Logika dla prawników - Forum Prawne

 

Logika dla prawników

Cześć Jak każdy student prawa na pierwszym roku uczę się logiki. Nie sprawia mi to większych trudności ale jestem bardzo ciekawy zastosowania tej wiedzy w praktyce. Wykładowca i ćwiczeniowcy zaciekle powtarzają, że w pracy prawnika ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Odpowiedz
 
17-01-2019, 17:36  
Lavyer
Początkujący
 
Posty: 15
Domyślnie Logika dla prawników

Cześć

Jak każdy student prawa na pierwszym roku uczę się logiki. Nie sprawia mi to większych trudności ale jestem bardzo ciekawy zastosowania tej wiedzy w praktyce.
Wykładowca i ćwiczeniowcy zaciekle powtarzają, że w pracy prawnika logika to podstawa. Nie są zawodowymi prawnikami. Prowadzą tylko działalność naukową. Ciężko mi wyobrazić sobie adwokata lub radcę używającego kwadratu logicznego albo praw konwersji w codziennych obowiązkach.
Chciałbym skonfrontować opinię wykładowcy z Waszym zdaniem.

Pozdrawiam
Lavyer jest off-line  
17-01-2019, 19:13  
StaraWhisky
Stały bywalec
 
StaraWhisky na Forum Prawnym
 
Posty: 870
Domyślnie RE: Logika dla prawników

O kwadracie logicznym i tautologii zapomnisz już na drugim roku.
Jeśli pójdziesz na aplikację legislacyjną to logika przynajmniej teoretycznie powinna Ci się przydać, praktyka jednak pokazuje, że posłowie tworzą ustawy nie przejmując się jej zasadami.
Na Twoim miejscu nie przejmowałbym się tym jednak - moim zdaniem logika to najprzyjemniejszy z mało przydatnych przedmiotów na studiach.
StaraWhisky jest off-line  
18-01-2019, 00:17  
Styczniowy
Początkujący
 
Posty: 29
Domyślnie RE: Logika dla prawników

Stosunki zakresowe - bardzo często można spotkać się z tzw. zbiegami. Bardzo istotnym pojęciem często okazuje się być "desygnat". Bardzo częstym wnioskowaniem jest wnioskowanie z implikacji. Zapewne to tylko niektóre przykłady. Rzeczywiście nie ma co się przejmować na tym etapie, bo większość kwestii wykładanych na logice bardziej rozwija umysł niż wspomaga przyszłą praktykę, a te kwestie, z którymi rzeczywiście można się często stykać, i tak wychodzą podczas studiowania przedmiotów dogmatycznych i podczas praktykowania prawa.
Styczniowy jest off-line  
23-01-2019, 21:55  
phony
Początkujący
 
phony na Forum Prawnym
 
Posty: 20
Domyślnie RE: Logika dla prawników

Przydac sie nie przydaje, to jest taki przedmiot dla prawniczych snobow i innych milosnikow filozofii prawa. Mozesz sie popisac ze znasz slowo "desygnat" piszac pismo procesowe, podobnie jak z lacina i rzucac makaronizmami kiedy niczemu to nie sluzy (tak 100% to nie dam, ale instytucje ktore faktycznie sie "oplaca" nazywac po lacinie, bo tak jest szybciej niz po polsku, to mozna policzyc na palcach dwoch rak). Z logiki przydaje sie zasadniczo chyba tylko objasnienie dotyczace spojnikow "i", "lub", "albo" - reszta to strata czasu.
phony jest off-line  
26-01-2019, 01:23  
jadlos
Użytkownik
 
Posty: 91
Domyślnie RE: Logika dla prawników

Zdecydowanie zbyt dosłownie podchodzisz do sformułowania, że logika jest przydatna w pracy prawnika. Oczywiście, że nie będzie przydatna w tym sensie, że nie będziesz siedział godzinami i rozwiązywał tautologii.

Natomiast nie zgodzę się z przedmówcami, że to się nie przydaje. Sposób rozumowania, który wykształcają zajęcia z logiki, czy to prawniczej, czy jakiejkolwiek innej, to jest coś, czego używamy przy każdym rozumowaniu, każdej subsumcji - tysiące razy dziennie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. I intuicje z zakresu logiki formalnej bardzo pomagają, aby to rozumowanie było intelektualnie "czyste".

Jak ktoś nie ma tych intuicji, musi czytać w książkach i się uczyć, jaka będzie różnica między zarzutem naruszenia art. 6 k.c., a art. 232 k.p.c., albo kiedy sąd popełni błąd w ustaleniach faktycznych a kiedy błąd w ocenie dowodów. Jak ktoś je ma, wydaje się to być dla niego oczywiste. I nie potrzebuje szukać w lexie wyroków SN, żeby dojść do oczywistego przekonania, że zarzut "naruszenia art. X poprzez błędną wykładnię i nieprawidłowe zastosowanie" nie ma najmniejszego sensu.
jadlos jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Logika zapisu (odpowiedzi: 1) Dzień dobry, Czy mógłbym prosić o pomoc w rozwikłaniu zapisu: "Zbycie składników trwałych o wartości powyżej 0,1 % sumy aktywów odbywa się w trybie...
§ Logika dla prawników- prośba o sprawdzenie zadania (odpowiedzi: 1) Witam, Czy znajdzie się ktoś kto ma czas i chęci sprawdzić rozwiązane zadanie z logiki?
§ Logika prawnicza (odpowiedzi: 0) Witam :) Proszę o pomoc i ewentualne "naprowadzenie" ,siłuję sie z tym przykładem "Pewien student rozpatrując dwa zdania powiedział: „racja jest...
§ Logika dla prawników, 1 rok (odpowiedzi: 2) Czy ktoś może mi pomóc? "Wykładnia niewiążąca to taka, która nie jest wiążąca". Jakie to prawo logiczne? Napisz w wersji symbolicznej. :)
§ Logika dla prawników: prezes lub wiceprezes i skarbnik (odpowiedzi: 3) W pewnym KRS OSP zapisane jest że m.in. SOP na zewnątrz reprezentuje prezes, a m.in. umowy i dokumenty finansowo-księgowe podpisuje: prezes lub...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:24.