie miałem, z tym, że ja jestem stary rocznik III (widać zmiany, zmiany, zmiany)
pogadamy jak będziesz się uczył do egzaminu zawodowego - czy też będziesz taki kozak, że lekko, łatwo i przyjemnie.
questor jest off-line  
26-07-2018, 15:27  
neon777
Stały bywalec
 
Posty: 639
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2018

nie jestem kozak i nie uważam, że prokuratorska to łatwa aplikacja, ale twierdzenie, że poziom trudności jest taki sam jak na sędziowskiej, albo minimalnie niższy jest z lekka żałosne i całkowicie nieobiektywne
neon777 jest off-line  
26-07-2018, 15:41  
questor
Stały bywalec
 
Posty: 555
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2018

neon777 na koniec ośmielę się dać Ci radę.

aplikant raczej egzamin końcowy zda, choć zdarzają się pogromy. Tyle, że tu już nie chodzi, żeby go zdać, trzeba zdać lepiej niż inni. Zasady wyboru asesury pewnie już znasz.

Ważne przy wyborze są dwa aspekty - nie tylko wybór geograficzny, ale też należy zwrócić uwagę, w której prokuraturze, jaki jest wpływ per capita .
Bo wiesz asesura to nie jest miejsce na błędy, a wcale nie ma gwarancji, że każdy musi ją przejść pozytywnie.
Lepiej się po prostu pracuje w jednostce, gdzie masz miesięcznie 15 nowych spraw, niż w takiej, gdzie masz 40. Lepiej w takiej, gdzie masz w referacie 30, a nie 130. A wizytator z okręgu ocenia według starego schematu - przez pryzmat błędów, które znajdzie, a nie sukcesów, które odniosłeś.

Trzeba myśleć do przodu i dać sobie szanse wyboru. Nie daj się uśpić sprawdzianami z wytycznych.
questor jest off-line  
26-07-2018, 15:45  
HouseMD
Stały bywalec
 
Posty: 1.002
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2018

Cytat:
Napisał/a neon777 Zobacz post
Oczywiście, że każda aplikacja wymaga wysiłku, nawet adwokacka czy radcowska... ale porównując prokuratorską do sędziowskiej w kssip trudniejsza jest zdecydowanie sędziowska. I to każdy aplikacja KSSiP doskonale wie, jak kiedyś się tam dostaniesz to też to szybko pojmiesz. Co do zakresu materiału nie ma co w ogóle dyskutować. Rodzaj zajęć - prokuratorska ma bardzo dużo wykładów, tymczasem sędziowska to zazwyczaj normalne zajęcia w salkach 15 osobowych, gdzie aktywność aplikantów to podstawa. I oczywiście najważniejszy aspekt obciążeń aplikantów podczas aplikacji czyli sprawdziany. Na prokuratorskiej niektóre są wręcz śmieszne, np. napisanie wytycznych do Policji... ludzie się praktycznie w ogóle do tych sprawdzianów nie uczą. No i na większości sprawdzianów prokuratorskich co do zasady wiadomo co trzeba zrobić, jakie rozstrzygnięcie wydać. Na sędziowskiej tak nie ma, najczęściej rozstrzygnięć jest kilka i trzeba trafić w klucz komisji. Można sobie porównać chociażby oceny z tych sprawdzianów. Ostatniego sprawdzianu z sędziowskiej VIII rocznika nie zaliczyło ponad 80% aplikantów
https://www.kssip.gov.pl/sites/defau...skan113743.pdf

to jest jakiś ewenement w okresie istnienia KSSiP

teraz wróć do prokuratorskiej i porównaj jej poziom trudności do sędziowskiej. Sam jestem na prokuratorskiej i poziom jaki tam jest doskonale znam
Ciekawy jestem przyczyn tego pogromu. Bo skoro teoretycznie najlepsi z najlepszych nie są w stanie napisać postanowienia po skierowaniu na posiedzenie w trybie 339 kpk, to albo coś jest nie tak z aplikantami albo problem leży gdzie indziej (i tak chyba jest bo wszyscy znani mi aplikanci do tego spr mocno się uczyli zwłaszcza po wynikach sprawdzianu inaugurującego aplikację).
Szkoda życia i nerwów
HouseMD jest off-line  
26-07-2018, 15:51  
Martin0235
Użytkownik
 
Posty: 97
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2018

@HouseMD oczywiście że szkoda.Ja do tej pory się dziwię ze sędziowska była pierwszym wyborem większości aplikantów na naszym roczniku.A takie wyniki to juz nawet nie porażka aplikantów tylko przede wszystkim wykładowców, którzy najwyraźniej nie potrafią przekazać wiedzy w należyty sposób.
Martin0235 jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Konkurs - aplikacja KSSiP 2017 cz. IV (odpowiedzi: 1000) Ktoś na pewno po drugiej liście będzie skrzywdzony:smile: i KSSIP nie będzie mógł odtrąbić sukcesu
§ Konkurs - aplikacja KSSiP 2017 cz. III (odpowiedzi: 999) Nie zapominajmy o odesłaniu do komentarza z KPA :D
§ Konkurs - aplikacja KSSiP 2017 cz. II (odpowiedzi: 1000) Za chwilę na TVN24 będzie reportaż w sprawie KRS vs MS dotyczącej asesorów i będzie wypowiedź jednego asesora, któremu wyrażono sprzeciw. Ciekawe jak...
§ Konkurs - aplikacja KSSiP 2017 (odpowiedzi: 1000) Zapraszam wszystkich, którzy mają zamiar w 2017 roku przystąpić do egzaminu wstępnego na aplikację w KSSiP. Jednocześnie wcześniejsze roczniki...
§ Konkurs na aplikację ogólną (KSSiP) - 2016 cz. IV (odpowiedzi: 76) Konkurs na aplikację ogólną (KSSiP) - 2016 cz. III (https://forumprawne.org/images/forumprawne2/misc/multipage.gif 1 2 3 ... Ostatnia strona) A...
§ Konkurs na aplikację ogólną (KSSiP) - 2016 (odpowiedzi: 999) Wszyscy, którzy pragną wybrać się na egzamin wstępny na aplikację ogólną, jaki odbędzie się w 2016 r., powinni tu zacząć pisać.


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 06:43.