Konkurs - aplikacja KSSiP 2019 - Forum Prawne

 

Konkurs - aplikacja KSSiP 2019 2

Hej, jeśli ktoś chciałaby się już zaopatrzyć w materiały do nauki to mam do sprzedania: 1) Aplikacje Last Minute 2018, Od. Nowa - stan bardzo dobry, kilkanaście stron zakreślonych kolorem 2) notatki z KC , ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Zamknięty temat
 
22-01-2019, 17:55  
LadyT
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2019

Hej, jeśli ktoś chciałaby się już zaopatrzyć w materiały do nauki to mam do sprzedania:
1) Aplikacje Last Minute 2018, Od. Nowa - stan bardzo dobry, kilkanaście stron zakreślonych kolorem
2) notatki z KC, KPC, KPA/ PPSA, GiH, KP, KK, KPK - łącznie kilkaset stron
3) Aplikacja od ogółu do szczegółu 2018 -stan idealny
4) Aplikacja radcowska 2017 Stepaniuk - stan idealny
Ja korzystalam do nauki na I etap z tego, co powyżej i oczywiście z tekstów ustaw dodatkowo przerobiłam tez niektóre pytania testowe z lat poprzednich.
Na drugim etapie warto zwrócić uwagę na czas poświęcony poszczególnym kazusom - nie zatrzymywać się zbyt długo nad tym, czego się nie wie, ponieważ lepiej jest napisać, to co uważa się za pewne niż stracić niepotrzebnie czas na myśleniu, o czymś co może nie być trafnym rozwiązaniem. Nie da się do nich przygotować tak naprawdę - trzeba liczyć na swoją wiedzę ogólną ze studiów lub z pracy. Warto również przejrzeć egzaminy z lat ubiegłych, by zorientować się w formule. Nic odkrywczego nie da się powiedzieć na ten temat (wszyscy prawie powtarzają to samo). Dostają się ciężko pracujący i wytrwali albo bardzo zdolni - choć ci ostatni też się musieli się napracować na studiach, nawet jeśli po nich nie poświęcili aż tak wiele czasu na nauke stricte do konkursu.
LadyT jest off-line  
23-01-2019, 17:32  
sroka_92
Użytkownik
 
Posty: 112
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a igu Zobacz post
Melduję się i ja. To będzie moje 3 podejście i ostatnie (!) - niezależnie od wyniku.
Zaraz po studiach byłam kompletnie nieprzygotowana (chyba liczyłam na to, że będę miała szczęście), w tym roku ustawy dodatkowe pozbawiły mnie kilku ważnych punktów, a 2 etap przyniósł ich jedyne 25 - chociaż wcale nie czułam się tak źle po opuszczeniu sali (podejrzewam, że nie wstrzeliłam się w klucz, bo moje odpowiedzi raczej pokrywały się z tym co opublikowano na stronie). Spróbuję raz jeszcze. Jestem na etapie wybierania książek, które mogłyby być przydatne przy nauce do części kazusowej. Do pierwszego etapu, poza aktami prawnymi i pytaniami z lat ubiegłych nie planuję drukować/ kupować nic (testów w internecie też nie) - to dla mnie strata kasy (a jeśli chodzi o testy ArsLege to także czasu, bo pytania się ciągle powtarzają - i to zwykle te najprostsze). Ale to jest subiektywny pogląd Są tacy co chwalą
Podpisuje się pod tym co napisałaś obiema rękami i nogami
Też w tym roku będę podchodzić trzeci i ostatni raz. Czasami myślę i nie rozumiem, czego za mało przerobiłam.
sroka_92 jest off-line  
23-01-2019, 21:39  
phony
Początkujący
 
phony na Forum Prawnym
 
Posty: 20
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2019

Moze mam pecha, ale kolejny raz trafilem do kancelarii w ktorej mecenas to... malo przyjemny czlowiek. Moze nie tyle co zle mnie traktuje, ale kolejny raz juz trafiam na czlowieka ktory o jakimkolwiek kodeksie etycznym to zapomnial juz dawno... Co raz mniej mam ochote pracowac gdzies w sektorze prywatnym, zwlaszcza ze "musze" odrabiac panszczyzne teraz jeszcze w trakcie studiow, a potem biegac za jakims wrednym (w najlepszym przypadku cynicznym) patronem jeszcze na aplikacji... Fakt, zostaje podejscie bez aplikacji, ale to jest taki plan juz calkowicie ostateczny.

Do czego zmierzam - jestem na trzecim roku i chce juz powoli zaczac przygotowania, aktualnie KSSiP wydaje sie byc jedynym miejscem z ktorym "chcialbym" laczyc przyszlosc po studiach.(nad innymi zawodamipokroju komornika czy syndyka nie myslalem, a praca w korpo to juz zupelnie odpada z tysiaca roznych powodow) Niestety/stety nie studiuje na UJocie i nie musze ryc ustaw na pamiec, w przejsciu przez studia to na pewno mniej stresujace, ale jak od lat pokazuja wyniki, ma to wymierne pozytwne wyniki. Niestety, trzeba tez zwrocic na fakt, ze jestem na jednej z tych uczelni gdzie pomimo, wydawaloby sie nie zbyt pokaznej materii, udalo sie wyklawdowcom wylozyc takie przedmioty jak prawo karne robiac lacznie jakies 5 kazusow w ciagu calego roku. Na przedmiotach cywilistycznych jest troche lepiej, bo prowadza je ludzie ktorzy albo praktykuja albo byli na aplikacji.

Widze w watku rekomendacje co do podrecznikow do kazusow, to juz jest cos i na pewno bede sie tym sugerowal szukajac czegos. Idac dalej - czy jezeli chce probowac z kssipowska aplikacja to czy warto meczyc sie z mecenasami, czy moze lepiej probowac uczyc sie samemu w wolnym czasie (ktorego zwlaszcza w drugim semestrze zwykle jest duzo)? Moja sytuacja materialna jest w porzadku, nie potrzebuje duzo pieniedzy zeby sie utrzymac nawet bez stypendium, etyke pracy tez mam uczciwa. Wyprzedzajac... widzialem w tym i ubieglorocznym watku posty przyszlych aplikantow ktorzy sprawowali asystenture w trakcie przygotowywania sie do aplikacji - czy faktycznie to pomaga czy bardziej "nic lepszego nie ma".
phony jest off-line  
24-01-2019, 08:30  
..Daniel..
Użytkownik
 
Posty: 327
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2019

Na twoim miejscu teraz to bym się studiami martwił, a nie aplikacją. Na to przyjdzie czas na 5 roku.

Praca asystenta pomaga w tym sensie, że ma się codziennie kontakt z przepisami. Z całą pewnością nie zastąpi to jednak nauki do aplikacji.
..Daniel.. jest off-line  
24-01-2019, 08:53  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2019

Cytat:
Napisał/a phony Zobacz post

Widze w watku rekomendacje co do podrecznikow do kazusow, to juz jest cos i na pewno bede sie tym sugerowal szukajac czegos. Idac dalej - czy jezeli chce probowac z kssipowska aplikacja to czy warto meczyc sie z mecenasami, czy moze lepiej probowac uczyc sie samemu w wolnym czasie (ktorego zwlaszcza w drugim semestrze zwykle jest duzo)? Moja sytuacja materialna jest w porzadku, nie potrzebuje duzo pieniedzy zeby sie utrzymac nawet bez stypendium, etyke pracy tez mam uczciwa. Wyprzedzajac... widzialem w tym i ubieglorocznym watku posty przyszlych aplikantow ktorzy sprawowali asystenture w trakcie przygotowywania sie do aplikacji - czy faktycznie to pomaga czy bardziej "nic lepszego nie ma".
Praca asystenta sędziego na pewno może być wartościowym doświadczeniem dla osoby tuż po studiach. Można mieć świetne oceny, a być całkiem zielonym kiedy przyjdzie napisać pierwszy projekt uzasadnienia czy postanowienia w bardziej skomplikowanej sprawie. Pozwala też dobrze poznać realia pracy w sądzie i zastanowić się czy widzimy się w tym miejscu w przyszłości. Sporo asystentów, którzy przygotowywali się do egzaminu do kssip to prawdopodobnie osoby, którym wcześniej nie udało się dostać, a coś robić trzeba i mało kto chce/może sobie pozwolić na to, by nie pracować przez cały rok. Jeżeli ktoś nie zdawał równolegle na aplikacje korporacyjną to raczej nie widzi sensu w podjęciu pracy w kancelarii, gdzie bez statusu aplikanta nie uzyskałby większego wynagrodzenia niż as w sądzie. Czy praca asystenta pomaga w przygotowaniu do aplikacji? Może odpowiem trochę na swoim przykładzie. Dużo zależy od tego do jakiego sądu się trafi, do jakiego wydziału, czym przyjdzie ci się zajmować. Kiedy startujesz do konkursu, to o ile w tym sądzie nikogo nie znasz i nie masz żadnych przecieków gdzie zwolniło się miejsce - nie wiesz do jakiego wydziału trafisz. Ja przynajmniej nie wiedziałam, po rozmowie kwalifikacyjnej mogłam co najwyżej to wywnioskować. Trafiłam do wydziału rodzinnego. Pisałam uzasadnienia głównie w sprawach o podwyższenie/obniżenie/uchylenie/zasądzenie alimentów (o dziwo w tym roku taka była tematyka kazusu z cywila, chociaż ze stanem faktycznym z dziadkami w roli głównej akurat nigdy się nie spotkałam), i o ustanowienie rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami. Pracowałam dużo z ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich (która nijak ma się do wiedzy typowo cywilistycznej czy karnistycznej), czasem z ustawami medycznymi, ustawą o ochronie zdrowia psychicznego. Zajmowałam się też postępowaniem wykonawczym w sprawach rodzinnych i czytałam dużo sprawozdań kuratorów. Pod kątem zdawania do kssip plusem tej pracy mogło być co najwyżej to, że codziennie miałam styczność z przepisami części procesowej i nieprocesowej kpc i kro, więc raczej nie musiałam tego dziko ryć, żeby pamiętać. I po roku pracy miałam wrażenie, że inaczej czyta mi się przepisy, niejako mniej mechanicznie, z automatycznym lepszym zwracaniem uwagi na ich konstrukcję, zawarte słowa. Miesiąc przed egzaminem miałam wolne i ta przerwa dużo mi dała, bo wykorzystałam ten czas maksymalnie.
Wydział cywilny... W większych miastach wyodrębniona jest sekcja nakazowa, ale w mniejszych niekoniecznie. Znam asystentów z cywilnego, którzy oprócz tego, że piszą sporo uzasadnień (działy spadku, zniesienie współwłasności, podział majątku), klepią też całymi dniami nakazy zapłaty i postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalności na rzecz nowego wierzyciela. To praca monotonna, schematyczna, powtarzalna i męcząca, bo jednak myśleć trochę trzeba, żeby w niczym się nie pomylić. Asystenci z SO w dużych miastach stykają się często ze skomplikowanymi i obszernymi sprawami piszą trudne uzasadnienia, ale też niekoniecznie może się to przekładać na świetny wynik na wstępnym do kssipu. Te osoby mogą mieć bardzo dużą wiedzę, ale też stres, myślenie po pracy o pracy, zawalenie robotą. A test to pamięciówa i nauczenie się ustaw z którymi brak jakiejkolwiek styczności. Można napisać kazusy dobrze, na 30-40 pkt (wyniki 50 pkt to jednostkowe przypadki) i nie nadrobić wyniku z testu 115-120. Stąd być może przewijające się posty asystentów, którzy kolejny raz przygotowują się do egzaminu.
A czy warto męczyć się z mecenasami? Nigdy nie warto męczyć się w pracy, w której ktoś cię nie szanuje albo po prostu czujesz się mega źle - chyba że zmusza do tego sytuacja. Zabiera to i czas, i zdrowie. Jeżeli jesteś na 3 roku to raczej nie zdobywasz tam takiego doświadczenia, które byłoby tego warte. A jak kserujesz, odbierasz telefony i latasz na pocztę to tym bardziej.
 
24-01-2019, 13:05  
jadlos
Użytkownik
 
Posty: 94
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2019

Cytat:
Napisał/a phony Zobacz post
Moze mam pecha, ale kolejny raz trafilem do kancelarii w ktorej mecenas to... malo przyjemny czlowiek. Moze nie tyle co zle mnie traktuje, ale kolejny raz juz trafiam na czlowieka ktory o jakimkolwiek kodeksie etycznym to zapomnial juz dawno... Co raz mniej mam ochote pracowac gdzies w sektorze prywatnym, zwlaszcza ze "musze" odrabiac panszczyzne teraz jeszcze w trakcie studiow, a potem biegac za jakims wrednym (w najlepszym przypadku cynicznym) patronem jeszcze na aplikacji... Fakt, zostaje podejscie bez aplikacji, ale to jest taki plan juz calkowicie ostateczny.
Zapewne miałeś po prostu pecha. Znaczna większość znanych mi bliżej adwokatów i radców to bardzo fajni ludzie i do tańca i do różańca
jadlos jest off-line  
27-01-2019, 06:40  
KasiaSedziaPrzyszlos
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie

Hej wszystkim. Ja również postanowiłam zdawać na aplikacje sędziowska. Jestem 4 lata po ukończeniu studiów i niestety nie pracuję w zawodzie, ale od zawsze ta aplikacja była moim marzeniem. Zabieram się do pracy już teraz,bo nie mogę sobie pozwolić na rycie miesiąc przed egzaminem. Dajcie znać z jakich źródeł uczycie się kazusów i jaki jest Wasz plan na ten rok. Ja zaczęłam od kodeksów z zakresu prawa cywilnego w marcu chciałabym już wejść w prawo karne.

Pozdrawiam wszystkich.
KasiaSedziaPrzyszlos jest off-line  
27-01-2019, 06:50  
Novelka
Użytkownik
 
Posty: 161
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a KasiaSedziaPrzyszlos Zobacz post
Hej wszystkim. Ja również postanowiłam zdawać na aplikacje sędziowska. Jestem 4 lata po ukończeniu studiów i niestety nie pracuję w zawodzie, ale od zawsze ta aplikacja była moim marzeniem. Zabieram się do pracy już teraz,bo nie mogę sobie pozwolić na rycie miesiąc przed egzaminem. Dajcie znać z jakich źródeł uczycie się kazusów i jaki jest Wasz plan na ten rok. Ja zaczęłam od kodeksów z zakresu prawa cywilnego w marcu chciałabym już wejść w prawo karne.

Pozdrawiam wszystkich.


Zdecydowanie zacznij od nauki pod test, a nie pod kazusy. Więc ustawy, ustawy, ustawy plus ewentualnie testy jeśli lubisz taka formę powtórki.
Novelka jest off-line  
29-01-2019, 11:05  
gosiag7
Początkujący
 
Posty: 7
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2019

Dołączam do grona osób, które chcą się zmierzyć w tym roku. Wszystkim życzę efektywnej pracy
gosiag7 jest off-line  
31-01-2019, 07:41  
izabela2012
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2019

Witam wszystkich. Chciałabym się Was zapytać, czy posiadacie może jakieś informacje na temat aplikacji uzupełniającej dla asystentów? Jeżeli chodzi o akty wykonawcze póki co cisza. Zastanawiam się, czy wogóle w tym roku zostanie przeprowadzony nabór, a jeżeli tak to, czy wpłynie to na ilość miejsc na aplikacjach w konkursie otwartym?
izabela2012 jest off-line  
31-01-2019, 09:06  
..Daniel..
Użytkownik
 
Posty: 327
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a izabela2012 Zobacz post
Witam wszystkich. Chciałabym się Was zapytać, czy posiadacie może jakieś informacje na temat aplikacji uzupełniającej dla asystentów? Jeżeli chodzi o akty wykonawcze póki co cisza. Zastanawiam się, czy wogóle w tym roku zostanie przeprowadzony nabór, a jeżeli tak to, czy wpłynie to na ilość miejsc na aplikacjach w konkursie otwartym?
Na obecną chwilę nie ma rozporządzenia regulującego nabór oraz nie ma opracowanego programu aplikacji uzupełniającej. Z tego powodu jestem pewien, że w tym roku naboru na aplikacje uzupełniającą nie będzie, obstawiam że chyba w ogóle nie będzie tego naboru.
..Daniel.. jest off-line  
31-01-2019, 09:21  
HorN
Użytkownik
 
Posty: 123
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2019

Aplikacja uzupełniającą i egzamin referendarski to chyba takie wabiki,które mają asystentów powstrzymać przed uciekaniem do innych zawodów, czy do KSSiPu.Na papierze fajnie to wygląda tylko co z tego skoro brak konkretów.
HorN jest off-line  
31-01-2019, 19:06  
oiengseg
Stały bywalec
 
Posty: 944
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2019

Egzamin referendarski to faktycznie niczemu nie służy i raczej się nie odbędzie, natomiast aplikacja uzupełniająca jest czymś co jest bardzo potrzebne (również z punktu widzenia MS) tylko problem jest w fizycznym zorganizowaniu tego.
oiengseg jest off-line  
01-02-2019, 08:48  
noname12345678
Początkujący
 
Posty: 28
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2019

Cytat:
Napisał/a Karolina.Ś Zobacz post
Cześć, udało mi się zakwalifikować na aplikację w naborze z 2018 r. Podzielę się moim doświadczeniem.
To było moje trzecie podejście. Po raz pierwszy startowałam zaraz po studiach, 3 pkt brakowało do przekroczenia progu. Uczyłam się wyłącznie ustaw na pamięć i sprawdzałam wiedzę testami z Arslege. Następnie podjęłam pracę asystenta sędziego w SO. Połączenie 8h pracy i 6h nauki w domu było dosyć trudne i wiązało się z "zapuszkowaniem" w domu, ale wierzyłam, że doświadczenie zdobyte w sądzie ułatwi mi zebranie wymaganej ilości pkt na egzaminie. Udało się zakwalifikować do drugiego etapu, jednak za mało by przekroczyć próg. Trzecie podejście traktowałam jako ostatnie, rozpoczęłam naukę w czerwcu 2018 r. i tak codziennie po pracy sukcesywnie przerabiałam materiał - czytanie ustaw z wyuczeniem na pamięć najważniejszych przepisów + testy dla powtórki + notatki z najważniejszych instytucji/procedur. Oddzielnie robiłam tabele dla terminów w każdym postępowaniu, czy KC/KK/KPA, oddzielnie tabele dla większości w KRP, oddzielnie tabele dla form czynności prawnych etc. Na pewno jest to żmudne i pracochłonne, ale dla mnie efektywne. W tym toku udało się uzyskać bardzo dobry wynik z testu więc do kazusów po prostu rzetelnie przerobiłam zadania z lat poprzednich + podręcznik prof. Manowskiej z kazusami z kpc, podręcznik prof. Gardockiego z KK, podręcznik prof. Radwańskiego z KC i kazusy z KK M. Błoński. Nie ukrywam, że pisania nauczyłam się dopiero w Sądzie, na studiach prawie w ogóle nie rozwiązywaliśmy kazusów. Test wymaga szczegółowej wiedzy z wyjątków, z czasem można wyrobić sobie taką umiejętność zwracania uwagi na wyjątki w ustawach z myślą, że to może pojawić się na egzaminie. Konstrukcja testu jest zawsze bardzo podobna. W tym toku prawo UE zostawiłam na sam koniec i oparłam się na dosyć szczegółowych notatkach z poprzedniego konkursu - wystarczyło. Czas na przeczytanie TFUE wolałam poświęcić na wykucie na pamięć najważniejszych zagadnień z KPC Życzę wytrwałości i powodzenia przyszłym aplikantom.
Zerknij proszę na priv
noname12345678 jest off-line  
01-02-2019, 13:42  
..Daniel..
Użytkownik
 
Posty: 327
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2019

Cytat:
Napisał/a oiengseg Zobacz post
Egzamin referendarski to faktycznie niczemu nie służy i raczej się nie odbędzie, natomiast aplikacja uzupełniająca jest czymś co jest bardzo potrzebne (również z punktu widzenia MS) tylko problem jest w fizycznym zorganizowaniu tego.
A czemu aplikacja uzupełniająca jest potrzebna, jak kilka lat była tylko aplikacja zwykła i jakoś wymiar sprawiedliwości miał zapewniony dopływ nowy kadr na sędziów i prokuratorów.
Jak aplikacja uzupełniająca jest tak ważna, to czemu do tej pory nie przygotowano jej programu oraz rozporządzenia regulującego nabór?
..Daniel.. jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Konkurs - aplikacja KSSiP 2018 cz. II (odpowiedzi: 780) 1. Może mi ktoś powiedzieć czy ktoś się spotkał z sytuacją, w której osoba wysyłająca dokumenty miała jakieś braki formalne i co w związku z tym?...
§ Konkurs - aplikacja KSSiP 2018 (odpowiedzi: 1000) Skoro konkurs 2017 został rozstrzygnięty, możemy zacząć dyskusje na temat tegorocznego :)
§ Konkurs - aplikacja KSSiP 2017 cz. V (odpowiedzi: 15) https://forumprawne.org/forum-mlodych-prawnikow/761662-konkurs-aplikacja-kssip-2017-cz-iv-67.html Dla mnie też jest to tajemnicą... KRK to...
§ Konkurs - aplikacja KSSiP 2017 cz. IV (odpowiedzi: 1000) Ktoś na pewno po drugiej liście będzie skrzywdzony:smile: i KSSIP nie będzie mógł odtrąbić sukcesu
§ Konkurs - aplikacja KSSiP 2017 cz. II (odpowiedzi: 1000) Za chwilę na TVN24 będzie reportaż w sprawie KRS vs MS dotyczącej asesorów i będzie wypowiedź jednego asesora, któremu wyrażono sprzeciw. Ciekawe jak...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 12:25.