Konkurs - aplikacja KSSiP 2020 - Forum Prawne

 

Konkurs - aplikacja KSSiP 2020

Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy, nawiązując do opublikowanych w grudniu wyników zeszłorocznego konkursu czas rozpocząć dyskusję na temat nowego naboru. Nowy Rok to jednocześnie nowe wyzwania i możliwości, czasem też rozczarowania, niemniej jednak życzę wszystkim ...Wróć   Forum Prawne > Różne > Forum Młodych Prawników


Zamknięty temat
 
01-01-2020, 14:08  
George2020
Początkujący
 
Posty: 1
Domyślnie Konkurs - aplikacja KSSiP 2020

Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy,

nawiązując do opublikowanych w grudniu wyników zeszłorocznego konkursu czas rozpocząć dyskusję na temat nowego naboru.

Nowy Rok to jednocześnie nowe wyzwania i możliwości, czasem też rozczarowania, niemniej jednak życzę wszystkim zainteresowanym najlepszego przygotowania.

Z racji doświadczenia nieudanego pierwszego podejścia do konkursu w roku 2019 (nie obwiniam "toaletowiczów" tylko siebie o zbyt mało intensywne przygotowania) przywitam rok 2020 stachanowskim mottem: Niech dzień bez nauki do konkursu KSSiP będzie dniem straconym.

Zachęcam "weteranów" konkursu do dzielenia się swoimi przemyśleniami dotyczącymi wszystkich (poza niezależnymi od nas - organizacyjnymi) aspektów przygotowań i przebiegu obydwu etapów konkursu.
George2020 jest off-line  
01-01-2020, 17:11  
gesslerka
Początkujący
 
Posty: 17
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2020

Twoje motto to ironia czy naprawdę zamierzasz się już teraz zacząć uczyć?
gesslerka jest off-line  
01-01-2020, 20:04  
Gigi Amoroso
Początkujący
 
Posty: 2
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2020

Cześć, witam wszystkich podchodzących do egzaminu w tym roku, sporo czasu ale niestety , sam widzę, że przy nauce mija błyskawicznie

To będzie moje czwarte podejście. Za pierwszym razem... nie starczyło czasu na opanowanie materiału. Zwolniłem się z pracy w czerwcu, a za naukę zabrałem się w sierpniu. Niestety, dwa i pół miesiąca czytania dzień w dzień po parę godzin dały niecałe 100 pkt. Druga próba - tu za naukę zabrałem się w styczniu, czytałem (starałem się) czytać ustawy po parę godzin dziennie. Gdy było już niedaleko do egzaminu , ustawy łączyłem z "Aplikacją od ogółu do szczegółu" oraz repetytoriami Becka. Ponownie się nie udało.

W zeszłym roku przyjąłem inną metodę nauki - zrobiłem mapy myśli dla prawie wszystkich ustaw, które były na liście, co zabrało mnóstwo czasu, ale sam zauważyłem, że robienie map pomagało w opanowaniu tych ustaw, w których z jednego przepisu każą nam skakać do innego, itd Do tego jeszcze "Aplikacja od ogółu(...)" oraz testy z zeszłorocznej książki A. Sypniewskiej "Aplikacja sędziowska i prokuratorska". Niestety, do drugiego etapu zabrakło 4 punktów. Zaważyły przede wszystkim ustawy o ubezpieczeniach społecznych, ochronie środowiska, prawo budowlane i gospodarka nieruchomościami, których prawie nie ruszyłem (z wyjątkiem testów).

Moje spostrzeżenia... wiadomo, każdy z nas ma swoją metodę nauki, ale chyba najlepszym pomysłem będzie połączenie kilku w jedną. Ustawy + jakaś dobra książka, repetytorium mogą wiele pomóc. Warto też przejrzeć testy z zeszłych lat, bo wiele pytań to dosłownie kopiuj wklej z poprzednich naborów. Gesslerka - motto faktycznie trochę ironiczne, ale przynajmniej po sobie widzę, że rozpoczęcie nauki w styczniu może pomóc. Ale jak mówiłem, każdy uczy się po swojemu

Pozdrawiam i przy okazji : Szczęśliwego, Nowego Roku !
Gigi Amoroso jest off-line  
02-01-2020, 08:22  
fronc
Początkujący
 
Posty: 21
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2020

Cześć wszystkim, podchodzę do egzaminu pierwszy raz w tym roku, ale już od jakiegoś czasu obserwuję forum starając się opracować najlepszą metodę nauki. Najgorzej, że trzeba jeszcze użerać się z pisaniem magisterki. Komu to potrzebne? -.- Sądzę, że najlepszym sposobem jest właśnie połączenie wielu metod nauki: ustaw, testów i repetytoriów.
Opracowałem sobie plan nauki, którego zamierzam się trzymać. A zgodnie z nim, już dziś otwieram konstytucję. Powodzenia wszystkim
fronc jest off-line  
02-01-2020, 13:16  
gemox
Użytkownik
 
Posty: 85
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2020

Cytat:
Napisał/a fronc Zobacz post
Cześć wszystkim, podchodzę do egzaminu pierwszy raz w tym roku, ale już od jakiegoś czasu obserwuję forum starając się opracować najlepszą metodę nauki. Najgorzej, że trzeba jeszcze użerać się z pisaniem magisterki. Komu to potrzebne? -.- Sądzę, że najlepszym sposobem jest właśnie połączenie wielu metod nauki: ustaw, testów i repetytoriów.
Opracowałem sobie plan nauki, którego zamierzam się trzymać. A zgodnie z nim, już dziś otwieram konstytucję. Powodzenia wszystkim
Gratuluję wytrwałości i zapału do nauki. Pytanie tylko czy do listopada nie zapomni się wszystkiego. Ja podchodziłem teraz 1 raz bezpośrednio po studiach i zrobiłem 130 radcowska i 141 kssip (kazusy 32 pkt). Zacząłem uczyć się w lipcu i tutaj uważałem, że właśnie może to być troszkę za krótko (tym bardziej, że na miesiąc przed wstępnym do radcowskiej zacząłem przerabiać dodatkowe ustawy, których do KSSiP nie ma - żeby mieć ewentualną alternatywę w przypadku niepowodzenia co do KSSiP-u).
Oczywiście nikomu nie zabraniam wczesnej nauki i na pewno lepsze jest to, niż nauka miesiąc przed. Ale uważam, że rozpoczęcie nauki w kwietniu/maju powinno bez problemu wystarczyć.
Mój sposób nauki - czytanie i rozpisywanie najważniejszych rzeczy z ustaw (bo mi łatwo się zapamiętuje jak piszę, potem z tych notatek już nie korzystam). Znów piszę i z tego zrobiły się setki kartek przed egzaminem. Trochę czasochłonne, ale dla mnie to fajny sposób nauki. Do tego arslege i przerabianie testów sprzed lat.

Powodzenia wszystkim ) Oby 2020 był dobry !
gemox jest off-line  
02-01-2020, 14:00  
Elkaa22
Użytkownik
 
Posty: 65
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2020

Zastanawiam się jeszcze, czy podchodzić w tym roku. Jako weteran tego konkursu myślę, że nauka od stycznia nie u każdego się sprawdzi ale coś tam czytać można.
Elkaa22 jest off-line  
02-01-2020, 14:12  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2020

Moi Drodzy,

szukacie porad od szczęśliwców, którzy się dostali, więc podzielę się z Wami swoją historią – może komuś w jakiś sposób pomoże.

Studia skończyłam pół roku temu – w czerwcu. O startowaniu do KSSiP-u zaczęłam myśleć już w trakcie studiów, a dokładnie na trzecim roku, gdy osoba z mojej nieco dalszej rodziny startowała w pechowym 2016 roku no i mimo wielu tygodni bardzo intensywnej nauki nie przeszła nawet do 2. etapu. Wtedy rodzina zaczęła mnie namawiać, że skoro już teraz wiem jak to wygląda, to powinnam spróbować i po prostu szybciej zabrać się za naukę.
Przyszedł V rok – pisanie magisterki, w moim przypadku także różne aktywności naukowe (referaty, artykuły itp.). Cały czasu uważałam, że jeżeli nie zacznę nauki do KSSiP-u w styczniu, to nie mam czego w ogóle szukać na egzaminie. Życie jednak dość szybko zweryfikowało moje plany – magisterkę obroniłam pod koniec czerwca i do tego czasu w ogóle nie myślałam o nauce na żaden egzamin wstępny. Na początku lipca stwierdziłam, że będę startować jedynie na aplikację radcowską, bo uznałam, że na te 100 pkt jestem w stanie się nauczyć w 3 miesiące. Ale można powiedzieć, że uparli się moi rodzice, którzy stwierdzili, że już lepszej możliwości na start do KSSiP-u niż w tym roku mieć nie będę, bo już nigdy nie będę miała możliwości, żeby od lipca do listopada skupić się tylko na nauce. No i mimo moich mieszanych myśli zapisałam się też na egzamin do KSSiP-u.
Faktycznie naukę zaczęłam na samym końcu lipca – potrzebowałam miesiąc, żeby gdzieś wyjechać i ogólnie rzecz ujmując trochę się "ogarnąć" po dość hardcorowej końcówce studiów. Oczywiście skupiłam się na ustawach wymaganych na aplikację korporacyjną.
Wrześniowy egzamin zdałam na niecałe 130 pkt.
W październiku skupiłam się na nauce ustaw potrzebnych do KSSiP-u – przez miesiąc przerobiłam wszystkie. Nie powiem – było to dość męczące i wymagało ode mnie dość dużej samodyscypliny, ale opłaciło się – z testu otrzymałam 137 pkt, a żeby rozwiać wątpliwości: nie, nie wychodziłam do toalety.
Listopad i przygotowania do 2. etapu to był już okres dość przyjemny, bo w zasadzie nie wiedziałam jak się uczyć na kazusy, więc jedynie rozwiązywałam zadania poprzednich lat i czytałam pewne zagadnienia, których już dobrze nie pamiętałam ze studiów, z repetytoriów Becka.
Udało się – otrzymałam chyba najlepszy możliwy prezent świąteczny, bo nie dość, że dostałam się do KSSiP-u, to jeszcze w pierwszej 100.

Co bym chciała podkreślić:
1. Zaczęłam się uczyć w zasadzie w połowie wakacji – na przełomie lipca i sierpnia, a nie w styczniu.
2. Nie kupiłam żadnej książki, nie traciłam czasu na żadne notatki – czytałam daną ustawę, a później robiłam z niej testy z ArsLege, dopóki nie miałam wszystkich pytań z poprawnymi odpowiedziami.
3. De facto ustawy do KSSiP-u przerobiłam dwa razy – raz ucząc się na wstępny na radcowską, a drugi przed testem w Krakowie. Za każdym razem miałam taki sam system – tekst całej ustawy + testy.
4. Rodzice mieli rację – rok ukończenia studiów to był najlepszy moment na start do KSSiP-u – mogłam zrezygnować ze swojej studenckiej pracy i "oddać się" nauce, niektóre ustawy dość dobrze pamiętałam jeszcze z wykładów, no i nauka do korporacyjnej pokryła się z nauką do KSSiP-u.


Wydaje mi się więc, że nie powinniście się aż tak bardzo nakręcać i już teraz startować z nauką – lepiej dokończcie ze spokojem i w terminie (tzn. wiosną) studia, żebyście nie musieli myśleć o obronie we wrześniu, zaplanujcie sobie tak życie, żeby np. od czerwca-lipca usiąść do nauki i tylko na tym się skupić. Prawda jest też taka, że żaden kurs czy żadna książka z wyciągiem z ustaw nie odwali za Was najtrudniejszej roboty, którą jest czytanie tekstów ustaw ze zrozumieniem. W tym roku startowało też kilkoro moich znajomych, którzy przygotowania rozpoczęli już na początku roku, jeździli na kursy do Krakowa, a naukę do egzaminu magisterskiego łączyli już z nauką kodeksów na wstępny. Ale wiecie co? Żadnemu z nich nie udało się nawet przejść do 2. etapu, bo właśnie wczesne rozpoczęcie nauki ich zwiodło – myśleli, że skoro walczą już od dawna, to latem mogą sobie trochę odpuścić i się zabawić. Nie będę też udawać, że przyjemnie jest oglądać zdjęcia znajomych, którzy wstawiają na insta zdjęcia z ciepłych krajów czy z kolejnej piątkowej imprezy nad jeziorem, gdy spędza się 8-10h dziennie nad ustawami i testami, ale osobiście nie żałuję tego, że poświęciłam te 4 miesiące, bo w perspektywie mam pół życia wykonywania zawodu, który, biorąc pod uwagę prawnicze profesje, kręci mnie najbardziej, więc się opłacało
 
02-01-2020, 16:17  
Użytkownik
Gość
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2020

Mam dylemat... W 2020 r. rozpoczynam I rok aplikacji radcowskiej. Do tej pory nie mam patrona, a mam czas na jego znalezienie do 10.01. W moim OIRP nie ma czegoś takiego jak patron z urzędu. Jak coś to dają kontakt do radcy i trzeba się z nim dogadać. W każdym razie idzie to żmudnie. Czekam na ustalenie pierwszego spotkania z patronem.
Już wysłałem kilka aplikacji na stanowisko asystenta sędziego i asystenta prokuratora. Dodam tylko, że pracowałem już jako as przez 7 miesięcy, więc do uzupełniającej jeszcze zostaje te 17 miesięcy do przepracowania.
Do KSSIP na "dzienne" też próbowałem 2 razy i przechodziłem do drugiego etapu. W ostatecznym rozrachunku raz brakło ponad 15 pkt, a teraz niecałe 4. Moją piętą achillesową są kazusy. Nie ukończyłem UJ.
Więc jak myślicie czy warto wydawać te kilkanaście tysięcy na aplikację, żeby obyć się trochę z praktyką =kazusami (nie wiem, tak sobie myślę może źle, ale że na tej aplikacji to mnie nauczą rozwiązywania kazusów), czy lepiej zatrudnić się jako as i próbować do KSSIP, a po 17 miesiącach jeszcze na uzupełniającą.
Znacie jakieś dobre książki do nauki kazusów, z czego się uczyć do II etapu?
 
02-01-2020, 16:24  
oiengseg
Stały bywalec
 
Posty: 945
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2020

Warto na aplikację radcowską iść tylko w dwóch przypadkach - albo jeżeli pracujesz w kancelarii i potrzebujesz uprawnień do występowania w sądzie, albo jeżeli chcesz uzyskać uprawnienia pracując w innej branży. Sama aplikacja jest totalnie bezużyteczna i egzamin ze stażu jest zawsze lepszą alternatywą.
Z tego co napisałeś, to w ogóle nie chcesz zostać radcą, więc w Twoim wypadku to już w ogóle absurd do sześcianu. Idź na asystenta, na uzupełniającą na pewno będzie się łatwiej dostać niż na normalną, bo asystenci/refendarze którzy wytrzymują na tym stanowisku 2 lata i coś ogarniają to naprawdę wyjątki.
oiengseg jest off-line  
02-01-2020, 16:42  
Użytkownik
Gość
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a oiengseg Zobacz post
Warto na aplikację radcowską iść tylko w dwóch przypadkach - albo jeżeli pracujesz w kancelarii i potrzebujesz uprawnień do występowania w sądzie, albo jeżeli chcesz uzyskać uprawnienia pracując w innej branży. Sama aplikacja jest totalnie bezużyteczna i egzamin ze stażu jest zawsze lepszą alternatywą.
Z tego co napisałeś, to w ogóle nie chcesz zostać radcą, więc w Twoim wypadku to już w ogóle absurd do sześcianu. Idź na asystenta, na uzupełniającą na pewno będzie się łatwiej dostać niż na normalną, bo asystenci/refendarze którzy wytrzymują na tym stanowisku 2 lata i coś ogarniają to naprawdę wyjątki.
Zapomniałem dodać że na aplikację radcowską chcę iść po to aby mieć możliwość ubiegania się o urząd referendarza. Chciałem połączyć pracę jako asystent sędziego z odbywaniem aplikacji radcowskiej, bo w Warszawie tak można. Żeby po tych 4 latach i zdaniu egzaminu radcowskiego mieć możliwość brania udziału w konkursie na referendarza,na uzupełniająca do kssip lub do kssip dziennego. Ale jak na starcie potencjalni radcowie tak traktują (dodam, że chodzi mi o patronat, a nie pracę), to się zastanawiam czy to ma sens?
 
02-01-2020, 16:50  
MP24
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a RONNIE93 Zobacz post
Zapomniałem dodać że na aplikację radcowską chcę iść po to aby mieć możliwość ubiegania się o urząd referendarza. Chciałem połączyć pracę jako asystent sędziego z odbywaniem aplikacji radcowskiej, bo w Warszawie tak można. Żeby po tych 4 latach i zdaniu egzaminu radcowskiego mieć możliwość brania udziału w konkursie na referendarza,na uzupełniająca do kssip lub do kssip dziennego. Ale jak na starcie potencjalni radcowie tak traktują (dodam, że chodzi mi o patronat, a nie pracę), to się zastanawiam czy to ma sens?
Ronnie, na jaką aplikację chciałeś iść do KSSiPu? Prokuratorską czy sędziowską?
MP24 jest off-line  
02-01-2020, 16:52  
oiengseg
Stały bywalec
 
Posty: 945
Domyślnie RE: Konkurs - aplikacja KSSiP 2020

Cytat:
Napisał/a RONNIE93 Zobacz post
Zapomniałem dodać że na aplikację radcowską chcę iść po to aby mieć możliwość ubiegania się o urząd referendarza. Chciałem połączyć pracę jako asystent sędziego z odbywaniem aplikacji radcowskiej, bo w Warszawie tak można. Żeby po tych 4 latach i zdaniu egzaminu radcowskiego mieć możliwość brania udziału w konkursie na referendarza,na uzupełniająca do kssip lub do kssip dziennego. Ale jak na starcie potencjalni radcowie tak traktują (dodam, że chodzi mi o patronat, a nie pracę), to się zastanawiam czy to ma sens?
Nie ma to sensu, zdaj sobie egzamin adwokacki albo radcowski ze stażu jako asystent i wtedy będziesz mógł startować na refa jak się nie w międzyczasie nie dostaniesz do KSSiPu.
oiengseg jest off-line  
02-01-2020, 16:55  
Użytkownik
Gość
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a MP24 Zobacz post
Ronnie, na jaką aplikację chciałeś iść do KSSiPu? Prokuratorską czy sędziowską?
Wystarczy mi prokuratorską. Nie mam dużych oczekiwań. Wiem jak ciężko po tych dwóch razach się tam dostać.
 
02-01-2020, 16:57  
Użytkownik
Gość
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a oiengseg Zobacz post
Nie ma to sensu, zdaj sobie egzamin adwokacki albo radcowski ze stażu jako asystent i wtedy będziesz mógł startować na refa jak się nie w międzyczasie nie dostaniesz do KSSiPu.
A jakieś konkrety jak zdać te egzaminy. Z czego się uczyć, żeby je zdać? Szczególnie dla osoby, która nie za bardzo z kazusami.
 
02-01-2020, 17:01  
MP24
Początkujący
 
Posty: 27
Domyślnie

Cytat:
Napisał/a RONNIE93 Zobacz post
Wystarczy mi prokuratorską. Nie mam dużych oczekiwań. Wiem jak ciężko po tych dwóch razach się tam dostać.
No to kolejne pytanie jawi się jako oczywiste jak i mam nadzieję, że odpowiedź też będzie prosta: jesteś karnistą/ czujesz się karnistą?
MP24 jest off-line  
Zamknięty temat

Podobne wątki na Forum Prawnym
Wątek
§ Aplikacja uzupełniająca prokuratorska kssip 2020 (odpowiedzi: 61) Widzę, że pokrewny wątek odnośnie sędziowskiej już jest, to niech będzie i prokuratorska Planujecie? Jak zamierzacie ugryźć przygotowania wobec...
§ Aplikacja uzupełniająca sędziowska kssip 2020 (odpowiedzi: 134) Zgodnie z komunikatem Dyrektora KSSIP z 11 września 2019 r. nabór na aplikację uzupełniającą sędziowską ogłoszono na 2 kwietnia 2020 r. Limit miejsc...
§ Konkurs - aplikacja KSSiP 2018 (odpowiedzi: 1000) Skoro konkurs 2017 został rozstrzygnięty, możemy zacząć dyskusje na temat tegorocznego :)
§ Konkurs - aplikacja KSSiP 2017 cz. IV (odpowiedzi: 1000) Ktoś na pewno po drugiej liście będzie skrzywdzony:smile: i KSSIP nie będzie mógł odtrąbić sukcesu
§ Konkurs - aplikacja KSSiP 2017 cz. III (odpowiedzi: 999) Nie zapominajmy o odesłaniu do komentarza z KPA :D


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 18:53.