Egzamin radcowski bez odbycia aplikacji - Forum Prawne

 

Egzamin radcowski bez odbycia aplikacji

W tym roku zaczynam IV rok studiów prawniczych i pracuję w organach władzy publicznej. W zakresie moich obowiązków znajduje się przygotowywanie projektów decyzji, postanowień, odpowiedzi na skargę. Studia kończę dopiero w 2021 r. Zgodnie z ...



Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Odpowiedz
 
03-09-2019, 10:40  
Wioletkama
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Egzamin radcowski bez odbycia aplikacji

W tym roku zaczynam IV rok studiów prawniczych i pracuję w organach władzy publicznej. W zakresie moich obowiązków znajduje się przygotowywanie projektów decyzji, postanowień, odpowiedzi na skargę. Studia kończę dopiero w 2021 r. Zgodnie z art. 25 ust. 2 pkt 4 ustawy o radcach prawnych trzeba przepracować 4 lata żeby zostać dopuszczonym do egzaminu radcowskiego bez odbycia aplikacji. Moje pytanie: czy w takim przypadku praca w trakcie trwania studiów też jest wliczana do tego 4 letniego okresu czy tylko praca po ukończeniu studiów?
Wioletkama jest off-line  
03-09-2019, 10:53  
officjal
Użytkownik
 
Posty: 172
Domyślnie RE: Egzamin radcowski bez odbycia aplikacji

IV rok prawa? odsyłam do ustawy, jasno jest napisane....
po zdobyciu tytułu magistra....
Tak to każdy kończyłby studia i zdawał egzamin zawodowy...
Litości.... jaka uczelnia?
officjal jest off-line  
03-09-2019, 12:30  
_Honey_Bunny_
Użytkownik
 
Posty: 146
Domyślnie RE: Egzamin radcowski bez odbycia aplikacji

Przecież masz wprost napisane:

"...osoby, które po ukończeniu wyższych studiów prawniczych przez okres co najmniej 4 lat w okresie nie dłuższym niż 6 lat przed złożeniem wniosku o dopuszczenie do egzaminu były zatrudnione w urzędach organów władzy publicznej i wykonywały wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej na rzecz tych urzędów;"
_Honey_Bunny_ jest off-line  
21-10-2020, 11:23  
rezjeg
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Egzamin radcowski bez odbycia aplikacji

Hej, ja mam trochę inne pytanie:
Czy art. 34 pkt 3 ustawy o radcach prawnych (Pracownikowi przysługuje prawo do urlopu płatnego w wysokości 80% wynagrodzenia, w wymiarze 30 dni kalendarzowych, na przygotowanie się do egzaminu radcowskiego. Z uprawnienia tego można skorzystać tylko raz.) dotyczy każdego pracownika czy tylko aplikantów radcowskich?
rezjeg jest off-line  
02-12-2020, 10:47  
Octoman
Stały bywalec
 
Posty: 506
Domyślnie RE: Egzamin radcowski bez odbycia aplikacji

Cytat:
Napisał/a rezjeg Zobacz post
Hej, ja mam trochę inne pytanie:
Czy art. 34 pkt 3 ustawy o radcach prawnych (Pracownikowi przysługuje prawo do urlopu płatnego w wysokości 80% wynagrodzenia, w wymiarze 30 dni kalendarzowych, na przygotowanie się do egzaminu radcowskiego. Z uprawnienia tego można skorzystać tylko raz.) dotyczy każdego pracownika czy tylko aplikantów radcowskich?
Każdego pracownika. Oczywiście. Choć niektóre nieuki mogą mówić ci co innego.
Octoman jest off-line  
02-12-2020, 11:07  
rezjeg
Początkujący
 
Posty: 6
Domyślnie RE: Egzamin radcowski bez odbycia aplikacji

Dzięki serdeczne Octoman
rezjeg jest off-line  
02-12-2020, 13:09  
walkietalkie
Użytkownik
 
Posty: 37
Domyślnie RE: Egzamin radcowski bez odbycia aplikacji

Potwierdzam, każdego pracownika, sama korzystałam z tego uprawnienia.
walkietalkie jest off-line  
08-12-2020, 23:58  
JoannaSt26
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie RE: Egzamin radcowski bez odbycia aplikacji

Hej, orientuje się ktoś, czy do podejścia do egzaminu można łączyć pracę w urzędzie i pracę w kancelarii? W ustawie te możliwości zostały wymienione jako osobne, słyszałam różne opinie i nie wiem jak faktycznie jest. W lipcu 2021 minie mi 4 lata pracy w urzędzie, zatem przed złożeniem wniosku nie będę miała 4 lat wcześniej zaś pracowałam pór roku w kancelarii....
JoannaSt26 jest off-line  
09-12-2020, 00:20  
DemPlays
Użytkownik
 
Posty: 272
Domyślnie RE: Egzamin radcowski bez odbycia aplikacji

Ii gsk 1780/18

Cytat:
Fakt, że wymogi aby osoby, które po ukończeniu studiów prawniczych przez co najmniej przez 4 lata - w okresie nie dłuższym niż 6 lat przed złożeniem wniosku o dopuszczenie do egzaminu - wykonywały wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej na zasadach określonych w odrębnych punktach art. 25 ust. 2, w sposób dostatecznie wyraźny wskazuje na to, że okresów tych nie można łączyć (sumować). Powyższe potwierdza sposób udokumentowania uprawnienia do przystąpienia do egzaminu radcowskiego bez odbycia aplikacji - określony art. 362 ust. 4 pkt 6 i 7 ustawy o radcach prawnych. Z treści tych przepisów wynika bowiem jednoznacznie, że odrębne dokumenty mają zaświadczać o co najmniej 4-letnich okresach wykonywania wymagających wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związanych ze świadczeniem pomocy prawnej w sposób opisany w tych punktach.

Gdyby wolą ustawodawcy było, aby zwolnienie z aplikacji uzasadniał łączny czas wykonywania czynności wymagających wiedzy prawniczej, bezpośrednio związanych ze świadczeniem pomocy prawnej - bez względu na miejsce i formę zatrudnienia - przepis art. 25 ust. 2 pkt 3 i 4 zostałyby odmiennie skonstruowany, tak jak np. Art. 25 ust. 1 pkt 4 lit. A, b, c - w którym wyraźnie wskazano łączny okres zajmowania określonych stanowisk, wykonywania czynności wymagających wiedzy prawniczej - uzasadniający wyłączenie wymogu odbycia aplikacji radcowskiej i złożenia egzaminu radcowskiego.
DemPlays jest off-line  
09-12-2020, 11:19  
assistance
Początkujący
 
Posty: 8
Domyślnie RE: Egzamin radcowski bez odbycia aplikacji

Z tego co kojarzę to są rozbieżności w orzecznictwie w tym zakresie, a powyższy wyrok nie jest uchwałą wiążącą, gdzieś czytałem pismo KIRP, że w przypadku dalszych rozbieżności orzeczniczych będą postulować o wydanie przez NRA uchwały wiążącej w tym zakresie, dlatego wydaję mi się że możesz próbować wnosić o przystąpienie do egzaminu łącząc okresy zatrudnienia, może się uda!
assistance jest off-line  
Odpowiedz

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Doktorat z prawa a wpis egzamin radcowski bez aplikacji (odpowiedzi: 2) Dzień dobry, czy ktoś z Państwa spotkał się z sytuacją, w której absolwent administracji po zrobieniu doktoratu z wolnej stopy z prawa został...
§ Egzamin radcowski bez aplikacji (odpowiedzi: 13) Hej, mam pytanie odnośnie sytuacji wskazanej w tytule. Chodzi o to, czy dobrze rozumiem art. 25 ust. 2 pkt 4 ustawy o radcach prawnych. 3 lata temu...
§ egzamin radcowski bez aplikacji (odpowiedzi: 4) Czy jest ktos, kto udzielilby odpowiedzi,albo slyszal moze, jak wyglada udokumentowanie stazu pracy do egzaminu radcowskiego bez aplikacji. Jaki...
§ egzamin radcowski bez aplikacji (odpowiedzi: 0) Czy wie ktos cos na ten temat? Moze jakies swoje doswiadczenie w tym temacie, jak to jest z tym dopuszczeniem wg ustawy. Mozna przeslac mi odpowiedz...


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 15:56.