Egzamin notarialny 2019 - Forum Prawne

 

Egzamin notarialny 2019 2

Cytat: Napisał/a Tralalalalala Tutaj jak widac nikt specjalnie sie nie udziela... Pewnie uważają, że milcząc eliminują przyszłą (być może) konkurencję...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Odpowiedz
 
14-06-2019, 14:57  
lexplacebo
Początkujący
 
Posty: 20
Domyślnie RE: Egzamin notarialny 2019

Cytat:
Napisał/a Tralalalalala Zobacz post
Tutaj jak widac nikt specjalnie sie nie udziela...
Pewnie uważają, że milcząc eliminują przyszłą (być może) konkurencję
lexplacebo jest off-line  
06-07-2019, 15:32  
Tralalalalala
Użytkownik
 
Posty: 59
Domyślnie RE: Egzamin notarialny 2019

Ja nie jestem przekonana czy przy zdawalności rzędu 30% milczenie na forum to najlepsze rozwiązanie. Gdybyście mieli jakieś wieści z innych izb niż poznańska (goneta i innych monografii nie wolno) i gdańska (też nie wolno) to dajcie znać. Bo mam sporo książek, ale ciagle mi mówią "tego nie wolno tego nie wolno...". Nawet do końca nie wiem czy teksty ustaw to ewentualne wyciągi czy jednak trzeba mieć po bozemu wszystko wydrukowane po kolei. I pomyśleć, że egzamin radcowski i adwokacki ma prawie 90% zdawalności, a podchodza do niego asystenci i - nie dyskryminując nikogo, oparte na faktach - ludzie, którzy apelację pierwszy raz w życiu pisali na egzaminie.
Tralalalalala jest off-line  
15-07-2019, 18:14  
Tralalalalala
Użytkownik
 
Posty: 59
Domyślnie RE: Egzamin notarialny 2019

Czy jest jakieś alternatywne forum o którym nie wiem...?
Tralalalalala jest off-line  
26-07-2019, 06:23  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Egzamin notarialny 2019

Cytat:
Napisał/a Tralalalalala Zobacz post
I pomyśleć, że egzamin radcowski i adwokacki ma prawie 90% zdawalności, a podchodza do niego asystenci
No i właśnie dlatego niektórzy Radcy Prawni oferują swoje usługi za 99 zł / mc np we Wrocławiu a poziom zarobków w zawodzie jest czasem niższy niż 3 tys złotych . Gdyby był taki procent osób, które zdały egzamin w Notariacie to za 5 lat poziom zarobków Notariuszy, którzy nie mają znajomych deweloperów lub w gminach byłby w okolicach granicy utrzymania kancelarii. W niektórych miastach już upadają kancelarie notarialne. Także lepiej, żeby egzamin był trudny i zapewniał jakiś dobry zarobek niż żeby był łatwy i po wielu latach nauki zapewniał zarobki na poziomie utrzymania kancelarii lub pensji sprzedawcy w sklepie....
 
26-07-2019, 09:07  
Tralalalalala
Użytkownik
 
Posty: 59
Domyślnie RE: Egzamin notarialny 2019

Zgadzam sie co do problemu, nie zgadzam co do rozwiązania. Egzamin końcowy jest zwieńczeniem kariery i chyba to nie najlepszy moment na selekcje naturalna, której przede wszystkim brakuje na egzaminach wstępnych. Powinny byc limity przyjęć, bo przeludnienie następuje wśród aplikantow, stąd „wysokie” pensje na aplikacji („na Twoje miejsce czeka kilku innych, wiec Ci nie zaplace”) i późniejsze problemy na wolnym rynku, bo za którymś razem ten egzamin sie zda. Dodatkowo nie jestem fanką deregulacji. Nie kwestionuje, ze asystenci i sekretarki moga podejść do egzaminu i byc pozniej dobrymi notariuszami, kwestionuje natomiast kolejne przeludnienie z powodu zdawania co roku egzaminu i pracy na minimalnej by tylko utrzymać ciągłość zatrudnienia. I o ile to dzieciom notariuszy specjalnie nie przeszkadza, o tyle normalnie pracującym obniża to zarobki, bo na Twoje miejsce czai sie ktos, kto nie dostał sie na aplikacje, wiec bedzie niewolnikiem 4 lata, by tylko moc podejść do egzaminu. Selekcja wczesniej to jedyne rozwiązanie, bo blokowanie kariery komus, kto przebrnął przez aplikacje to nie regulacja rynku, tylko dodatkowe kłody pod nogi rzucane ludziom, którzy naprawde maja wiedze.
Tralalalalala jest off-line  
26-07-2019, 10:51  
Esme12
Początkujący
 
Posty: 24
Domyślnie RE: Egzamin notarialny 2019

Serio jak ktoś zda egzamin bez aplikacji, to ma gorszą wiedzę? Chyba raczej odwrotnie - skoro aplikacja jest zbędna do zdobycia uprawnień zawodowych, to jej wartość merytoryczna jest nieproporcjonalna do ceny.
Esme12 jest off-line  
26-07-2019, 10:54  
Tralalalalala
Użytkownik
 
Posty: 59
Domyślnie RE: Egzamin notarialny 2019

Prosze o czytanie ze zrozumieniem. Nie gorsza wiedze, tylko siedzenie za półdarmo w kancelarii przez wiele lat i niszczenie rynku. Trudny egzamin nie rozwiązuje tego problemu. Z reszta co ja sie kłócę: fakt jest tez taki, ze osoby bez aplikacji maja niższa zdawalnosc.
Tralalalalala jest off-line  
26-07-2019, 17:04  
Tralalalalala
Użytkownik
 
Posty: 59
Domyślnie RE: Egzamin notarialny 2019

I z wątku o egzaminie znow zrobiły sie przepychanki. Do egzaminu moze podejść kazdy, kto przetrwa na tym rynku, czy jako aplikant, czy człowiek na umowie. Bo jesli ktos faktycznie spędzi 4 lata w kancelarii to ma duze doświadczenie.A jak to zdac ten egzamin to juz problem Nas wszystkich.
Tralalalalala jest off-line  
01-08-2019, 08:30  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Egzamin notarialny 2019

W sumie racja. Powinny być limity przyjęć na aplikację. Zresztą takie rozwiązanie ma miejsce jeśli się nie mylę w Niemczech. Oszczędziło by to wielu osobom zawodu w związku z negatywnym wynikiem egzaminu końcowego lub potem rozczarowania wysokością dochodów. Pzdr
 
01-08-2019, 20:08  
oiengseg
Stały bywalec
 
Posty: 945
Domyślnie RE: Egzamin notarialny 2019

W Niemczech jest tylko państwowa etatowa aplikacja, jedna dla sędziów, prokuratorów, notariuszy i adwokatów. Limitów nie ma, natomiast w niektórych miejscach trzeba czekać rok-dwa na możłiwość jej rozpoczęcia ze względów organizacyjnych.
oiengseg jest off-line  
02-08-2019, 10:35  
Kerka
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Egzamin notarialny 2019

Cytat:
Napisał/a kaef1987 Zobacz post
-Powinny być limity przyjęć na aplikację-
Podczas prac nad tzw. deregulacją zawodu notariusza w 2012/2013 r. z zamienia Krajowej Rady Notarialnej były propozycje wprowadzenia limitów. Powołaliśmy się na orzecznictwo TSUE,, które dopuszcza limity nominalne (liczbowe) w przyjęciu na aplikacje zawodowe państwowe: np. sędziów, prokuratorów, a w przypadku tzw. wolnych zawodów prawniczych dopuszczalne są limity procentowe, stałe, ustawowe. Podobnie w przypadku innych zawodów (orzeczenie TSUE: geodeci w Grecji, architekci w Hiszpania, kierowcy taxi we Włoszech).
Orzecznictwo TSUE dopuszcza tu minimum 10 % danej grupy zawodowej.
W 2012/2013 chcieliśmy by wpisać do prawa o notariacie, że na aplikację notarialną danego roku limit wolnych miejsc wynosi 10% liczby notariuszy na koniec poprzedniego roku kalendarzowego.
Wtedy nas - notariuszy było ok. 1500 a np. tylko w 2009 r. na aplikacje Ministerstwo wpuściło ok. 900 osób.

Dziś należy Bogu dziękować, że Minister nie zgodził się na ten wpis.

W 2017 r. było ok. 3600 notariuszy, co oznaczałoby, że limit w 2018 na aplikację byłoby 360 miejsc. Tylu to było kandydatów, a egzamin zdało ok. 140 osób.

W sprawie wprowadzenia numerus clausus liczby kancelarii notarialnych nikt z Krajowej Rady Notarialnej - po ostatnim wyroku TSUE - w sprawie notariatu w Węgrzech nie podejmie tego tematu.

TSUE dopuścił wprowadzenie numerus clausus w określonych zawodach prawniczych, przyjmując, że musi być okres przejściowy i wszyscy kandydujący muszą zdawać ponownie egzamin klasyfikacyjny.
Czyli np. dotychczasowe kancelarie notarialne mogłyby funkcjonować np. 2 lata, w tym okresie egzaminu kwalifikacyjne i ponowne uprawnienie do zawodu.

Gdyby w Polsce np. wprowadzono limit 3000 miejsc dla notariuszy, do egzaminu pewnie by przystąpiło;
- ok. 3600 obecnych notariuszy
- ok. 700 osób będących obecnie zastępcami notarialnymi
- uprawnione osoby po aplikacji notarialnej
- uprawnieni pracownicy naukowi (dr prawa)
- nieznana liczba adwokatów, sędziów, radców prawnych itp.
Przyjęto by 3000 osób z najlepszym wynikiem z egzaminu (nie wiadomo jakby on wyglądał, kto oceniał).

To byłaby ruina obecnego notariatu, dlatego notariat milczy jak zaklęty w sprawie wprowadzenia numerus clausus.

Ja swoim dzieciom odradzam prawo.
Kerka jest off-line  
02-08-2019, 11:54  
staywoke
Początkujący
 
Posty: 3
Domyślnie RE: Egzamin notarialny 2019

Na marginesie warto zaznaczyć, że aktualnie limit przyjęć na aplikację obowiązuje w samorządzie komorniczym, jednak, biorąc pod uwagę liczbę chętnych
do zawodu komornika,jest to raczej przedmiot żartów niż poważnej dyskusji o racjonalności ograniczania dostępu do zawodu.
staywoke jest off-line  
02-08-2019, 12:09  
Morata
Użytkownik
 
Posty: 62
Domyślnie RE: Egzamin notarialny 2019

Jest to mądre rozwiązanie po stronie samorządu komorniczego, gdyż poniekąd zabezpieczają się na przyszłość, a ilość chętnych nie ma tutaj znaczenia, bo i ilość komorników jest mniejsza.
Morata jest off-line  
02-08-2019, 18:56  
business_a_notariat
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Egzamin notarialny 2019

egzamin notarialny w 2018 r. w Krakowie na 100 osób zdało 16
(najniższy wynik w zdawalności egzaminu notarialnego i innych zawodów prawniczych)
Notariusze w Krakowie odpalili szampana
Ministerstwo Sprawiedliwości nie zareagowało....

Do Komisji Odwoławczej wpłynął wniosek o stwierdzenie nieważności egzaminu, ze względu na "ustawienie komisji egzaminacyjnej nr 2" której członkowie - notariusze - w sposób świadomy (wbrew ocenom członków komisji egzaminacyjnej - Sędziów) wystawali oceny negatywne, jednocześnie - znając numery prac - pozytywnie ocenili pracę syna - notariusza, znajomego...

komisja odwoławcza potwierdziła tendencyjność w negatywnym ocenianiu przez notariuszy, uwzględniając ponad 20 odwołań na około 30.

Ministerstwo Sprawiedliwości - Wydział Notariatu wpadł w panikę, zorientował się, co się dzieje w Krakowie.

A tym czasem, za pośrednictwem Ministra Sprawiedliwości poszedł wniosek do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, o stwierdzenie nieważności egzaminu notarialnego j. w. wniosek został opłacony.

Zarzut: nepotyzm, popełnienie przestępstwa przez członków komisji, brak reakcji M.S.

Orzecznictwo WSA- jest publikowane w necie.
WSA będzie musiał opublikować wniosek, swoje stanowisko.......

-------------

Ministerstwo Sprawiedliwości próbuje ratować sytuacje, powołało do komisji egzaminacyjnej w 2019 r. Sędziów, nie związanych z Notariatem itp.

Liczy, że skarga do WSA zostanie odwołana...)

Nie ważne ile dadzą zdawalności w Krakowie w 2019 r. - 50%, 70 %....

zapiszcie,
sprawdzimy w październiku 2019 r. po wynikach...
przejdziemy WSA, NSA itp.
business_a_notariat jest off-line  
06-08-2019, 20:21  
UBERCHAD
Początkujący
 
Posty: 18
Domyślnie RE: Egzamin notarialny 2019

Za takie przewinienia , tacy ludzie powinni stracić możliwość wykonywania swojego zawodu. Regulacje, regulacjami, ale notariat w zakrawa o średniowiecze, gdzie bez odpowiedniego urodzenia, możesz co najwyżej sprzątać w kancelarii(To już na karierę polityczną, wpływa znaczne większe spektrum czynników).
UBERCHAD jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Egzamin radcowski 2019 (odpowiedzi: 926) Witajcie, niniejszym zakładam wątek wsparcia dla zdających najbliższy egz. radcowski :)
§ Egzamin adwokacki 2019 (odpowiedzi: 85) Witam wszystkich przystępujących do Egzaminu Adwokackiego w 2019 r. ! Jako że, temat jeszcze przez nikogo nie założony - a egzamin zbliża się...
§ Egzamin komorniczy w 2019 r. (odpowiedzi: 65) Egzamin tuż, tuż, a wątku nadal nie ma. :o Minister Sprawiedliwości ogłosił, że termin egzamin komorniczy w 2019 r. odbędzie się w dniach 7 - 8...
§ Egzamin radcowski 2019 (odpowiedzi: 3) Witam. Zakładam wątek jak w tytule. W niniejszym temacie będzie można dyskutować, wymieniać się doświadczeniami w przygotowaniach do egzaminu, a...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:16.