Aplikacja sędziowska + co później? - Forum Prawne

 

Aplikacja sędziowska + co później?

Cześć, z gory przepraszam za głupie pytania, ewentualnie powtarzanie się danych wątków, jestem nowa na forum i nie do konca jeszcze wiem jak to ma wygladac. Jestem po pierwszym roku studiow i chciałabym w przyszłości ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Odpowiedz
 
07-08-2018, 17:21  
Kulahula
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie Aplikacja sędziowska + co później?

Cześć,
z gory przepraszam za głupie pytania, ewentualnie powtarzanie się danych wątków, jestem nowa na forum i nie do konca jeszcze wiem jak to ma wygladac.

Jestem po pierwszym roku studiow i chciałabym w przyszłości zostać sędzią, mam w zwiazku z tym szereg pytan, dt. zagadnien, które budzą moje wątpliwości. Nie do konca wiedziałam jak pozyskać na nie odpowiedzi, Wiec postanowiłam zapytac tutaj. Niektóre będą bardzo naiwne/głupie za co raz jeszcze przepraszam.

1) Czy bardzo trudno jest się dostać na aplikacje sędziowska?
2) Ile co roku jest takich miejsc?
3) Czy ktoś narzuca z gory w jakim miejscu odbywamy aplikacje czy możemy wybrac je sami?
4) Czy po odbyciu aplikacji sędziowskiej w Warszawie można liczyc na stanowisko asesora także w Warszawie czy np. Można być skierowanym gdzieś indziej? Generalnie od czego zalezy to gdzie będzie się pełniło funkcje asesora.
5) To samo pytanie jak wyzej tylko odnoszące się już do zawodu sędziego
6) Czy sedzia wybiera wydział, w którym chcialby pracowac czy jest to narzucane z gory? (Mam tu na myśli poszczególne wydziały w sądzie: karny,cywilny itd.)
7) Czy asesor/sedzia może zmienić miejsce pracy i jeśli tqk jak tego dokonać czy trzeba spełnić jakieś warunki?
Wiele jest tu pytan odnośnie miejsca wykonania tego zawodu, ponieważ bardzo mi zalezy żeby nie musieć w przyszłości przeprowadzać się z Warszawy. Czy można być tego pewnym, czy to kwestia posiadania ponadprzeciętnych wyników i szczęścia?
Bardzo proszę o odpowiedzi
PS wybaczcie brak znaków polskich w niektórych miejscach, pisane na szybko na telefonie
Kulahula jest off-line  
07-08-2018, 17:53  
kamil18_81
Użytkownik
 
Posty: 57
Domyślnie RE: Aplikacja sędziowska + co później?

Większość odpowiedzi znajdziesz przeglądając stronę KSSiP, czyli popatrz tutaj [HTML]https://www.kssip.gov.pl[/HTML].

Odpowiadając na Twoje pytania.
Ad 1, 2/ co roku chętnych jest ok. 2.000 osób, a miejsc jest po ok. 100 na aplikację sędziowską i prokuratorską. Co do trudności dostania się odpowiedz sobie zatem sama, bo to kwestia subiektywna.
3/ miejsce/ miejscowość odbywania aplikacji wybierają sobie sami aplikanci. Pamiętaj, że praktyki są w różnych instytucjach (w przypadku aplikacji sędziowskiej głównie w sądach). Szczegóły znajdziesz w programie aplikacji na stronie KSSiP.
4/ miejsce stanowiska asesorskiego wybierają aplikanci po zdanym egzaminie zawodowym, wg kolejności na liście rankingowej i wg wolnych miejsc. W poniższym linku znajdziesz wykaz wolnych miejsc podczas dokonywania wyboru w ubiegłym roku: https://www.kssip.gov.pl/node/4722.
5/ w praktyce stanowisko asesorskie przekształca się w sędziowskie.
6/ oczywiście, że tak, ale trzeba się liczyć, że w danym sądzie może nie być akurat wolnych stanowisk w takim wydziale, w którym chciałoby się być. Wtedy trzeba szukać albo innego sądu albo innego wydziału.
7/ sędzia może składać wniosek o przeniesienie w inne miejsce służbowe, ale w praktyce są to raczej rzadkie przypadki. Więcej poczytaj w ustawie Prawo o ustroju sądów powszechnych, w szczególności art. 75 i n. tej ustawy.

Generalnie, moim zdaniem taka ścieżka kariery zawodowej jest trudna. Dostać się na tę aplikacje jest trudniej niż na pozostałe, sama aplikacja jest bardzo wymagająca, a później, w szczególności po aplikacji sędziowskiej należy się liczyć z przeprowadzką do innego miasta, bo akurat w mieście, w którym chcielibyśmy pełnić stanowisko asesora może nie być wolnych stanowisk (oblegane są w szczególności duże miasta, jak Kraków, Wrocław, Warszawa).
kamil18_81 jest off-line  
07-08-2018, 17:57  
Kulahula
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Aplikacja sędziowska + co później?

Dziękuję serdecznie za wyczerpującą odpowiedź! Oczywiście zdaję sobie sprawę z poziomu trudności tej ścieżki zawodowej, jest to jednak moje największe marzenie, do którego realizacji będę się starała dążyć
Kulahula jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Aplikacja sędziowska (odpowiedzi: 10) Witam, Jestem obecnie studentem IV roku prawa zaocznie ale wybiegając nieco w przód trzeba powoli zacząć planować ścieżkę kariery zawodowej i...
§ Aplikacja sędziowska (odpowiedzi: 4) Czy to prawda że jak zdaje się egzamin na aplikacje sędziowską to można się dostać na prokuratorską? Chodzi mi o to że zdaje się z myślą o aplikacji...
§ aplikacja sędziowska (odpowiedzi: 4) Mam pytanie ile wynosi wynagrodzenie aplikanta sędziowskiego, z tego co wyczytałam to wynagrodzeniem jest stypendium w wysokości 3800 brutto ale z...
§ Aplikacja sędziowska?! (odpowiedzi: 82) Witam Szukając informacji o aplikacjach natchnołem sie na dość ciekawy tekst, mianowicie: "...Droga do zawodu sędziego jest podzielona na kilka...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 00:36.